021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Hope, jurnal de abstinenta

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de styx »

Sarut mana si multumesc pentru cuvintele frumoase! :jos-palaria:
Batran nu prea sunt la 48 si-un picut :zambetoi: , dar de cand sunt abstinent au inceput sa-si revina la normal trasaturile chipului si sa intinereasca sufletul dupa ce l-am oblojit,caci acolo cred ca este marea noastra problema in suflet, daca acolo e ok cu voia Domnului si noi suntem ok. Cred ca forumul totusi se poate mentine si fara mine doar are perioade de flux-reflux... eu sunt aici (si aici) ca sa ma ajut pe mine si daca pot ajuta si pe altii de ce nu? nu costa nimic doar dau inapoi ce am primit gratis de la voi. Sunt recunoscator pentru prietenia cu care m-ati primit la inceputul meu pe acest forum si la randul meu incerc sa fac acelasi lucru din inima.
Te salut cu drag si mult respect si iti doresc o seara frumoasa si racoroasa ! :hug:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de ilyuta »

Hopisor , te imbratisez si te pup cu drag! :hug: :jos-palaria: Nu prea am eu timp acum prea mult dar sa stii ca daca in trecut am suparat multa lume, printre care si pe tine, acum platesc cu virf si indesat pentru toate... :plans: Nicintr-un caz nu este vorba despre alcool si ca sa iau pozitivul din orice, ma gindesc ca oricind poate fi ceva si mai rau...
O zi frumoasa si senina si esti una dintre prietenele careia atuni cind iti scriu, rosesc... :rosu:
:hug:
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

Buna ziua draga forum!

Ilyuta, cred ca supararile mele de pe vremuri nici nu trebuie luate-n seama. Stii bine ca omu' la bautura spune multe. :ras: Si aici vorbesc despre mine, evident. :limba:

Cat despre faptul ca rosesti, nu stiu ce pacate rusinoase ai, asa ca nu ma bag. :smecher:

Zi frumoasa si week-end fain!Cu drag, Hope. :hug:
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

Buna seara draga firum!

Vad ca-i rost de aniversari pe-acilisa.Nu-i rau, numai sa nu fie stropite cu alcool.

Ilyuta, pun pariu ca ai luat-o personal, again. :confuz: Nici asta nu-i rau, altfel n-ai mai fi tu. :limba:

Despre mine toate bune.Cu drag va imbratiseaza, Hope. :hug:
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de lupica »

:hug: :jos-palaria:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de ilyuta »

Hopisor, pacatul meu mare si rusinos este ca la un moment dat, parca eram condus de cel rau(Doamne fereste :cuminte: ) si-ti contestam existenta. :rosu: Nici nu stii cit ma caiesc pentru acele vremuri. :rosu:
Te pup si sa ai o Duminica frumoasa si binecuvintata! :hug: :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

Buna dimineata draga forum!

Ilyuta, si-ai carat asta povara pana acum? Saracii ceilalti...Trebuia sa-mi fi spus mai demult , iti curmam suferinta vinovatiei.
Uite ce zic eu, sa lasam trecutul, maine nu stim ce va fi.Doar ce se intampla AZI conteaza.
Duminica frumoasa si tie si sa ne amintesti in rugaciunile tale la biserica.

Cu drag, Hope. :hug:
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de HOPE »

Bine v-am regasit dragilor!

Prea multe nu am sa va spun, ma gandesc adesea la voi si la timpul petrecut pe acest forum, odinioara. :hug:

Abstinenta este la locul ei, si-a facut loc in viata si n-am de gand s-o las sa plece. Singurul lucru care ma tine pe drumul drept este gandul ca nu m-as mai intoarce unde-am fost. Viata nu-i usoara, nici pe departe, insa alcoolul ar fi doar un refugiu, nu o rezolvare a problemelor. Am invatat in abstinenta, ca atunci cand prezenta unui lucru sau a unei persoane care nu aduce nimic bun in viata mea, sa incerc s-o elimin. Prin evitare, fara suparare. :cuminte:

Citeam la tine Alma, iti dau dreptate! Ne vrem, ne cautam, dar evitam...eu recunosc, o fac adesea. Probabil n-am reusit sa scap de resentimente.Poate ca inca mai este nevoie sa treaca timp, sunt convinsa ca timpul le rezolva pe toate.

Numai bine tuturor! :hug: Hope
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de styx »

Sărut mana Domnița !
Am vazut ca ti-ai plimbat condurii prin forum si m-am grăbit sa-mi prezint omagiile, te salut cu drag Hope !
Sa ne citim cu bine si daca nu ne mai vedem p'acilea iti doresc din suflet sărbători cu bine !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: Hope, jurnal de abstinenta

Mesaj de denispericolpublic »

Nu te cunosc, dar te salut...viata e plină de surprize.
[...]
Scrie răspuns