021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Viata in Recuperare !

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Mihai
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 11,12,2011
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 5 ani
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Viata in Recuperare !

Mesajde Mihai » 27 Mai 2015, 21:34

Cultivați gânduri de abstinență,

Iată cum a funcționat la mine "azi nu beau " - se ia o samanta de "azi nu beau" si se sădește in pământ ,

DSC_2333.JPG

Ce avem ? ...NIMIC ...deocamdată , abstinența cere răbdare , se udă sămânța de " azi nu beau " cu gânduri frumoase de acceptare a bolii , ai grijă sa cultivi gânduri zilnic iar rezultatele vor veni , primul an infloritor din abstinenta

DSC_2362.JPG

Si iată că după primul an de "azi nu beau " a aparut si rodul , acum nici nu te mai gândești la "azi nu beau " pentru ca s a schimbat perspectiva asupra bolii , de fapt ca sa fiu sincer "azi nu beau " l am folosit doar in primele luni de abstinență ca apoi sa mi dau seama ca alcoolul nu are cum sa mai facă parte din viața mea vreodată .
Si daca vreau asta cu adevărat trebuie sa lucrez cu mine , cu mintea mea ,ca sa nu las boala sa progreseze . Asa ca in anul doi de abstinenta incep sa prind coaja

DSC_2358.JPG
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.

Mihai
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Mihai » 27 Mai 2015, 21:36

Nu ma mint ca "azi nu beau " cine crede ca in felul ăsta se amăgește singur , probabil deja mintea lui programează următoarea beție , sau chiar de ar fi o amagire , mai bine ma mint ca azi nu beau decat sa beau si sa ma amagesc/mint ca nu sunt alcoolic , e ca si traitul vietii , te amagesti ca mai traiesti o zi , dar cat poti sa amani aceasta zi , moartea va veni cu siguranta dar mie nici ca mi pasa , a muri e un lucru banal , a trai ziua e o bucurie ...si abstinenta creste si azi nu beau a devenit un mod frumos de viata

DSC_2338.JPG

Eu am făcut un schimb si mi e tare bine , am schimbat viața de alcoolic activ pe viața de alcoolic abstinent așa ca, nu ma mint/amăgesc cu un "azi nu beau " si știu si de ce , pentru că alcoolul nu mai face parte din viața mea , sunt multe lucruri pe lumea asta de care nu am nevoie iar alcoolul e in capul listei ,

Deci , "azi nu beau" ="azi nu văd de ce as avea nevoie de alcool " = "sunt bolnav de alcoolism si mă mint /amăgesc singur sa beau un pahar '' = sunt bolnav cronic si nu voi bea toată viața , mare pierdere , oricum alcoolul mi a făcut numai rău, atât fizic cât si psihic !
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.

ilyuta
Veteran
Veteran

Mesajde ilyuta » 27 Mai 2015, 21:49

Buna seara Mihaita si adevar graiesti si daca-mi permiti as mai veni si eu cu o parere personala pe care am mai scris-o mai demult pe forum:de murit murim toti si nimeni nu scapa viu din lumea asta dar depinde cum traim timpul dat.Eu le-am experimentat si pe cele cu alcool :plans: si pe cele fara si AM ALES sa traiesc asa, fiind foarte multumit cu viata mea de acum(cu bune, cu rele, asa cum mi-o da Dumnezeu) :cuminte: :zambetoi:
Noapte buna! :hug: :jos-palaria:

PS Foarte sugestive, frumoase si bine alese pozele! :zambetoi:
Nume anterior: ilyuta

denispericolpublic
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 29,03,2015
Zile de abstinență:

Mesajde denispericolpublic » 27 Mai 2015, 22:07

Merci Mihai. Imi era dor de postarile tale facute cu mult suflet.
Ma bucur ca te-am cunoscut acum in abstinenta si nu ca prieten de pahar.
denisticla74@gmail.com

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 18,10,2014
Zile de abstinență:
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde lupica » 27 Mai 2015, 23:33

:zambet: :jos-palaria:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_dani@yahoo.com

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 25,06,2012
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 1 an

Mesajde colica zis alcoolica » 28 Mai 2015, 06:39

Foarte frumos Mihai , ramai o persoana sensibila cu finete in simtiri desi ai crescut si ti-ai infimpt bine radacinile .Te imbratisez frate ! :hug:
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

Gladiator73
Veteran
Veteran

Mesajde Gladiator73 » 28 Mai 2015, 07:13

Asa este Mihai!Acest schimb de vieti,cum l-ai numit tu,este posibil doar atunci cand realmente te saturi de cealalta viata,pe care o stii bine de ani de suferinta si frustrari.Si cand vrei cu adevarat altceva,experiente noi,iubire,lumina.Doar atunci mori vietii de alcoolic si renasti vietii de abstinent.Doamne ajuta sa aiba parte de aceasta metanoia,cat mai multi dintre alcoolicii care inca mai sufera de pe urma alcoolismului,asa cum se zice in Preambul.

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 30,06,2014
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 6 ani

Mesajde styx » 28 Mai 2015, 10:37

Buna ziua Mihai si multumesc de vizita facuta in topicul meu, ma simt onorat mai ales acum ca pot asocia si un chip senin postarilor tale foarte interesante si pline de înțelepciune desi mi-as dori sa fie mai dese :) , banuiesc ca atunci cand copacul abstinentei este matur si da roade te detasezi un pic de alte probleme sau chiar daca nu te detasezi le gestionezi cu mult mai mult calm ceea ce mie nu-mi iese întotdeauna, dar, călcând pe drumul bătătorit de voi cu siguranta am sa reușesc si eu. Pana atunci azi e cel mai important in viata mea. Multumesc si ma bucur ca ne-am cunoscut desi nu prea am avut ocazia sa vorbim!

Zi senina tuturor !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

Mihai
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Mihai » 28 Mai 2015, 21:31

Ma roaga al meu băiat încă de acum trei ani sa i cumpăr un cățel, ca nu se poate , ca nu la bloc , ca e responsabilitate ... ca o sa înțeleagă el când va fi mare ,
Pai nu ma laudam eu ca vreau sa caut o cale de acces spre mintea lui , m am pus in locul lui , e copil , își dorește mult un cuțu , vor trece ani și va deveni matur, oare va înțelege ce responsabilitate cere sa crești un suflețel de animal , nuuuu cu siguranță.

Va rămâne cu un gust amar , toată copilăria mi am dorit un cățel si tati nu mi a cumpărat , am rămas cu un regret , o dorință neîmplinita ...

IMG_20150511_184014.jpg

Am făcut o si pe asta , m am procopsit cu o minunăție de bishon havanez :)

almaM
Veteran
Veteran

Mesajde almaM » 28 Mai 2015, 22:08

Mihai să-ți trăiască cuțu și să vă bucurați de el! Este o minunăție de cățeluș!
Lucram la ceva și am zis să arunc o geană pe forum, că m-am cam prins prin hățișurile legislative. Sinceră să fiu, nu credeam că este posibil să găsesc ceva, care să-mi dea o stare de destindere așa, instantaneu.
Vreau să spun că acest cuțu, o să vă schimbe viața și o să vă aducă mai multă bucurie, decât poți să-ți imaginezi. Bineînțeles, că o să fie un pic dificil cu acomodarea, dar trece repede și o să vă întrebați, cum de a-ți putut trăi atâția ani, fără iubirea necondiționată a acestui suflețel.
Pupici și mă bucur sincer pentru voi !
PeSeu- Să ne spui cum l-ați botezat!
Nu-mi dați sfaturi, decât dacă le cer, în mod expres! Am capacitatea de a greșii și de a mă critica destul de sever și singură! Prefer să aleg în funcție, de ceea ce sunt și,nu de ceea ce par a fi! Mulțumesc!

Înapoi la “POVESTEA MEA”