021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Cuplu alcoolici

Aici puteti povesti experientele personale.

Edelweiss
Boboc
Boboc
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Cuplu alcoolici

Mesajde Edelweiss » 23 Feb 2010, 10:48

Buna la toti... :) Alexa iti doresc abstinenta senina in continuare.Nu stiu daca ai primit mesajul meu,sper ca da. Vroiam sa mentionez ca pentru a recastiga increderea celor din jurul nostru,a colegilor sau prietenilor va trebui sa avem rabdare. Peste noapte nu se pot sterge anumite greseli facute si nici nu trebuie sa ne suparam daca cei din jur inca ne privesc cu scepticism. Spre exemplu am stiut momenul cand am recastigat increderea fetitei mele iar pentru mine a fost clipa cea mai fericita. Cand am spus ca ma duc dupa paine nici macar nu s-a mai uitat la mine (asa cum facea de obicei),iar intoarcerea in casa m-a uimit cand am constatat ca nu si-a intrerupt activitatea la calculator chiar daca i-am atras atentia ca m-am intors. De obicei ma privea tematoare si ma durea,dar cumva greseala facuta nu o puteam indreptata asa de curand. Si totusi miracolul s-a intamplat...dar am avut multa rabdare si sprijinul tuturor celor care au trecut prin experiente similare. Rabdarea este un punct forte in mentinerea abstinentei.
Abstinenta senina tuturor :)

boboc
Veteran
Veteran

Cuplu alcoolici

Mesajde boboc » 23 Feb 2010, 11:02

Buna alexa! Uite ceva ce cred ca iti va placea.
Cei 12 Pasi ai programului ne spun ca pe masura ce credinta ne creste, asa ne va fi si siguranta. Frica terifianta a nimicniciei incepe sa scada in intensitate. Pe masura ce lucram Programul descoperim ca antidotul pentru frica este trezirea spirituala. Pierdem din frica de a lua decizii, pentru ca ne dam seama ca, desi deciziile noastre sunt gresite, putem invata din experienta. Iar daca decizia noastra este una buna, putem sa-i multumim lui Dumnezeu ca ne-a dat curajul si indurarea de a actiona in acest fel. Sunt recunoscator pentru curajul si indurarea pe care le-am primit de la Puterea mea Superioara?

Rugaciunea de azi
Am cerut pentru a-mi fi data puterea de a actiona, stiind ca sansele mele sunt cel putin pe jumatate de a lua decizia buna si ca voi putea invata daca va fi una proasta. Atata de mult timp am crezut ca nu sunt capabil de a lua decizii. Acum, ma bucur ca sunt capabil de a face alegeri. Multumesc Doamne pentru curaj.

Ce sa-mi amintesc azi
Libertatea inseamna sa alegi.

Aceasta este una din meditatiile zilnice ale programului sfdimitrie. Daca ti-a placut, le poti primi aproape in fiecare zi abonandu-te la meditatii_sfdimitrie@yahoogroups.com
Sa ai o zi frumoasa! :P

Sunt autorul acestui subiect
Adorable
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 20,07,2011
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 2 ani

Mesajde Adorable » 28 Ian 2011, 18:47

Salut tutoror prietenilor mei de aici oameni care m-au sustinut la inceput de drum dar pe care spre rusinea mea i-am ignorat odata cu clipa in care am crezut ca ma simt mai bine.Revenirea lui asido ma motivat sa mai postez aici pe forum si sa cer din nou ajutorul vostru.Intradevar Tudor de aceea nu am mai scris deoarece am cazut din nou in plasa.Am stat 4 luni abstinenta apoi am luat-o usor-usor inapoi cu cite o bere ocazional si ajungind de multe ori sa fac din nou abuz.Nu mai beau ca inainte adica zilnic 2l de bere sau mai mult dar am momente la 1 saptamina sau mai mult cind cad in plasa si beau.Diferenta intre cum eram inainte cind beam mult si acum este faptul ca sunt constienta de boala mea si incerc sa ma feresc cit mai mult sa ma ating de pahar dar cu toate astea nu reusesc intotdeauna.Tudor si proco am vazut ca ati scris cuiva aici pe forum ca o puteti ajuta sa se ajute singura.Va rog sa ma ajutati si pe mine pt.ca eu nu pot ajunge la AA din cauza ca inca am copilul mic.Trimitet-imi materiale,incurajari orice credeti ca ar putea sa ma ajute.Nu vreau sa renunt la lupta desi am pierdut deja citeva batalii si va vreau pe voi alaturi de mine.Sunt Alexa alcoolica inca consumatoare dar cu dorinta de a ma recupera.Ajutati-ma va rog!Va pup!

staval
Veteran
Veteran

Mesajde staval » 28 Ian 2011, 20:04

Alexa,
ca sa reusesti e nevoie sa constientizezi ca esti bolnava.Se pare ca asta ai inteles deja. E primul pas si cel mai important. Nu ai de ales, daca vrei sa te vindeci, decat abstinenta! Daca ai fi avut diabet te-ai fi ferit de zahar, nu ? Exact asa trebuie sa te feresti si de primul pahar de bautura. Alcoolul e inselator, e un anestezic al simturilor, ai doar impresia cand bei ca toate problemele au disparut... Trebuie sa te vindeci de frica, de anxietate...trebuie sa intelegi ca doar aparent iti este mai bine. Singura nu poti...nu esti supraom si toti avem slabiciuni...Pune toata nadejdea ta, toate disperarea si toate amaraciunile vietii in mainile Domnului, roaga-te, cere sprijin...Dumnezeu e bun si ne asculta, el nu vrea pieirea pacatosului ci indreptarea lui.Multa mangaiere vei simti in rugaciune, atunci cand te vei declara invinsa de alcool, atunci cand vei recunoaste ca doar cu ajutorul Celui de Sus vei reusi.Si vei reusi, chiar daca va fi greu, ai un ingeras langa tine, nu vrei sa sufere traume sufletesti... Cauta pe net pe Maica Siluana, citeste pe siteul ei scrisorile atator copiii crescuti in familii de alcoolici...Te va motiva sa nu-i faci si tu asa ceva copilului tau!
Lupta Alexa, motiveaza-te uitandu-te la puiul tau si intra mai des aici, sa prinzi putere. Aici nu trebuie sa simti nicio jena ca ai recazut, aici trebuie sa ceri sprijin.
Elibereaza-te Alexa de jugul pe care il porti, te vei simti libera doar cand nu vei mai dce paharul la gura fara voia ta.
Stiu ca pentru tine e mai greu pentru ca si sotul tau bea...nu trebuie sa renunti din cauza asta. Poate vei fi un imbold si pentru el.Incepe prin a-l ruga sa nu mai aduca bautura in casa...Poate ajuta, mai stii?
Sper ca cei ce au trecut prin ce treci tu acum sa vina cu solutii testate de ei. Eu iti vorbesc ca sotie de alcoolic si codependenta...
Succes Alexa!

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 14,04,2008
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 10 ani

Gen: Masculin - Masculin

Mesajde tudor » 29 Ian 2011, 23:25

Buna ALEXA!

Ai un mesaj privat cu adresa de mail! Scrie-mi si am sa iti trimit materiale.

Sa imi scrii ,numai daca doresti , si din ce oras esti!
.

ITI MULTUMESC CA IMI CERI AJUTORUL SI IMI PERMITI SA TE AJUT!
CE ESTE POSTAT MAI JOS LE-AM PUS SI PENTRU SOTUL LUI STAVAL.

Am mai scris ca m-am luptat ,fara succes, mai mult de 5 ani sa beau normal Nu am reusit si cu cit consumam mai mult cu atat ma apropiam de prapastie!

SALUT ! Sint Tudor si sint alcoolic abstinent!

Conteaza foarte mult terapia de grup! Sa iti impartesesti experienta cu ceilalti sa citestI si sa inveti cum au procedat cei ce au reusit acesta-i " secretul " terapiei de grup .Conteaza foarte mult sa inveti si din greselile altora!Insa nimic nu functioneaza daca dependentul NU doreste cu adevarat sa se opreasca din consum!

". Nu uitaţi că avem de-a face cu alcoolul care este puternic, derutant, viclean. Fără ajutor este prea mult pentru noi.Jumătăţile de măsură nu ne-au adus nimic bun"

"Ne predăm, ca să învingem. La prima vedere, a te preda nu prea seamănă cu a învinge. Doar aşa ne putem recupera din dependentaAbia am ajuns la fundul sacului, într-un anume aspect al vieţii noastre şi ne-am izbit de un zid de care nu mai putem trece; abia după ce am atins capătul disperării şi ne-am predat – abia atunci am putut realiza abstinenţa împlinită, care ne-a fost imposibilă întotdeauna înainte. Noi trebuie – şi de fapt aşa şi facem – să ne predăm, ca să învingem."

Murim, ca să trăim. Acesta este un paradox foarte frumos. Prin ACCEPTAREA BOLII si prin dorinta de recuperare, vechea noastră viaţă, condusă de o gândire tulbure şi întortocheată, moare treptat cu tot ce ţine de ea. Iar noi dobândim un mod de viaţă nou, superior. Pe măsură ce scăpăm de defecte, murim într-o viaţă şi ne naştem într-alta. Când acceptam ca sintem bolnavi si dorim sa ne recuperam , murim ca să trăim.
"Stii de ce nu mai beau , ca nu-mi mai place . Imi place sa fiu alcoolic abstinent . Sunt fericit asa ."l-am citat pe ASIDO!(multumesc ASIDO)
Tudor
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

staval
Veteran
Veteran

Mesajde staval » 30 Ian 2011, 19:48

Te asteptam Alexa sa ne spui cum iti este...Din lupta ta descrisa aici vor fi mai multi castigatori: tu, pentru ca vei fi sustinuta de noi indiferent ce spui, simti, faci si cei ce doresc sa invete din lupta aceasta. Aceia care se vor recunoaste in caderile si urcusurile tale, in sentimentele si frustrarile tale, in micile bucurii si neplaceri, aceia iti vor multumi cu o rugaciune spre Dumnezeu.
Scrie, Alexa, scrie ca si cum ai fi la o sedinta de psihoterapie...Noi iti vom raspunde in calitale de dependenti sau codependenti, alcoolici ce au recazut sau alcoolici abstnenti in seninatate!

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde tudor » 15 Feb 2011, 21:46

Buna ALEXA!

Ti-am trimis un mesaj privat cu adresa de mail si altele ! Raspunde ca sa iti pot trimite materiale si scrie si aici pe forum despre tine si familia ta! Se vor gasi dintre noi sa aiba o vorba care sa te poate ajuta sa treci prin situatia dificila in care treci !

Te rog sa scri!
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

florinus50
Boboc
Boboc

Mesajde florinus50 » 17 Feb 2011, 13:52

Alexa, sa va traiasca copilashul vostru. E o mare realizare shi o mare raspundere in acelashi timp. Tot ce ai scris tu e un semn ca Dumnezeu, asa cum il intelege fiecare dintre noi, nu a terminat misiunea cu tine. V-a dat copilul ca semn ca trebuie sa schimbati ceva in viata voastra. Atentie, eu nu duc credintza pana la extrem, dar sa stii ca noi, alcoolicii, avem un Dumnezeu al nostru. Asa incat, daca sotul tau VA IUBESTE, cu intelegere, cu rabdare si comunicare intre voi, ai sa reusesti sa-l faci sa vorbiti aceeashi limba, cand vine vorba despre... 2-4 litri de bere.
Roaga-te, asta iti sugerez sa faci, dar nu neglija vorba pe acest blog, unde ai prieteni care, zicem noi alcoolicii, "au fost acolo", au trecut prin ce treci tu.

Florin

Sunt autorul acestui subiect
Adorable
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 20,07,2011
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 2 ani

Mesajde Adorable » 19 Feb 2011, 12:01

Salut tuturor!Eu sunt bine nu am mai consumat desi am avut citeva ocazii ,acum citesc niste carti pe care mi le-a trimis Tudor si incep sa ma simt mai bine fizic si mental.Cu 2 mici exceptii dar grave din punctul meu de vedere(2 zile in care am baut anul asta 1 bere odata iar altadata 1 singur pahar) pot sa zic ca am trecut de perioada critica adica nu mai am pofta atit de mare de a bea si mintea mi sa limpezit indeajuns de mult incit sa ma gindesc mai bine inainte de a pune mina pe pahar.din pacate nu acelasi lucru pot sa-l zic despre sotul meu care a promis ca dupa sf.Ion se va lasa (o perioada zicea el) dar aproape toata saptamina asta a fost beat.Nu stiu cum sa ma port cu el sunt prea absorbita sa ma ajut pe mine in primul rind sa fiu ok dar mi-asi dori foarte mult sa invat cum sa ma port si cu el,probabil si eu sunt unul dintre factorii care ai intretine viciul.,poate sunt prea nervoasa,il mai amemnint,ii mai fac reprosuri si din pacate nu le pot face fara nervi.Eu nu am acel sprijin familial pe care multi dintre voi il aveti,eu trebuie sa lupt singura nu numai cu mine ca alcoolica ci si ca codependenta.Mama mea nu vrea sa accepte ca sunt alcoolica de cite ori deschid subiectul evita sa ma asculte sau simt eu ca nu are rabdare cu mine,are destule greutati a avut si ea o viata foarte grea tot din cauza ca tata bea foarte mult a trebuit sa plece in Israel sa poata sa ne ofere un trai mai bun si poate sa scappe si din calvarul pe care il traia cu tata ,la un momendat incepuse sa se legene pe scaun cred ca nu era mult si isi pierdea mintile daca nu ar fi plecat.Fratii mei sunt cu problemele lor(suntem 3)si nici ei nu prea inteleg si nici nu vor sa ma asculte cind vorbesc despre alcoolism,sotul este in situatia in care este asa ca singurul sprijin il gasesc aici in voi oamenii care incercati sa ma ajutati si in mare parte ati facut-o fapt pentru care va multumesc din suflet.Oricum eu nu vreau sa renunt la lupta ,am fost pacalita odata anul trecut dupa 4 luni de abstinenta am crezut ca imi pot permite cite o bere ba chiar in capul meu eram convinsa ca o merit si ca daca deja a trecut atit timp si am stat abstinenta imi va fi usor sa o iau de la capat daca lucrurile vor degenera.Dar m-am pacalit si am ajuns din nou in locul de unde plecasem,singura diferenta era faptul ca dejas stiam ca sunt bolnava.Si mi-a fosat destul de greu sa capat din nou o perioada de abstinenta care sa ma scoata din faza critica.Nu vreau sa ma laud,nu promit nimic nimanui dar nu vreau sa renunt sub nici o forma chiar daca ma mai inpiedic pe drum,cred ca oamenii din greseli invata asa ca ce nu te doboara te face mai puternic.Cred ca aceste recaderi pe care am inteles ca majoritatea le trec sunt facute sa intelegem mai bine ca avem o problema grava si ca abstinenta totala este singura solutie.Va pup pe toti si ne mai auzim,va multumesc tuturor nici nu cred ca va dati seama cit de mult ma ajutati si cit inseamna pentru mine faptul ca sunt oameni pe lumea asta carora chiar le pasa de mine si de situatia prin care trec si aici as-i vrea sa-i mentionez pe tudor si asido in mod special.

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde tudor » 19 Feb 2011, 14:13

Buna Alexa !

Tuturor care scriu pe forum ne pasa de cei aflati in suferinta si fiecare scrie cum simte si cum se pricepe sa il ajute macar cu o vorba buna pe cellalalt.Faptul ca familia ta nu intelege ca tu esti dependenta este din necunoasterea problemei si din cauza ca nu doreste ca in familie si in afara ei sa se afle ca un membru al familiei are un viciu ce poate familia de rusine.
Am sa iti trimit pe adresa ta de mai si un ghid pentru familie care te poate ajuta sa intelegi cum sa te comporti cu sotul tau si sa-l intelegi .Totusi incearca sa te schimbi tu si cu timpul vazindu-ti comportamentul poate isi va schimba si el atitudinea.
Scrie aici pe forum ca acest lucru te ajuta! Forumul este grupul tau de suport si cei ce scriu te inteleg si iti sint alaturi .

Dumnezeu sa te ajute pe tine si familia ta!
ImagineOLD Tudor

Înapoi la “POVESTEA MEA”