021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Cuplu alcoolici

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Cuplu alcoolici

Mesaj de freedom »

cum sunteti, draga Alexa?
eu sper din tot sufletul ca bine si astept vesti de la voi.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Adorable
Veteran
Veteran
Mesaje: 318
Membru din: 30 Ian 2010, 23:00
Zile de abstinență: 20,07,2011
Ani de abstinență: 2 ani

Re: Cuplu alcoolici

Mesaj de Adorable »

Ma bucur foarte mult ca sa rezolvat problema cu forumul,am verificat disperata in fiecare zi sa vad daca merge,parca ma simteam incomplecta,ceva lipsea din viata mea.Ma alatur si eu celor dependenti de forum :lol:
Vreau sa va multumesc tuturor pentru sustinere si vorbele calde pe care mi le-ati urat,nu stiu ce m-asi face fara prieteni ca voi care tin intradevar la mine si asta neconditionat.Va multumesc din suflet.Eu sunt mai bine,,m-am mai linistit putin si incerc acum sa citesc materiale despre codependenta ca sa nu imi mai fac atita singe rau.Sotul meu nu stiu daca a mai baut dar am presimtirea ca o va mai face deoarece ieri in parc cind ne plimbam cu cel mic a intrebat daca intram la terasa sa bea o bere sau ia acasa una,fiind ziua de nume a unor rude ale noastre so fi gindit ca este iar ocazie de sarbatorit cu alcool.Normal ca nu am raspuns si cred ca si-a dat seama ca nu a mai tras sa intram la terasa cind am trecut prin dreptul ei.Are o recadere sau nici nu stiu daca o pot numi asa.Vorba lui Tudor,el sa abtinut de gura mea nu ca si-ar fi dorit el sa scape de alcool.Voi vedeam ce voi face in continoare,acum incerc sa ma linistesc si sa nu ma mai consum pentru el.Deja de citeva zile am incetat sa mai tip la copil,am citit cit de mult dauneaza acest lucru lui si vad o imbunatatire in comportamentul copilului.Acum ai aplic pedepse ca pus la colt 3 minute dar nu mai tip.Ma socheaza cum am putut sa imi ies din fire atit de tare incit sa ai trag 2 palme la fundulet,pina la virsta de 3,6 ani cit are acum nu l-am atins niciodata.Cred ca atit de stresata am fost din cauza a ceea ce mi-a facut sotul la tara incit mi-am pierdut cumpatul si imi pare foarte rau ca l-am lovit pe puiul meu.Si o femeie insarcinata e mult mai emotiva,asi fi avut nevoie de liniste si bucurii in aceasta perioada dar primesc in schimb nervi si stres.Plus de asta le fac rau amindoi copiilor,celui mare ca tip la el,air celui nenascut inca din cauza ca sunt atit de nervoasa si stresata.Trebui sa gasesc puterea sa ma linistesc pentru binele tuturor.Inca odata va multumesc pentru tot,nu va imaginati cita putere imi dati voi prin vorbele pe care mi le transmiteti.Va pup si Dumnezeu sa aiba grija de fiecare in parte,sa va fine numai bine in viata!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cuplu alcoolici

Mesaj de tudor »

Alexa, tot timpul vei avea incurajarile mele si iti voi fi alaturi cu gandul !Sigur daca veneai la AA nu iti rezolvai problemele dar iti putei impartasi direct problemele si sigur aflai si mai multe sugestii !


Este minunat sa ai prieteni !

Dragi prieteni !
Nu odata am fost pus in situatia deosebita in care nu am timp sa raspund la cei care au postat pe FORUM SI SA LE SPUN CIT DE MULT APRECIEZ MESAJELE LOR.

Va multumesc pentru tot ce postati aici ,Dragi PRIETENI ! :D

Va urez abstinenta senina si toate cele bune !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Cuplu alcoolici

Mesaj de freedom »

draga mea, daca ai AA sau Alanon in orasul in care locuiesti, ar fi minunat sa mergi la grup,
fiindca emotia exprimata prin cuvinte iti da o mare eliberare.
daca nu, noi suntem aici pentru tine, ne esti draga si vrem sa-ti fie bine.
eu inca zic sa mergi pe drumul tau si nicio clipa sa nu uiti ca nu esti doar codependenta, ci si dependenta,
asa ca in primul rand trebuie sa ai grija de abstinenta ta, pentru binele tau si cel al copiilor.
sotul tau are drumul lui si momentan nu ai ce sa-i faci. eu sper ca va reveni la abstinenta si
daca nu chiar in clipa asta, lasa-i un pic de timp. cand va veni pe lume cel mic, va trebui sa faceti echipa ca sa
cresteti copiii si probabil ca se va mai responsabiliza. va intelege ca e un pion important in familie si
poate chiar ar trebui sa-l faci sa inteleaga ca il apreciati si aveti nevoie de el.
sincer si eu credeam ca nu bea de gura ta, inca de pe vremea cand scriai aici ca a baut o bere , iar Tudor
zicea ca e in pericol de recadere. acum ca a baut de cateva ori, probabil va mai bea cate ceva,
pana cand psihic se va simti nasol, deprimat, mizerabil si va dori sa se opreasca. el stie deja ca e mai bine fara,
iar samanta asta sadita in el e meritul tau. vorbeste cu staval, simona si alte codependente si lasa-le
sa-ti fie suport, pana cand se schimba situatia.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Cuplu alcoolici

Mesaj de staval »

Alexa, draga mea! Imi pare rau sa aud asta, dar repet ce-ti spuneam si alta data: gandeste-te la tine mai intai, apoi la copii. Pe el nu-l poti opri din baut, nu tu esti vinovata si nu trebuie sa te termini sufleteste. Ai grija de dependenta ta, acum poti sa recazi ca esti vulnerabila! TU trebuie sa fii bine pentru tine si pentru copii, da? Pe el nu-l judeca, tu stii ca boala asta e perfida...daca-si insusea ca tine ideea ca e alcoolic, ar fi stiut poate sa se tina departe de primul pahar. Atata timp cat n-a ajuns la fundul sacului, poate va mai bea, nu poti tu sa faci nimic. Ai grija sa ai o relatie armonioasa cu tine si cu puii tai. Pe sot nu-l provoca la cearta, caci abia asteapta sa te acuze ca din cauza ta, ca tu si ai tai, ca ...etc. E specific, toti ii vreti raul, doar paharul ii vrea binele.Poarta-te corect, fara sa-i faci hatarul...Nu stiu ce sa mai spun, tu stii la fel de multe ca si mine. Ma rog pentru voi, draga mea!
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Cuplu alcoolici

Mesaj de Relus »

Alexuta draga,daca nu pentru tine cel putin pentru cei doi ingerasi incearca sa iti pastrezi calmul,gindeste-te si spera ca totul este bine si va fi si mai bine.
Incearca sa mergi cel putin la sedintele de la Alanon,te vor ajuta mult,o graviduta este foarte sensibila in aceasta perioada,apoi vor mai fi momente stresante,si ai nevoie de sprijin,doar noi nu iti suntem de ajuns si voi va veti inmulti,nu?
Cu mult drag sunt alaturi de voi
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Cuplu alcoolici

Mesaj de freedom »

Alexa, scrie, numai scrie si nu te lasa prinsa de ganduri amagitoare.
te imbratisez cu drag, ca intre mamici cu bagaje grele...
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
simona
Veteran
Veteran
Mesaje: 408
Membru din: 06 Ian 2012, 09:13

Re: Cuplu alcoolici

Mesaj de simona »

Alexuta ce mai faci?Sper ca mai bine.Sa nu te mai enervezi ca o sa iasa si cel mic nervos si apoi ce o sa se faca sotul tau cu voi? :D O sa aiba mai multe motive . :D
Off Alexuta,lasand gluma deoparte,imi pare rau ca in perioada asta atat de speciala,nu te poti bucura pe deplin.Sotul tau poate o sa regrete la un momentdat ca nu a profitat de aceasta perioada,sa nu regreti si tu,linisteste te si gandestete la tine si micuti.Si stai linistita in privinta nervilor si stresului pe care tii descarci pe copii,eu consider ca nu ai gresit atat de tare cu doua palme la fundulet si cateva tipete si in locul tau ,prin ce treci...te inteleg.Dar ai grija sa nu agravezi sau sa prelungesti aceste stari.E bine ca le constientizezi si vrei sa nu le mai repeti.
Ai destul timp sa le oferi copiilor tai tot ceea ce doresti,mai ales ca unul e micut si celalalt este inca pe drum.Asa ca nu te mai gandi decat la prezent si fa ti viata ta si a copiilor cat mai linistita si armonioasa.O sa va urmeze si sotul tau,chiar daca a ramas in urma.
Ai grija de tine ,pentru ca intreaga familie are nevoie de tine.Roaga te pentru sotul tau si ocupate de persoana ta.
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Cuplu alcoolici

Mesaj de freedom »

te imbatisez cu drag , Alexa si sunt cu sufletul alaturi de tine.
sper ca pe cand ma intorc din minivacanta, sa citesc postari de-ale tale.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Adorable
Veteran
Veteran
Mesaje: 318
Membru din: 30 Ian 2010, 23:00
Zile de abstinență: 20,07,2011
Ani de abstinență: 2 ani

Re: Cuplu alcoolici

Mesaj de Adorable »

Simona,freedom va multumesc mult ca va ginditi la mine.Simona pentru mine e destul de grav ca i-am tras 2 palmute celui mic pentru ca sunt adepta a non-violentei in cazul copiilor,nici chiar aceea ''mingaiere'' parinteasca peste fundulet nu o consider necesara,copilul trebuie sa te stie de respect prin vorba nu prin bataie.Iti dai seama ca ma simt foarte vinovata mai ales ca mi-a ramas imaginea lui in ochii dupa ce i-am tras cele 2 palme i-am spus ''Taci ca-ti rup gura!'' si saracutul intorcea capul de frica,cred ca a simtit ca nu e de gluma ca nu facusem niciodata asa.In orice caz mi-am cerut scuze,i-am promis ca o sa ma indrept si nu voi mai tipa la el sau sa il mai bat.Si asa am facut de atunci,sunt mult mai calma si copilul se poarta foarte diferit,e calm si el,nu mai plinge aiurea,se corecteaza singur cind incepe sa tipe sau sa se rasteasca la mine si isi cere scuze,asa ca suntem pe drumul cel bun amindoi.E adevarat ca fumez cam 1-2 tigari pe zi dar simt ca sunt mult mai stabila psihic de cind o fac.Poate sunt nebuna,nu stiu dar eu asa simt ca tigara ma linisteste,desi fumez fractionat adica fumez jumate apoi peste citeva ore cealalta jumate cit sa ma incadrez cu 1 sau 2 pe zi :lol: .Cit despre sotul meu nu stiu ce sa mai zic,am impresia ca nici nu realizeaza de gravitatea situatiei pe care a generat-o la tara.Incet,incet am revenit la relatii mai bune ,vorbim si chiar ma pupa la plecare si intoarcere de la munca bineinteles ca a fost ajutat de cel mic care ne-a obligat pur si simplu sa o facem altfel incepe sa plinga,imi zice ''pupa-l si tu si fa-i cu mina'' :lol: .Asa ca nu putem nici macar sa stam certati ca nu avem voie de la Seful cel mic :lol: Plus ca eu nici nu am mai vrut sa deschid discutia cu ce a facut la tara,banuiam ca-si da si singur seama ca ma facut sa sufar dar se pare ca el nu considera atit de grav totul,nici nu si-a cerut scuze macar.O sa ai pun pe masa toate cele cind voi gasi momentul potrivit,bineinteles cu calm.Acum incerc sa ma concentrez asupra mea,e clar ca trec prin niste furtuni emotionale si din cauza hormonilor de sarcina si trebui sa incerc sa tin situatia sub control.Noroc ca mai scriu din gindurile mele aici ca altfel simt citeodata ca-mi pierd mintile,stare pe care o simteam doar in momentele cind nu ma mai puteam opri din baut.Va multumesc pentru grija pe care mi-o purtati si am sa va mai scriu,sper sa o fac mai des din septembrie cind bebelusa va fi deja nascuta iar cel mic va fi la gradi asa ca voi avea mai mult timp pentru forum.Oricum eu sunt aici,in general citesc dar nu am timp mereu sa scriu.Va pup pe toti cei de pe forum si aveti grija de voi!
Încuiat