021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Viata in Recuperare !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Viata in Recuperare !

Mesaj de Mihai »

Măi fraților, in engleza exista un termen pentru acei oameni care privesc din umbră...l am uitat :limba:

In trei zile am strâns aproape o suta de vizualizări la topic, sa mai zică cineva ca nu avem trafic pe forum :zambetoi:

Cele bune,
Mihai.

PS . Ma gândesc sa mi deschid blog, ca tot imi place sa mi tin un jurnal al gândurilor , pentru forumul Alcohelp dau invitații gratis :hug:

PSS . Ce mi place sa ma îmbăt la sala de forță cu exerciții hard, n ai ce i face adictul tot adict rămâne :ras: :ras: . Mi e bine .!! Va îmbrățișez !!
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Viata in Recuperare !

Mesaj de HOPE »

Măi fraților, in engleza exista un termen pentru acei oameni care privesc din umbră...l am uitat
voyeur s.m. (franțuzism) Persoană care se complace în a privi pe ascuns un spectacol (erotic) ◊ „Nerval călătorul (mai exact figura sa mitizată), se prezintă ca un voyeur, mulțumindu-se cu deliciile spectaculare, femeia oferindu-se (o, desfătări ale vălului oriental!) privirii [...]” R.lit. 17 XI 77 p. 2; v. și videur [pron. voaiór]

:susoteli:
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Viata in Recuperare !

Mesaj de Mihai »

astazi,

Secţia 16 a Spitalului de Psihiatrie „Alexandru Obregia“ din Bucureşti , sun la usa... observ ca unitatea e supravegheata de o duzina de agenti de paza , cum va numiti si ce doriti , cu doamna dr am treaba . Va rog sa asteptati un raspuns in cateva minute iar usa se inchide brusc
In jurul gardului se afla femei disperate , copii ce spun ca vor acasa , o batranica ce a venit la baiatul ei internat , altcineva spune ca barbatul ei a cazut in ghearele bauturii ...

usa se deschide din nou ,domnule va rog sa ma urmati ,aud ca mi spune agentul de paza ...pielea mi se face de gaina la privelistea intalnita , ma regasesc in privirile de strigoi a celor ce stau pe holul sectiei , priviri disperate pline de lacrimi , priviri ce cauta ajutor , imi rasuna in minte vocea unui supreveghetor care se intreaba retoric '' oare ce o fi in mintea lor '' , hmm zambesc amar, eu le inteleg suferinta .
Un baiat de varsta mea , dar slab ,foarte slab si palid vorbea cu altcineva , eu oricum voi bea cand ies de aici , crede ca va muri de la alcool dar nici nu se va lasa de baut... mi e tare mila , il inteleg... ma gandesc ca pe holurile sectiei miroase a moarte si depresie , intru la doamna doctor ,

initiativa de a organiza sedinte cu pacientii de acolo a fost primita cu incantare iar dupa discutia avuta a ramas sa merg lunar pentru o terapie de grup cu bolnavii de acolo ,

asociatia APPA functioneaza ,

cele bune ,
:jos-palaria:
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Viata in Recuperare !

Mesaj de styx »

Salut Mihai !
Felicitari pentru intiativa ta,a voastra!
Banuiesc ca este total diferit de sedintele de la grupul Unu de acolo !?
te intreb pentru ca am primit invitatia de la o doamna psoholog de la ALIAT de a face parte din APPA filiala Cta si am acceptat-o(oricum eu aderasem la APPA de la inceput), insa as fi interesat in ce mod tineti sedintele si care e subiectul discutiei , as dori sa te contactez in privat pentru o discutie luni daca esti de acord,poate facem acelasi lucru si in Cta.
Multumesc !
Zi senina tuturor!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Viata in Recuperare !

Mesaj de Mihai »

stix , e super ce mi spui !

sigur ca ma poti suna , oricand cu placere .

AA , ALIAT , APPA nu are importanta , mesajul se percepe la fel cand se transmite de la cineva care a fost in dependenta , ma voi gandi ce format sa ii dau unei sedinte , oricum daca impartasim din experienta noastra , aratam ca se poate trai fara alcool , vorbim despre ce ne a ajutat pe noi , le vom da niste ancore de care sa se agate in realitatea de dincolo de spital .

zi faina !
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Viata in Recuperare !

Mesaj de styx »

Multumesc frumos Mihai!
o sa iau legatura cu tine cat mai curand posibil, adica luni . Sunt de acord ca indiferent ce acronime poarta comunitatile care vor sa faca ceva pentru a ajuta oamenii care inca se mai zbat in robia dependentei, important este mesajul transmis si experienta celor care au fost acolo in iadul acela nu poate sa fie decat de folos, si care asa cum spui, le pot arata pe viu ca se poate duce o viata frumoasa si fara stimulente bahice. Seninatate si sanatate !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Viata in Recuperare !

Mesaj de Mihai »

O nouă zi o nouă saptamana, viața e frumoasă dar parcă trece pe viteza rapid.

Parcă ieri a fost Crăciunul , acum vine Pastele .
Ma întreb dacă timpul de astazi trece la fel de repede ca cel de acum 100 de ani,
Oare si timpul s a dat după vremurile astea ultra rapide, o fi pus pe viteza a cincea turbo sa facă față situației prezente?

Zi frumoasă, bucurați va de ea , va trece într o clipă.
O sa mi dai dreptate diseară când nu vei ști când a trecut ziua de azi.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Gladiator73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1735
Membru din: 07 Noi 2011, 21:14

Re: Viata in Recuperare !

Mesaj de Gladiator73 »

Asa este,Mihai!Viata trece repede,insa diferenta acum,in recuperare,este aceea ca suntem mai constienti,ne bucuram mai mult de ceea ce se intampla in jurul nostru,observam detaliile.Primavara nu mai trece pe langa noi fara sa-i simtim gustul,fara sa-i mirosim florile si fara sa-i vedem culorile.
Din punctul meu de vedere cam asta inseamna sa traiesti.
Multumesc pentru gândurile bune!
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Viata in Recuperare !

Mesaj de ilyuta »

Mihaita, buna si sa stii ca mi s-au umezit ochii dupa ce am citit postarea ta despre vizita la Spital. :plans:
Ti-a mai spus cineva ca estin un om minunat? :cuminte: Sunt sigur ca multi si ma alatur si eu lor.
Cu siguranta cind voi fi in Bucuresti, voi vrea sa merg si eu cu tine acolo. Cind? :surprins: Cind v-a vrea Dumnezeu! :wink: Prin ceea ce faci(faceti) asta DA ajutor, Mihaita! :zambetoi:
Doamne ajuta tuturor, te rog! :cuminte:

Ps Gladisorule drag si nu numai atit, dar vedem si culoarea neagra cind este negra si nu ne mai imbatam la propriu si la figurat,ca sa o vedem roz! :wink:
Te pup si te iubesc! :wink: :zambetoi:
Nume anterior: ilyuta
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Viata in Recuperare !

Mesaj de ilyuta »

M-am gindit sa fiu serios deoarece nu vreau sa-l supar pe Lupisor! :wink:
Nume anterior: ilyuta
Scrie răspuns