021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

turly

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
turly
Veteran
Veteran
Mesaje: 206
Membru din: 04 Feb 2014, 09:09
Localitate: ploiesti
Contact:

Re: turly

Mesaj de turly »

MULTAM Ghita 43 si MULTAM GLADIATOR 73.Asa cum spuneti dureaza ceva mai mult de 2 zile cum banuiam eu.Asta e 4-5 zile nu o sa mor....bine ca sunteti pe faza si raspundeti repede,ca altfel o iau razna.nu ma pling,am mai trecut prin astea,dar ma calma gandul ca seara beam ceva si gata,acum nu vreau si Mitica ma bate la cap.
Avatar utilizator
ghita1999
Veteran
Veteran
Mesaje: 864
Membru din: 23 Iun 2013, 23:24
Zile de abstinență: 24,07,2012

Re: turly

Mesaj de ghita1999 »

Pai ia spune-ne si noua ce iti sopteste Mitica,asta te va ajuta si pe tine !
Banuiesc ca acum iti spune ca daca iei una mica,nu o sa mai suferi..Doar una..si ma opresc..ca nu are rost sa ma chinui asa..
Tavi
Veteran
Veteran
Mesaje: 570
Membru din: 13 Dec 2011, 17:56

Re: turly

Mesaj de Tavi »

Buna turly ,

Sunt Mihai , sunt alcoolic si ma bucur ca ai venit printre noi .
Tine aproape .
Avatar utilizator
Ploicica
Veteran
Veteran
Mesaje: 1103
Membru din: 30 Mai 2013, 08:20

Re: turly

Mesaj de Ploicica »

salutare, truly ( stii melodia aia ? _truli, draga, truli ....na na na naaa
mi-a soptit o pasarea
c-asta va fi calea ta ( abstinenta) ...trlui, draga, truli ....
te imbratisez :joaca: :joaca:
Asemenea unui copil, uita imediat orice jignire! Nu o pastra niciodata in inima,pentru ca va aprinde ura!
Shivananda
Avatar utilizator
turly
Veteran
Veteran
Mesaje: 206
Membru din: 04 Feb 2014, 09:09
Localitate: ploiesti
Contact:

Re: turly

Mesaj de turly »

pai Mitica asta,dupa ce ca e :cuminte: nociv mai e si insistent.exact ce spui tu Ghita 43,"una mica si ma ridica"....intrebarea mea este "pana cand?"
Gladiator73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1735
Membru din: 07 Noi 2011, 21:14

Re: turly

Mesaj de Gladiator73 »

Stai lipit de computer frate si da-i lui Mitica ideile expuse aici.Hraneste-l cu ele si lasa-l in pace sa zica ce vrea.Maine te vei simti si mai bine decat azi,iar glasul lui rautacios se va estompa.
Avatar utilizator
ghita1999
Veteran
Veteran
Mesaje: 864
Membru din: 23 Iun 2013, 23:24
Zile de abstinență: 24,07,2012

Re: turly

Mesaj de ghita1999 »

Pai acum la inceput el vine des si e destul de insistent,uneori dureaza ore.Pe masura ce inaintezi in abstinenta,IEL va veni tot mai rar si va fi tot mai putin convingator.Iti recomand sa citesti topicul meu,unde am tradus metoda si am expus modalitatea prin care sa scapi cat mai repede de IEL.Am postat si cateva texte clasice cu care IEL incearca sa ne fraiereasca..
Aici e metoda:
viewtopic.php?f=5&t=1393&start=330
Avatar utilizator
turly
Veteran
Veteran
Mesaje: 206
Membru din: 04 Feb 2014, 09:09
Localitate: ploiesti
Contact:

Re: turly

Mesaj de turly »

Sa va comunic ceva ,o emisune pe care am vazut-o de mult pe Discavery,una cu doctorul G care face autopsia celor decedati in conditii suspecte: era un nene,de 50-60ani,care ,despartit de sotie din cauza alcoolului a stabilit cu aceasta o intalnire cu conditia ca el sa nu bea.Si asa a facut.nu a baut toata ziua,cugandul ca vrea sa se indrepte in ochii sotiei si a murit.Cauza:lipsa alcool.Adica ,cica alcolul micsoreaza viteza impulsurilor electrice pe care le da creierul la toate partiile corpului;in lipsa acestuia ,aceste impulsuri electrice au inceput sa o ia rasna pana cand omul a decedat.Concluzia doctorului:un pahar de alcol ii salva viata,ca ,paradoxal ,restul organelor(ficat,rinichi,inima) erau okey.Si asa imi explic eu de ce tremura corpul saracu.
PS: Nu pot scrie mai mult ca sunt la munca si am o perioada aglomerata.
Avatar utilizator
ghita1999
Veteran
Veteran
Mesaje: 864
Membru din: 23 Iun 2013, 23:24
Zile de abstinență: 24,07,2012

Re: turly

Mesaj de ghita1999 »

Sa stii ca pentru noi nu e o noutate ca se moare usor din sevrajul cauzat de alcool.Putini insa stiu ca sevrajul alcoolismului e mai ucigator decat cel datorat drogurilor.poate pentru ca sevrajul dependentilor de droguri este prezentat in filme ca spectaculos..De unde si impresia ca e mai cumplit decat cel de alcool.
De aia te-am intrebat imediat despre simptomele de sevraj pe care le ai tu!Atunci cand ele sunt grave e de preferat sa fie tinute sub observatie medicala.Desi deseori din cauza faptului ca omul nu spune ca nu a mai baut,tratamentul nu se face pentru sevraj si stiu oameni care au murit in spital.
Avatar utilizator
turly
Veteran
Veteran
Mesaje: 206
Membru din: 04 Feb 2014, 09:09
Localitate: ploiesti
Contact:

Re: turly

Mesaj de turly »

Nu ma refeream la faptul ca voi ,cei de aici de pe forum,nu stiua de efectele sevrajului...spuneam ca mi-am adus aminte de acea emisiune ,si atunci ma uitam cu mila la acel om,acum l-am inteles ,si am inteles si ce se intampla cu mine.Oricum,faptul ca am vb cu voi m-a imbarbatat,am facut cu brio fata la aceasta zi,cu toate ca este ziua mea ,si na,se face cinste cu alcol,si am reusit sa scap de acest cosmar.
Acum,ca am scapat de efectele fizice(bine ,ori mai fii ceva ,dar minore) am de dus lupta cea mare,cu abstinenta .Si daca o sa o vad ca pe lupta deja castigata ,am reusit.
o sa stau pe aproape ,lina voi.
Sunteti cei mai tari
Va multumesc la toti.
"sunt bolnav,dar ma tratez"
Scrie răspuns