021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Alcoolul, un drog legal si letal

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Pajero82
Boboc
Boboc
Mesaje: 48
Membru din: 17 Dec 2013, 11:44

Re: Alcoolul, un drog legal si letal

Mesaj de Pajero82 »

Salutare la toata lumea si sarbatori fericite inca o data va doresc. Eu inca sunt in lupta cu inamicul nr 1 dar cred si sunt increzator ca o sa castig aceasta lupta. Poate nu azi, maine sau sapt viitoare dar cred ca asta e inceputul sfarsitului in relatia mea cu alcoolul. Astazi m-i sa intamplat ceva ce imi da de gandit si mai mult despre acesta problema. Dupa ce am ajuns acasa de la biserica azi 25 dec 2013 am iceput sa consum niste tarie cca 100 ml si am baut si o bere de 335 ml. Nu am mai putut continua sa beau desii aveam destul in casa pt ca deodata m-i sa facut rau. Cred ca tensiunea era mare ca eram rosu la fata si aveam putin asa ameteli. M-am speriat bineinteles si nu am mai baut nimic si usor usor mi-am revenit dar nu pot sa nu ma gandesc la ce sa intamplat. Acum ma gandesc cu frica la urmatoarea data cand o sa consum dar poate asta e inca un semn divin ca trebuie sa parasesc paharul odata pt totdeauna. M-am rugat la Dumnezeu sa gaseasca o cale pt mine sa renunt la bautura si poate asta e calea. Sper sa am taria sa ma abtin si poate sa intru si eu in randul alcoolicilor care nu mai beau deloc. Multumes la toata lumea pt urarile de sarbatori si mai tinem legatura. Nu renunt la forum si nu renunt la ideea de a devenii abstinent intr-o zi care sper ca va fi curand. Toate cele bune la toata lumea si un craciun fericit. Nu cred ca e o coincidenta ca sa intamplat chiar in ziua de craciun.
Tavi
Veteran
Veteran
Mesaje: 570
Membru din: 13 Dec 2011, 17:56

Re: Alcoolul, un drog legal si letal

Mesaj de Tavi »

"Eu inca sunt in lupta cu inamicul nr 1 dar cred si sunt increzator ca o sa castig aceasta lupta."

Salut Florine !
Noi alcoolici avem un orgoliu mare cât harta Chinei . Vorbesc din propria experiență .
Știm din start ca odată ce intram in ring pentru a lupta cu inamicul nr 1 suntem făcuți KO , fără drept de apel dar trebuie sa luptam iar si iar până ajungem la disperare .

De ce nu încerci sa te predai ? Accepta odată pentru totdeauna ca Alcoolul e mai puternic decât tine . Respectă l si te va respecta si el.
Te predai pentru a câștiga .

Ii povesteam psihologului de la Aliat faptul cat de nebun sunt si ce gândire bolnavă trebuie sa am din moment ce ma abțin de la mâncare in mod voit , cu toate ca imi era foarte foame , doar pentru a putea bea cât mai mult pentru a ajunge la euforia dată de alcool , constient fiind ca imi fac rău singur. Mi a spus ca e o gândire de dependent de substanțe . Cauți acel ceva si nimic nu te va opri sa l obții .

Mai scrie ne câte ceva din când in când . Singur e greu sa rămâi abstinent , mai ales perioada de inceput.
Poți reuși dacă îți dorești cu adevărat .

Mihai alcoolic abstinent!
daria
Veteran
Veteran
Mesaje: 510
Membru din: 20 Dec 2010, 14:00

Re: Alcoolul, un drog legal si letal

Mesaj de daria »

Craciun Fericit!
Pajero82
Boboc
Boboc
Mesaje: 48
Membru din: 17 Dec 2013, 11:44

Re: Alcoolul, un drog legal si letal

Mesaj de Pajero82 »

Salutsre cand am spus ca vreu sa castig lupta cu alcoolul inseamna ca sa fiu abstinent total nu altceva dar vad ca iarasi nu sunt inteles cand scriu, poate e felul cum scriu. Important este ca am fost treaz tot craciunul si sper sa fiu cat mai mult cu toate ca am a bautura in casa pe care am luato pt a ma imbata dar surpriza surpriza in ziua de craciun am incercat sa beau si nu mi-a fost bine in a doua zi iar am incercat un pahar si iar m-am simtit ciudat si atreia zi de craciun m-am lasat pagubas si nu am mai incercat. Daca aste e solutia pt mine sunt multutim.de cate ori incerc un pahar sa nu mai imi trebuiasca e exact ce imi doream pt ca am incercat de multe ori sa ma las asa cu abstinenta dar nu am putut. Minuni se intampla pe lumea asta si cred ca se intampla o minune si cu mine in legatura cu alcoolul. Am avut cel mai frumos si linistit craciun din viata mea de adult si sotia e super fericita sa ma vada acasa, liber de sarbatori treaz. E ceva de neconceput pt ea sa fiu eu liber sau sa fie weekend sau sarbatoare si sa nu ma fac manga dar anul asta ceva se intampla si nici mie nu imi vine sa cred dar e adevarat. Salutare la toata lumea si mai tinem legatura
Avatar utilizator
CRISS99
Veteran
Veteran
Mesaje: 1974
Membru din: 17 Feb 2013, 09:49
Zile de abstinență: 30,06,2014
Contact:

Re: Alcoolul, un drog legal si letal

Mesaj de CRISS99 »

:salutare: Felicitari pentru reusita ta.Ar fi bine sa intelegi ca nu este vorba despre faptul ca nu esti inteles...dimpotriva.Succes. :cadou:
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Alcoolul, un drog legal si letal

Mesaj de asido1973 »

Cu speranţa că anul nou va fi mai bun decât bătrânul 2013, îţi trimit o mie de urări de bine însoţite de îmbrăţişări şi îţi urez un AN NOU FERICIT!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Pajero82
Boboc
Boboc
Mesaje: 48
Membru din: 17 Dec 2013, 11:44

Re: Alcoolul, un drog legal si letal

Mesaj de Pajero82 »

Salut la toata lumea! Am revenit pe forum chiar daca nimeni nu se mai astepta. In primul rand vreu sa multumesc tuturor celor care au scris pe pagina mea chiar daca unii nu au inteles ce am vrut eu sa spun. Nu am mai baut din data de 1 ian cu o foarte mica exceptie. De ziua mea pe 10 ian am consumat o bere de 330ml si atat. Deci chestia cu "un pahar e prea mult si o suta prea putine " nu e foarte valabila la mine. Cineva spunea ca un alcoolic nu poate bea o beresau doua. Inseamna ca nu sunt alcoolic? Va intreb eu pe voi. Da mi-a trecut prin cap sa ma imbat zilele astea de abstinenta dar nu am facuto pt ca NU VREAU. Deci totul sta in vointa noastra. Am inteles ca primele 2-3 luni sunt cele mai grele. Eu sper sa stau cat mai mult fara bautura si de ce nu poate deloc pt restul vietii mele. Nu stiu ce va fii dar sunt multumit deocamdata de cele 14 zile de abstinenta cu exceptia acelui pahar de bere pe data de 10ian. Bineinteles ca vreu sa stau cat mai mult ca sa imi dovedesc mie in primul rand ca nu alcoolul ma conduce adica gandului de a bea sa I spun NU. Asta inseamna sa invingi alcoolul sa nu mai bei deloc sau sa bei un pahar sau doua MAXIM. Poate ca o sa reusesc imposibilul. Pana atunci eu sunt fosrte bine asa treaz si imi place viata vara bautura. Se poate si fara, trebuie doar sa vrem cu adevarat. Gandul de a ma face manga imi vine zilnic dar nu o fac pt ca ma gandesc la tot raul pe ca acest viciu l-a provocat dea lungul timpului mie si familiei mele si atunci ma gandesc ca asa e mai bine fara alcool. Ma uit in ochii fetitei mele de 15 luni si chiar nu vreu sa isi vada tatal beat vreodata. Mai tinem legatura si va doatesc toate cele bune .
Avatar utilizator
CRISS99
Veteran
Veteran
Mesaje: 1974
Membru din: 17 Feb 2013, 09:49
Zile de abstinență: 30,06,2014
Contact:

Re: Alcoolul, un drog legal si letal

Mesaj de CRISS99 »

Salutare,daa stiu ce o sa zici,nu ma intelegi Criss.Se pare ca tu nu ai inteles ca a te pune cu alcoolul este un mare risc,dar...daca acesta pasul in care ai ajuns,ok.Consider ca iti vei da seama singur daca ai o problema sau nu.Iti doresc mult succes.Toate bune.
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.
Pajero82
Boboc
Boboc
Mesaje: 48
Membru din: 17 Dec 2013, 11:44

Re: Alcoolul, un drog legal si letal

Mesaj de Pajero82 »

Eu am o mare broblema cu alcoolul adica sunt alcoolic intr-o oarecare forma dar la mine e chestia ca ma pregateam sa ma imbat. Cumparam atat cat stiam ca ma duce in starea aia. Am avut mai multe ocazii unde am baut putin si nu am mai continuat pt ca nu mai imi trebuia, dar cand vroiam sa ma imbat nimic nu ma oprea, turnam chiar daca nu imi mai placea gustul bauturii doar ca sa ajung la acea stare de euforie. Va sunt alcoolici care daca gusta un pahar de bautura nu se mai pot oprii sunt sigur dar eu NU sunt asa.pot sa beau putin si sa ma opresc daca vreau. Acum daca beau sa zicem cam 2-3 litri de bere nu ma mai pot oprii pt ca sunt deja ametit si vreau sa fiu manga. Oprirea trebuie facuta la primul al doilea pahar cel putin in cazul meu. Dar ca sa fiu mai sigur ca nu o sa am surprize neplacute am cumparat un bax de bere fara alcool weekendul trecut din care beau 1-2 cand am pofta.are gust bun deci nu vad de ce as bea aia cu alcol 1-2 , mai bine o beau pe asta care e sigura si nu are alcool. Suntem diferiti sunyem alcoolici diferiti. Deocamdata vreu sa imi demonstrez mie si familiei ca pot sa stau fara mult timp si poate pt totdeauna de ce nu dar nu exclut ca in viitor sa consum putin la un moment dat, poate ca o sa consum poate ca nu, eu sper sa nu dar nu stiu ce o sa fie maine daramite peste luni si ani. Te salut cu respect si imi place caci fiecare are o alta parere despre subiect. Asa trebuie sa si fie, nu putem sa fim toti la fel
Avatar utilizator
CRISS99
Veteran
Veteran
Mesaje: 1974
Membru din: 17 Feb 2013, 09:49
Zile de abstinență: 30,06,2014
Contact:

Re: Alcoolul, un drog legal si letal

Mesaj de CRISS99 »

:joaca: Aoleo,daca ai stii ca recaderea mea incepea cu bere fara alcool.Gustul si senzatia....nu intru in detalii caci imi dau seama ca intelegi ce vreau sa scriu.Si eu te salut cu respect si eu zic totusi ca suntem ...intr-un fel...la fel,daca pot sa zic asa.Spun acest lucru ,deoarece din punctul meu de vedere,este inca o treapta pe drumul catre abstinenta. :salutare: ,recunoscand cateva din ideile ce le aveam in momentul in care am demarat situatia de urgenta (pentru mine)..eee,o bere fara alcool,eee nu-i greu sa limitez doar consumul,etc.Toate bune.
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.
Scrie răspuns