021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Cuplu alcoolici

Aici puteti povesti experientele personale.

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 14,04,2008
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 10 ani

Gen: Masculin - Masculin

Toate urarile de bine si LA MULTI ANI !

Mesajde tudor » 21 Iul 2011, 20:21

Buna ALEXA !

"Ai grija ce iti propui ca s-ar putea sa se implineasca " este o zicala ! asa ca ALEXA ,propuneti ca in fiecare zi si nu numai maine ca sa iti pastrezi abstinenta senina !

Felicitari pentru ziua ta de nastere .Iti urez sa iti mearga numai bine sa fi fericita ,sa ai pace si intelegere in familie ,prosperitate si nu in ultimul rind sa va traiasca fiul sa il vedeti mare si sanatos iar voi sa fiti deasemena bine .

Toate urarile de bine si LA MULTI ANI !

Se poate sa te distrezi si fara sa te minti band !

Tudor
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Relus
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 27,12,2010
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 4 ani
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Cuplu alcoolici

Mesajde Relus » 22 Iul 2011, 10:41

In primul rand doresc sa multumesc echipei Alcohelp pentru mesajele de incurajare si pentru srijinul acordat in cele sase luni de abstinenta,intr-adevar fara acest forum nu as fi fost ceea ce sunt azi.Multumesc tuturor celor care m-ati sprijinit .

Relus
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 27,12,2010
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 4 ani

Mesajde Relus » 22 Iul 2011, 10:43

La multi ani Alexa,sa poti sa te bucuri de viata si de tot ceea ce este frumos .Bunul Dumnezeu sa ti calauzeasca pasii si cu voia lui si vointa ta sa ajungi sa fii multumita de tine.

Sunt autorul acestui subiect
Adorable
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 20,07,2011
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 2 ani

Mesajde Adorable » 22 Iul 2011, 21:05

Multumesc din suflet pentru urare Tudor si Relus sunteti niste oameni deosebiti cu suflet curat.Am trecut cu bine ziua de azi si nici macar nu mi-a fost greu.Secretul e acelasi:fereste-te de primul pahar si cum a zis Tudor'' ai grija ce-ti doresti ca se poate indeplini".Multumesc lui Dumnezeu pentru inca o zi senina si pentru ca imi da sansa sa aleg sa fiu mama si femeia care trebuie sa fiu.Va pup cu drag!

staval
Veteran
Veteran

Mesajde staval » 22 Iul 2011, 23:24

Cu intarziere, iti spun si eu " la multi ani, Alexa!"
Ma bucur pentru tine si pentru reusita ta. sa nu uiti ca poti! Ai cazut, continua cu hotararea de a te feri de primul pahar! Ai reusit sa multumesti Domnului ca azi n-ai baut, continua sa-ti propui mereu ca " azi nu beau" si asa, din aproape in aproape, cu pasi mici, vei reusi. Ca si codependenta e mai greu sa-ti mentii calmul , dar nici asta nu e imposibil...Roaga-te, constientizeaza ca el e bolnav si roaga-te sa ajunga si el la hoatararea ta de a asigura un climat sanatos de viata puiului vostru...
Sa fii sanatoasa la trup si la suflet, sa-ti dea Domnul puterea de a izbandi!
Te imbratisez cu drag, Alexa!

Adorable
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Adorable » 23 Iul 2011, 07:43

Multumesc foarte mult staval.

dudaev
Senior
Senior

Mesajde dudaev » 23 Iul 2011, 21:49

Toate cele bune si abstinenta usoara iti doresc o viata cit mai lunga fara alcol

Adorable
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Adorable » 26 Iul 2011, 19:30

Mersi Victor.Eu sunt bine in continuare.Dar ce o fi cu Mirela si proco ?nu i-am mai vazut de mult pe aici.De proco nu imi fac asa multe griji deoarece stiu ca e sustinut de Tudor dar pentru Mirela am putine emotii.Mai dati si voi un semn.Va pup!

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 14,04,2008
Zile de abstinență:

Gen: Masculin - Masculin

Mesajde tudor » 26 Iul 2011, 20:16

Buna, ALEXA !

Fiecare mesaj de la tine are darul sa ne bucure .Faptul ca iti pasa de celilti de pe forum iti face cinste .Nu va spun un secet dar este un lucru cert , dovedit, la ASIDO ,la mine cei care scriem zilnic pe forum ne pastram abstinenta si ( il rog pe ASIDO sa nu se supere ca pomenesc de AA ,dar experientele lor conteaza ca exemplu ) si cei care vin in primii ani des la sedintele AA isi induc in subconstient ca nu nu trebiue sa bea pina ce alcoolul le devine indiferent pentru ca apoi sa incepa sa rareasca sedintele si vin numai ca sa isi revada vechii prieteni sau sa ii ajute pe cei noi sau in caz mai important ei vin de cite ori li se pare ca devin slabi in fata tentetatiei .
Scrie cit de des poti si iti va fi bine.Ti-am mai scris ca forumul functioneaza ca un grup ,Aici vei gasi intodeauna suport moral .O sustinere a noastra ca prieteni desi nu nu ne-am cunoscut, sintem de aceiasi parte a baricadei

Iiti urez sa ai o abstinenta continua iar seninatatea vine cu timpul daca faci efortul necesar !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

asido1973
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 22,09,2009
Zile de abstinență:

Mesajde asido1973 » 26 Iul 2011, 20:55

eu nu am de ce sa ma supar , tudor . Atat timp cat AA , functioneaza pentru unii , eu respect . Si in general , parerile personale , asa cum ti-am mai spus , nu au cu nimic de-a face cu tine sau cu mine ca om . Nerespectandu-ti parerile despre AA , sau nefiind de acord cu ele , asta nu inseamna ca nu te respect ca om , si nu respect ceea ce ai reusit . La mine a mers forumul si Aliat , la tine AA , si tot respectul pentru asta . In general , nu urasc oamenii , ci doar pacatul din ei ( alcoolul ) . Il uras , pentru ca e atat de marsav si ne pacaleste atat de usor . De asta am spus , ca eu nu mai am treaba cu el , el e pe drumul lui , eu pe drumul meu . In clipa cand voi incerca sa fiu viteaz , sa lupt cu el , sigur ma va invinge , de asta mi-am separat drumul . De multe ori , multi cred ca daca nu au baut 2,3 luni , gata s-a rezolvat , si pot bea controlat iar , dar se inseala amarnic . Stii cum omul careare probleme cu alcoolul , ca cineva care tine o grenada , la care i-ai scos cuiul . Si el tipa , ce fac ???/ explodeaza , mor !!! Simplu , arunc-o ! Dar el nu , asa ca grenada explodeaza si odata cu ea moare si el . Cineva , era tarat de un cal pe un drum de tara , plin cu pietre , si tipa , ca nu mai poate , ca il doare , sa-l ajute cineva , dar el saracu , nu dadea drumul la funie , o tinea strans cu mana . Asa , ca fiecare intelege ce vrea !!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]

Înapoi la “POVESTEA MEA”