021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Cuplu alcoolici

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cuplu alcoolici

Mesaj de tudor »

Buna, ALEXA ! :D

"...am nascut o fetita durdulie,sanatoasa de 3,340 kg." :D

Inca odata felicitari

Sa va traiasca sa fie sanatoasa si voi la fel.Sa dea DOMNUL sa va fie bine si sa fiti sanatosi ca sa va bucurati de copii vostri .
Va urez sa aveti parte de armonie si prosperitate .


Cu drag te imbratisez ,

Tudor
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Cuplu alcoolici

Mesaj de Relus »

asta da fericire!sunteti bine sanatoase, ma bucur pentru voi,
ai grija totusi,perioada post partum este un pic dificila,ai nevoie de tact si diplomatie(bun venit sotului)
va pup cu drag
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Cuplu alcoolici

Mesaj de Relus »

LA MULTI ANI MAMICO! ce fac copilasii vostri sau bucurat de venirea lui Mos Nicolae?
TU,VOI SUNTETI BINE?
Adorable
Veteran
Veteran
Mesaje: 318
Membru din: 30 Ian 2010, 23:00
Zile de abstinență: 20,07,2011
Ani de abstinență: 2 ani

Re: Cuplu alcoolici

Mesaj de Adorable »

Sarbatori fericite tuturor!Din pacate Relus nu pot sa spun ca sunt tocmai bine sotul a venit de 3 zile in tara si a stat numai beat.A ajuns o umbra de om nu il mai recunosc,el zice ca nu bea dar ca maninca prost si ca il usuca dorul de noi dar vad pe fata lui ca e desfigurat de alcool.I-am spsu sa ramina acasa ca nu banii sunt totul dar mai vrea sa plece pina de Pasti.Ieri a baut pina la 10 noaptea si la ora aia a mincat prima oara iar azi desi m-am rugat de el sa manince,i-am dus sandwich la pat tot nu a mincat pina pe la 6 seara ca am avut pe nasii invitati la noi.Deci e intr-o faza critica de autodistrugere.Acum citeam ceva materiale despre codependenta pentru ca nu stiu cum sa mai reactionez,simt manie,ura etc.Acum spre seara ia spus celui mic care obosit fiind sa cam smiorcait ca ''Daca te mai poti asa NU TE MAI IUBESC!''Deci ma dat pe spate.Asa ceva sa spui copilului tau?nu stiu ce sa mai fac sunt oarecum disperata.Nu vreau sa traiesc toata viata cu aceste sentimente groaznice,nu vreau copii mei sa sufere cum am suferit eu din cauza lui tata.Ma gindesc serios sa ma despart de sotul meu.Mai incerc acum sa acumulez niste cunostinte despre codependenta sa vad daca reusesc sa il determin sa intre in abstinenta iar daca nu pot ''imi iau mina de pe el''.Desi il iubesc enorm trebui sa pun capat suferintei si nu pot permite sa las ca puii mei sa sufere din cauza ca nu am avut eu puterea sa pun punct relatiei noastre.Sint foarte trista.Nu doresc nimanui sa aiba sarbatori ca ale mele,tineti minte ca si de Pasti mi-a facut destule gravida fiind.Cite sa indure un om?De ce nu poate intra si el in abstinenta?Eu sunt OK am 1 an si 6 luni de abstinenta dar toate aceste frustrari nu imi fac bine.Sunt dispusa sa inlaturez tot ceea ce imi sta in calea abstinentei mele,chiar si pe el pentru ca acum il percep ca pe un pericol in calea abstinentei mele.Poate sunt nebuna,nu stiu dar asa nu mai pot trai.SARBATORI FERICITE tuturor sa fiti sanatosi si abstinenta senina celor care vo doriti!Va pup!
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Cuplu alcoolici

Mesaj de freedom »

daca crezi ca iti foloseste sa citesti despre codependenta, ai aici
cartea de baza despre aceasta boala, Labirintul codependentei si poti s-o citesti direct de pe net.
http://ro.scribd.com/doc/10960595/Labir ... dentei-bun

te rog sa ma scuzi pentru tensiunile din trecut si recunosc ca o parte din ele erau
demonii mei interiori. imi mentin principiile, insa numai pentru mine, fiindca
de fapt, cine sunt eu sa judec pe altii?
ai grija de tine si de copii. sotul probabil ca trebuie sa inteleaga mai bine si poate
la un moment dat, va proceda ca si Cristi si va intra in abstinenta.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Cuplu alcoolici

Mesaj de asido1973 »

Alexa , tu stii bine ca problema asta , ti-ai mai pus-o foarte serios si acum ceva timp. Tu stii cel mai bine situatia din casa, tu stii daca intr-adevar a meritat ca el sa fie plecata. Sunt sigu ca stii sa apreciezi banul , asa ca ti-e usor sa tragi linie , si sa vezi daca totul merita. Iti doresc sa ai un Craciun linistit!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Cuplu alcoolici

Mesaj de Relus »

Iti doresc atitea clipe fericite cati fulgi de nea intr-o iarna ca-n basme.
Un an nou mai bun, cu pace si liniste in suflet si cu multa dragoste in inima.
La muti ani draga mea!
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Cuplu alcoolici

Mesaj de asido1973 »

Iti doresc sa ai un an nou plin de realizari si multa liniste in familie, draga alexuta!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Cuplu alcoolici

Mesaj de staval »

Regret ca treci prin asa clipe, dar...tu stii doar ca abstinenta se obtine doar prin vrere proprie. Stai de vorba cu omul tau cat e trez si luati niste hotarari. El stie cu ce se confrunta , tu trebuie doar sa-i amintesti. Nu uita de tine, codependenta te poate duce la stari disperate, roaga-te si constientizeaza ca esti stapana doar pe ceea ce faci tu.Ai grija de tine, astfel iti arati dragostea fata de pruncii tai.
Un an mai bun, draga mea si tarie in abstinenta!
georgeta
Veteran
Veteran
Mesaje: 1376
Membru din: 22 Mai 2012, 12:32
Zile de abstinență: 18,12,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Cuplu alcoolici

Mesaj de georgeta »

Draga mea Alexuta, este prima data cand iti scriu desi sunt si eu pe aici de vreo jumatate de an, imi pare rau ca nu am facut-o pana acum dar cel mai rau imi pare ca treci prin clipe de cosmar si sunt alaturi de tine si de puii tai dragi, nu stiu cum sa te alint, nu stiu cum sa te ajut, ia aminte la Staval si Freedom, eu nu prea stiu ce sfaturi sa-ti dau, dar ma doare sufletul pentru tine.
Iti doresc din suflet ca noul an sa-ti aduca tie si familiei tale o viata mai buna si mai senina, sa va ajute Dumnezeu sa treceti cu bine si peste hopul asta.Te imbratisez cu mare drag, Georgeta.
Încuiat