021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

salut! Sunt tembelfaracauza si sunt alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: salut! Sunt tembelfaracauza si sunt alcoolic

Mesaj de HOPE »

Tili, luna asta-i mai scurta cu doua zile. Te-ai scos! Bafta dragule, s-o tii tot asa! :hug:
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
tembelfaracauza
Boboc
Boboc
Mesaje: 44
Membru din: 02 Feb 2014, 11:25
Zile de abstinență: 31,01,2015

Re: salut! Sunt tembelfaracauza si sunt alcoolic

Mesaj de tembelfaracauza »

...nici azi!
”Taina fericirii constă în a avea un ideal. Durata ei e condiționată de neîmplinirea lui.” Păstorel
Avatar utilizator
tembelfaracauza
Boboc
Boboc
Mesaje: 44
Membru din: 02 Feb 2014, 11:25
Zile de abstinență: 31,01,2015

Re: salut! Sunt tembelfaracauza si sunt alcoolic

Mesaj de tembelfaracauza »

... deja s-a-nserat... a mai trecut o zi... cu ceva pohte ce-i drept, dar faza e, ca, chiar de n-am mai beut nica si m-am umflat de prajituri si-apa minerala, surprinzator, am slabit un kilogram...
nici azi!
”Taina fericirii constă în a avea un ideal. Durata ei e condiționată de neîmplinirea lui.” Păstorel
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: salut! Sunt tembelfaracauza si sunt alcoolic

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut tembelfaracauza,
Cand am intrat aici am aflat ca la baza alcoolismului meu stau defecte de caracter si nu invers , ca alcoolul m-a ajutat sa devin un om cu multe defecte .
Deci , daca eu nu ma schimb , am toate sansele sa ajung din nou la alcool .
Pasii Alcoolicilor Anonimi sunt :
1. Am admis ca eram neputinciosi in fata alcoolului, ca nu mai eram stapani pe viata noastra.
2. Am ajuns la credinta ca o Putere Superioara noua insine ne-ar putea reda sanatatea mintala.
3. Am hotarat sa ne lasam vointa si viata in grija unui Dumnezeu asa cum si-L inchipuia fiecare dintre noi.
4. Am facut fara teama un inventar moral amanuntit al propriei persoane.
5. Am marturisit lui Dumnezeu, noua insine si altei fiinte umane natura exacta a greselilor noastre.
6. Am consimtit fara rezerve ca Dumnezeu sa ne scape de toate aceste defecte de caracter.
7. Cu umilinta, I-am cerut sa ne indeparteze defectele.
8. Am intocmit o lista cu toate persoanele carora le-am facut necazuri si am consimtit sa reparam aceste rele.
9. Ne-am reparat greselile direct fata de acele persoane, acolo unde a fost cu putinta, dar nu si atunci cand le-am fi putut face vreun rau lor sau altora.
10. Ne-am continuat inventarul personal si ne-am recunoscut greselile, de indata ce ne-am dat seama de ele.
11. Am cautat, prin rugaciune si meditatie, sa ne intarim contactul constient cu Dumnezeu asa cum si-L inchipuia fiecare dintre noi, cerandu-i doar sa ne arate voia Lui in ce ne priveste si sa ne dea puterea s-o implinim.
12. Dupa ce am trait o trezire spirituala ca rezultat al acestor pasi, am incercat sa transmitem acest mesaj altor alcoolici si sa punem in aplicare aceste principii in toate domeniile vietii noastre.
Si schimbarea aduce
,, Imi doream sa nu mai beau,acum
nu imi mai doresc sa beau "
Iti doresc bune 24 de ore !
Colea , un alcoolic
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
tembelfaracauza
Boboc
Boboc
Mesaje: 44
Membru din: 02 Feb 2014, 11:25
Zile de abstinență: 31,01,2015

Re: salut! Sunt tembelfaracauza si sunt alcoolic

Mesaj de tembelfaracauza »

... obișnuiesc să (și) gătesc, deh, ca or-ce mascul alpha, mă pricep la or-ce :-) iar azi am folosit vin alb la un sos... mi s-au subțiat un pic gleznele când l-am mirosit, am-nghițit de două ori-n sec și mi-am văz-t-n continuare de treabă, aruncând stropul rămas nefolosit... Mă pregătesc, deci, cu mici teste de rezistență pentru la vară, când, precis vor urma grătare ș.a., iar eu mă voi păreschimba-ntr-un vajnic șofer... :-)
nici azi!
”Taina fericirii constă în a avea un ideal. Durata ei e condiționată de neîmplinirea lui.” Păstorel
Avatar utilizator
cloughie79
Veteran
Veteran
Mesaje: 353
Membru din: 04 Feb 2014, 19:15
Zile de abstinență: 19,10,2013

Re: salut! Sunt tembelfaracauza si sunt alcoolic

Mesaj de cloughie79 »

Bravo, TFC. Nu am eu prea multă experienţă şi nici vreo stăpânire de sine de neclintit în a ignora cu relaxare şi indiferenţă băutura din preajma mea, dar sper să trăiesc momentul când voi trata alcoolul ca pe un reziduu toxic, al cărui loc nu este nicidecum în farfuria sau paharul meu. Ceea ce îţi doresc şi ţie, evident.
Să ai o zi liniştită şi fără alte ispite!
Viaţa nu are subtitrare, ori o înţelegi, ori nu... (Wolf Wildfire)
Avatar utilizator
rian
Senior
Senior
Mesaje: 160
Membru din: 21 Oct 2013, 22:12

Re: salut! Sunt tembelfaracauza si sunt alcoolic

Mesaj de rian »

Succes TFC!
I'm just a social drinker .. but I'm very very social!
Avatar utilizator
tembelfaracauza
Boboc
Boboc
Mesaje: 44
Membru din: 02 Feb 2014, 11:25
Zile de abstinență: 31,01,2015

Re: salut! Sunt tembelfaracauza si sunt alcoolic

Mesaj de tembelfaracauza »

...bun! C-aseară-am adormit înnebunit de pohte și m-am trezit anapoda e partea a 2-a... Dar a mai trecut o zi fără...
nici azi!
”Taina fericirii constă în a avea un ideal. Durata ei e condiționată de neîmplinirea lui.” Păstorel
Avatar utilizator
tembelfaracauza
Boboc
Boboc
Mesaje: 44
Membru din: 02 Feb 2014, 11:25
Zile de abstinență: 31,01,2015

Re: salut! Sunt tembelfaracauza si sunt alcoolic

Mesaj de tembelfaracauza »

... de-un să-ncep... Nu știu ce m-a apucat aseară, mi-am luat o bere la 330ml... am pus-o la rece, am pregătit senvișu, filmul, mă rog, mi-am creat ambientul. Am desfăcut-o, am luat câteva guri și mi-a venit să vărs, adică era mai mult un rău interior, sufletesc, decât fizic... m-am simțit vinovat, nicicum bucuria pe care-o aveam-nainte când beam... spre uimirea șefei am dat sticla la o parte și m-am culcat înciudat... Așa c-o iau de la-nceput... :-(
ziua 1
nici azi!
”Taina fericirii constă în a avea un ideal. Durata ei e condiționată de neîmplinirea lui.” Păstorel
Avatar utilizator
CRISS99
Veteran
Veteran
Mesaje: 1974
Membru din: 17 Feb 2013, 09:49
Zile de abstinență: 30,06,2014
Contact:

Re: salut! Sunt tembelfaracauza si sunt alcoolic

Mesaj de CRISS99 »

Ai grija de momentele acestea,sa nu devina obisnuinta.Mult succes.Asa -i la inceput!Zi faina.
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.
Scrie răspuns