021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Hope, jurnal de abstinenta

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

Ziua in care ai inceput e ziua renasterii tale. Iti vei aminti de ea cu emotie in fiecare an al abstinentei, vei fi sarbatorita de catre prietenii adevarati.
by nashu Ovidiu🙂

Mai tii minte nashule? 😉Aveai dreptate! Mai putin asta cu prietenii... Introverta cum sunt, desi nu-i o scuza, nu i-am prea tinut aproape. Insa, sunt convinsa ca se gandesc la mine.
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de Ovidiu73 »

Tin minte finuta! :)
Ma bucur mult ca iti merge bine.
Abstinenta senina! Doamne ajuta!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

Multumesc, Ovidiu!😘

Iliuta, stii si tu ca este o exagerare ceea ce spui, nici nu-mi doresc asta. Insa, sunt convinsa ca fiecare dintre noi ne intrebam macar o data cine stie cand, ce-o mai face x sau y?!! Ceea ce mi se pare suficient, doar am fost "colegi de suferinta".
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

ilie scrie:Nuuu, eu vorbesc ceea ce simt eu pt mine, Hopisor, nu ceea ce simti tu, daca nu ai inteles...😉😂
So, si tu faci parte din vechea garda iar pt cei pe care i-am ranit fara motiv chiar poate simt si mai mult, regretind ceea ce am facut ...cind ma gindesc...🤔 Asta nu inseamna ca stau si ma gindesc zilnic la tine, sa ne intelegem...😂😂😂😂😉

Ps Stau si ma gindesc daca eu ma voi vindeca vreodata de sensibilitatea mea exagerata... dar de ce meditez eu cu glas tare deoarece stiu sigur ca nu...🤔😱
Si inca o mai faci, dar n-ai fi tu daca n-ai face-o.
Datul cu bata-n balta nu se numeste sensibilitate exagerata, Iliuta draga.
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

ilie scrie:Toate cele bune !
La fel, Iliuta!Cu drag!
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

Cât de cunoscut îmi sună, de câte ori n-am facut și eu la fel!
Iată, că mai cadem și de acord tu Iliuta!😌
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

ilie scrie:Heeei, Hopisor dar tu stiiai cine sunt si niciodata nu v-am tradat si niciodata nu am scris sub anonimitate doar ca sa ma joc...🤔 Voi stiti toti povestea mea(prietenii mei de suflet printre care te numeri si tu, la loc de cinste-n-am aici pozisoara cu mamutica care-si pune miinile la ochi de rusine...😘😘😘
Hpisor, citeste pina la capat deoarece eu am niste prieteni extrordinari si "normali" 😂😂😂😂 si uite ce am copiat de pe fb, postat de una dintre ele, fenomenal si cit de inspirational este si pentru noi, pt mine cel putin...🤔😉😌
Ti pup cu mult drag, Hopisor!


"Când vă simțiți neliniștiți, chinuiți, este pur și simplu fiindcă v-ați rătăcit în niște regiuni psihice infestate de unele entități inferioare, dușmani ai omenirii. Aceste entități vă atacă, iar dacă încercați să ripostați pentru a le alunga, ele vor prelua conducerea, fiind mai puternice ca voi. Atunci, ce este de făcut?
O pasăre ciugulește niște grăunțe pe pământ, dar o pisică se apropie. Pasărea nu caută să o înfrunte, ea zboară. Oamenii nu au înțeles însă ceea ce păsările au priceput: ei își închipuie că pot rămâne să se certe, dar ei sunt zgâriați, hărțuiți, prădați, doborâți, înfricoşați, închişi, masacrați. Veți întreba: „Cum să zburăm?” Există atâtea mijloace! Gândul, rugăciunea, imaginația, amintirea unei clipe luminoase, spectacolul naturii...și toate capodoperile artei și literaturii...Vă stau atâtea posibilități la dispoziție! Aveți oare cu adevărat voința de a reveni la normal? Nu, rămâneți fără să faceți nimic, înghițind niște pastile și deranjându-i pe alții, expunându-vă neliniștile și coșmarurile. De acum înainte, încercați să opriți aceste stări negative învățând să zburați. "

Pai nu scriam eu ieri despre vulturasi?🤔Am pus si pozisoara!😉😌😂
Da, stiam Iliuta, tocmai de aceea nu intelegeam cum mai poti rezista si cum de nu te-a dat nimeni de gol. Dar iata ca a venit vremea sa te "deconspiri" singur(a) si cred ca este de apreciat increderea celorlalti, de care te-ai bucurat atata vreme.

Multumesc pentru randurile frumoase!👩❤👩 Si gandurile bune!
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

Bun gasit draga forum!
Imi era atat de dor sa scriu! Te regasesc atat de animat, dar, din pacate si cu atat de multe suferinte impartasite.😔

Bun venit tuturor, promit sa revin!
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

Da, Speranta, mi s-a parut mai optimist fata de zombie cum ma numeam cand m-am logat prima data pe acest forum. Pentru ca asa ma si simteam, eram ratacita rau.😳 A trecut ceva timp de atunci cu bune, cu rele...
Imi era atat de dor sa scriu, insa acum nu-mi gasesc cuvintele...

O imbratisare mare pentru toate fetele!
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

Usersters123 scrie:Buna dimineata. Zâmbesc pentru ca asimilarea cu un zoombie am experimentat-o și eu, începând de la mers si până la unghii. Chiar scriam anul trecut: " ca pana și un zoombie are unghiile mai aspectuoase ca și ale mele". Urat an, dar s-a dus. In capul meu, cumva, l-am înghețat, ca și cum n-a existat. Te pup. O zi frumoasa!
Lasam trecutul in urma, dar nu uitam. Uitarea ne va aduce mereu de unde am plecat, eu aleg sa nu uit!🤓
Fa Rai din ce ai!
Scrie răspuns