021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: "Numai in lacuri cu noroi pe fund cresc nuferi"

Aici puteti povesti experientele personale.

steluta
Boboc
Boboc
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: "Numai in lacuri cu noroi pe fund cresc nuferi"

Mesajde steluta » 31 Ian 2010, 16:56

Bine ai venit Minodor!
E , apreciez eu, un pas important sa te inscrii in aceasta comunitate virtuala .
Suntem o comunitate heterogena, si , cred ca majoritatea sociologilor/psihologilor ne-ar spune ca e bine asa: avem optimisti convinsi ce impartasesc cu straduinta neobosita din experienta lor pozitiva, avem sceptici ce se ratacesc ( virtual!) pe la DNA mai degraba decat la dublu primei litere din alfabet, avem aproape de toate! Ce avem categoric in comun e acel "prieten" viclean de care vrem sa scapam. Si, din cate am retinut, majoritatea ne-am informat temeinic! Deci sunt multe premise de reusita!
Te astept cu viitoare mesaje, contributii!
Steluta

boboc
Veteran
Veteran

"Numai in lacuri cu noroi pe fund cresc nuferi"

Mesajde boboc » 31 Ian 2010, 17:04

Îmi pare rău că o fac, dar am nevoie de o lămurire. Eu am scris aici pentru Minodor!
CE anume ar trebui să citesc cu mai mare atenţie, şi CE aş înţelege mai exact ?!
Am făcut nişte aprecieri generale şi, cel puţin aşa cred, am dat nişte sugestii de bun simţ unui om CĂRUIA i-am scris. Mai nou nici asta nu am voie ?
Asido, ţii neapărat să-mi strici fiecare zi a vieţii pe care o petrec pe acest forum şi să-mi măreşti tensiunea la 180 ca să îţi răspund? De ce ?

boboc
Veteran
Veteran

"Numai in lacuri cu noroi pe fund cresc nuferi"

Mesajde boboc » 31 Ian 2010, 17:09

A, îmi cer scuze, într-adevăr nu am citit cu atenţie. Să discutăm ? Eu i-am scris lui Minodor! Nu era o discuţie. Era un monolog, despre ce cred eu. Când s-a deschis discuţia ? Eu aş crede că aceasta se deschide numai când destinatarul răspunde ! Altfel sunt discuţii între terţe persoane!

asido1973
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde asido1973 » 31 Ian 2010, 18:16

iar citesti printre randuri , am spus sa discutam unul cu altul ... sper ca inca esti abstinent ...
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: alcohelpbraila@yahoo.com

Sunt autorul acestui subiect
minodor
Boboc
Boboc

Mesajde minodor » 01 Feb 2010, 19:37

"Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii". Asido, suna de parca te-ai mandri cu asta si ti-ai face un scop din a fi asa. Nu suntem pe forum pentru a cauta exemple negative, suntem fiecare propriul exemplu negativ prin faptul ca am ajuns unde am ajuns. Deci sa nu ne abatem de la telul comun - abstinenta.

asido1973
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde asido1973 » 01 Feb 2010, 19:56

pai daca eu sunt ala rau !
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: alcohelpbraila@yahoo.com

minodor
Boboc
Boboc

Mesajde minodor » 01 Feb 2010, 20:24

Nu cred ca esti ala rau, numai din alcoolici rai ies abstinenti rai. Poate esti doar putin revoltat pe ce-ai pierdut sau pe ce n-ai castigat inca...Spor la numaratoare

asido1973
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde asido1973 » 01 Feb 2010, 23:37

ok

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Gen: Masculin - Masculin

Mesajde tudor » 05 Feb 2010, 21:56

SALUT MINODOR ! :) Mi-a plcut foarte mult mesajul ce i l-ai dat lui ALEXA ! O abordare asa de inteligenta ca a sotiei tale si de a il determina pe un dependent sa renunte la alcool ,laudind-ul si aducind-ul in abstinenta este extraordinar si demn de toate laudele ce i se cuvin doamnei tale si pentru aceasta " jos palaria si saru'mina DOAMNEI !Nu mai mic este si meritul tau de a te recunoaste invins de alcool si de a recunoaste evidenta faptului ca altcineva decit tine are dreptate !
FELICITARI si te mai astept sa ne povestesti din experienta ta !
Sint Tudor,alcolic si va sint recunoscator pentru abstinenta mea ! :)
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

minodor
Boboc
Boboc

Mesajde minodor » 05 Feb 2010, 23:20

Salut Tudor. Cred ca s-a creat o confuzie: i-am scris Alexei "povestea unui AA", n-am spus ca ar fi a mea (deci nu pot fi acuzat de plagiat). Cu toate ca poate fi si povestea mea, si a ta sau a altora.....Am gasit-o pe unul din site-urile pe care intru, a avut o rezonanta aparte in lupta pe care o duc si mi s-a parut interesanta maniera in care co-dependentul poate gasi solutii (nu intamplatoare este si expresia: "Femeia te ridica, femeia te coboara"). Este de remarcat importanta pe care o au acesti ingeri (sotiile noastre) in iadul nostru, faptul ca sunt langa noi "la bine si la rau", ca sunt mai puternice decat credem si inzestrate probabil cu vointa care ne lipseste in multe randuri. Parerea mea este ca orice idee, orice povestire poate fi binevenita tinand cont de faptul ca toti cei care intram pe acest forum avem sau am avut probleme "aditivate".

Înapoi la “PREZENTATI-VA”