021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Viata in Recuperare !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Viata in Recuperare !

Mesaj de Mihai »

gladi , nu mai sunt atent la detalii , nici nu stiu cum a trecut ziua de azi , piuuuuuu si gata , a fost o zi cat o clipa , nici nu imi aduc aminte toate cate am facut azi , e o normalitate sa traiesc fara alcool ,
imi place sa ies zilnic din zona de confort , imi plac provocarile , imi place sa fac tot timpul ceva nou , sa invat ceva nou si ma trezesc ca vine seara , si ma oftic ca nu gasesc timpul necesar sa citesc o carte intreaga ,
stiu de la un prieten comun ca esti prin targul moldovenesc cu treaba , ma bucur ptr tine :zambet:

iliuta , nu s frate asa minunat , merg la spital sa mi spal din pacate , ma simt util cu ceva , e un sentiment placut , oamenii minunati nu sunt invidiosi , eu da ! sunt invidios pe tine ca vine Djokovic la mata in tarla si eu nu il vad , macar sa i cer un autograf ptr fi miu ,ai vazut ce turneu a facut , nu i asa ? :zambetoi:

si mi dau cu parea despre lupica , astia minunati nu isi dau cu parerea , eu da :zambet:
mai lupica , prea multa literatura AA oboseste , pe bune .
eu de multe ori merg la grupul AA dupa ce se citeste preambulul cu bla bla bla , simt nevoia sa aud alte lucruri de la oameni , ce mai fac ,cum o duc cu sanatatea , suparati , fericiti , chestii de astea uzuale de zi cu zi , dar daca tie iti face bine , dai frate cu copy ...apropo ce mai faci , cum o duci cu sanatatea ...

noapte buna .
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Viata in Recuperare !

Mesaj de ilyuta »

Mihaita, salut si poate vrei sa spui fiul tau sa ia un autograf pt tine deoarece toti marii campioni ii baga-n seama pe copii si apoi pe adulti! :wink: :lol:
In ceea ce priveste invidia sa stii ca si eu sunt invidios fara sa vreau uneori si ma rog la Dumnezeu sa ma ierte pentru ca este involuntara. :plans: Deci suntem normali, deoarece nimeni nu este perfect.
Apropos, ieri seara fiind la o miscare, m-am intilnit intimplator cu preotul meu si din vorba-n vorba mi-a spus ca sunt un om foarte bun. :zambetoi: "Foarte bun" am refuzat complimentul dar i-am raspuns ca am facut extrem de multe greseli dar am invatat din ele si incerc sa nu le mai repet:"cine repeta greselile trecutului, merita sa le traiasca in viitor" iar eu unul nu vreau. :surprins: :smecher:
Poti sa-ti inchipui ca m-a binecuvintat in plina strada si iarasi mi s-au umezit ochii de bunatatea celor de care sunt inconjurat si simt ca Dumnezeu ma iubeste. :cuminte: Ti pup, Mihaita! :hug:
Nume anterior: ilyuta
Gladiator73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1735
Membru din: 07 Noi 2011, 21:14

Re: Viata in Recuperare !

Mesaj de Gladiator73 »

Iliuta,sunt in ton cu Mihai ca sunt ,,invidios" pe tine ca te vezi cu ai mai mari campioni de tenis din lume:))Dar e o ,,invidie" plina de iubire,caci realmente ma bucur pentru tine si meriti sa ai experientele minunate pe care le ai.Dumnezeu,de regula,le da celor care stiu sa le aprecieze si sa se bucure de ele.Dovada in acest sens este si binecuvântarea pe care ti-a dat-o parintele,in plina strada.Totul are un sens ,nimic nu e intamplator.
Mihai,si eu te felicit pentru Pasul 12 pe care il faci cu inima mare.Fiecare alcoolic salvat de moarte sau nebunie inseamna o viata castigata si familii intregi recuperate si fericite..e imens,e minunat!
Sa aveti o zi minunata dragilor!
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Viata in Recuperare !

Mesaj de Tudor. »

Salut Mihai,

Spitalul este un loc bun pentru conștientizarea problemei legate de alcool.
E un declic puternic.
Pe de altă parte poate fi o portiță, pentru că te scoate din sevraj în mod profesionist .
Perfuzii, sedative, hepatoprotectoare.
Depinde cum privești lucrurile.
Ca pe un nou început in recuperare sau ca pe o noua etapa în continuarea toxicomaniei.
Mult succes.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Viata in Recuperare !

Mesaj de Mihai »

Ce zici Iliyuta ? Nu ti a răspuns lupsoru , lasa ca i de al nostru :zambetoi:

Multam gladi de apreciere, sincer, o fac pentru mine , am de învățat multe de acolo,

Tudorel , mulțumesc!
Așa e ,depinde cum privești lucrurile, am reținut asta si le voi spune acest lucru ;

Pot muri o nouă etapă din viața lor după ce părăsesc spitalul sau pot renaște când alți oameni de vârsta lor mor din cauza dependenței ...depinde de unghiul din care privești perspectiva ieșirii din spital
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Viata in Recuperare !

Mesaj de ilyuta »

Mihaita, salut! :wink: Pai de-aia nu ma supar pe Lupisor, pentr ca este da-l nostru, din popor! :ras: :ras:
Fiecare dintre noi are trairile lui si am invatat in timp, ca nu este locul meu pe pamint sa judec pe nimeni . :wink: Uitindu-ma in urma, repet, nu-mi vine sa cred ca faceam ceea ce faceam uneori :rosu: dar ca sa iau pozitivul din orice situatie negativa, este de preferat sa te certi, sa urli etc decit sa bei. :rosu: :jos-palaria: Sper ca mi-am cerut iertaqre de la toti mai ales ca este si Saptamina Patimilor. :cuminte:
Mihaita, foarte nobila munca ta din spital si ai toata admiratia si respectul meu. :hug: :jos-palaria:

Ps Danisor, m-am razgindit, nu mai am planurile de ieri pentru ca eu cind nu fac bani ma simt inutil si sunt trist. :trist: :ras: :ras: :ras: :ras:
GodMadePeopleDifferent2.jpg
Nume anterior: ilyuta
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Viata in Recuperare !

Mesaj de ilyuta »

Mihaita, salut ! :jos-palaria:
Mi-a placut foarte mult comparatia ta cu caruselul si nu se poate ceva mai pe intelesul tuturor! :wink: Eu am cazut de prea multe ori si m-am julit rau si de aceea nu mai vreau sa ma mai urc in el pentru ca stiu cum o sa se termine. :plans:
Noapte buna si un miine si o saptamina minunate tuturor! :zambet: :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Viata in Recuperare !

Mesaj de Mihai »

ilyuta scrie:Mihaita, foarte nobila munca ta din spital si ai toata admiratia si respectul meu.
mai sunt Ilyuta oameni care fac asta , doar ca eu aduc la cunostinta , sa mi intaresc convingerea ca lucrurile se misca , sa implic si alti oameni , sa se vada ca se poate ...

Mia de pe forum mi a spus ca doreste sa participe la sedintele din spital , styx vrea sa mearga la spital in Constanta , si mai sunt care vor sa faca ceva pentru a arata ca dependenta de alcool este o problema grava
În jur de 300 de oameni şi-au luat 5 minute din timpul lor pentru a-şi evalua propriul consum de alcool şi a discuta despre asta cu unul dintre specialiştii ALIAT. Peste 1000 au interacţionat cu noi, fie că au avut nevoie de un ceai, un om cu care să schimbe o vorbă sau câteva minute de odihnă.
În aceste zile, când presa dezbate mizeria adunată de decenii în sistemul medical românesc, este important să înţelegem că ceea ce vedem la televizor, în ziare şi pe internet este o porţie de realitate şi nu realitatea.
CE VEDE PRESA
cititi intregul articol in linkul de mai jos,

http://adevarul.ro/news/societate/ce-ve ... index.html
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Viata in Recuperare !

Mesaj de styx »

Salutare Mihai, salutare tuturor !
Mihai multumesc pentru articol, foarte interesant, de altfel stiam de cortul ALIAT pentru ca ma invitase Daniela in vamă să discutam despre APPA, dar din pacate in ziua aia am plecat la Bucuresti, a rămas sa-mi trimita materialele pe mail si sa vad despre ce este vb, la spital eu am mai fost dar din partea AA, acum dupa ce am vb cu Daniela problema se pune un pic altfel si o sa merg din partea APPA... discutam despre asta ma detaliat, stiu că pe 5 Mai, a fost sedintă APPA, îmi pare rău că nu am putut fi si eu prezent. Intr-adevar mult bine se face dar astea nu dau bine in presa Mihai adica "nu se vinde ".
In altă ordine de idei vineri am participat ca invitat din partea d-nei psiholog Carla Manole căreia îi multumesc si pe acesta cale la o sedinta de grup ALIAT in strada Jules Michelet nr 7 unde s-a deschis al doilea sediu , eu fusesem acum doi ani pe strada Robescu :cool: . Oameni frumosi dornici de o viata lucida si abstinenta, nu am discutat despre AA decat ca info, in general a fost o discutie relaxata despre viata cu bune si cu rele, despre abstinenta emotională, despre abtinere si incrancenare versus seninatate, intr-un cuvant a fost o sedintă de două ore reusita si foarte interesantă .
Zi senină tuturor !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Viata in Recuperare !

Mesaj de ilyuta »

Lasa Mihaita, nu mai fi asa de modest pentru ca te cunosc eu pe tine! :ras: :jos-palaria:
Stiu ce inseamna a fi voluntar pentru o cauza si asta presupune a fi un om deosebit asadar nu mai incerca sa ma convingi de altele. :wink:
Mi-as dori si eu sa fiu implicat dar deocamdata nu am timp sufiecient, pe viitor voi mai vedea. :rolleyes:
Ma bucur foarte mult cind cineva incerca sa schimbe ceva, cu fapte nu numai cu vorbe. Mult succes in tot ceea ce faci, Mihaita!:hug: :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Scrie răspuns