021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Cineva ca voi

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
cloughie79
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Cineva ca voi

Mesajde cloughie79 » 08 Feb 2014, 15:49

Nici acum nu sunt convins că e bine să revin activ pe forum. Nu din cauza intervenţei de aseară a Ploicicăişi nici a aşa-zisului meu orgoliu (de oltean, sau poate de beţivan!?), ci pentru că, efectiv, încep să-l înţeleg pe Ilie care, întro postare cu ceva timp în urmă spunea că a devenit dependent de forum, dar că-i pare bine, cedând la schimb dependenţa de alcool. Schimbul ăsta e avantajos pentru noi, nimic de zis, numai că nici statul exagerat pe forum nu e sănătos. De când am început să scriu aici, aloc din ce în ce mai mult timp acestei activităţi şi mă întreb (cu mare îngrijorare), unde voi ajunge, dacă nu iau măsuri în acest sens. Consider asta o problemă reală, actuală şi poate n-ar fi lipsit de interes s-o aducem în dezbatere publică (observaţi, sper, că îmi aleg cu mare grijă cuvintele, pentru a evita interpretări cu conotaţii sexuale sau obscene!).
Am vrut doar să ştiţi că n-am absolut niciun resentiment faţă de nimeni, vă socotesc în continuare pe absolut toţi, fără excepţie, nişte oameni minunaţi şi deosebiţi şi să o asigur pe Dalia că incidentul (deşi e cam mult spus) putea să se producă pe oricare dintre topicurile deschise aici şi că, evident, n-are nicio vină în toată povestea asta.
Îmi pare şi mie foarte rău pentru Criss şi, ca şi voi, nu mai înţeleg nimic. Dacă cei cu care am stabilit contacte telefonice au detalii sau amănunte despre situaţia ei şi consideră că o pot ajuta cu ceva, eu fiind din Bucureşti, îi rog să nu ezite în a mă solicita,
Acum îmi cer scuze că o să lipsesc niţel de pe forum (privesc „măcelul Liverpool-Arsenal” din Premiere League), dar îi promit lui Ovidiu că o să schiţez şi eu un răspuns la speţa cu portofelul şi, implicit, să nu se grăbească cu decernarea premiilor. Vă doresc o după-amiază şi un weekend minunate.
P.S. Ghita e ”monstrul” care m-a deturnat!
Viaţa nu are subtitrare, ori o înţelegi, ori nu... (Wolf Wildfire)

asido1973
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Re: Cineva ca voi

Mesajde asido1973 » 08 Feb 2014, 16:01

Salut cloughi. Nu prea sunt la curent cu ce s-a intamplat dar sa stii ca asemenea chestii sunt normale. De multe ori si mie mi-a zis ploicica cate ceva dar mi se rupea de ce zice ea, nu stiu ei :ras: :ras: :ras:
Cat depsre conotatii si notatii nu stiu ce sa zic dar daca inca ti se scoala e buna orice conotatie :ras: :ras:
Hai sa-ti spun unde am ajuns eu dupa mai bine de 4 ani de zile pe acest forum.
Inainte de a incepe sa scriu mi-era teama ca ma reapuc iar de baut. Eram fara permis, in prag de divort fuseem, in come internat in spital, asteptam sa merg la puscarie pentru ca am condus rupt de beat , pierdusem afacere, bani, casa , masina.
Asa ca in 2009 am intrat pe acest forum si am inlocuit dependenta de alcool cu dependenta de forum si de toti cei dragi de pe forum. Pe unii ii iubesc , de altii mi se rupe , unii nu ma pupa pe mine in cur pupa pe altii, nici eu nu pup pe toata lumea ci pe sarite , dar una peste alta uite ce am patit eu. Din 2009 eu nu am mai consumat alcool. Am o viata frumoasa , am din nou casa, masina, afacere , permis de profesionisti , unde mai pui ca sunt si student anul II. Imi permit acum o vacanta cu familia , sau cu sotia de exemlpu weekendul viitor la Roma.
Imi place tare mult viata de acum si dependenta de acest forum si de nebunii de aici. Am trait 36 de ani intre oameni normali si am ajuns un alcoolic si un om terminat. Traiesc de 4 ani intre niste nebuni si mi-am refacut complet viata.
Raman aici cu ei si ii iubesc mult. Nu i-as da pe nebunii astia si dependenta mea pentru ei pe nimic in lume , mai ales pentru bautura.
Bafta iti doresc si numai bine!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: alcohelpbraila@yahoo.com

HOPE
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Gen: Feminin - Feminin

Mesajde HOPE » 08 Feb 2014, 16:15

Brian, frumoasa postare! Bine ai revenit! :hug:

:spun-ceva: Ghita, daca ai reusit sa-l deturnezi pe clou, sunt dispusa sa negociez. :susoteli:
"NIHIL SINE DEO" (Nimic fara Dumnezeu.)

asido1973
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde asido1973 » 08 Feb 2014, 16:47

Ma bucur mult ca ai reusit sa treci peste anumite aspecte. Si sa stii ca pe acest forum nu toata lumea rezoneaza cu toata lumea. Tu crezi ca asta a fost interesul meu in cei 4 ani petrecuti pe forum, sa ma fac placut altora? Ieti fassss. Ti-am spus mi s-a rupt si mi se rupe de ce spune unul sau altul si ce crede , mie sa-mi fie bine pentru ca asta e cel mai important. Trebuie sa cauti sa rezonezi cu cine vezi ca poti si merge. Aici sunt persoane carora le functioneaza doar un numar de rotite tu cauta pe cei carora rotitele calca una peste alta bine :ras: :ras: :ras:
Ce meci frumos 5-1 , mai mergeau cred ca vreo 2,3 :ras:
De asemeni ai atatea optiuni si anume. Sa nu citesti pe toata lumea , cei care te-au deranjat poti foarte bine sa-i setezi la persoane neagreate si sa nu mai vezi ce scrie. Pe acest forum este imposibil sa nu ai loc pentru ca este un spatiu virtual si e destul de mare. poti merge in vizita la cine vrei si poti primi in vizita pe cine vrei. important sa ramai alaturi de grup si sa-ti mentii abstinenta.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: alcohelpbraila@yahoo.com

Sunt autorul acestui subiect
cloughie79
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde cloughie79 » 08 Feb 2014, 17:10

Încă odată, mulţumesc, Asdo. Din păcate, eu nu pot să aplic principiul tău referitor la selectarea interacţionării cu persoanele de pe forum, pentru că toate îmi sunt dragi, cel puţin din perspectiva asta virtuală pe care pot eu să o receptez. E adevărat că am şi febleţuri printre ele (persoane, să nu se interpreteze!), dar nu m-aş da înapoi în a sări în ajutorul oricăruia de aici, în caz că ar sta în puterea mea.
Nu vreau să bravez, crede-mă, dar menţinerea abstinenţei nu e o preocupare obsesivă pentru mine în perioada asta. Mă simt foarte puternic şi stăpân pe mine şi nici prin cap nu-mi trece să beau alcool. Până la urmă, dacă trăim toată viaţa cu sabia lui Damocles deasupra capului şi panicaţi de faptul că oricând putem avea o recădere, ce viaţă mai e asta?
Pentru mine abstinenţa de calitate (sau senină, dacă vrei), constituie doar un obiectiv intermediar în devenirea şi împlinirea mea ca om. Obiectivul final este să fiu un om cât mai normal, fără să mă preocupe cât timp am de când n-am mai băut sau să fiu stresat că ceva sau cineva, cândva, mă va determina să revin la băutură. O să postez şi la mine, poate mai e cineva interesat de cele scrise.
P.S. Nu m-am aşteptat la un Arsenal aşa de fragil. O seară minunată să ai!
Viaţa nu are subtitrare, ori o înţelegi, ori nu... (Wolf Wildfire)

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 08 Feb 2014, 18:58

Draga Cloghie, ma bucur si eu nespus ca ai revenit si nu am putut in a ma abtine sa-ti raspund la intrebarea ta, 'unde ajungem daca devenim dependenti la acest forum?" si cred ca cel mai in masra dintre toti sa raspunda sunt eu.Ce zici? :ras: :jos-palaria: Si nu vreau sa te supar dar inainte de asta, te rog nu ma lasa sa ma chinui, spune sincer(asa cu sunt si eu, ceea ce spusesei despre mine, era de rau sau de bine, ca nu am inteles, eu fiind mai simplut :ras: :ras: M-ai lasat ca in filmele americane, adica nu am inteles daca glumeai sau vorbeai serios :ras: Hai nu-mi mai explica pt ca sunt sigur ca ai glumit. :jos-palaria:

OK, cu adictia asta la forum,este cea mai buna de dat la schimb si eu chiar fac eforturi fantastice sa scriu, avind in vedere situatia de acasa si acum nevasta aude tacanitul tastelor de dincolo si incepe se se enerveze :ras:
dar este ca mai buna adictie, in loc de alcool, de droguri, de jocuri de noroc, ce mai, dintre toate adictiile. :jos-palaria: Si inca un lucru, la mine nu este faptul ca daca nu as mai sscrie m-as apuca de baut, NU dar mi-am facut atitia PRIETENI minunati si la ei nu pot renunta. :jos-palaria: Imi place enorm sa socializez cu ei si cu tine. :jos-palaria: Cu pot sa nu le fiu reciunoscator si sa fiu in contact cu ei, cind ei mi-au salvat viata? :ingeras: Plus ca ceea ce am primit eu gratis, vreau sa continui sa dau si eu la altii(BB)
Apropos, nu vrei sa-mi dai si mie numarul tau de telefon sa vorbim macar odata? :jos-palaria:
Cu multumiri si stima,
acelasi ilyuta :jos-palaria: :impreuna:
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 08 Feb 2014, 19:52

Draga Cloghie, vreau sa-ti spun ca esti terminat pentru societate :ras: adict sadea la noi, ia uite ce repede mi-ai raspuns :ras:
Draga prietene, ai o minte brici si nici nu stii cit de mult ma bucur ca esti cu noi aici. :jos-palaria: Cum as putea eu vre-odata sa renunt la Danisor si el daca s-a intimplat o singura data sau de doua ori sa-mi scrie serios, l-am intrebat daca "esti OK?" :ras: Mda, toti , fara exceptie de pe forum, sunt prieteni de nadejde, pe care te poti baza la greu. :jos-palaria: Mie, repet si voi spune mereu, mi-au salvat VIATA. :lumanari: :ingeras:

Pai Danisor are meteahna ca nu vorbeste cu mine ceea ce vorbeste cu altii si toti dintre noi asa facem si daca intreb ceva despre cineva, invariabil, raspunsul este:"nu stiu"si nimeni nu mi-ar da mie numarul de telefon fara acordul tau :jos-palaria: .Da' ia foloseste tu o strategie militara si daca vrei, faci intr-un fel sa ajunga la mine(toti de pe forum stiu adresa mea de e-mail si sugerez sa i-o ceri lui Ghita Lee, daca nu-ti cad epoletii :ras: si scrie-mi-l tu, te rog :jos-palaria: Sper sa n-ai probleme cardiace :ras:

OK, cu nevasta, camera unde este calculatorul este departe de unde este ea si mereu cind vin aici spun ca lucrez(munca mea presupune si asta)problema este ca nu vede rezultatele pentru timpul cit stau in fata calculatorului dar nu se mira stiind ca sunt cam tolomac :ras: Ea este boss-ul meu si de aia pot trage chiulul. :ras:
Te imbratisez cu mult drag si daca aflu numarul, te pot suna putin mai incolo :jos-palaria: (Pina la ce ora pot suna?
ilyuta :jos-palaria:

DALIA
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde DALIA » 08 Feb 2014, 20:03

wb, clou!

:)

Same DALIA
UNII ISI TIN VIATA IN VULTURI, ALTII VULTURII IN VIATA! Calistrat Hogas

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 08 Feb 2014, 20:15

Uite, de exemplu acum, inchid usa si-l sun pe Ghita Lee si-i spun nevestei ca il sun pe feciorul meu :ras: :ras: :ras: Vezi, asa eram si cu alcoolul, totdeauna gaseam metode ca sa beau pe ascuns. :ranjet: acum este mizilic sa stau la calculator si sa vb cu voi pe ascuns :ras: :ras: :ras:
Dar las' ca mai bine il sun pe danisor si-l scol din somn :ras: :ras:

asido1973
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde asido1973 » 08 Feb 2014, 20:49

Salut cloughie. Acum am avut si eu timp si citii din urma. Nu e nevoie dragule sa ma laude cineva pe mine pentru ca ma descurc singur nu ai vazut :ras: :ras: :ras:
Hai sa ai o seara faina si numai bine.

Înapoi la “PREZENTATI-VA”