021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna,am nevoie de sfaturi

Aici puteti povesti experientele personale.
Vichy
Boboc
Boboc
Mesaje: 22
Membru din: 06 Dec 2013, 05:40

Buna,am nevoie de sfaturi

Mesaj de Vichy »

Buna dimineata,eu din pacate nu am stiut unde sa scriu despre mine si am postat la Razvan.Imi cer scuze,astept aici pareri,sfaturi sau critici.
nelida
Veteran
Veteran
Mesaje: 270
Membru din: 21 Mai 2013, 21:45
Zile de abstinență: 17,05,2013

Re: Buna,am nevoie de sfaturi

Mesaj de nelida »

Bine ai venit printre noi si sigur vei gasi raspunsuri la intrebarile tale.
Vreau doar sa-ti spun ca si eu aveam obiceiul sa gatesc ,sacitesc,sa -mi fac treburile prin casa cu berea langa mine.Cu timpul a devenit o necesitate.Ramai printre noi,iar raspunsurile le vei primi.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna,am nevoie de sfaturi

Mesaj de asido1973 »

[quote]Mesajde Vichy » 06 Dec 2013, 06:10

Buna tuturor.Imi este cam greu sa va scriu,dar am nevoie de cineva cu care sa vb.Sunt Vichy,am un copil de 8ani si unul de 2.Problema e ca in ultimul timp ma cam atrage berea zilnic.Inainte luam ocazional,sau ne prosteam mai mult la petreceri.Insa acum ma apuc sa fac ceva prin casa si zic ca e timpul de o pauza de.o bere.De aici,pana seara se mai aduna vreo cateva doze de 33.Sunt perioade destul delungi cand sta berea in frigider s eu prefer sa beau un ceai,insaa tem sa nu.scap lucrurile de sub control,in primul rand ptine si.file.Mentionez ca am avut zile,nuulte ce e drept camd mi_a fost rau,dar nu sa tremur sau chestii degemul.Primesc orice critica sau sfat,temerea mea e sa nu fie un inceput spre alcolism.Va multumesc,la multi ani tuturor ce serbeaza azi numele.
Vichy


Mesajde Vichy » 06 Dec 2013, 06:15

Scuze pt greseli,imi este greu sa scriu de pe tel.Am vrut sa spun pt mine si familie as vrea sa nu scap lucrurile de sub control.O zi buna
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna,am nevoie de sfaturi

Mesaj de asido1973 »

Buna vichy si bine ai venit pe forum. Drumul spre alcoolism este tare alunecos si neted. Bine ai venit pe acest forum.

Fa-ti acest test de evaluare : http://www.alcohelp.ro/ro/audit/ si vei afla sigur unde te afli.
Ai nimerit exact unde trebuie. Bine ai venit aici si tine aproape.
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Vichy
Boboc
Boboc
Mesaje: 22
Membru din: 06 Dec 2013, 05:40

Re: Buna,am nevoie de sfaturi

Mesaj de Vichy »

Va multumesc pt primirea calduroasa,am sa o iau.drept un cadou de Mos Nocolae.Cred ca ar trebui sa va spun mai multe despre mine.Am 32 de ani,ma simt implinita familiar,profesional sunt la inceput .Teama de a nu devine alcolista provine cred ca din cauza faptului ca tatal meu a murit de ciroza,din alcooluluiMu stiu daca e ereditar,dar parca ma tem.Eu cred ca acea bere luata in"pauza" e de plictiseala,m_am saturat de rutina zilnica de casnica.Imi place enorm sa_ mi rasfat familia,insa as face si.altceva pe langa.Cred ca a ;) sta ar fi.solutia,pt ca de multe ori nici nu_mi place gustul berii.In fine,dupa cum mai spus mi_arprinde bine sa discut cu voi.O zi insorita sa.aveti,eu mai stau un pic sa lenevescl,la noi e deabia6ai jumatate,apoi ma duc sa
verific ghetutele
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna,am nevoie de sfaturi

Mesaj de asido1973 »

Pai daca e 6 jumate esti mai la Vest si ei acolo stiu ce e mos Nicolae? :)
Ti-am spus fa acel test si o sa vezi exact situatia ta. Faptul ca ai avut tata alcoolic pericolul este si mai mare. Alcoolismul este o boala si e transmisa genetic
Ereditatea si alcoolismul - geneleSus
Este adevarat ca alcoolismul tinde sa fie transmis pe cale genetica de la parinte la copil, iar una din explicatiile pentru acest fenomen sunt factorii genetici, care influenteaza predispozitia unei persoane de a deveni alcoolica.

Exista totusi si alti factori care influenteaza instalarea alcoolismului, inclusiv mediul in care sunt crescuti copiii. Totusi, nu toti copiii care provin din parinti alcoolici devin la randul lor dependenti de alcool. Aproximativ jumatate dintre copiii cu parinti alcoolici nu vor prezenta aceasta dependenta niciodata, chiar daca ambii parinti sunt alcoolici. Exista totusi, in cazul lor, un risc mai crescut, in aceasta directie.

Cercetatorii indica prezenta unei conexiuni intre alcoolism si ereditate; impreuna, genetica si mediul sunt interconectate si predispun la dependenta de alcool. Oamenii de stiinta cauta genele care influenteaza alcoolismul, din punct de vedere ereditar.

Se crede ca nu exista doar o singura gena, ci mai multe; cu toate acestea, legatura dintre ereditate si alcoolism se afla in primele stadii de cercetare. Studiile genetice privind alcoolismul sunt importante deoarece pot ajuta la prevenirea si imbunatatirea metodelor de tratament ale acestei conditii.

Ereditatea si alcoolismul - mediulSus
Pentru a explora legaturile dintre genetica si alcoolism, cerecetatorii, incearca sa afle in ce masura mediul in care o persoana creste, o poate face vulnerabila la dezvoltarea dependentei de alcool.

Studiile de pana acum sugereaza ca o persoana are un risc crescut de a deveni alcoolic daca a fost crescut intr-o familie cu parinti care au abuzat de alcool sau droguri, insotite de o atmosfera de violenta si tensiuni familiale.

Ereditatea si alcoolismul - comportamentul copiilor cu parinti alcooliciSus
Copiii proveniti din parinti alcoolici pot prezenta si alte caracteristici decat gradul ridicat de risc spre dependenta de alcool atunci cand vor creste. Acestia pot avea predispozitie pentru consumul de doguri, nivel stres mai mare, rezultate slabe la invatatura sau la locul de munca si dificultati de adaptare.

Evolutia dependentei de alcool este strans legata de structura caracterului unei persoane, adica de trairile si comportamentul sau in societate.

Potrivit studiilor de specialitate, copiii proveniti din parinti alcoolici pot avea:
- Risc ridicat spre consumul de droguri si alcool atat in adolescenta cat si la maturitate.
- Pot deveni dependenti de jocurile de noroc sau pot avea alte vicii seriose, la fel ca si adultii.
- Stare permanenta de tensiune, agitatie si stres, pe care nu le pot depasi, nici macar la maturitate.
- Nivel ridicat de anxietate si depresie spre deosebire de ceilalti, atat in copilarie cat si la maturitate.
- Performante scazute la scoala, incluzand note scazute cat si dificulatti in a se intelege cu profesorii si ceilalti elevi, dificultati de integrare.
- Probleme legate de depasirea stresului si conflictelor.
- Dificultati in a intelege ca nu sunt speciali si nici nu au calitati deosebite de cele ale altor copii de varsta lor. In acest scop vor cauta permanent apreciere si confirmare.
- Personalitate predispusa la riscuri si dorinta de a fi mereu in centrul atentiei.
- Comportamente impulsive si violente.

Aceste inconveniente apar indiferent daca cei mici au fost crescuti de parinti alcoolici sau nu, atat timp cat parintii biologici sunt alcoolici. Aici intervine ereditatea privind alcoolismul. Relatiile, presiunea, evenimentele emotionale, lipsa ghidarii parintesti si un acces facil la alcool, toate pot contribui la riscul crescut de a dezvolta alcoolismul.

Copiii cu parinti alcoolici pot trai in medii instabile ce pot predispune la declansarea stresului si depresie. Acesti copii, pot incepe sa perceapa alcoolul ca fiind ceva normal, o modalitate adecvata de face fata stresului. Desi toate acestea pot indica ereditatea ca fiind cauza de baza a alcoolismului, de fapt influenta deosebit de importanta o poate avea si mediul.

Furnizarea de sisteme de sprijin si suport, libertatea de exprimare, si consiliere la o varsta frageda poate ajuta copiii care sunt predispusi la alcoolism. Scolile ofera adesea programe care promoveaza evitarea consumului de alcool si droguri, utile in cazul copiilor proveniti din parinti alcoolici. Ereditatea nu va influenta, in totalitate, un copil sa devina alcoolic.

Desi ar trebui sa fie clar faptul ca un copil ai carui parinti sunt alcoolici nu va deveni neaparat un dependent de alcool din cauza mostenirii genetice, trebuie notat de asemenea, ca si un copil cu parinti lipsiti de aceasta conditie ar putea manifesta dependenta de alcool la maturitate.

Copiii din familiile de alcoolici sunt expusi unor situatii pe care ei le considera a fi normale, iar o persoana din exteriorul familiei poate avea impresia ca nu ii afecteaza. Uneori, totusi, acesti copii pot deveni alcoolici. Cu toate acestea, ereditatea este doar un factor de vulnerabilitate in fata dependentei de alcool. Factorii de mediu joaca un rol esential.
O zi buna si tie!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
ghita1999
Veteran
Veteran
Mesaje: 864
Membru din: 23 Iun 2013, 23:24
Zile de abstinență: 24,07,2012

Re: Buna,am nevoie de sfaturi

Mesaj de ghita1999 »

Bine ai venit,Vichy!
Ultimele statistici arata ca copii alcoolicilor sunt de 4 ori mai expusi la alcoolism decat ceilalti.
Exista de asemenea combinatii de gene care predispun la adictii.
Dar nu cred ca asta mai are vreo importanta,boala asta se poate obtine de oricine insista suficient de mult.
Poti sa iti faci si acest test:
http://www.alcooliciianonimi.ro/test.htm
Daca esti sincera,o sa te lamuresti.
Si pe urma vedem ce e de facut..
Vichy
Boboc
Boboc
Mesaje: 22
Membru din: 06 Dec 2013, 05:40

Re: Buna,am nevoie de sfaturi

Mesaj de Vichy »

Multumesc,de asta ma cam tem si cred ca voi spune gata,sper sa reusesc desi nu e inca o necesitate.Am i.ceput din prostie,pai toata lumea bea o bere si eu nu?Sdupa aceea una ca m_am incalzit langa aragaz sau la calcat........Insa nu am sarit calul,zic eu.Dar mai bine acum pana nu e prea tarziu,tinand cont de genetic :geek: :?
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Buna,am nevoie de sfaturi

Mesaj de dani »

Bine ai venit pe forum,Vichy!
Parerea mea este ca nu esti alcoolica,dar e foarte bine ca ti-ai tras un semnal de alarma,mai ales avand in vedere alcolismul tatalui tau.Poti sa iei o prima masura si sa nu mai consumi alcool singura.Cand ai invitati sau este un eveniment deosebit ,a consuma una-doua beri este OK pentru o persoana ce nu este alcoolica.Pentru un alcoolic acest lucru nu este posibil.
Cu respect,Dani
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
georgeta
Veteran
Veteran
Mesaje: 1376
Membru din: 22 Mai 2012, 12:32
Zile de abstinență: 18,12,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Buna,am nevoie de sfaturi

Mesaj de georgeta »

Bine ai venit si din partea mea Vichy! Vis-a-vis de teama ta privind alcoolul avand un parinte cu probleme de acest gen, nu stiu ce sa-ti zic, tu stii mai bine decat toti cat si cum bei.Vreau numai sa adaug ca eu am avut mama cu aceleasi probleme , pe care le-am mostenit si eu.De ce eu si nu sora mea? Nu stiu ! Ce vreau sa-ti spun este ca sunt intr-adevar alcoolici care au parinti alcoolici si sunt si alcoolici ai caror parinti nu beau.Cum alege acesta boala? Ereditar ? Iar nu stiu sa-ti raspund.
Cu mult drag!
Scrie răspuns