021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

"Numai in lacuri cu noroi pe fund cresc nuferi"

Aici puteti povesti experientele personale.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: "Numai in lacuri cu noroi pe fund cresc nuferi"

Mesaj de asido1973 »

buna minodor . Aici nu e un loc unde , numai cei cu anumita vechime au loc , cu toate ca unii cred ca daca au mai mult timp de abstinenta , deja sunt salvatori si altii "buni crestini " . Aici e locul unde niste betivani notorii , au realizat ca e destul , si vor sa nu mai bea . Iar ceea ce este important , e ce face fiecare zi de zi , cum lupta , ca sa nu mai bea . Fiecare zi de abstinenta se obtine cu lupta ! Iar fiecare are modul lui de a lupta . Sunt atatia care vor sa auda , cum ai reusit tu de la craciun , cum am reusit eu din sept. , cum reuseste boboc , cum reuseste fiecare de aici . in felul aceste afla , un mod , care i se potriveste si lui . de asta e important sa comunicam . Numai bine , si te mai astept . Ma bucur ca ai dat din nou un semn !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
boboc
Veteran
Veteran
Mesaje: 265
Membru din: 18 Noi 2009, 14:48

"Numai in lacuri cu noroi pe fund cresc nuferi"

Mesaj de boboc »

Si io :P
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: "Numai in lacuri cu noroi pe fund cresc nuferi"

Mesaj de asido1973 »

si tu , unde ?
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
boboc
Veteran
Veteran
Mesaje: 265
Membru din: 18 Noi 2009, 14:48

"Numai in lacuri cu noroi pe fund cresc nuferi"

Mesaj de boboc »

Off! Am vrut sa spun ca si eu ma bucur ca a dat semnalul ca e bine, mai asido mai! Tu ce faci , sau mai corect, daca mai intra si altii la ,,lectura,, voi cum va petreceti timpul liber?
Va pup pe toti!
minodor
Boboc
Boboc
Mesaje: 24
Membru din: 04 Dec 2009, 07:46

Re: "Numai in lacuri cu noroi pe fund cresc nuferi"

Mesaj de minodor »

O.K., să comunicăm :) Voi încerca, în mare, să povestesc cum am reuşit sa fiu abstinent de la Crăciun. În primul rand, mi-a venit uşor datorită faptului că nu obişnuiam să consum alcool decât în weekend (vinerea şi sâmbăta) care din păcate se prelungea şi duminica şi ducea la absenţa de la serviciu lunea....Deci un lucru deloc bun (...) Aici a intervenit frica de a nu avea probleme cu şeful, reproşurile îndreptăţite ale soţiei şi nu în ultimul rând repetatele stări de rău (de care nu cred că sunteti străini). Deci am hotărât un NU categoric alcoolului. Până aici toate "bune", dar după cum ştim cu toţii dependenţa psihică ne dă cel mai mult de furcă (abia după 2 ani de abstinenţă totală poate scăpăm şi de cea psihică). La fel de bine ştim cu toţii cele 4 faze ale alcoolismului (prealcoolică, de debut, critică şi cronică) şi, în cazul meu, regăsindu-mă câte puţin în fiecare, tot nu m-am împăcat cu ideea de a nu mai consuma alcool niciodată, totodată fiind conştient că nu mă voi putea întoarce la consumul controlat. N-am ajuns la faza în care să "dorm prin rigole" - spun asta fără a mă gândi sau a-i jigni pe cei care au trecut prin aşa ceva .
Mi-am propus "să-mi permit" câte o alunecare (de 1 zi) în fiecare concediu - pe care încă nu l-am luat şi pe care intenţionez să-l iau către toamnă. Până atunci mă implic în problemele de serviciu mai mult decât sunt remunerat, în gospodărie mai mult decât am făcut-o până acum, în fine, mă implic în orice activitate care-mi umple "timpii morţi" din zi. Poate, până în toamnă îmi schimb planurile, cine ştie...
Cer senin!!!
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: "Numai in lacuri cu noroi pe fund cresc nuferi"

Mesaj de asido1973 »

salut minodor . ok , dar sa stii , ca in momentul in care vei sta mai mult abstinent , s-ar putea sa nu mai ai nevoie nici de ziua aia din concediu . pana atunci insa mai este , asa ca , numai bine !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
minodor
Boboc
Boboc
Mesaje: 24
Membru din: 04 Dec 2009, 07:46

Re: "Numai in lacuri cu noroi pe fund cresc nuferi"

Mesaj de minodor »

Bună dimineaţa! Toţi vorbiţi de realizările pe care le obţii alăturându-te unei comunităţi AA (şi nu neg acest lucru, este posibil) şi că nu putem deveni abstinenţi decât dacă ne alăturăm unei astfel de comunităţi. Dar ce facem cei care nu avem această posibilitate? Să înţeleg că suntem condamnaţi la dependenţă eternă? De exemplu în Focşani nu există astfel de întruniri AA şi cu siguranţă sunt multe localităţi în aceeaşi situaţie. Sau poate că există şi nu sunt suficient de informat, ştie cineva ceva mai mult?
Cer senin!!!
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: "Numai in lacuri cu noroi pe fund cresc nuferi"

Mesaj de asido1973 »

buna minodor , eu nu sustin asta , dar nu sunt impotriva celor care merg acolo . Cand m-am apucat de baut , nu m-au invatat cei de la AA , eu am facut-o ca mi-a placut , acum am renuntat , ca-mi place sa fiu treaz . Eu am reusit pana acum fara AA , deci nu e o regula . Ai grija , fereste-te de cei , care insista cu AA , pentru ca eu cred ca au o mare problema , au scapat de alcool , au dat de alta dependenta . Mergi inainte si numai bine . Se poate si altfel , si cu AA , dar si fara ei , imoprtant sa-ti pui in fata un tel , un obiectiv . Apoi gandeste-te cat de bine e pentru tine , si uita-te in jur si gaseste-ti motive , eu unul am gasit destule !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
boboc
Veteran
Veteran
Mesaje: 265
Membru din: 18 Noi 2009, 14:48

"Numai in lacuri cu noroi pe fund cresc nuferi"

Mesaj de boboc »

Buna :P
Eu ti-as propune, sa-ti propui :lol: , sa-ti petreci concediul undeva unde nu ai nicio posibilitate se bei si sa te simti si bine, fizic, mental si spiritual!
Uite cateva sugestii : cu familia la Herghelia (langa Tg. Mures), sau la Podis (langa Bacau). Singur, (sau chiar si cu familia dar putin separati totusi ),in Grecia. Tu la Muntele Athos, ei undeva in apropiere.
:P
minodor
Boboc
Boboc
Mesaje: 24
Membru din: 04 Dec 2009, 07:46

Re: "Numai in lacuri cu noroi pe fund cresc nuferi"

Mesaj de minodor »

Deocamdată sunt bine şi până la toamnă nu ştim nici măcar ce ne oferă ziua de mâine. Să ajungem cu toţii sănătoşi până la concediul meu, să ne bucurăm liniştiţi de abstinenţă, şi vom vedea atunci, poate voi reveni la vechea mea atitudine: "Ce e ăla alcool? Eu n-am baut şi nu voi bea niciodată" :) (bună gluma cu n-am băut niciodată, nu?) :)
Cer senin !!!
Scrie răspuns