021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Viata in Recuperare !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
dorulet
Senior
Senior
Mesaje: 167
Membru din: 05 Apr 2014, 22:11
Zile de abstinență: 14,04,2014
Contact:

Re: Viata in Recuperare !

Mesaj de dorulet »

:jos-palaria: :hug: :hug: :hug: :hug: :hug:
Avatar utilizator
CRISS99
Veteran
Veteran
Mesaje: 1974
Membru din: 17 Feb 2013, 09:49
Zile de abstinență: 30,06,2014
Contact:

Re: Viata in Recuperare !

Mesaj de CRISS99 »

:hug:
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Viata in Recuperare !

Mesaj de Mihai »

M a întristat vestea morții lui Robin Williams , poate și pentru ca a fost alcoolic ...

Un nene spunea la grupul AA ca poți fi cel mai mare doctor , avocat , savant , etc dar dacă nu te cunoști in interior dacă nu îți cunoști /simți sinele ești un om bolnav

Purtam o interfață , seara așteptam să vină dimineața sa pot fugi de mine sau beam sa ma pot ascunde de sinele meu .
Eram depresiv , posibil sa da , știa cineva ce se ascunde in spatele măștii sociale , nu cred
Drama alcoolicului dependent , strigatul de durere , disperarea , frica , chinul sclaviei , toate erau mascate de interfața ce trebuia sa o port .
Abia când am renunțat sa ma ascund , sa merg la Aliat , AA , sa scriu pe Alcohelp , sa interacționez real cu alți bolnavi de alcoolism am început sa sper .

De ce ma feream ? De ce nu mi strigam disperarea ? Probabil pentru că lumea nu te înțelege si te arată cu degetul !
Respect programul AA , il respect pentru sinele meu , ca mi face bine ...dar in viața socială , in lumea reală , scuze dar lumea nu funcționează după gândirea mea , sau după programul AA , viața socială e plină de răutăți gratuite , prejudecăți sau norme prostești ce trebuiesc respectate .

Va mulțumesc pentru ca existați și pentru ca ați avut curajul sa scrieți despre boala noastră ,astfel am avut ocazia sa va întâlnesc real , pe unii dintre voi si sa realizez ca nu sunt singur , ca mai sunt si alți oameni ce vor sa fie ei însăși !
Sunt tentat sa spun ca nu fac mare brânză pe forum , ca nu ajut cine știe ce . Dar dacă eu nu scriu , el nu scrie , ea nu scrie , ei nu scriu ...atunci nu am mai exista NOI .

Va mulțumesc pentru abstinenta mea !
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Viata in Recuperare !

Mesaj de dani »

Nu stiu ce sa zic de subiectul asta cu sinuciderea.
..am ramas uimit ca nu multi,ci foarte multi din alcoolicii cu care am stat de vorba la AA si nu numai, au incercat la un moment dat sa-si ia viata.
Nu stiu,poate ca nu sunt genul depresiv...eu n-am incercat niciodata,starile mele maro dureaza o zi-doua si de multe ori le pun pe seama lipsei somnului sau a oboselii...iar de chestia cu primitul in Rai si pacatul suprem inca n-am ajuns la capitolul ala...DD al meu e bun si ma iubeste...despre ce vorbeam ? Despre sinucidere!Brrrr ,disperat trebuie sa fie acel om...oarecum vorbim despre funie in casa spanzuratului...homelessii pe care ii stiu eu abstinenti de la grup asta ii aduce acolo...vor sa traiasca...frica de moarte m-a convins si pe mine sa renunt la alcool.
Va multumesc ca existati!
Ultima oară modificat 13 Aug 2014, 00:08 de către dani, modificat 1 dată în total.
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Viata in Recuperare !

Mesaj de ilyuta »

Foarte impresionanta postarea ta Mihaita si adevarata, totodata.
Si eu m-am simtit ca si tine si tot ca si tine am facut in trecut. :plans: Bine ca mi-am strigat disperarea lui Dumnezu si el v-a trimis pe voi sa ma ajutati sa ma inteleg, lucru pentru care va multumesc si eu. :cuminte:
Te imbratisez cu mult drag si te pup, frate Mihaita.
Doamne ajuta tuturor!
iliuta :hug:
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
emilia
Veteran
Veteran
Mesaje: 297
Membru din: 30 Iul 2014, 21:48
Zile de abstinență: 18,08,2014

Re: Viata in Recuperare !

Mesaj de emilia »

Mihai scrie: Purtam o interfață , seara așteptam să vină dimineața sa pot fugi de mine sau beam sa ma pot ascunde de sinele meu .
Trist dar este un mare adevar pe care intr-un final il acceptam si strigam in gura mare dupa ajutor.
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Viata in Recuperare !

Mesaj de HOPE »

Mihai scrie:M a întristat vestea morții lui Robin Williams , poate și pentru ca a fost alcoolic ...

Un nene spunea la grupul AA ca poți fi cel mai mare doctor , avocat , savant , etc dar dacă nu te cunoști in interior dacă nu îți cunoști /simți sinele ești un om bolnav

Purtam o interfață , seara așteptam să vină dimineața sa pot fugi de mine sau beam sa ma pot ascunde de sinele meu .
Eram depresiv , posibil sa da , știa cineva ce se ascunde in spatele măștii sociale , nu cred
Drama alcoolicului dependent , strigatul de durere , disperarea , frica , chinul sclaviei , toate erau mascate de interfața ce trebuia sa o port .
Abia când am renunțat sa ma ascund , sa merg la Aliat , AA , sa scriu pe Alcohelp , sa interacționez real cu alți bolnavi de alcoolism am început sa sper .

De ce ma feream ? De ce nu mi strigam disperarea ? Probabil pentru că lumea nu te înțelege si te arată cu degetul !
Respect programul AA , il respect pentru sinele meu , ca mi face bine ...dar in viața socială , in lumea reală , scuze dar lumea nu funcționează după gândirea mea , sau după programul AA , viața socială e plină de răutăți gratuite , prejudecăți sau norme prostești ce trebuiesc respectate .

Va mulțumesc pentru ca existați și pentru ca ați avut curajul sa scrieți despre boala noastră ,astfel am avut ocazia sa va întâlnesc real , pe unii dintre voi si sa realizez ca nu sunt singur , ca mai sunt si alți oameni ce vor sa fie ei însăși !
Sunt tentat sa spun ca nu fac mare brânză pe forum , ca nu ajut cine știe ce . Dar dacă eu nu scriu , el nu scrie , ea nu scrie , ei nu scriu ...atunci nu am mai exista NOI .

Va mulțumesc pentru abstinenta mea !
Mihai, ajuti mai mult decat iti poti imagina. Niciunul dintre noi n-ar trebui sa renunte la a scrie. Fie macar ca sadim un sambure de indoiala, intrebare in ceea ce priveste consumul celui care cauta ajutor si tot e ceva, zic eu.
Cam asa a fost si la mine, citindu-va mi-am dat seama ca ceva nu-i in regula, desi stiam nu puteam accepta. Si-am acceptat cu greu, insa cu ajutorul vostru, al AA-ului iata-ma-s aici abstinenta de aproape sase luni. Luni care n-su fost deloc usoare, dar am inteles un lucru: DACA VREI CU ADEVARAT, SE POATE!

Te imbratisez cu drag! :hug:

Scuze ca m-am lungit atat!
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Viata in Recuperare !

Mesaj de freedom »

Anunt : (daca aveti la grup o doamna dispusa sa ajute)
O doamna din Bucuresti care a facut mai demult tratament la centrul Crucii Albastre pentru femei, are acum dificultati de mentinere a abstinentei si cauta ajutor la un grup, insa are emotii si ar avea nevoie de o discutie individuala initiala cu o femeie dependenta si abstinenta, care s-o ajute sa-si gaseasca locul intr-un grup de suport . Doamna este prietena unei prietene de-ale mele, colega in terapia de la Sf Dimitrie. Prietena mea o sustine la telefon, insa e prea putin.
Va oferiti careva din zona sa o ajutati pe aceasta femeie cu o discutie telefonica si putina indrumare?
Multumesc, Free
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Viata in Recuperare !

Mesaj de styx »

Salut Mihai! Mulţumesc pentru vizita pe topicul meu si pentru parerea ta vis a vis de articol. In ceea ce priveste abstinenta, sunt de acord cu tine ca ,,e de lucru" în permanență (așa cum dealtfel recunoscusem în postarea mea din 14.08.) dar cel putin stiu ca azi nu beau. Deasemenea sper sa ne vedem! :jos-palaria:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Viata in Recuperare !

Mesaj de Relus »

Gata concediul prieten drag?
Imi doresc sa te citesc,sa ne încânti cu povestile tale,cu ceea ce simți si ce faci pentru ati fi bine.
:hug: :hug:
Scrie răspuns