021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Viata in Recuperare !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Viata in Recuperare !

Mesaj de Mihai »

" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Viata in Recuperare !

Mesaj de HOPE »

Mihaita, dragule cum vine asta? Doar "domnita draguta"?Si eu care ma credeam caprioara si nu-i dadeam Dragusancei nicio sansa. :limba:

Ramane cum am stabilit, ne vedem sambata. Duminica frumosasa in continuare! :joaca:
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
CRISS99
Veteran
Veteran
Mesaje: 1974
Membru din: 17 Feb 2013, 09:49
Zile de abstinență: 30,06,2014
Contact:

Re: Viata in Recuperare !

Mesaj de CRISS99 »

...
*Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti*-Octavian Paler.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Viata in Recuperare !

Mesaj de Mihai »

Saluare tuturor ,Criss multumesc mult !

La inceputul unei sedinte AA se spune cam in felul asta ;
DOAR PENTRU AZI NU II VOI CRITICA PE CEILALTI PENTRU CEEA CE FAC SAU NU FAC

Traieste si lasa si pe ceilalti sa traiasca!

DOAR PENTRU AZI NU LE VOI GASI DEFECTE CELORLALTI SI II VOI IERTA PENTRU CEEA CE FAC

Voi merge de-a lungul zilei cu dragoste si rugaciune pentru toti cei intalniti pe Cale. Nu eu ii judec. Nu am de ce sa ma compar cu ei. Fiecare e responsabil pentru propriul comportament.


Cei mai vechi in program recunosc cu sineritate ca in viata cu zi lucrurile nu stau chiar asa .
Ca noi in camera aceea stim ,intelegem si ne acceptam asa cum suntem dar afara lucrurile sunt diferite .
Citeam zilele acestea pe forum diferenta dintre ALCOHELP si AA .
Diferenta o face tocmai faptul ca nu exista comparatie .
Forumul scria Dani ca il ai 24 de ore , ceea ce e adevarat dar si AA-ul il ai non stop , poti da un telefon pentru suport ''tehnic'' oricand ai nevoie . Un telefon la care ti se va raspunde sincer si din suflet asa cum se pricepe cel sunat sa te ajute . Stiu ca acelasi lucru il poti face si cu forumul dar in AA ai siguranta ca nu o sa se barfeasca a doua zi pe seama ta .

Ghita a fost crescut in AA , cu o abstinenta destul de frageda, a intrat pe forum crezand ca e aceeasi mancare de peste ca la grup .Gresit , aici nu gasesti oameni fara masca ca la AA , aici primeaza interfata pentru ca e un forum public .
Aici ar trebui sa ai grija cat de mult spui despre tine pentru ca exista riscul ca cineva sa se foloseasca de faptul ca ai fost sincer ,( chiar dimineata am vazut asta )pe cand in AA, eu unul nu am auzit de asa ceva .

Mi a placut la Ghita onestitatea cu care a recunoscut ca a barfit de unul de altul la telefon , dupa cum spuneam e fraged in abstinenta si a fost prins usor de vartej , apoi frustrarea ca nu sunt alcoolici veritabili toti cei care scriu si de aici a tras el concluzia ca tot mai bine e in AA langa cei autentici , foarte bine pentru el , cred eu !

Uneori forumul este plin de rautati total gratuite ,alteori e plin de bunatate , alteori de laude si e normal sa fie asa caci in mare parte e un forum de discutii iar efectul e unul de val .
Incepe o cearta , se fac bisericute pro si contra . Inchide cineva topicul , urmeaza altele inchise , e cineva bun , se face concurs de bunatate . Dar una peste alta forumul e excelent de bun pentru cine stie sa culeaga mure printre spini . Eu unul am evitat barfa si telefoanele din privat tocmai pentru a ma proteja si cei cativa cu care am vorbit la telefon pot confirma ca nu m a interesat subiectul barfa .
Chiar pot spune ca ma chinui de doi ani sa i cer nr de telefon lui Ovidiu si felul meu de a fi tot amana lucrul asta
Deci cum spuneam forumul e bun pentru mine si ma ajuta in masura in care nu ma intereseaza daca femeia care am intalnit o in relitate e Hope , sau daca y a postat beat , sau daca x bea controlat , etc .
Scrie clar sus ;O platformă online gratuită pentru prevenirea și tratamentul abuzului și dependenței de alcool.

Apropo de alcoolici veritabili , oare stie cineva cum sunt sau cum arata ?
Eu am facut azi dimineata o fotografie ce surprinde clar consumul de alcool dar oare sunt ei autentici :)

20140228_110621-1 - Copy.jpg
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Viata in Recuperare !

Mesaj de Ovidiu73 »

Neatza Mihai,

"Chiar pot spune ca ma chinui de doi ani sa i cer nr de telefon lui Ovidiu si felul meu de a fi tot amana lucrul asta"
Asta ar fi o intrebare interesanta pentru tine...de ce amani? O intrebare a ta catre tine. Poti sa iei nr meu de la asido si sa ma suni in secunda 2. Poate ca nu a venit vremea.

Legat de asta, am patit ceva asemanator.
Am cunoscut la Sura un domn in adevaratul sens al cuvantului. Alcoolic veritabil, cu statut social inalt, dar fara a face caz niciodata de statutul sau. Un domn pur si simplu, la vreo 50, casatorit, sotia tot asa din societatea buna, un copil reusit, situatie materiala foarte buna. Ne-am apropiat jucand sah , el straduindu-se sa ma invete bridge ( esec total, nu am intrat pe sistem).
La despartire am schimbat numerele de telefon ( el bucuresti, eu iasi), urmand sa ne mai auzim , sa ne mai vedem.
Vreo doi ani cum zici tu, ma tot tineam sa il sun sa vad cum ii mai merge. Ce era ciudat, imi venea gandul asta in dupa-amiezile de vara mai ales si mai ales, cand eram prin preajma unei biserici foarte frumoase. Biserica Sf. Spiridon din centrul orasului.
Si intr-o zi l-am sunat, nr nealocat, am zis asta e. Dupa cateva luni vorbesc la telefon cu colegul meu de camera de la Sura. Il intreb ce mai stie despre dl. F. Colegul meu de camera imi spune ca dl. F. a murit in coma alcoolica, ca a fost la inmormantarea lui, ca sotia dumnealui era distrusa. Mi-a parut rau ca nu l-am sunat mai devreme, sa il mai aud o data.
Ti-am povestit intamplarea asta fiindca, mi-am amintit-o cand ai zis ca "te chinui" de doi ani sa dai un telefon.
Nu are nici o legatura, nu ma grabesc sa plec nicaieri :ras:
Cand vei vrea, suna-ma. Sunt convins ca avem ce sa ne povestim.
Week-end placut.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Viata in Recuperare !

Mesaj de Mihai »

Salut Ovidiu, mi am pus întrebarea mai demult si am gasit răspunsul la ea :) .
Nu e chiar grav , o sa ti spun personal la Piatra .

Înainte de culcare am câteva minute alocate băiatului meu pentru discuții ca intre bărbați.
Aseară mi a spus sa o rog pe mami sa il lase mai mult la tabletă .
Crede ca eu sunt mai bun decât mami pentru ca ii dau voie sa facă multe "chestii"
Il întreb dacă crede ca suntem niște părinți buni iar el imi răspunde cu altă întrebare . Dar voi credeți ca eu sunt un copil bun , ii spun ca indiferent dacă e un copil bun sau rău noi o sa l iubim fffff mult pentru ca e băiatul nostru si oricât de multe năzdrăvanii ar face , noi îl iubim la fel de mult chiar dacă îl mai certăm .

Imi spune apoi dacă ne pricepem sa fim părinți buni :)
Știu de la psiholog ca atunci când nu știi ce sa i spui copilului e bine sa discuți cu el ca si cu un matur .
Îi spun in felul următor ; ești primul nostru copilul si evident ca nu ne pricepem sa fim părinți dar o sa învățăm treaba asta in timp ce tu crești .
M a luat de gat si m a îmbrățișat bucuros .
I am spus ca îl iubesc din toată inima mea . I am spus ceea ce tatăl meu nu mi a spus niciodată iar eu nu vreau sa fac asta băiețelului meu .
Asta înseamnă viața de abstinent , viața in recuperare!

Duminică frumoasă alături de cei dragi !
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Viata in Recuperare !

Mesaj de colica zis alcoolica »

M-ai emotionat foarte tare Mihai .
Azi o sa ma duc sa-l intreb pe baiat cum isi doreste sa petreaca , daca isi doreste sa mearga undeva, ca de multe ori cand merg cu el tot eu ma gandesc la ce i-ar prinde lui bine , dar nu cum i-ar place lui. Azi o incerc sa nu-l mai schimb ci doar sa-l privesc si sa-l acompaniez .Cred ca o sa fac o abatere de la program , sa ma duc sa ma joc :joaca:
:ingeras:
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Viata in Recuperare !

Mesaj de Mihai »

Buna seara , sunt Mihai si sunt alcoolic in recuperare :ingeras:

Psihoterapeutul de la ALIAT mi a spus ca puterea mea de a ma autoanaliza m a ajutat cel mai mult in lupta cu boala mea ,eu inteleg prin asta un mod de a iesi din mintea mea si a ma privi la rece din afara !
Am inceput a posta sincer pe acest forum , fara a avea nici un fel de resentiment fata de nimeni , fara sa judec sau sa ma intereseze de ce fac alti , am pus o parte din viata mea in topicul ''Eu fac, am inteles -de Tavi'' , un topic pe care l am inchis tocmai pentru a pastra primii doi ani de abstinenta si a ma reintoarce sa citesc cum eram la inceputul abstinentei .
Mi a aduc aminte ca scriam despre mine fara sa ma intereseze de ce spun si ce fac ceilalti , eram doar eu cu tasatura , cautand in interiorul meu lucruri ce ma framantau . Se spune ca atunci cand scrii , lucrurile isi pierd din intensitate si iti fac bine . Pe mine m a ajutat chestia asta , singura conditie a fost sa fiu onest cu mine .
Cred ca trebuie sa fiu in continuare sincer cu mine , chiar daca asta doare , pentru ca numai eu traiesc cu mine .


Au fost barfe si certuri pe forum ...pe mine nu m au interesat, eu sunt calugarul Mihai si vaiiiiii cum or putea unii sa se preteze la asa ceva ? - Interfata ...dar m am uitat in interiorul meu si ,
of doamne , ce mi a mai placut sa citesc barfe , intarata i drace ca si mie imi place ,
nu am barfit pe nimeni la telefon sau in scris dar faptul ca m am surprins atras de lucruri negative si asta intr un mod adictiv nu mi a placut deloc .
Nu cumva starile astea le aveam in timpul consumului , oare exista pericolul ca lucrurile astea sa ma apropie de pahar ? Si unu la suta daca ar fi, fug de mananc pamantul , eu unul nu mai vreau sa traiesc in rahatul acela de alcool .

M am trezit ca tot citind la unul la altul am inceput sa am resentimente , sa judec , sa citesc si sa ma aud singur cum imi dau cu parerea.
Ceva e putred ceva nu e bine la mine , imi trebuie un timp mai lung sa ma analizez sa vad ce si unde am lasat din mine , cel care am intrat in abstinenta !

Chestia cu resentimente si lucruri negative ce simt ca ma afecteaza o am numai vis a vis de forum , imi pare rau sa o spun dar asta e adevarul . De fapt nu mi pare rau , asta simt asta scriu .
La intalnirea APPA , simpozionul de la Plaza sau intalnirile AA nu am simtit emotii negative , chiar m am umplut de pozitiv .

Imi cer scuze celor care v am judecat (chiar daca unii dintre voi meritati asta ) , imi cer scuze celor pentru care am avut resentimente si incerc sa ma iert pe mine ca nu am fost mai atent la comportamentul meu .
Cel putin o luna nu am sa mai deschid forumul ca sa mi fac o parere cum e viata in recuperare fara el .
Am ce face , tocmai am pus osul la infiintarea asociatiei APPA si am propus o vizita in spitalul din Bucuresti unde sunt bolnavi ce chiar au nevoie de o mana intinsa , apoi o vizita in penitenciar unde sunt inchisi oameni alcoolici ce intr-un moment de betie au incalcat legea , o mana intinsa poate insemna o viata castigata .

E foarte usor sa incetezi bautul , e mai greu sa mentii abstinenta si al dracului de greu sa te schimbi in mai bine ...dar nu ma las , am resurse si o incredere mare in mine :)

Va pup si va iubesc atat de mult incat v as lua acasa pe toti , fara exceptie !
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
cloughie79
Veteran
Veteran
Mesaje: 353
Membru din: 04 Feb 2014, 19:15
Zile de abstinență: 19,10,2013

Re: Viata in Recuperare !

Mesaj de cloughie79 »

Dragă Mihai,
Deşi nu ne-am scris noi prea des pe aici, pe forum, sper să-mi ierţi tonul familiar pe care îl folosesc acum în adresare.
După ce am citit ultima ta postare, m-am întrebat dacă şi în ce măsură activitatea mea de pe forum te-a lezat în vreun fel şi te-a determinat să iei pauza autoimpusă de care vorbeai.
Iniţial, simţindu-mă şi eu oarecum cu musca pe căciulă, am fost încercat de un prim impuls pe care intenţionam să-l materializez întrun răspuns elaborat şi centrat punctual, cu explcaţiile şi justificările aferente, pe reacţiile mele vis a vis de ultimele evenimente de pe forum.
Ulterior am renunţat la idee, întrucât am realizat inutilitatea acestui demers.
Ca un corolar al celor (doar) gândite, aş vrea să punctez succint următoarele: înainte de a fi alcoolici, suntem oameni şi ar trebui să încercăm să ne purtăm ca atare. Aici nimeni nu e (sau, mă rog nu ar trebui să fie) mai egal decât altul, puţină modestie nu strică nimănui, iar manifestări de superioritate şi suficienţă, precum şi limbajul suburban ar trebui să lipsească cu desăvârşire.
Precizând încă o dată că aspectele de mai sus nu te vizează în niciun fel pe tine, dar e posibil să constituie sursa lehamitei care te-a cuprins, îţi doresc toate cele bune! :jos-palaria:
Viaţa nu are subtitrare, ori o înţelegi, ori nu... (Wolf Wildfire)
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Viata in Recuperare !

Mesaj de asido1973 »

Draga Mihai ma bucur ca ai luat aceasta decizie. Nu iti pot garanta ca ai sa stai departe de forum o luna de zile. Sa nu mai scrii o luna sa zicem ca se poate, sa stai departe de forum e mai complicat. De obicei cand spui ca nu mai faci ceva , parca il faci si mai cu pofta. Sunt sigur ca de citit ai sa citesti forumul.
In ce priveste activtatile pe care vrei sa le intreprinzi mi se par foarte bune.
Iti doresc toate cele bune !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Scrie răspuns