021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Buna,am nevoie de sfaturi

Aici puteti povesti experientele personale.

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Buna,am nevoie de sfaturi

Mesajde colica zis alcoolica » 06 Dec 2013, 14:22

Bine ai venit Vichy si din partea mea.
Si eu provin dintr-o familie cu linie de alcoolism , din partea tatalui , stiind ca si el si bunicul meu au baut .
Din cate am auzit de la colegii mei de la grupul AA , da, exista o mostenire genetica si chiar se poate face acest test (destul de costisitor ) care poate sa-ti spuna ca poti avea tendinta spre alcoolism , fara sa fi baut niciodata nici o picatura de alcool .
Prietenul Asido ti-a pus deja un test pentru a te ajuta sa ai un raspuns daca ai sau nu probleme .Iti mai atasez un link cu un astfel de test :
http://www.alcooliciianonimi.ro/test.htm
Iti doresc o zi frumoasa si inca o data iti spun bine ai venit !
Colea, alcoolic :)
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

asido1973
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde asido1973 » 06 Dec 2013, 20:13

Vichy iti doresc sa ai o seara buna!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: alcohelpbraila@yahoo.com

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 07 Dec 2013, 04:42

Buna dimineata Vichy si-ti urez si eu bun venit pe forum.
Ma bucura mult sa vad ca desi esti tinara, iti dai seama si vrei ca bautul berii sa nu devina in timp o problema majora, mai ales ca spui ca ai avut in familie cazuri(RIPpentru tatal tau).Fara a vrea sa te sperii, vreau sa-ti spun ca asemeni tie am inceput si eu si ma ameteam intii cu o bere, aooi cu doua si tot asa si in timp dar mai bine ma opresc aici si sunt sigur ca citind pe forum ai sa-ti dai seama ce inseamna alcoolism si abstinenta din experientele nostre.Cel mai bun tratament in medicina este cel profilactic, mult mai bine decit sa tratezi odata boala instralata si nu pot decit sa-ti spun succes si Dumnezeu sa fie cu tine , astfel scutindu-te pe tine si pe copilasii tai de multe rele care ar putea veni in viitor.
Cu stima,
ilie

sorel
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde sorel » 07 Dec 2013, 10:52

:D Bine ai venit pe forum Vichy!Chiar daca nu esti dependenta de alcool prudenta nu strica si prevederea este mama intelepciunii.O zi buna sa ai! :D

Sunt autorul acestui subiect
Vichy
Boboc
Boboc

Mesajde Vichy » 07 Dec 2013, 16:56

Buna tuturor.Nu am mai intrat sa va pot multumi din lipsa de timp.Insa va multumesc din suflet.Ei,eu am spus gata si e a 3 zi de cand sta bere la rece dar nu ma ating.Imi fac treburile bine merci prin casa dar fara acele pauze de bere.Si poate ajuta pe cineva,am o idee,cand vrei o bere,mananca ceva cu usturoi,.sigur dupa nu mai merge berea,la tarii nu stiu.Eu am mancat acum,am intrat repede sa ai vad ce faceti si fug ca mai.am ceva treaba.Daca nu va deranjeaza am sa va tin la curent cu progresele mele si va multumesc ca ma ascultati.O zi cat mai frumoasa.

asido1973
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde asido1973 » 07 Dec 2013, 17:04

Cum sa ne deranjeze, ba din contra.. :)
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: alcohelpbraila@yahoo.com

rian
Senior
Senior

Mesajde rian » 10 Dec 2013, 09:52

Bine ai venit Vichi!
Consider ca e foarte important faptul ca ti-ai dat seama ca ai o problema. Cei mai multi nu o sesizeaza si traiesc cu impresia ca se pot opri oricand multi ani dupa ce ei deja sunt alcoolici. Afla cat mai multe despre alcoolism si invata sa te temi de el si de efectele lui nocive asupra familiei, sanatatii, psihicului, etc. Mult succes!
I'm just a social drinker .. but I'm very very social!

asido1973
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde asido1973 » 24 Dec 2013, 21:22

Craciun Fericit si multa sanatate prietene! :ingeras:

asido1973
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde asido1973 » 31 Dec 2013, 21:54

Cu speranţa că anul nou va fi mai bun decât bătrânul 2013, îţi trimit o mie de urări de bine însoţite de îmbrăţişări şi îţi urez un AN NOU FERICIT!

Înapoi la “PREZENTATI-VA”