021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Eu sunt ilyuta!

Aici puteti povesti experientele personale.

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Eu sunt ilyuta!

Mesajde colica zis alcoolica » 27 Mai 2014, 13:08

Fratello , eu cred ca iti faci un mare bine ducandu-te la AA.
Mie imi ajuta si ma simt foarte bine acum la grup si abia astept sa vina ziua sa merg acolo( eu am grupul azi ( martia) si vinerea , desi cand imi aduc aminte cat de greu m-am dat dus la inceput din cauza emotiilor si a felului meu mai timid ( nu-i cazul la tine :zambetoi: ) .
Bune 24 de ore iti doresc !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

almaM
Veteran
Veteran

Mesajde almaM » 27 Mai 2014, 13:19

Relus draga, nu cred ca Ilyuta a vrut sa fie taios. Eu i-am dat aseara numarul de telefon a lui Getuta si cred ca a vrut sa fie doar discret.
Iliyuta iti multumesc astazi, pentru telefonul de ieri si pentru sfaturile medicale, cu intinderea la gamba. Daca nu-mi spuneai sa stau cuminte, cred ca as fi plecat la alergat, aveam impresia ca sunt vindecata, dar se pare ca o faceam de oaie daca nu-ti ascultam sfatul, deoarece inca ma mai doare un pic, mai ales dupa repaus.
Foarte bine ca te-ai gandit sa mergi la grup, nu are ce sa fie rau, doar ai mai fost si la un moment dat, erai chiar incantat de jovialitatea si deschiderea, celor de acolo.
Te pup si astept sa ne auzim!
Sanatate si tonus bun sotiei tale!
P.S.Relus iti multumesc pentru grija si atentia pe care mi-o acorzi! Am sunat o data zilele trecute, insa nu am insistat prea mult.
Cu drag pupici la amandoi,
Alma!
Nu-mi dați sfaturi, decât dacă le cer, în mod expres! Am capacitatea de a greșii și de a mă critica destul de sever și singură! Prefer să aleg în funcție, de ceea ce sunt și,nu de ceea ce par a fi! Mulțumesc!

Sunt autorul acestui subiect
ilyuta
Veteran
Veteran

Mesajde ilyuta » 27 Mai 2014, 13:41

Relus, draga mea, tu cu mine vorbesti despre" taios?" :lol:
Cum sa fiu eu taios cu tine? :hug:
Noroc ca nu mai suntem pe la inceputurile noastre aici si ne intelegem pentru ca este ultimul lucru pe care as dori sa-l fac, sa fiu taios cu tine. :hug: :jos-palaria:
Nici vorba si mesajul meu era (totdeauna, chiar daca rid, vreau sa transmit un mesaj :cuminte: ) ca daca dorim cu adevarat sa rezolvam o problema, gasim solutia si nu spunem ca 'n-am sunat pentru ca n-am avut nr de tel , de exemplu :ranjet: )eu doar glumeam , dupa cum ma stii, pentru ca atit ma duce capul :lol: (vezi, n-o interpreta si pe asta ca nu mai am timmp sa ma explic deoarece tre' sa fug la ale mele :lol: )

Te sun mai tirziu si pina atunci te imbratisez cu mult drag si e pup.
ilyuta :hug: :jos-palaria:

Ps Multumesc Almisor pentru interventie si ai intuit bine, n-am vrut de fel sa fiu taios. :hug:
Nu exista sa nu ajung astazi si la posta sa-ti trimit o scrisoare deoarece mie imi place sa scriu scrisori :lol:
ilyuta :hug: :hug: (si pentru mama ta)
Nume anterior: ilyuta

Sunt autorul acestui subiect
ilyuta
Veteran
Veteran

Mesajde ilyuta » 27 Mai 2014, 23:57

Buna sa va fie inima tuturor si asa cum va spuneam care este crezul meu, eu daca vreau sa fac ceva fac si asa cum in trecut aveam o minte brici si gaseam metode intodeauna pentru a bea pe ascuns acum gasesc metode in a realiza ceea ce imi propun sa fac."Eu cind vreau sa fluier, fluier" :jos-palaria: minunat film, pe care l-am urmarit extaziat de placere aici, in oraseslul meu :lol:si a carui titlu mi-a placut enorm. :zambetoi:
Deci, imi propusesem sa merg la AA astazi dar a trebuit sa-mi aduc consoarta acasa, plus afacerea, plus cumparaturile si meniul pentru convalescenta, pentru ca asa trebuie sa fim, si la bine si la greu impreuna, etc.
Pentru ca am vrut, am facut in asa fel incit la ora respectiva, am intrat bucuros pe usa AA-ului pe care il frecventam din cind in cind. :cuminte: Nu va spun ce bucurie si ce stare de pace, liniste, zimbete, glume si risete sincere s-au incropit natural in jur si din pacate, traditia spune ca totul trebuie sa fie tinut anonim dar vreau numai sa spun ca cel care a fost moderatorul(nu stiu cum sa-i spun) era de etnie roma 😉 ,arata ca din pe Sport ilustrated :lol: , avea 20 de ani de abstinenta si a tinut o cuvintare dumnezeiasca :cuminte: Imi propusesem sa nu iau cuvintul dar nu m-am putut abtine in a nu-l felicita, i-am spus ca povestea lui este si povestea mea si asemeni lui, cum "naibii" sufletul si vointa mea au fost controlate fara ca eu sa doresc acest lucru, de nenorocitul asta de alcool? :ranjet:
Au fost cam 40 de oameni in sala si totusi nu am mai vorbit ca in trecut ceea ce doream eu ci la obiect numai si m-am incadrat si in timp. :cuminte:
O alta remarca pe care vreau sa o fac este ca asa cum medicul american(am uitat cum il cheama dar stiu ca un num este Kenedy-nu presedintele) a remarcat cu uimire, cum de acesti oameni din AA au aceasta putere colosala de a urni si muntii din loc, prin ceea ce fac impreuna,si concluzia era:pentru ca au intuitia de a fi religiosi fiecare cum intelege chestia asta personal si de a se uni cu cei ca ei si ajutindu-l pe altul , TE AJUTI PE TINE! :cuminte:
Fantastica sedinta AA si ii multumesc lui Dumnezeu pentru deciziile pe care ma ajuta sa le iau prin oameni 😉 :hug:
Noapte buna, tuturor! :cuminte:
ilyuta :hug:

PS Daca va spun ca la sedinta urmatoare doamna draguta care are 26 de ani de abstinenta si cu care am o relatie deosebita, imi va aduce un BB in dulcele meu grai matern, ma credeti? :lol:
Nume anterior: ilyuta

rian
Senior
Senior

Mesajde rian » 28 Mai 2014, 19:12

Salut Ilyuta.. M-am gandit sa trec pe aici si sa va salut pe toti pentru ca au trecut cateva luni bune decand nu v-am mai scris. Chiar va salut pe toti aici.. imi cer in avans scuze ca nu a abordez individual :hug:

Postez la tine pentru ca am discutat destul de mult. Ma bucur sa aflu ca esti bine si ai acelasi optimism de anul trecut. Si eu sunt bine.. nu am schimbat prea multe din obiceiuri dar devenit un pic mai responsabil :ranjet: si sper spre mai bine. :cuminte: Tot respectul! :jos-palaria:

PS: Vad ca ti-ai pastrat obiceiul si abuzezi si ii pui la munca pe saracii emoticons >> :ras: :lol:
I'm just a social drinker .. but I'm very very social!

Ploicica
Veteran
Veteran

Mesajde Ploicica » 28 Mai 2014, 23:43

iubitul meu iliutz,

ba sa iei cuvantul! si sa tot vorbesti! sunt convinsa ca nu plictisesti! te-as asculta, doar pentru entuziasmul/optimismul ce l emani si l injectezi natural asea... de jurimprejurul tau! :)
ai laviu stii tu... pana la capu inelului :ranjet:
Asemenea unui copil, uita imediat orice jignire! Nu o pastra niciodata in inima,pentru ca va aprinde ura!
Shivananda

Ovidiu73
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ovidiu73 » 29 Mai 2014, 05:35

Neatza Iliutza,

"Imi propusesem sa nu iau cuvintul dar nu m-am putut abtine" :ras: :ras: Asta mi-a placut mult. "Listen, listen!" :ras:
Dragul meu Iliutza, daca te-ai fi putut abtine...nu ai fi fost tu. Si ar fi fost pacat.
Uite ce te indeamna Ploicica: ba sa iei cuvantul! si sa tot vorbesti! :ras:
Te imbratisez cu drag. :hug:

cloughie79
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde cloughie79 » 29 Mai 2014, 22:47

Dragă Iliuţă,
Am avut timp să citesc postarea ta iniţială. Nu ştiu de ce ai revenit şi ai şters prima variantă, mie mi-a plăcut foarte mult şi îţi mulţumesc pentru cele scrise. Am luat act şi de observaţia ta privind (ne)implicarea mea în comunicarea de pe forum, dar vreu să reiterez încă o dată decizia de a nu mai scrie pe această platformă doar de dragul socializării. Această hotărâre nu are nimic de-a face cu tine, atitudinea pe care am adoptat-o vizând în mod nediscriminatoriu pe toată lumea.
Motivele nu vreau să le repun pe tapet, sunt irelevante în ceea ce priveşte “viaţa“ forumului. Cu toate acestea, ori de câte ori am considerat că pot fi de folos cuiva, fie printro vorbă buna sau un gest care să mai aline din suferinţele oamenilor, fie în scopul punerii la dispoziţie a unor informaţii pe care eu le-am socotit utile celor ce accesează căsuţele de pe aici, n-am ezitat să-mi fac simţită prezenţa.
În rest, tu ştii că rămâi în continuare unul dintre preferaţii mei de pe forum şi că te citesc mereu cu plăcere.

Îţi doresc să ai o zi superbă! :hug:
Viaţa nu are subtitrare, ori o înţelegi, ori nu... (Wolf Wildfire)

HOPE
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde HOPE » 29 Mai 2014, 23:11

Ilyuta, am inteles mesajul tau, iti multumesc si-ti doresc abstinenta senina si indelungata!Hope
"NIHIL SINE DEO" (Nimic fara Dumnezeu.)

almaM
Veteran
Veteran

Mesajde almaM » 30 Mai 2014, 19:55

Ilyuță cam greu am ajuns să postez la tine. Poate este ceva bai la mine în sistem. Te iubesc, pe aceiași cicumferință cu Ploicica și aștept să ne auzim.
Îmi plecară musafirii, concitadinii tai de fapt, și putem să ne conversăm în tihnă.
Pup cu drag și admirație!
Nu-mi dați sfaturi, decât dacă le cer, în mod expres! Am capacitatea de a greșii și de a mă critica destul de sever și singură! Prefer să aleg în funcție, de ceea ce sunt și,nu de ceea ce par a fi! Mulțumesc!

Înapoi la “PREZENTATI-VA”