021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Cineva ca voi

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
cloughie79
Veteran
Veteran
Mesaje: 353
Membru din: 04 Feb 2014, 19:15
Zile de abstinență: 19,10,2013

Cineva ca voi

Mesaj de cloughie79 »

Nici acum nu sunt convins că e bine să revin activ pe forum. Nu din cauza intervenţei de aseară a Ploicicăişi nici a aşa-zisului meu orgoliu (de oltean, sau poate de beţivan!?), ci pentru că, efectiv, încep să-l înţeleg pe Ilie care, întro postare cu ceva timp în urmă spunea că a devenit dependent de forum, dar că-i pare bine, cedând la schimb dependenţa de alcool. Schimbul ăsta e avantajos pentru noi, nimic de zis, numai că nici statul exagerat pe forum nu e sănătos. De când am început să scriu aici, aloc din ce în ce mai mult timp acestei activităţi şi mă întreb (cu mare îngrijorare), unde voi ajunge, dacă nu iau măsuri în acest sens. Consider asta o problemă reală, actuală şi poate n-ar fi lipsit de interes s-o aducem în dezbatere publică (observaţi, sper, că îmi aleg cu mare grijă cuvintele, pentru a evita interpretări cu conotaţii sexuale sau obscene!).
Am vrut doar să ştiţi că n-am absolut niciun resentiment faţă de nimeni, vă socotesc în continuare pe absolut toţi, fără excepţie, nişte oameni minunaţi şi deosebiţi şi să o asigur pe Dalia că incidentul (deşi e cam mult spus) putea să se producă pe oricare dintre topicurile deschise aici şi că, evident, n-are nicio vină în toată povestea asta.
Îmi pare şi mie foarte rău pentru Criss şi, ca şi voi, nu mai înţeleg nimic. Dacă cei cu care am stabilit contacte telefonice au detalii sau amănunte despre situaţia ei şi consideră că o pot ajuta cu ceva, eu fiind din Bucureşti, îi rog să nu ezite în a mă solicita,
Acum îmi cer scuze că o să lipsesc niţel de pe forum (privesc „măcelul Liverpool-Arsenal” din Premiere League), dar îi promit lui Ovidiu că o să schiţez şi eu un răspuns la speţa cu portofelul şi, implicit, să nu se grăbească cu decernarea premiilor. Vă doresc o după-amiază şi un weekend minunate.
P.S. Ghita e ”monstrul” care m-a deturnat!
Viaţa nu are subtitrare, ori o înţelegi, ori nu... (Wolf Wildfire)
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Cineva ca voi

Mesaj de asido1973 »

Salut cloughi. Nu prea sunt la curent cu ce s-a intamplat dar sa stii ca asemenea chestii sunt normale. De multe ori si mie mi-a zis ploicica cate ceva dar mi se rupea de ce zice ea, nu stiu ei :ras: :ras: :ras:
Cat depsre conotatii si notatii nu stiu ce sa zic dar daca inca ti se scoala e buna orice conotatie :ras: :ras:
Hai sa-ti spun unde am ajuns eu dupa mai bine de 4 ani de zile pe acest forum.
Inainte de a incepe sa scriu mi-era teama ca ma reapuc iar de baut. Eram fara permis, in prag de divort fuseem, in come internat in spital, asteptam sa merg la puscarie pentru ca am condus rupt de beat , pierdusem afacere, bani, casa , masina.
Asa ca in 2009 am intrat pe acest forum si am inlocuit dependenta de alcool cu dependenta de forum si de toti cei dragi de pe forum. Pe unii ii iubesc , de altii mi se rupe , unii nu ma pupa pe mine in cur pupa pe altii, nici eu nu pup pe toata lumea ci pe sarite , dar una peste alta uite ce am patit eu. Din 2009 eu nu am mai consumat alcool. Am o viata frumoasa , am din nou casa, masina, afacere , permis de profesionisti , unde mai pui ca sunt si student anul II. Imi permit acum o vacanta cu familia , sau cu sotia de exemlpu weekendul viitor la Roma.
Imi place tare mult viata de acum si dependenta de acest forum si de nebunii de aici. Am trait 36 de ani intre oameni normali si am ajuns un alcoolic si un om terminat. Traiesc de 4 ani intre niste nebuni si mi-am refacut complet viata.
Raman aici cu ei si ii iubesc mult. Nu i-as da pe nebunii astia si dependenta mea pentru ei pe nimic in lume , mai ales pentru bautura.
Bafta iti doresc si numai bine!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Cineva ca voi

Mesaj de HOPE »

Brian, frumoasa postare! Bine ai revenit! :hug:

:spun-ceva: Ghita, daca ai reusit sa-l deturnezi pe clou, sunt dispusa sa negociez. :susoteli:
Fa Rai din ce ai!
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Cineva ca voi

Mesaj de asido1973 »

Ma bucur mult ca ai reusit sa treci peste anumite aspecte. Si sa stii ca pe acest forum nu toata lumea rezoneaza cu toata lumea. Tu crezi ca asta a fost interesul meu in cei 4 ani petrecuti pe forum, sa ma fac placut altora? Ieti fassss. Ti-am spus mi s-a rupt si mi se rupe de ce spune unul sau altul si ce crede , mie sa-mi fie bine pentru ca asta e cel mai important. Trebuie sa cauti sa rezonezi cu cine vezi ca poti si merge. Aici sunt persoane carora le functioneaza doar un numar de rotite tu cauta pe cei carora rotitele calca una peste alta bine :ras: :ras: :ras:
Ce meci frumos 5-1 , mai mergeau cred ca vreo 2,3 :ras:
De asemeni ai atatea optiuni si anume. Sa nu citesti pe toata lumea , cei care te-au deranjat poti foarte bine sa-i setezi la persoane neagreate si sa nu mai vezi ce scrie. Pe acest forum este imposibil sa nu ai loc pentru ca este un spatiu virtual si e destul de mare. poti merge in vizita la cine vrei si poti primi in vizita pe cine vrei. important sa ramai alaturi de grup si sa-ti mentii abstinenta.
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
cloughie79
Veteran
Veteran
Mesaje: 353
Membru din: 04 Feb 2014, 19:15
Zile de abstinență: 19,10,2013

Re: Cineva ca voi

Mesaj de cloughie79 »

Încă odată, mulţumesc, Asdo. Din păcate, eu nu pot să aplic principiul tău referitor la selectarea interacţionării cu persoanele de pe forum, pentru că toate îmi sunt dragi, cel puţin din perspectiva asta virtuală pe care pot eu să o receptez. E adevărat că am şi febleţuri printre ele (persoane, să nu se interpreteze!), dar nu m-aş da înapoi în a sări în ajutorul oricăruia de aici, în caz că ar sta în puterea mea.
Nu vreau să bravez, crede-mă, dar menţinerea abstinenţei nu e o preocupare obsesivă pentru mine în perioada asta. Mă simt foarte puternic şi stăpân pe mine şi nici prin cap nu-mi trece să beau alcool. Până la urmă, dacă trăim toată viaţa cu sabia lui Damocles deasupra capului şi panicaţi de faptul că oricând putem avea o recădere, ce viaţă mai e asta?
Pentru mine abstinenţa de calitate (sau senină, dacă vrei), constituie doar un obiectiv intermediar în devenirea şi împlinirea mea ca om. Obiectivul final este să fiu un om cât mai normal, fără să mă preocupe cât timp am de când n-am mai băut sau să fiu stresat că ceva sau cineva, cândva, mă va determina să revin la băutură. O să postez şi la mine, poate mai e cineva interesat de cele scrise.
P.S. Nu m-am aşteptat la un Arsenal aşa de fragil. O seară minunată să ai!
Viaţa nu are subtitrare, ori o înţelegi, ori nu... (Wolf Wildfire)
DALIA
Veteran
Veteran
Mesaje: 681
Membru din: 18 Aug 2013, 17:54
Zile de abstinență: 20,08,2013

Re: Cineva ca voi

Mesaj de DALIA »

wb, clou!

:)

Same DALIA
UNII ISI TIN VIATA IN VULTURI, ALTII VULTURII IN VIATA! Calistrat Hogas
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Cineva ca voi

Mesaj de asido1973 »

Salut cloughie. Acum am avut si eu timp si citii din urma. Nu e nevoie dragule sa ma laude cineva pe mine pentru ca ma descurc singur nu ai vazut :ras: :ras: :ras:
Hai sa ai o seara faina si numai bine.
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Cineva ca voi

Mesaj de Relus »

Bine ai facut,ca dupa atata timp de citit(a acestui forum) ai reusit sa si scrii.Imi placi si te citesc cu drag.Noi in general suntem altruisi dar si pusi pe "harta" asa ca daca vrei sa ti poti cauta drumul spre abstinenta este bine sa poposesti aici dar si mai bine ar fi sa reusesti sa descoperi grupurile AA din orasul ta(sunt multe si oamenii sunt minunati).
In esenţă, noi oamenii suntem fiinţe foarte egoiste. Vrem să fim recunoscuţi de alţii, şi ei să facă diferite lucruri pentru noi. Suntem dispuşi chiar să îi ajutăm, câtă vreme ei ne oferă recunoaşterea potrivită, pentru ceea ce facem.
Partea grea, e să iubeşti pe cineva pur şi simplu pentru ceea ce este, şi nu pentru ceea ce doreşti ca el sau ea să fie.
Asta nu înseamnă să acceptăm comportamentul inadecvat al cuiva, ci mai degrabă să oferim dragoste şi celui care nu se comportă aşa cum trebuie.
o alta dorinta a noastra este cel al nevoii de stimă. Asta e, când toată bătălia vieţii se desfăşoară de fapt, în acest scop – învăţarea dezvoltării unui simţ sănătos de utilitate personală. Trebuie să avem parte de un anumit grad de succes în viaţă, şi să fim în stare să ne respectăm. De aceea este atât de important să ne concentrăm asupra unor intervale scurte de timp, în periodele grele. Teoria A.A. “Fiecare zi la timpul ei”, permite individului să obţină un succes zilnic, reîntărind astfel o imagine de sine deseori decăzută. Consider vital de interesant faptul, că nevoia de dragoste vine înaintea nevoii de stimă de sine. Probabil din cauza asta e atât de dificil, dacă nu imposibil, să ne dedicăm altora cu dragoste, şi să rămânem în acelaşi timp cu sentimentul de nevrednicie.
Descoperirea şi aprecierea sinelui este un pas vital în evoluţia omenirii.
Satisfacerea celorlalte nevoi, ne permite să ne concentrăm asupra nevoii de realizare a sinelui. Aceasta se referă la nevoia dezvoltării întregului nostru potenţial. Semnificaţia acestei nevoi variază
desigur, de la om la om, fiecare având un potenţial diferit. Pentru unii, înseamnă afirmare în domeniul literar sau ştiinţific; pentru alţii, înseamnă funcţie de conducere în politică sau în comunitate; iarăşi pentru alţii, înseamnă pur şi simplu a-şi trăi viaţa în deplinătatea ei, fără restricţii nerezonabile din partea convenţiilor sociale. Putem găsi “realizatori de sine” printre profesori, oameni de afaceri, misionari, artişti, sau gospodine. Dar nu toţi din oricare aceste categorii pot atinge realizarea de sine; mulţi au numeroase nevoi nesatisfăcute, şi datorită faptului că realizările lor sunt doar compensaţii, rămân frustraţi şi nefericiţi în alte privinţe.
Fără teama de a mă contrazice, sugestia mea este că odată ce găsim sentimentul de utilitate personală acompaniată de pacea interioară, prin acordarea iubirii noastre altor oameni, suntem pe cale de a deveni persoane realizate,echilibrate,abstinenti si mai ales cu multa intelegere fata de altii.
DALIA
Veteran
Veteran
Mesaje: 681
Membru din: 18 Aug 2013, 17:54
Zile de abstinență: 20,08,2013

Re: Cineva ca voi

Mesaj de DALIA »

cred ca nu ti-ai propus sa nu-mi mai scri! :ranjet: .. te vad activ, dar usor ocolitor.. Regret ca nu-s mai diplomata, dar eu si cu diplomatia suntem niste rude ffffff indepartate! In prima faza, sunt oarecum multumita ca te-ai intors, Multumesc!

Altfel, nu imi convine ca toate posturile in care ne-am distrat si ne-am destins le-ai cerut sterse.. asta nu-mi convine! Stiu ca nu se poate da UNDO dar sper ca viitoarele posturi sa fie la fel de tonice si de distractive! :hug:

:smecher: same DALIA (efbiai and stuff!)
UNII ISI TIN VIATA IN VULTURI, ALTII VULTURII IN VIATA! Calistrat Hogas
DALIA
Veteran
Veteran
Mesaje: 681
Membru din: 18 Aug 2013, 17:54
Zile de abstinență: 20,08,2013

Re: Cineva ca voi

Mesaj de DALIA »

doaaaaaaaaaaaa.. intr-o viata anterioara, mama m-a facut cu Spielberg! de aici si intuitia lu Danila, sa ma ia ajutor.. esti constient ca lasa totul pe umerii mei, ca io fac toata treaba si el culege laudele (asta app de scenarita :ranjet: )
Acu, ca tot te-ai intors, ancheta continua, avem indicii noi, numai bune de luat si bagat in schema investigatiei! Sa nu te amageasca faptul ca scriu.. io-s d-aia, dedicata.. fac si teren, daca este cazul! :limba: ... mai zicea cineva pe aici "calitate superioara, fara os"..

ori sunt efbiai, ori nu mai sunt!

:hug:

Same DALIA

PS.. scenarita face parte din viata.. daca are regizor bun.. ehheee.. Adio holiud.. dam "Cireasa de Platina", pe Marte!
UNII ISI TIN VIATA IN VULTURI, ALTII VULTURII IN VIATA! Calistrat Hogas
Scrie răspuns