021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

"Numai in lacuri cu noroi pe fund cresc nuferi"

Aici puteti povesti experientele personale.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: "Numai in lacuri cu noroi pe fund cresc nuferi"

Mesaj de asido1973 »

asa e , asteptam pana la toamna !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
minodor
Boboc
Boboc
Mesaje: 24
Membru din: 04 Dec 2009, 07:46

Re: "Numai in lacuri cu noroi pe fund cresc nuferi"

Mesaj de minodor »

Bună ziua. Trebuie să recunosc faptul că m-am înşelat când am crezut că pot controla consumul de alcool după numai 2 luni de abstinenţă .Să vă povestesc ce s-a întâmplat...Concediul din toamnă (şi pe care îl aşteptam ca pe aer -recunosc asta şi bănuiţi foarte bine de ce...) a venit pe 8 martie. O zi a femeii pe care am sărbătorit-o frumos cu soţia (cam puţine aceste zile (...) cum...numai una pe an?). Şi precum lucrurile frumoase se termină întotdeauna repede, a venit zilnica 9 martie când "bărbatul" din mine şi-a cerut dreptul la numai 1 pahar (nu 44). N-a fost să fie aşa...au urmat 4 zile în care, în loc să servesc omeneşte 1 pahar, m-am "adăpat" ca un animal cu zeci de litri de bere/vin/coniac, alte 5 zile de stare de rău şi, uite aşa, mi-au mai rămas 3 zile dintr-n concediu pe care l-am vrut reuşit (frumos..., nu?). Acum îmi este clar că numai abstinenţa totală poate aduce luciditatea deplină şi învingerea demonului alcool. Sper să fi făcut această descoperire la timp...
CER SENIN!!!
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: "Numai in lacuri cu noroi pe fund cresc nuferi"

Mesaj de admin »

Asa este minodor. Varianta consumului controlat nu se potriveste pentru toti. Imi pare rau ca ti-ai "pierdut" concediul si imi inchipui ca nu te-ai intors la job reincarcat, dar macar ai ajuns la o concluzie in ceea ce priveste consumul tau. Chiar este un cer senin azi ... :)
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
boboc
Veteran
Veteran
Mesaje: 265
Membru din: 18 Noi 2009, 14:48

"Numai in lacuri cu noroi pe fund cresc nuferi"

Mesaj de boboc »

Bună Minodor! Îmi pare rău pentru ce s-a întâmplat, dar tot răul spre bine! Spuneai că nu aveți grup AA în Focșani, dar că te-ar interesa. Citind cele scrise de tine, m-am mobilizat și iată îți trimit mesajul pe care l-am primit de la Florin care este liderul de grup pe Moldova :
'' La Focsani am vreo 4 oameni care vor grup. Apoi, la Tecuci, sunt vreo 3 oameni care spun ca se pot cupla, prin Tisita, se intelege, cu locatia de la Focsani.
Problema este ca acum nu avem spatiu acolo din simplul motiv ca sunt o .......... si nu-mi misc fundul pana la Focsani, unde-i vinu' fara bani.
Da-i omului tau numarul meu de telefon:0741.747.759. Nu prea am semnal aici, dar il voi auzi eu cumva.
SERIOS: tre sa ajung la Focsani!!! ''
Și dacă stihiile se vor împotrivi, eu zic să le facem în ciudă și să-i scrii pe adresa : [...]
Te îmbrățișez, și reia curajos numărătoarea ! completând și jurnalul de consum
:P
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: "Numai in lacuri cu noroi pe fund cresc nuferi"

Mesaj de tudor »

SALUT MINODOR !

Imi pare rau de cele citite ,insa esecul poate fi o treapta spre reusita daca sti sa tragi invataminte din el . Rememoreaza unde ai gresit si incearca sa nu mai faci aceleasi greseli .Si eu am inceput sa cred! sa cred ca dupa o perioad de abtinere ( asta inainte sa cunosc AA-ul) ca pot fi un bautor normal dar m-am inselat .Dupa ce am cunoscut AA -ul si am afle cum sta treaba cu dependenta mea .mi-am dat seama ca singura sansa a mea este sa merg la grup si sa fac progamul !
Reflecteaza LA CELE PETRECUTE CU TINE SI I-A O DECIZIE CARE SA TE AJUTE

Rugăciunea de Seninătate

Doamne, dă-mi Seninătatea,
Să accept ceea ce nu pot schimba,
Curaj, să schimb ceea ce pot
Şi Înţelepciune să le deosebesc.

Trăind fiecare zi la timpul ei
Bucurându-mă de fiecare moment la timpul lui;
Acceptând povara
Ca şi Calea spre pace;
Acceptând, aşa cum a făcut Isus, această lume păcătoasă,
Aşa cum este, nu aşa cum aş vrea eu să fie
Având încrederea că totul va fi bine,
Dacă mă predau voinţei Lui;
Că aş putea să fi destul de fericit
În această viaţă, şi foarte fericit
Cu El întotdeauna. Amin
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
boboc
Veteran
Veteran
Mesaje: 265
Membru din: 18 Noi 2009, 14:48

"Numai in lacuri cu noroi pe fund cresc nuferi"

Mesaj de boboc »

O pildă:
Despre iertarea celor de aproape

Un frate l-a intrebat pe Avva Pimen:
- Daca vad o greseala a fratelui meu, e bine s-o trec cu vederea?
Si a zis lui batranul:
- De fiecare data cand noi trecem cu vederea o greseala a fratelui nostru, si Dumnezeu ne trece cu vederea o greseala a noastra; si de fiecare data cand noi o dam in vileag pe-a fratelui, si Dumnezeu o da in vileag pe-a noastra.
:P cu drag.
proco
Veteran
Veteran
Mesaje: 848
Membru din: 25 Mar 2010, 17:14

Re: "Numai in lacuri cu noroi pe fund cresc nuferi"

Mesaj de proco »

Salut! Sunt proco, sunt boboc AA si inca NU REALIZEZ CA AM INTRAT INTR-O FAMILIE MARE! Ce de povesti?! Incet o sa vi le spun si pe ale mele. Am cateva beton de la "colegi" de camera baieti cu scufita ca deh! acolo eram cu "tontii" la gramada!
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: "Numai in lacuri cu noroi pe fund cresc nuferi"

Mesaj de admin »

buna proco. ti-am scris si mesaj privat cu pasii pe care trebuie sa ii urmezi. te asteptam la "Prezentati-va"
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
minodor
Boboc
Boboc
Mesaje: 24
Membru din: 04 Dec 2009, 07:46

Re: "Numai in lacuri cu noroi pe fund cresc nuferi"

Mesaj de minodor »

Salut proco. Fii binevenit în familia asta anonimă a viciaţilor. Ai facut primul pas spre vindecare prin identificarea şi conştientizarea problemei numită alcoolism.
Cer senin!
minodor
Boboc
Boboc
Mesaje: 24
Membru din: 04 Dec 2009, 07:46

Re: "Numai in lacuri cu noroi pe fund cresc nuferi"

Mesaj de minodor »

Am încredere în înţelepciunea mea interioară

1. Pe măsură ce îmi desfăşor activităţile îmi ascult călăuzirea interioară. Intuiţia mea este întotdeauna de partea mea. Am încredere că este cu mine mereu. Sunt în siguranţă.
2. Oricând văd pretutindeni oportunităţi. Suntem binecuvântaţi şi prosperi.
3. Aceasta e o nouă zi, una pe care n-am trait-o niciodată. Mă aflu acum şi mă bucur de fiecare clipă.
4. Radiez acceptare şi sunt profund iubit sau nu de ceilalţi. Dragostea ne înconjoară şi ne protejează.
5. Sunt liber să gândesc minunat. Mă îndrept spre libertate depăşind limitările. Devin cee ce am fost creat sa fiu.
6. Fiecare vârstă are experienţele şi bucuriile speciale. Am mereu vârsta potrivită fiecărei etape din viaţa mea.
7. Sunt înzestrat mental şi emoţional să mă bucur de o viaţă prosperă, liniştită şi plină de iubire. A merita tot binele este un drept din naştere. Să ne revendicăm acest drept.
8. Am compasiune pentru copilăria părinţilor mei. Ştiu acum că eu i-am ales, pentru că erau perfecţi pentru ceea ce am avut de învăţat.
9. Trecutul s-a dus şi nu are nici o putere asupra mea. Pot începe să fiu liber în acest moment. Gândurile îmi creează viitorul.
10. Sunt gata să mă eliberez de credinţele vechi şi negative. Ele sunt doar gânduri care îmi stau în cale. Noile mele gânduri sunt constructive şi mă împlinesc.
11. Există un ritm şi o curgere a vieţii, iar eu sunt parte din ea. Viaţa mă sprijină şi îmi aduce numai binele şi experienţele pozitive. Am încredere că viaţa aduce binele cel mai înalt.
12. Sunt deschis la nou şi la schimbare. Fiecare moment îmi oferă o nouă şi minunată ocazie de a deveni mai mult din ceea ce sunt. Curg cu graţie şi uşurinţă împreună cu viaţa.
13. Creez pace totală în mintea mea, iar corpul meu reflectă această pace ca şi sănătate perfectă.
14. Iubirea este pretutindeni, iar eu sunt iubit si iubitor. În viaţa mea există oameni iubitori iar eu îmi exprim cu uşurinţă iubirea către ceilalţi.
15. Oceanul vieţii este darnic cu abundenţa lui. Toate nevoile şi dorinţele sunt împlinite înainte ca să cer.
16. Pacea şi armonia mă înconjoară şi sălăşluiesc în mine. Sunt toleranţă, iubire şi compasiune pentru toţi oamenii şi pentru mine.
17. De-a lungul acestei zile sunt îndrumat să fac alegerile potrivite. Sunt în siguranţă.
18. Îi eliberez pe ceilalţi să experimenteze orice are însemnatate pentru ei. Sunt liber să creez ceea ce are însemnătate pentru mine.
19. Viaţa îmi oglindeşte fiecare gand. Pentru că menţin gânduri pozitive, viaţa îmi aduce numai experienţe pozitive.
20. Viaţa m-a creat pentru a fi împlinit. Am încredere în viaţă, iar viaţa mi-e aproape la fiecare cotitură.
21. Mă dezvolt în moduri care mă împlinesc. Numai bine poate veni către mine. Acum exprim sănătatea, fericirea, prosperitatea şi pacea minţii.
22. Mă bucur de ceea ce am şi ştiu că am în faţa mea noi experienţe. Întâmpin noul cu braţele deschise. Am încredere că viaţa este minunată.
23. Atunci când creăm armonie în inimile noastre o vom găsi şi în viaţa noastră. Interiorul creează exteriorul, întotdeauna.
24. Oamenii din viaţa mea sunt adevărate oglinzi. Aceasta îmi oferă ocazia de a mă schimba şi evolua.
25. Mă eliberez pe mine însumi şi pe toată lumea din viaţa mea de rănile trecute. Toţi suntem liberi să înaintăm spre noi experienţe.
26. Nu există competiţie şi nici comparaţie, pentru că suntem diferiţi şi meniţi să fim aşa. Suntem speciali şi minunaţi.
27. Sunt de toate pentru toţi, inclusiv pentru mine.
28. Aleg acum să mă eliberez de toate îndoielile şi temerile distructive. Mă accept pe mine alături de ceilalţi şi creez pace în mintea şi inima mea.
29. Universul îmi susţine fiecare gând pe care aleg să-l gândesc şi să-l cred. Am alegeri nelimitate pentru ceea ce gândesc. Aleg echilibrul, armonia şi pacea şi le exprim în viaţa mea.
30. Spun "afară" fiecărui gând negativ care îmi vine în minte. Nici o persoană, loc sau lucru nu au putere asupra mea pentru că sunt singurul gânditor din mintea mea. Îmi creez propria realitate şi tot ce conţine ea.
31. Mă eliberez de nevoia de a învinovăţi pe cineva, inclusiv pe mine însumi. Toţi facem tot ce putem mai bine cu înţelegerea, cunoştinţele şi conştiinţa pe care le avem.
Louis L. Hay- lector metafizician, profesor şi autoare
Cer senin!
Scrie răspuns