021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Cuplu alcoolici

Aici puteti povesti experientele personale.

simona
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Cuplu alcoolici

Mesajde simona » 27 Apr 2012, 21:32

Alexuta ce mai faci?Sper ca mai bine.Sa nu te mai enervezi ca o sa iasa si cel mic nervos si apoi ce o sa se faca sotul tau cu voi? :D O sa aiba mai multe motive . :D
Off Alexuta,lasand gluma deoparte,imi pare rau ca in perioada asta atat de speciala,nu te poti bucura pe deplin.Sotul tau poate o sa regrete la un momentdat ca nu a profitat de aceasta perioada,sa nu regreti si tu,linisteste te si gandestete la tine si micuti.Si stai linistita in privinta nervilor si stresului pe care tii descarci pe copii,eu consider ca nu ai gresit atat de tare cu doua palme la fundulet si cateva tipete si in locul tau ,prin ce treci...te inteleg.Dar ai grija sa nu agravezi sau sa prelungesti aceste stari.E bine ca le constientizezi si vrei sa nu le mai repeti.
Ai destul timp sa le oferi copiilor tai tot ceea ce doresti,mai ales ca unul e micut si celalalt este inca pe drum.Asa ca nu te mai gandi decat la prezent si fa ti viata ta si a copiilor cat mai linistita si armonioasa.O sa va urmeze si sotul tau,chiar daca a ramas in urma.
Ai grija de tine ,pentru ca intreaga familie are nevoie de tine.Roaga te pentru sotul tau si ocupate de persoana ta.

freedom
Veteran
Veteran

Mesajde freedom » 27 Apr 2012, 21:38

te imbatisez cu drag , Alexa si sunt cu sufletul alaturi de tine.
sper ca pe cand ma intorc din minivacanta, sa citesc postari de-ale tale.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”

Sunt autorul acestui subiect
Adorable
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Adorable » 27 Apr 2012, 23:27

Simona,freedom va multumesc mult ca va ginditi la mine.Simona pentru mine e destul de grav ca i-am tras 2 palmute celui mic pentru ca sunt adepta a non-violentei in cazul copiilor,nici chiar aceea ''mingaiere'' parinteasca peste fundulet nu o consider necesara,copilul trebuie sa te stie de respect prin vorba nu prin bataie.Iti dai seama ca ma simt foarte vinovata mai ales ca mi-a ramas imaginea lui in ochii dupa ce i-am tras cele 2 palme i-am spus ''Taci ca-ti rup gura!'' si saracutul intorcea capul de frica,cred ca a simtit ca nu e de gluma ca nu facusem niciodata asa.In orice caz mi-am cerut scuze,i-am promis ca o sa ma indrept si nu voi mai tipa la el sau sa il mai bat.Si asa am facut de atunci,sunt mult mai calma si copilul se poarta foarte diferit,e calm si el,nu mai plinge aiurea,se corecteaza singur cind incepe sa tipe sau sa se rasteasca la mine si isi cere scuze,asa ca suntem pe drumul cel bun amindoi.E adevarat ca fumez cam 1-2 tigari pe zi dar simt ca sunt mult mai stabila psihic de cind o fac.Poate sunt nebuna,nu stiu dar eu asa simt ca tigara ma linisteste,desi fumez fractionat adica fumez jumate apoi peste citeva ore cealalta jumate cit sa ma incadrez cu 1 sau 2 pe zi :lol: .Cit despre sotul meu nu stiu ce sa mai zic,am impresia ca nici nu realizeaza de gravitatea situatiei pe care a generat-o la tara.Incet,incet am revenit la relatii mai bune ,vorbim si chiar ma pupa la plecare si intoarcere de la munca bineinteles ca a fost ajutat de cel mic care ne-a obligat pur si simplu sa o facem altfel incepe sa plinga,imi zice ''pupa-l si tu si fa-i cu mina'' :lol: .Asa ca nu putem nici macar sa stam certati ca nu avem voie de la Seful cel mic :lol: Plus ca eu nici nu am mai vrut sa deschid discutia cu ce a facut la tara,banuiam ca-si da si singur seama ca ma facut sa sufar dar se pare ca el nu considera atit de grav totul,nici nu si-a cerut scuze macar.O sa ai pun pe masa toate cele cind voi gasi momentul potrivit,bineinteles cu calm.Acum incerc sa ma concentrez asupra mea,e clar ca trec prin niste furtuni emotionale si din cauza hormonilor de sarcina si trebui sa incerc sa tin situatia sub control.Noroc ca mai scriu din gindurile mele aici ca altfel simt citeodata ca-mi pierd mintile,stare pe care o simteam doar in momentele cind nu ma mai puteam opri din baut.Va multumesc pentru grija pe care mi-o purtati si am sa va mai scriu,sper sa o fac mai des din septembrie cind bebelusa va fi deja nascuta iar cel mic va fi la gradi asa ca voi avea mai mult timp pentru forum.Oricum eu sunt aici,in general citesc dar nu am timp mereu sa scriu.Va pup pe toti cei de pe forum si aveti grija de voi!

Sunt autorul acestui subiect
Adorable
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Adorable » 27 Apr 2012, 23:50

Am uitat sa spun ceva,de citeva zile visez ba ca bea sotul si se imbata,ba ca beau eu.Si asta incontinu aproape seara de seara.Visam ca el bea vin rosu de la o femeie de pe marginea drumului de tara si se imbata-se si nu mai vroia sa plece de acolo.Apoi in alt vis puneam eu de baut la niste musafiri apoi m-am retras in bucatarie si beam dintr-o Corona si facu-se multa spuma si ma chinuiam sa sorb spuma ca nu cumva sa risipesc tinid cont cit e de mica sticla,ma simteam si vinovata in acelasi timp dar imi propusesem ca o voi bea doar pe aceea si multe alte vise pe care nici nu le mai retin dar sunt legate de alcool ca beau ori eu ori sotul.Stiu ca pare o nebunie dar eu am premonitii cu unele din visele mele,am acel al 7-lea simt cumva si tre sa fiu atenta cam ce transmit visele mele.De exemplu cind avea cel mic cam 1 an jumate am visat intr-o seara ca avea un cap enorm,exagerat de mare pe linga corp.Si cam la 2 zile dupa vis baietelul meu sa impiedicat de covor si a dat cu capul de muchia caloriferului,el avind viteza ca fugea si in 10 secunde sub ochii mei i-a crescut un cucui cit un ou de gaina aproape de era sa lesin pe loc.Bineinteles ca am fugit cu el la spital.Iar ultimul vis care mi-a transmis oarecum ca ceva se va intimpla la tara a fost inainte sa plecam am visat ca sotul meu statea dezbracat in pat,eu fiind cu spatele la el dar simteam oarecum ca nu e el,ci e Diavolul,puse-se stapinire pe el si respira foarte greu si urit si mi era tare frica,noroc ca tot sotul ma trezit din somn si a zis ca faceam foarte urit.Deci ce putea sa fie?Alcoolul care este intruchiparea Diavolului a pus intradevar mina pe el de Paste.Asa ca sunt foarte atenta la vise.Sper sa se opreasca si sa nu prevesteasca ceva si mai rau decit sa intimplat pina acum.Cu toate astea eu incerc sa fiu optimista si sa sper la mai bine.Cert e ca sunt o fricoasa,imi este foarte frica de intuneric si mai ales de cosmaruri,parca mi-e si frica sa mai adorm in ultimul timp ca sigur iar visez ceva urit.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 28 Apr 2012, 00:51

Draga Alexuta,si eu sunt alaturi de tine si sper ca bunul Dumnezeu sa te ajute sa va gasiti linistea.Imi aduc aminte cu tristete de timpurile cind fiul meu era mic.Nu este cocomparabila situatia mea de atunci cu ta deoarece eu eram si atunci alcoolic, chiar daca la inceputuri.Si dupa zile de baut , eram atit de nervos si inacrit incit nu pot sa uit ca i-am dat o bataie la funduletul gol, deoarece era cald si dupa un timp, cind m-am uitat, avea urmele palmei mele pe funduletul lui.Dar nu poti sa realizez cit regret pina in zilele de astazi si din fericire, fiul meu era prea mic ca sa-i spuna mamei lui si a fost prea mic ca sa tina minte pina astazi.In orice caz, la fel mi-am cerut si eu iertare si in perioadele cind uitam de promisiune si incercam sa-i aplic cite-o corectie, imi spunea ca ma spune mamei mele care m-a certat pt ceea ce am facut, de fata cu el.Si m-a urmarit pentru multi, multi ani privirea lui nevinovata si nu mi-am explicat cum de mi-am pierdut cumpatul in halul acela.Acum stiu.Si eu ii dadeam cit-o o palma si dupa aceea imi aduceam aminte de promisiune si ma faceam ca-l scutur la fund pe pantalono dar asa cum stim cu totii, un copil nu poate fi mintit si-mi zicea:"te pun lu Bica, te pun, te pun" minca-l-ar tata de baiat frumos si destept care este azi.Da, noroc ca seamana cu mama lui la caracter si nu cu mine cel de altadata.. :)

Sa ai puterea sa treci peste toate cu bine, Alexuta!
Cu mult drag,
Ilie :D
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 28 Apr 2012, 01:00

Scuze dar am mai uitat sa zic ceva.Ca sa intelegi ce fel de copil a fost fiul meu cind era mic, iti spun ca atunci cind imi era rau dupa baut si el se juca in jurul meu cu jucarele, eu fiind intins in pat cu ochii inchisi, vobea in soapta cu animalutele lui si le zicea:"stttttttttt, , nu faceti galagie ca tati doarme" de ma topea cit de bun era ca sa nu mai zic ca de cind l-am adus de la maternitate, sotiia mea punea urchea sa-l asculte daca mai respira, atit de cuminte a fost de mic iar in burtica la mama lui nu dadea din picioruse ca alti copii si nici greturi nu a avut nevasta-mea.Poti sa-ti inchipui ca sotia mea ii punea noaptea un biberon cu lapte(avea 8-9 luni) si lua sticluta singur si o bea si adormea la loc?Nici acum nu-mi vine sa cred cum a fost de mic.Si acum, cind a crescut si a mers pe un drum foarte bun in viata(este meritul fostei mele sotii), actuala mea sotie mi-a spus ca daca as fi facut o cerere la Dumnezeu, nu mi-ar fi putut da un copil mai bun.Dumnezeu sa ii dea sanatate si noroc si sa va dea pentru voi si copiii vostri la fel. :)

Cu mult drag,
Ilie :D
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

asido1973
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde asido1973 » 03 Mai 2012, 16:57

Buna Alexa. Iti doresc multa sanatate in continuare!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: alcohelpbraila@yahoo.com

simona
Veteran
Veteran

Mesajde simona » 04 Mai 2012, 08:41

Buna Alexuta.Sper ca visele ti au dat pace si nu le ai dat prea multa importanta.Eu cred ca daca crezi in Dumnezeu,nu are de ce sa ti fie frica.Atata timp cat tu crezi in el si stii ca te protejeaza nu ai de ce te teme.Roaga te inainte sa te culci si culcate linistita cu gandul ca Dumnezeu vegheaza asupra ta.Si eu am avut o perioada de cativa ani,vise foarte reale.Ma decorporalizam si ma vedeam in pat cum dorm,sau simteam ca cineva imi face rau,dar chiar simteam ,ma luptam si cand imi dadeam seama ca de fapt nu are cum sa fie real, ci visez,nu ma puteam misca ,desi ma zbateam si nici nu ma putea auzi nimeni ,desi strigam.Mi se parea foarte ciudat si la fel ca si tine imi era frica sa mai adorm.Dar credinta m a linistit si nu am mai avut slava domnului parte de ciudatenii de genul asta.Sper sa fii bine si tu si copilasii si sa nu lasi visele sa te framante si sa te nelinisteasca.Fii optimista si crede in Dumnezeu.

Gladiator73
Veteran
Veteran

Mesajde Gladiator73 » 04 Mai 2012, 14:58

Alexa,ma gandesc la tine si sper ca esti bine!Simona ti-a dat sfatul pe care as fi dorit sa ti-l dau eu:roaga-te inainte de culcare,citeste cateva rugaciuni dintr-o carte de rugaciuni,si apoi roaga-l pe Domnul sa-l tina departe de pahar pe sotul tau si sa iasa un copil sanatos si,daca ai timp,vorbeste cu un preot sa faci cateva Masluri la o biserica.Fiind slujbe de exorcizare si sanatate te vor ajuta cu cosmarurile si cu sotul tau!Intre timp,incearca sa-ti mentii un echilibru psihic,fie si fragil,asculta muzica de relaxare si fa plimbari in natura.Copilul tau are mare nevoie de asta!
Te pup si ai grija de tine!

simona
Veteran
Veteran

Mesajde simona » 09 Mai 2012, 07:37

Alexuta ce mai faci?Sunteti bine cu totii?Sper ca te ai mai linistit ,pentru ca odata ce tu esti linistita si cei din jurul tau se simt mai linistiti.Trebuie sa fiti uniti si sa va ajutati cat puteti unul pe celalalt.Mai ales tu care esti sotie si mama trebuie sa echilibrezi atmosfera familiei,pentru ca in fiecare casnicie atmosfera este influentata in mai multa masura de starea si sentimentele sotiei.Sa ai putere si rabdare .Doar esti alcoolica si codependenta,esti sotie de alcoolic si esti mamica,deci am toata increderea in tine ca esti puternica si te poti descurca sa aduci linistea la tine in familie.

Înapoi la “PREZENTATI-VA”