021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Cuplu alcoolici

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Cuplu alcoolici

Mesaj de asido1973 »

Nu cred ca ai nevoie de cineva care sa-ti dea lectii si sa-ti fie sfetnic, treci prin momente grele care o sa-ti caleasca caracterul si o sa te faca mai puternica ! Am incredere in tine, o sa te sprijin mereu si iti dau acest mesaj de incurajare cu cel mai bun gand al meu.Vreau sa te incurajez sa te aduni si sa te urnesti din loc, tu daca te superi putin , poti sa muti muntii din loc !
Felicitarile mele sincere pentru ca te-ai luptat cu adevarat, sper sa ai mai mult noroc data viitoare si sa castigi . Cu mult respect , asido !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cuplu alcoolici

Mesaj de tudor »

Buna ALEXA !

Binenteles ca sint trist ,dar nu din cauza ca ai baut acel pahar de bere baut ci din cauza problemelor carora trebuie sa le faci fata si te tin in tensiune continua !Te inteleg si iti sint ( sintem ) alaturi . Te felicit in mod deosebit pentru onestitatea de care ai dat dovada si ne-ai scris .Te felicit pentru autoanaliza ce ti-o faci pentru ca asta te ajuta sa te identifici si sa iti cunosti puncele slabe si sa iti valorifici calitatile .Continua ca si cind nu s-a intamplat nimic insa continua abstinenta .Au reusit si alte persoane si fara AA ( ASIDO este unul caci pe altii nu cunosc momentan ) dar ceea ce doresc sa spun ca la noi in tara nu exista nici o statistica a celor ce vin la AA si care raman,In acesti trei ani de cind sint abstinent AA daca ma crezi pe cuvint pot sa iti spun ca cei ce vin la inceput ,vorbesc despre bautul lor si continua sa vina de cite ori pot nu au avut nici o recadere .Exceptie ce ne-a confirmat ceea ce noi am auzit de la inceputul veniri in AA . UN BARBAT DE 28 de aniI dupa ce a facut un an de abstinenta a incetat sa mai vina la grup .El nu ne-a spus din ce cauza nu mai vine insa am aflat mai tarziu ca la doua luni s-a reapaucat de baut ,ba chiar s-a internat detox dar nu a mai revenit la grup spunindu-i unui prieten ca el nu poate si nu doreste sa traiasca fara sa bea si daca o fi sa moara este voia Domnului . Eu as spune ca este alegerea lui caci Dumnezeu nu ne vrea raul.

O persoana (deosebita,onesta ca tine si ca toti care vin la AA ) , de doi ani abstinenta , are un sot si un frate ce beau la greu si ea bea cot la cot cu ei pana sa vina la AA ,aici ea a vorbit despre bautul ei si cum face fata celor de acasa .iI este greu asa cum si tie iti este insa asa cum ea are AA-ul asa ne ai tu pe cei ce vin si scriu sau citesc pe forum .Acesta este grupul tau si daca ne vei scrie despre tine se va gasi cineva care sa iti scrie sau sa citesca ce ai scris tragand folose din experienta celor de aici si din a ta .Tinutul alcolului in casa este o greseala insa eu te inteleg ca este imposibil atata timp cat sotul tau consuma insa cel nou venit pe forum va trage concluzia cea buna si nu va tine alcool in casa sau cum face acea persoana, nu le cumpara alcool Ea nu vrea ca din dependenta sa se transforme in INTRETINATOR al consumului celuilalt .
Mi-ar placea sa va cunoasteti Ea vine la GRUPUL AA din strada Pescarus Martea,JOIA ,SIMBATA ORELE 18 si citeodata duminica orele 16 .Sedintele se tin indiferent daca ea vine sau nu vine iar numarul persoanelor ce vin la AAcreste exponential si nu peste mult timip cu ajutorul Aliatului se va deschide un NOU GRUP AA in centrul Bucurestiului iar numarul acxestora se va mari la 7 .

Ori ce metoda ce functioneaza si ajuta personele dependenta sa se recupereze din dependenta sint binecuvintate si ma bucur sa aflu ca mai sint si alte metode .Ceea ce am sa scriu este ca nu exista nici o statistica facuta la noi in tara legata de numarul persoanelor ce vin si raman la AA dar ce vreu sa spun ca cei cea au venit inaintea mea au pana la 20 de ani de abstineta ,de la infiintarea AA-uli in Romania .O parte dinte ei i-am cunoscut de la conferinta Brasov.In cei trei ani de cind sint membru AA numai un barbat care dupa ce a sarbatorit 1 an de abstinenta nu a mai venit la grup si a recidivat la scurt timp .
Un prieten din AA a spus cu mare dreptate ca recaderile sint programate si incep cu mult timp inainte de a pune mana pe pahar ele incep cind ne spunem : "doar un pahar ca nu o sa fie foc ".Eu am facut asta de sute de ori dupa ce avem abtineri de la bautura,asta inainte sa vin la AA .

ALEXA ,inca odata te felicit pentru onestitate si te rog sa iti folosesti acasta experienta si sa inveti din ea pentru ca la urmatoarea tentatie sa sti cum sa ii faci fata .Eu de exemplu la inceput si chiar si acum cind mai vad alcool daca mi se pare ca gandurile se indreapta spre el imi fac cruce si imi abat gandurile catre o alta directie ,Pe cei noi ii invatam sa foloseaca telefonul ,sa ne sune si sa stea de vorba si acesta matoda careia ii spunem "terapia telefon ".Functioneaza !
Tu ,ALEXA , ne ai pe noi ,scrie sau daca ne vezi pe mess apeleaza-ne si noi iti vom raspunde ,sintem si vom fi alaturi de tine .

Cu repect ,Tudor
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Cuplu alcoolici

Mesaj de Relus »

Intr-adevar este greu, dar trecem noi si peste aceste probleme,si eu sunt pusa la multe incercari.tentatii,dar imi fac semnul crucii,ma rog la Dumnezeu si mai trece o zi.Ai gresit ,nu ai continuat,este nemaipomenit,ai fost sincera este extraordinar de bine.Incearca sa ai mai multa incredere in Dumnezeu,totul va fi bine.Te rog ai grija de tine si de micut.Cu multa afectiune ma gandesc si iti doresc numai bine.
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Cuplu alcoolici

Mesaj de staval »

Alexa, ma alatur si eu celor ce te incurajeaza! Ai recazut, te-ai ridicat, considera ca fost o lectie, o incercare...Sunt alaturi de tine si te sustin. Ti-ai expus foarte bine telul, acela de a-i oferi puiului tau mama de care are nevoie! Ma rog pentru tine sa fii puternica, sa depasesti criza prin care treci.Atata timp cat iti recunosti boala, vei reusi. Ai putea sa-l rogi pe sotul tau sa nu mai aduca bautura in casa.Macar astfel sa te spijine !
Iti doresc puterea de a relua "numaratoarea", de a ramane abstinenta! Incearca sa te odihnesti totusi, lipsa somnului e nociva!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cuplu alcoolici

Mesaj de tudor »

Alexa ,nu esti singura ! Maria iti transmite sa fii tare si sa mergi mai departe cu abstinenta .Ea momentan nu poate sa scrie mesaje pe forum ca are calculatorul virusat !


Imbucurator este ca de marti a fost in fiecare zi la sedintele de grup ,ba chiar azi a fost la doua .Noi cei de aici din Bucuresti sintem norocosi ca avem mai multe grupuri .
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Adorable
Veteran
Veteran
Mesaje: 318
Membru din: 30 Ian 2010, 23:00
Zile de abstinență: 20,07,2011
Ani de abstinență: 2 ani

Re: Cuplu alcoolici

Mesaj de Adorable »

Va multumesc tuturor pentru sustinere ma-ti impresionat si de aceasta data sarindu-mi in ajutor si incurajindu-ma .Staval din fericire daca pot spune asa nu am avut o recadere(recaderea e ceva foarte grav adica ajungi sa bei ca inainte sau mai mult)ci doar o alunecare si ai multumesc lui Dumnezeu pentru asta.Sotului i-am spus sa nu mai aduca bautura in casa dar din pacate nu vrea sa ma sprijine la acest capitol ca da altfel la multe altele.Daca stau bine sa ma gindesc acum ca nu mai beau ma uit si ma intreb oare ce asi mai putea iubi la acest om?nu ma ajuta absolut cu nimic in casa in afara de faptul ca mai da cu aspiratorul cind il rog .Copilul nu il duce afara trebui sa mergem toti 3 impreuna de parca nu stiu ce s-ar intimpla daca asi lipsi eu,asteapta sa ma tarasc si eu chiar daca am dormit 3 ore si mi-e rau sau abia ma tin picioarele.Din moment ce nu are serviciu din decembrie mi se pare normal sa ma ajute si sa participe la treburile casei,asa ar fi normal.Citeodata am impresia ca e invidios pe succesul meu si ca ma pot descurca singura .De cite ori l-am rugat sa ma mai ajute cu treburile casei sau cu copilul spunindu-i ca sunt prea obosita si ca am nevoie de ajutor mi-a dat replica sa nu mai lucrez sau ca imi va desfinta calculatorul sa nu ma pot atinge de el(amenintare deja).Si atunci din ce traim?sa murim de foame pentru ca e iresponsabil el?Chiar nu mai stiu ce pot iubi la acest om si zi de zi parca ma indeparteaza prin nepasarea lui si prin rautatea pe care am descoperit de curind ca o are.Inainte il iubeam dar acum nu mai pot spune asta.Poate era alt om inainte sau poate eram eu orbita de alcool si nu vedeam .Va pup pe toti!
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Cuplu alcoolici

Mesaj de Relus »

Sa sti ca si eu am fost suparata pe sotul meu,bine nu se pot compara cei doi sotii,al meu nu bea si nu este nici comod ca al tau,dar si sotul meu imi cumpara de baut .Au fost momente cand am crezut ca nu-l interesez, ca nu-l mai iubesc,ca vrea sa ma distruga dandu-mi sa beau,dar au trecut aceste trairi frustante,acum nu incerc decat sa vad totul cat mai frumos,nu ma mai supar.Daca te simti obosita ,daca faci eforturi prea mari incearca totusi sa-ti faci un program care sa te relaxeze catusi de putin,cauta pe altcineva sa te ajute(mama,sora,prietena)ai nevoie doar de putin timp si sa vezi ca va fi bine.Ai grija Alexa ,starile de disconfort,de manie, de reprosuri nu duc la nimic placut,din potriva,te certi,suferi,copilul sufera si ce faci?Deci lasa-l in plata Domnului,ignora-l si mergi mai departe.Sa nu faci greseala sa-i spui ca nu-l mai iubesti,deocamdata tu ai nevoie de liniste, de casa in care stai,de calculatorul care te ajuta sa aduci banuti in casa,deci ai doar grija sa nu mai bei in rest totul va veni de la sine ,daca Dumnezeu te lasa sa gandesti limpede vei reusi sa treci cu usurinta peste greutatile vietii,spera si crede-ma ca va fi bine.Tudor iti poate da nr. meu de telefon,sau te rog sa-mi spui daca vrei sa te sun eu. Sa auzim numai de bine.Doamne ajuta!
Adorable
Veteran
Veteran
Mesaje: 318
Membru din: 30 Ian 2010, 23:00
Zile de abstinență: 20,07,2011
Ani de abstinență: 2 ani

Re: Cuplu alcoolici

Mesaj de Adorable »

Nu am zis ca nu il mai iubesc decit ca de multe ori ma intreb ce motive asi mai avea cind el e atit de nepasator fata de mine.Dar cu toate astea are si calitati si poate intradevar trece si el prin momente grele dar nu prea imi spune,tine totul in el.Il inteleg ca este frustrat din cauza serviciului,era obisnuit sa aiba foarte multi bani si nu ne lipsea absolut nimic inaintea crizei,de multe ori eu nu am lucrat si ma intretinut el mult timp fara sa-mi scoata ochii e adevarat.Poate sunt eu prea rea nu stiu o sa incerc sa ma schimb si sa gindesc mai pozitiv,intradevar mai rau fac si imi otravesc sufletul.De parasit nu cred ca asi putea niciodata sa o fac tocmai din motivul ca il iubesc si vreau sa crestem acest copil impreuna pentru ca ni l-am dorit foarte mult si am avut impreuna multe momente frumoase si sunt sigura ca vom mai avea dar trebui sa ne schimbam amindoi ca sa facem aceasta relatie sa mearga pe drumul cel bun.Poate din cauza depresiei a ajuns atit de nepasator fata de mine sau poate alcoolul la schimbat desi in ultimul timp iar face pauze cu bautul,adica bea mai controlat nu pina la momentul de a se imbata chiar daca ai mai ramine bautura nu mai continua.Poate incearca si el sa se schimbe si sa nu mai bea atit,nu stiu.De ajutat nu prea are cine sa ma ajute,mama lucreaza,sora la fel si pe altcineva nu am.Iar daca mama ia copilul 1-2 ore atunci fug in fata calculatorului ca sa mai fac bani pentru ca e foarte greu,avem apartament cu 3 camere,internet,cablu,lumina de platit lunar +mincarea si pentru mine conteaza fiecare ora pe care o pot lucra.Poate lucrurile se vor schimba din iunie cind incepe lucrul si voi avea mai mult timp pentru mine si sper ca dupa lucrare sa se si angajeze permanent ca sa nu mai stau in stresul asta continu si nesiguranta financiara.De vorbit la telefon nu prea pot cu nici unul din voi,am telefonul lui asido,Tudor si cred ca si pe al tau il am Relus dar nu am prins momentul cind sa pot suna pentru ca el este mai tot timpul cu noi acasa.Oricum sper sa pot vorbi cu voi din iunie incolo si apreciez faptul ca imi sariti toti in ajutor si pentru asta va iubesc,sunteti singurii cu care vorbesc deschis chiar si problemele de cuplu,imi ajuta foarte mult sa ma mentin pe linia de plutire.Nu prea am prieteni cui sa ma confesez de aceea o fac aici.Sunt sociabila in general dar nu prea am gasit prieteni de suflet sa zic asa,mai curind am avut prieteni adevarati barbati decit femei .
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Cuplu alcoolici

Mesaj de Relus »

Am avut o zi plina,acum am venit de la spital,o am pe mama internata,incep sa fiu dependenta de mesajele voastre.Nu ma asteptam sa scrii asa de repede,ma bucur mult! Asa te vreu ,o luptatoare si un caracter frumos,deja imi fac o si mai buna impresie despre tine,esti sincera,buna,recunoscatoare, ai calitati pe care multi oameni sanatosi nu le au.Ma bucur ca gandesti in acest mod ,va fi bine.Iti doresc numai si numai bine.
demo
Boboc
Boboc
Mesaje: 11
Membru din: 23 Feb 2011, 08:47

Re: Cuplu alcoolici

Mesaj de demo »

draga mea,
sa sti ca se poate! nu stiu ce crezi tu cu adevarat despre grupurile aa dar ,sincer, iti spun ca nu vei regreta niciodata daca te vei duce. Macar incearca! Acolo vei gasi sustinere nu numai ptr abstinenta ci pentru mai mult si aici ma refer la o schimbare a opticii vis-a-vis de viata. Eu am ramas perplexa cand am fost prima data si am constatat ca nici unul nu mai era bautor de multi, multi ani. Eu eram singura care bausem in "ultimele 24 de ore".
Tu acum esti foarte apropiata de forum dar cand ii vei cunoaste vei fi foarte apropiata si de ei, iti vei face prieteni si conteaza foarte mult. Mie imi pari foarte singura. Nu este nici o dovada de curaj a te duce la grup. Nu este necesar sa "recunosti public" ca esti alcoolica, trebuie doar sa te prezinti si atat, restul nu e decat sa asculti si iti garantez ca iti va fi de ajuns. Eu cand am ajuns acolo eram dependenta, ti-am mai zis , la modul 2 beri pe seara, dar alea nu lipseau. Acum, dupa ce i-am ascultat, dupa ce am vazut filmele si citit cartile am ramas ca traznita si mi-am zis : GATA! AJUNGE! MI-E SCARBA DE LIPSA MEA DE ONESTITATE CU MINE INSAMI!
Acum nu mai beau deloc si unde inainte ma gandeam la o bere ca la o relaxare si ca o merit, acum cand mai ma gandesc ma ingrozesc, parca il vad pe cel rau care vrea sa ma atraga la el.
Mi-am cumparat acum un apartament si am zis sa fac cinste cu o sampanie! Evident ca dupa un pahar de sampanie mi-am baut si cele doua beri. Fostul meu sot nu considera a fi o problema, considera ca problema mea este ca eu insami consider ca am o problema si atunci ca sa duc o viata linistita cu mine insami este bine sa nu mai ma vad asa si prin urmare sa fac ceva in sensul acesta. Deci totul vine din propriul nostru creier, daca eu gandesc ca am o dependenta nu voi putea fi fericita si mandra de mine, prin urmare voi indeparta asta de la mine. Asa si tu! Evident ca a doua zi dupa acel pahar nu am mai baut si nici greu nu mi-a fost, am avut doar un "gust amar" ca nu m-am oprit doar la un pahar si au venit si cele doua beri nenorocite. Nu m-am imbatat, nu stiu daca m-am imbatat de 5 ori in viata mea dar ti-am zis cata vreme ai inceput sa nu te mai simti bine cu ceea ce faci, a venit vremea sa faci o schimbare.
Stiu ce inseamna sa-ti castigi existenta singura. Si eu intretin o familie foarte numeroasa, basca ceilalti care imi sunt dragi, sora, mama care nici ei nu o duc prea roz. Dar stiu ca atata vreme eu sunt ok si multumita de mine voi reusi si in acest domeniu. Eu cred ca totul incepe cu reconstructia psihica si apoi urmeaza totul fara probleme.
Revin cu ideea de grup, poate totusi gasesti sa lasi puiul la mama ta sau in alta parte, iti garantez ca nu vei regreta! Cei care nu au reusit, despre care aminteai tu, sunt cei care nu au dorit suficient, insa acolo vei gasi adevaratii OAMENI SI POVESTILE LOR, de care ai nevoie si pe care doar prin forum nu vei reusi in totalitate sa iti iei miezul! Te pup draga mea si vei reusi fiindca ceea ce este mai important ai descoperit si anume INCEPUTUL! DRUM BUN IN ADEVARATA VIATA!
Încuiat