021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

salut! Sunt tembelfaracauza si sunt alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.

cloughie79
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 19,10,2013
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: salut! Sunt tembelfaracauza si sunt alcoolic

Mesajde cloughie79 » 02 Mar 2014, 13:34

Bravo, TFC. Nu am eu prea multă experienţă şi nici vreo stăpânire de sine de neclintit în a ignora cu relaxare şi indiferenţă băutura din preajma mea, dar sper să trăiesc momentul când voi trata alcoolul ca pe un reziduu toxic, al cărui loc nu este nicidecum în farfuria sau paharul meu. Ceea ce îţi doresc şi ţie, evident.
Să ai o zi liniştită şi fără alte ispite!
Viaţa nu are subtitrare, ori o înţelegi, ori nu... (Wolf Wildfire)

rian
Senior
Senior

Mesajde rian » 02 Mar 2014, 18:51

Succes TFC!
I'm just a social drinker .. but I'm very very social!

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 03 Mar 2014, 01:28

Buna TFC! :jos-palaria:
Am citit postarea ta despre mirosul sosului cu vin si crede-ma ca am avut si eu mari dileme la inceputurile abstinentei mele. :ranjet: Era un gind de nesuportat sa pun si o picatura de alcool in sos, cu toate ca stiiam ca alcoolul se evapora la gatit.In fine, eu acum pun putina lamiie in loc de vin, deoarece nu se pune vin dulce la mincare ci sec si nu este prea mare diferenta. :jos-palaria:
Vreau sa-ti mai spun ca apropos de alcool, nimeni nu ar bea de buna voie si nesilit de nimeni otrava si eu am un set de pahare in casa, a caror semnificatie nu am inteles-o in trecut(traducerea de buna seama ca da dar nu-mi explicam de ce erau scrise numele acelor otravuri pe pahare :ras: ) spre deosebire de acum, cind imi scot palaria cu respect. :jos-palaria:
Te imbratisez cu drag si tine aproape!
"cineva" care iti doreste binele :impreuna: :jos-palaria:

get8skv0w81.jpg
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
tembelfaracauza
Boboc
Boboc
Zile de abstinență: 31,01,2015
Zile de abstinență:

Mesajde tembelfaracauza » 05 Mar 2014, 11:45

...bun! C-aseară-am adormit înnebunit de pohte și m-am trezit anapoda e partea a 2-a... Dar a mai trecut o zi fără...
nici azi!
”Taina fericirii constă în a avea un ideal. Durata ei e condiționată de neîmplinirea lui.” Păstorel

tembelfaracauza
Boboc
Boboc
Zile de abstinență:

Mesajde tembelfaracauza » 07 Mar 2014, 11:52

... de-un să-ncep... Nu știu ce m-a apucat aseară, mi-am luat o bere la 330ml... am pus-o la rece, am pregătit senvișu, filmul, mă rog, mi-am creat ambientul. Am desfăcut-o, am luat câteva guri și mi-a venit să vărs, adică era mai mult un rău interior, sufletesc, decât fizic... m-am simțit vinovat, nicicum bucuria pe care-o aveam-nainte când beam... spre uimirea șefei am dat sticla la o parte și m-am culcat înciudat... Așa c-o iau de la-nceput... :-(
ziua 1
nici azi!
”Taina fericirii constă în a avea un ideal. Durata ei e condiționată de neîmplinirea lui.” Păstorel

CRISS99
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 30,06,2014
Zile de abstinență:

Mesajde CRISS99 » 07 Mar 2014, 12:27

Ai grija de momentele acestea,sa nu devina obisnuinta.Mult succes.Asa -i la inceput!Zi faina.
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.

turly
Veteran
Veteran

Mesajde turly » 07 Mar 2014, 12:34

Ete asa se schimba omul,fara voia lui :cuminte: .Felicitari pentru sinceritate si mai ales pentru ca mintea a reusit sa invinga corpul. :jos-palaria:
:spun-ceva:
Ps : si eu am avut un gand acum 1 zi sa ma fac manga,mai ales ca tot primesc gratis ceva de beut(cadouri ,nu e mita :ranjet: ) si casa e plina.Stii cum am trecut peste faza asta? :luminita: mi-am adus aminte de prima zi cand am scris aici,am citit tot ce am scris atunci ,iar starea pe care o aveam in acel moment(de minisefraj,vorba lui Ghita 43) nu o mai doresc....asa s-a dus dracu' pofta mea.
cu stima ,Turly :hug:

cloughie79
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 19,10,2013
Zile de abstinență:

Mesajde cloughie79 » 07 Mar 2014, 12:52

Nu-i nicio nenorocire, TFC, consideră episodul un incident izolat! În paralel, însă încearcă să eviţi condiţiile şi atmosfera care te-au condus către contextul respectiv!
Baftă în continuare şi un week-end minunat îţi doresc!
Viaţa nu are subtitrare, ori o înţelegi, ori nu... (Wolf Wildfire)

tembelfaracauza
Boboc
Boboc
Zile de abstinență:

Mesajde tembelfaracauza » 07 Mar 2014, 13:56

... mulțam de-ncurajări, cu siguranță și voi-ați trecut prin asta... Momentan-am o stare foarte nasoală, mă simt un fel de pinochio... sfârșit de săptămână minunat tuturor!

dani
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 20,04,2012
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 5 ani

Mesajde dani » 07 Mar 2014, 14:46

Turly spune:
... de-un să-ncep... Nu știu ce m-a apucat aseară, mi-am luat o bere la 330ml... am pus-o la rece, am pregătit senvișu, filmul, mă rog, mi-am creat ambientul. Am desfăcut-o, am luat câteva guri și mi-a venit să vărs, adică era mai mult un rău interior, sufletesc, decât fizic... m-am simțit vinovat, nicicum bucuria pe care-o aveam-nainte când beam... spre uimirea șefei am dat sticla la o parte și m-am culcat înciudat... Așa c-o iau de la-nceput... :-(
ziua 1
nici azi!

Apreciez sinceritatea Turly,dar vreau sa-ti tragi un serios semnal de alarma:MAY DAY! MAY DAY!Ala a fost doar primul ''cantec al sirenelor''!Ulise (Turly) fa bine si ''leaga-te de catarg'' sa rezisti ispitei ca,vor urma si altele.Atentie in acest weekend la sentmentul: ''ia sa vad io chiar nu intra in mine o bere,doua..noua !''
Se spune frecvent ca dupa ce a fost la AA,un alcoolic nu va mai putea bea la fel.Poate ii valabil si daca scrii pe Alcohelp.
Inca o data iti spun ca apreciez sinceritatea,e o componenta de baza in procesul de recuperare.
O zi buna,fara alcool! AZI NU BEAU!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.

Înapoi la “POVESTEA MEA”