021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Cuplu alcoolici

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Adorable
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Cuplu alcoolici

Mesajde Adorable » 18 Apr 2012, 01:19

Christos a inviat!Din pacate proco gluma ta sa adeverit.Sotul meu a baut in nestire la tara, ma suparat foarte mult,si-a pierdut mintile complect,ma jignit,am plins si multe altele.Am rabufnit chiar fata de soacra si surorile lui spunindu-i sa-si faca bagajul si sa plece(casa e a mea).Deci nu prea le-a cazut bine,dar nici mie ceea ce a facut el cu mine gravida fiind.Apoi astazi ma suparat si cel mic atit de tare incit i-am dat 2 palmute la fund,mic dar e prima oara cind imi ies din fire atit de tare,apoi m-am certat iar cu sotul si a zis sa ma spinzur ca am inebunit de tot,ca sunt exagerata si ca tip ca o nebuna mereu.Drept dovada azi,dupa 4 luni jumate de cind nu am fumat m-am reapucat de tigari.Pentru ca simt ca mi-am pierdut complect sanatatea mentala de cind le-am lasat,din pacate.Stiu ce o sa ziceti,o sa ma condamnati ca am facut-o mai ales ca am si un pui nvinovat in burta dar am simtit ca asta e singura solutie pe moment si pare sa aiba efect intotdeauna la mine.Deja m-am schimbat complect,sunt mai calma,mai rabdatoare si incerc sa ma readuc pe linia de plutire.Am sa incerc sa ma incadrez in 5 tigari pe zi,asa am facut si la primul copil.Imi pare rau dar se pare ca dupa o viata alaturi de ele(tigarile) imi este foerte greu sa imi stapinesc furia si frustrarile.Asa macar am tigarile si ma linistesc.La medicamente precum xanax nu asi fi vrut sa apelez,sora-mea e dependenta de ele si nu vreau sa fiu asa,iar un psiholog nu stiu cit m-ar fi putut ajuta,Relus mi-a dast citeva ponturi aici dar nu mi-au fost de nici un folos in momentele critice.Imi pare rau ca am facut-o ,poate voi gasi alt moment in viata cind voi fi mai linistita si voi incerca sa scap din nou de ele.Cel putin am vazut ca se poate,m-am simtit mai bine fizic fara ele dar psihic sunt la pamint si ele erau singurul meu refugiu.E greu sa lupti cu 2 vicii din pacate.Cit despre alcool am trecut cu bine,doar la un momentdat am simtit aceea pofta dar imediat am alungat gindul si mi-am adus aminte ce zicea proco ca nu avem voie nici macar sa gindim sau sa visam la asa ceva.Plus ca am vorbit mult cu soacra mea despre asta,e si ea codependenta a suferit tota viata ei si 3 dinte copii ei sunt alcoolici (are 4).Ma inteles foarte mult,e copilul ei sotul meu dar stie si prin ce trec eu si ma compatimit,mi-a tinut partea oarecum.Si ea mi-a spus ca sunt foarte schimbata ,nervoasa si niciodata nu ma vazut asa ea stiindu-ma un om calm si cumpatat.Astea fiind spuse sper sa mai trec pe aici sa va spun cum mai evolueaza situatia mea,la ora actuala sunt certata cu sotul si i-am spus ca vreau sa ne despartim.Desi nu imi doresc asta si nici nu cred ca se va intimpla decit in cazul ca va continua la infinit cu bautul si nu va incerca sa se ridice din nou.A zis ca dupa Paste se lasa dar azi cind a iesit cu cel mic ca sa ma linistesc eu cred ca a fost la terasa si a baut iar bere ca cel mic mi-a zis asta ca a fost cu tati si a baut bere si el suc.Oricum mi-a ramas sa ma refuguez in munca mea pina se linistesc lucrurile,macar asta imi place sa fac :lol: Am facut deja 53$ in 2 ore ,se pare ca mi-au dus lipsa astia :lol: ;) Va pup si fiti aspri cu mine daca vreti! :(

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 18 Apr 2012, 02:48

Draga Alexuta,Adevarat ca a Inviat! :)
Ce sa mai fim noi aspri cu tine, deoarece este deajuns cit ai fost tu.Sa stii ca imi pare rau prin ceea ce ai trecut si nu este anormal pentru o femeie in situatia ta.Stiu asta de la fosta mea sotiie, care in acea perioada era mult mai sensibila si irascibila si unde mai pui ca eu eram ca si sotul tau.Mi-am dat seama mult prea tirziu cit de gresit am fost.Sa stii ca luatul deciziilor in momente tensionate, nu duce la nimic bun si sfatul meu este , ca atunci cind el este pe alta lungime de unda, sa-l lasi in plata lui si cind sunteti amindoi calmi sa vorbiti cu responsabilitate si matur despre problemele pe care le aveti.Fii tu mai inteleapta si ia un pas inapoi, deoarece il inraiesti si mai tare si va faceti rau numai, fara a rezolva nimic.Nu este bine nici pentru voi nici pentru copii(chiar si pt ingerasul nenascut inca).Si cu cit spui cuiva sa nu faca ceva cu atit el va persista si mai mult in ceea ce nu trebuie sa faca.
In legatura cu tigarile, iarasi este inutil ca sa-ti reamintim noi ca nu este bine. Mai ales acum.Eu cind faceam sport, aveam un coleg care avea probleme cu greutatea.Antrenorul nostru, il corecta "fizic"(il batea, ca asa era educatia pe vremuri :( ) si dupa ce pleca el , colegul meu minca mai mult.Ca nu cumva sa o iau si eu pe drumul asta cu ingrasatul, proful m-a chemat la el si mi-a spus sa nu fac niciodata ce face colegul si sa maninc fursecuri, prjituri, cocolata in nestire.Dupa sedinta, am plecat direct la cofetarie si mi-am luat 1kg de fursecuri, ca mi-a facut pofta si le-am mincat aproape toate de am varsat toata noaptea. :lol: Si nu am luat-o pe drumul dulciurilor, nu, am luat-o mai tirziu pe drumul bauturii. :(
In fine, ideea era, ca tu singura trebuie sa te rogi la Dumnezeu sa te constientizeze si sa realizezi ca nu este bine nici pentru tine nici pentru micuti.

Te imbratisez cu mult drag si Dumnezeu sa va ocroteasca!
Ilie
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Gen: Masculin - Masculin

Mesajde tudor » 18 Apr 2012, 04:48

Adevarat A inviat !

Alexa, bineinteles ca imi pare rau ca ai reluat fumatul insa dintre doua relea ,alcool si fumat ,bine ca ai ales fumatul.
Pentru sotul tau am o veste rea ;Va bea mai mult pentru ca nu el si-a dorit sa se opreasca din baut si acum pentru orice betie a lui se va simti vinovat dar te va acuza pe tine ca bea din cauza ta ,ca tu esti ,rea ,ca ai inebunit ,ca te-ai schimbat ,ca ii merge rau ,orice scuza va gasi pentru bautul tau asa ca esti o codependenta in toata puterea cuvintului .Va bea pe ascuns si etc...
Acum daca doresti iti voi trimite materiale despre codependenta.

Ai grija de tine ,

Cu drag ,
Tudor
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Adorable
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Adorable » 19 Apr 2012, 09:27

Nu am fumat nici ieri si nici azi,nu ma tenteaza deloc cred ca m-am dezobisnuit de acest prost obicei.Voi cauta alte solutii sa ma linistesc cel putin pina nasc acest copil nevinovat,apoi cel putin imi voi face rau numai mie daca voi relua fumatul.Oricum pastrez 2 tigari permanent in casa am observat ca numai gindul ca asi putea fuma daca vreau ma linisteste oarecum,adica nu mai simt aceea restrictie pe care mi-o impusesem.Tudor nu stiu ce gindeste sotul meu dar problema e ca el isi inchipuie ca are dreptul sa bea de sarbatori iar eu nu sunt de acord cu asta.Degeaba sta el nebaut tot anul daca tocmai de sarbatori,cind ar trebui sa fie liniste si armonie el se imbata pina nu mai judeca ce face.Nu ar trebui sa se atinga deloc de pahar doar sa convins ca nu are controlul.Cit despre faptul ca se simte vinovat nici asta nu o cred,daca era asa cel putin isi cerea scuze pentru ce mi-a facut la tara dar imi lasa impresia ca el considera ca tot eu sunt vinovata,ca vorba ta tudor,m-am schimbat,sunt nebuna etc.O sa incerc sa imi concentrez atentia asupra mea si sa nu ma mai consum pentru el,e clar ca sunt codependenta dar nu stiu inca cum sa ma comport ,in general am citit materiale care sa imi ajute mie ca si alcoolica sa stau departe de pahar.Tudor te rog sa imi trimiti acele materiale cind ai timp pe mail.Mersi!

Adorable
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Adorable » 19 Apr 2012, 09:36

Ilie intotdeauna am facut un pas inapoi si l-am iertat,am incercat sa il ajut si sa il inteleg.Am si eu mindria mea si la un momentdat te saturi sa lupti numai tu safie bine iar celalalt sa fie nepasator si sa astepte ca tu sa rezolvi toate situatiile.Ce sa vorbesc cu el?deja e mai irascibil si nici nu mai vreau sa incerc.Am facut-o de atitea ori,despre alcoolism stie destule pentru ca in momentele calme i-am povestit tot timpul cite ceva.Problema lui e ca si la multi altii ca nu vrea sa accepte ideea de a se desparti de alcool odata pentru totdeauna.Pentru el e doar o abtinere,din An in Pasti apoi isi face de cap.M-am saturat de el si am strins atita ura in suflet cind il vad atit de nepasator fata de suferinta mea incit il detest ingrozitor de mult.Sunt sigura ca sunt codependente aici pe forum care ma inteleg perfect.Va pup pe toti!

Tavi
Veteran
Veteran

Mesajde Tavi » 19 Apr 2012, 10:31

Adevarat a inviat , Buna alex .
Am scris o pagina intreaga si cred ca am postat amandoi odata ca sa dus in eter , si m am chinuit ceva ca scriu de pe mobil , asta e dar in mare iata rezumatul ;
Imi pare sincer rau ca ai plans de paste .
Si ca Maica Tereza daca te purtai , sotul tau tot ar fi baut.
Sotul tau si a programat betia cu mult inainte de a ajunge la tara
Creierul sotului tau asociaza plecatul la tara cu bautul in nestire
Cred ca sotul tau nu face abstinenta si se abtine de la bautura(cred ca de gura ta ) pana la data de ... Sau pana ajunge la tara, de craciun a facut aceeasi chestie cu fratele si cumnata tot alcoolici numai ca tu ai stat acasa din cate imi aduc aminte.
Abstinenta inseamna ; acceptarea boli ,documentatie determinare, bunavointa , aderarea la un grup de sprijin ,onestititate , smerenie si nu in ultimul rand multa credinta in Dumnezeu, trebuie sa vb cu el .
Tu ar trebui sa scrii pe forum la fel ca inainte , scriind iti poti urmari gandurile mai bine , incearca sa ti scrii
un gand pe hartie , citeste l si apoi vei vedea cum il poti vizualiza la rece , vorba lui Tataie ,adica tudor cu T mare , aici poti scrie orice ca doar nu e cenaclu literar, ti am scris detaliat toate astea dar sau sters ,,sunt pe autostrada cu camionul si am scris doar rezumatul
Daca te supara ceva din ce ti am scris te rog anticipat sa ma scuzi .
O zi superba sa ai.
Cu respect Mihai

Abstinenta inseamna ; acceptarea

Adorable
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Adorable » 19 Apr 2012, 21:56

Mihai mersi ca ti-ai facut timp sa scri si ca-mi esti alaturi desi erai cu camionul,apreciez foarte mult asta.Nu am pentru ce sa ma supar pe tine,este foarte mult adevar in ceea ce spui despre sotul meu desi eu am sperat sa fie altfel.M-am amagit singura.O sa incerc sa scriu mai des,stiu ca imi ajuta foarte mult.Te pup !

tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Gen: Masculin - Masculin

Mesajde tudor » 19 Apr 2012, 22:02

Buna ALEXA !

Ma bucur pentru tine ca "iti rupi "din timpul tau (stiu ca este foarte greu ) si ne scri .Sa sti ca indirect citin aici pe forum te ajuta faptrul ca iti deai seam ca nu esti singura si ca ne ai pe noi prietenii de pe forum .

Cu drag .

Tudor

P.s .Am trimis materialele.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

asido1973
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde asido1973 » 19 Apr 2012, 22:35

Sa-ti spun si sa te invat , nu prea mai am ce. Tu stii multe. In legatura cu sotul tau , esti singura care poti decide ce ai de facut. Eu iti doresc multa sanatate , si tot ce e mai bun . Si daca ai puterea , da-o incolo de tigara , e prea mic la 5 luni , ca sa fumeze. Nu uita ca tot ceea ce simti tu , transmiti si lui . Asa ca in aceasta perioada incearca sa ai doar grija ta , nu te mai consuma si pentru altii . Mai ai rabdare cateva luni . Te pup si fii tare! Ai grija de tine!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: alcohelpbraila@yahoo.com

proco
Veteran
Veteran

Mesajde proco » 19 Apr 2012, 23:18

Buna Alexuta! Vino sa te strang in brate si sa-ti dau un pupic unde a "batut boieru". Era practic imposibil sa se abtina, dupa cum am prevestit. S-a dus exact in mediul de care avea nevoie. Mihaita, spune bine, era premeditata deplasarea si numai zilele il mai desparteau de dezmat. Daca nu lasi la o parte toate supararile, nu ma gandesc decat la tine, dar incrancenarea asta nenorocita, te afecteaza atat pe tine cat si pe bebe. Este o tensiune in care-ti bagi picioarele pe frantuzeste, dar nu ai cum sa o cotesti in momentul acesta. Nu te poti baga intr-un divort acum. Din pacate, a mai fost un alt termen pe care i l-ai acordat pana la Sf. Ion, cred c-ar fi bine sa mai faci o clementa: fie si al doilea lup mancat de oaie ;). Cum a scris si Tudor, orice contrare cu el, oricat ai incerca sa-i transmiti sa nu mai bea acum, NU ARE "PRIZA" la el. Alcoolul il ataca asa de tare, incat nici nu este constient ca va deveni tata a doua oara. Tine aproape de noi, si cu micile noastre forte incercam sa te ajutam cu mangaieri de la distanta. HAI CA TRECEM SI PESTE ASTA!

Te pup si te imbratisez, al tau PROCO!

Înapoi la “PREZENTATI-VA”