021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Suferința copiilor care au părinți dependenți de alcool

Aici puteti povesti experientele personale.
DALIA
Veteran
Veteran
Mesaje: 681
Membru din: 18 Aug 2013, 17:54
Zile de abstinență: 20,08,2013

Re: Suferința copiilor care au părinți dependenți de alcool

Mesaj de DALIA »

eu imi rezolv problema cu alcoolul dar stiu si simt prin ce treci.. daca ar fi sa ma marit eu am hotarat ca trebuie sa fiu ceruta de la bunici, nici mama si nici tata nu s-au calificat ptr asta!
same DALIA
UNII ISI TIN VIATA IN VULTURI, ALTII VULTURII IN VIATA! Calistrat Hogas
inimă_sfâșiată
Boboc
Boboc
Mesaje: 4
Membru din: 05 Noi 2013, 10:42

Re: Suferința copiilor care au părinți „dependenți de alcool

Mesaj de inimă_sfâșiată »

Nici eu nu prea i-am văzut pe părinții mei să bea, și ei fac lucrul acesta „pe ascuns”, de parcă nu s-ar vedea rezultatul. :( Nu am scris pe forum decât atunci când am văzut moartea cu ochii și nu am mai știut ce să fac. Și pe urmă a trecut timpul. Îmi este foarte greu să mă exprim, fiind obișnuită să țin totul în mine. Nici măcar cu fratele meu nu vorbesc despre asta că nu vreau nicicum să-l întristez. În 3 luni trebuie să-mi termin teza de doctorat, și dacă părinții mei nu mă ajută cum nimic, nici cu bani, nici cu suport emoțional, măcar dacă m-ar lăsa liniștită să-mi văd de treabă! Dar nu-mi pot lua gândul de la ei și de la ce fac și de la ce-i fac fratelui meu. Îl distrug pur și simplu și n-am cum să-l ajut. Ca să pot să-mi termin teza, care costă foarte mult, m-am și angajat part-time. Nu-mi ajunge timpul nici măcar să mă odihnesc. De dimineață sunt 8 ore la facultate, pe urmă am 2 ore în care să ajung până acasă să mă schimb și de la 6 merg la lucru până la 10. Și n-aș avea nevoie de nimic decât de linște! Și tocmai pe aceasta nu o am. Nu reușesc să mă concentrez, orice fac, îmi apar în minte imagini și gânduri care mă distrug. Și peste tot apar atâtea probleme și atât de bine mi-ar prinde să pot să vorbesc cu părinții mei despre ele. Și n-am cu cine :(( E atât de pustiu sufletul meu. Eu și fratele meu am fost mereu cei mai cuminți copii, nu i-am făcut niciodată să sufere cu ceva, am învățat, toată lumea ne lăuda... și eu simțeam că poate noi suntem de vină că ei beau. Nu meritau să aibă astfel de copii pe care să-i distrugă. Și când mă gândesc că sunt părinți, săracii, cu copii care fac de toate relele și nu mai știu ce să se facă cu ei... și ai mei nu își dau seama cât rău ne fac, mi se rupe sufletul, și acum, după atâta timp. Plâng așa de mult mereu până îmi seacă lacrimile și nu mai știu de mine. Eu încerc mereu să par o persoană puternică peste tot, nimeni nu știe ce e cu adevărat în inima mea. :( E o perioadă foarte grea pentru mine și n-am pe nimeni alături aici, pe voi în schimb vă simt atât de aproape. Caut cartea Big Book, sper să o găsesc, dacă nu o să vă rog să mi-o trimiteți. Vă mulțumesc pentru că mă „ascultați” și pe mine.
Fiecare copil merită un părinte, dar nu fiecare părinte merită un copil!
Avatar utilizator
Jorj_76
Veteran
Veteran
Mesaje: 333
Membru din: 18 Ian 2014, 10:32
Zile de abstinență: 17,01,2014

Re: Suferința copiilor care au părinți dependenți de alcool

Mesaj de Jorj_76 »

Te salut si eu inima!
Uite aici e Big Book http://www.aatransilvania.eu/ro/node/6

Spui ca simteai ca poate voi copiii erati de vina ce ai beau... E imposibil. Noi toti suntem singurii raspunzatori de viata noastra si de actiunile noastre. Alegem ce sa facem in fiecare clipa cu viata noastra. Ei au ales sa bea. Incearca sa intelegi ca e alegerea lor. Bucura-te cat mai mult de clipele in care ii vezi lucizi si poti conversa cu ei si nu te mai intrista pe cat posibil. Iar tristetea ta de acum e tot alegerea ta. Oricat de greu e sa accepti asta. Zicea cineva mai sus ca ar fi bine sa ii explici si prietenului tau toata situatia, nu numai pe jumatate. Daca te iubeste sigur intelege!
Eu sunt proaspat abstinent si nu incerc sa dau sfaturi. Chiar daca asa pare. Iti sunt alaturi si iti simt durerea si sper ca vei gasi in tine puterea de a zambi si de a te bucura de viata din nou.

Iti doresc multa liniste interioara!
:hug:
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Suferința copiilor care au părinți dependenți de alcool

Mesaj de freedom »

Copila draga, tu nu esti nici singura si nici neiubita. Nu stiu eu sa-ti explic atat de bine cum ar face-o Sorel, dar sa stii ca sprijin ai in jurul tau si binele vine spre tine, odata ce l-ai cerut.
Daca ai ajuns atat de aproape de sustinerea tezei de doctorat, inseamna ca esti o fata harnica si destepta, plina de calitati si foarte disciplinata si constiincioasa. Acum poate si oboseala muncii si a invatatului isi pun amprenta pe starea ta si din cauza necazului cu parintii, ai impresia ca vine cerul pe tine.
Daca crezi ca vrei sa iei legatura cu mine, daca crezi ca vrei sa vorbim la telefon ca sa ai parte de o apropiere mai mare, eu te sprijin cu drag si ma gasesti la adresa de mail : [...] .
(mai avem o prietena care e in aceeasi situatie cu parintii si acum are o abordare mult mai constructiva)
Te imbratisez cu prietenie,
Freedom.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
AlianaAYM
Boboc
Boboc
Mesaje: 3
Membru din: 08 Feb 2019, 04:00

Re: Suferința copiilor care au părinți dependenți de alcool

Mesaj de AlianaAYM »

Simt la fel. O sa caut ajutor. Va multumesc ca v-am gasit.
Scrie răspuns