021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Viata in Recuperare !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Viata in Recuperare !

Mesaj de Mihai »

dupa topicul ''eu fac , am inteles'' a sosit vremea sa inchid si topicul '' Viata in Recuperare'' ,

am facut ce era de facut , am inteles ce inseamna adictia si mi am continuat viata in recuperare ,
ce am invatat in acesti patru ani , am invatat multe ,
am invatat ca viata e o poveste nescrisa , ca fiecare zi are povestea ei , ca in viata ai parte de
intamplari triste si intamplari fericite ,
am realizat ca exista oameni buni , oameni rai , oameni sinceri si oameni falsi ,
ca nu merita sa plang dupa oameni care m au abondonat ,
am invatat ca ratiunea nu poate fi mereu in consens cu inima si ambele sunt supuse ratacirilor,
am invatat ca unii oameni sunt doar umbre trecatoare prin viata ta ,
am invatat ca lumea isi expune o fericire falsa doar pentru a da bine ,

am invatat ca sunt un om simplu dar cu un trecut negru , un om care satul si degustat de toate umilintele suportate din cauza comportamentului inconstient s a ridicat si s a straduit sa evolueze in bine

am inteles ca fericirea nu consta in avea exteriorul , fericirea consta in a avea interiorul , a te avea pe tine , in a fi liber ,
am inteles ca abstinenta nu ofera garantii , ca uneori devine amaraciune dar nu o pot abandona nici macar pentru o zi , ca ceea ce pentru unii nu inseamna nimic , pentru mine inseamna totul ,
am cunoscut si binele si raul , insa nu am uitat ce sunt si inteleg ratacirile unora pentru ca si eu am avut propriile rataciri ,
am invatat ca mereu vor fi oameni care ma vor iubi si altii care ma vor uri , ca unii ma accepta iar altii ma resping , ca altii ma inteleg , altii nu ma inteleg , ca exista oameni care ma apropa si exista oameni care ma vor condamna , oameni carora le voi respecta parerea asa cum este ea ,
pentru ca am nevoie de liniste interioara , de echilibru ...de locul meu in lumea asta ,
am cunoscut de prea multe ori gustul esecului si a dezamagirilor de sine ca sa mai uit de mine ,

am inteles ca tot ce am facut in ultimii ani , au scopul de a gasi - DRUMUL CATRE MINE


cele bune ,

Mihai .
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Viata in Recuperare !

Mesaj de HOPE »

BIG LIKE, stimabile! :hug:

Ma regasesc in multe dintre cele enumerate de tine. Simt aproape la fel, poate ca n-as fi reusit sa le structurez ca si tine intr-o singura postare. Te imbratiseaza cu drag o "umbra trecatoare"!

Asteptam topicul "Drumul catre mine"! :wink:
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Viata in Recuperare !

Mesaj de Mihai »

ma emotionasi Hopilino :dracusor:
cred ca sunt doua feluri de oameni pe pamant , dependenti si independenti ,
sa ti pun ceva :susoteli: astia dependenti sunt sensibiliciosi si pot trai unele emotii mai artistice ,au nevoie de iubire de oameni si nu functioneaza fara ele ca sa zic asa , adica traiesc intens si au adictia in sange ,
astia independenti sunt de piatra , ori ca explici trairile tale unui zid , ori ca vorbesti unuia din asta insensibil tot aia e , sincer nu stiu de care este mai bine

toti suntem umbre trecatoare pe acest pamant , auzi ,vad ca esti pe aceasi lungime de unda , am o intrebare pentru tine ...te ai gandit vreodata ca viata e o iluzie :confuz:
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Viata in Recuperare !

Mesaj de HOPE »

am o intrebare pentru tine ...te ai gandit vreodata ca viata e o iluzie :confuz:
:susoteli: M-am gandit, viata in general nu, insa de cele mai multe ori traim doar iluzii. Cum a fost si consumul activ spre ex.. Ce ne ghida atunci?Ce traiam noi? O iluzie! :rolleyes:

:jos-palaria: Sa traiesti, sa infloresti! :hug:
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Viata in Recuperare !

Mesaj de Mihai »

hey ,
ce ne ghida atunci
cica neurostiinta ar fi descoperit ca nu exista liberul arbitru ...na !


asa mi a spus un prieten pshiatru zilele trecute , e credibil ...poate voi povesti despre asta ,

noapte buna !
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Viata in Recuperare !

Mesaj de Mihai »

Sună ciudat, dar de multe ori vrem să rămânem codependenti si menținem strâns legătura cu "sursa" pentru că nu putem ierta ,

In acest caz, e necesar să iei o decizie clară: vrei sau nu vrei să ieşi din codependenta ?
Ai grijă să iei decizii gândindu-te la ce anume vrei, nu la ceea ce te-a rănit în trecut.

Am fost un codependent sensibilicios si am sperat mereu că se va întâmpla vreo minune si tata o sa înceteze băutul de zi cu zi ,

nu s a întâmplat asta ,in schimb am început sa beau eu zi de zi,

si odată trecut in partea cealaltă. ..e o altă poveste,

Cele bune,

Mihai.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Scrie răspuns