021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

stil de viata...

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Mia
Senior
Senior
Mesaje: 192
Membru din: 27 Apr 2014, 12:57
Zile de abstinență: 11,01,2015

Re: stil de viata...

Mesaj de Mia »

multumesc mult de mesaj, Alma!!! imi pare rau ca s-a pierdut mesajul consistent, ca doar de cat mai multe mesaje am nevoie acum, dar poate cand ai timp, revii cu alte incurajari la mine :)

astept sa-mi mai scrii!!!! noapte buna
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: stil de viata...

Mesaj de asido1973 »

Buna Mia si bine ai venit pe forum. 41 de ani , nu stiu ce a fost in 73 dar ceva a fost. Suntem o gasca mare pe aici :ras: In august fac si eu 41 de ani si in septembrie daca ma ajuta Dumnezeu si sunt sanatos si 5 ani de abstinenta. Ce este pentru mine abstinenta acum , este noul meu stil de viata :) Nu a fost usor si viata mea de consumator a fost una tare zdruncinata si am trecut prin multe. Daca citesti de ani de zile sigur printre picaturi ai citit si povestea mea.
Stiu ca iti pare greu acum sa concepi o viata fara alcool si te inteleg si te asigur ca si noi candva gandeam la fel.
In sep 2009 eu am crezut simtit si eram convins ca o sa mor. Felul meu de a bea era unul iesit din comun , ma distrugeam vazand cu ochii. Am trecut prin internari, come alcoolice .
Am fost la un pas sa pierd absolut tot adica familia.
Acum cand iti scriu sunt alaturi de familia mea. Muncesc si am grija de ei. Abstinenta este stilul meu de viata. Am intrat si eu cu ceva ani in urma pe acest forum disperat si cu dorinta sincera de a nu mai bea alcool. Iata ca am reusit. Dorinta si sinceritatea fata de tine sunt cele mai importante lucruri in aceasta boala.
Nu pot sa-ti spun decat ca se poate. Daca eu pot si tu poti si oricine poate. Important sa vrei. Aici gasesti ajutor si tu stii asta. Nu mai trebuie sa-ti spun multe pentru ca ne-ai citit. Cu toate ca citesti de ani sa nu uiti ca astazi ai facut cel mai important pas din noua ta viata. Ai venit pe forum ti-ai recunoscut problema ta si ai cerut ajutor.
Iti spun bine ai venit si ramai alaturi de noi. Cu drag, asido!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Mia
Senior
Senior
Mesaje: 192
Membru din: 27 Apr 2014, 12:57
Zile de abstinență: 11,01,2015

Re: stil de viata...

Mesaj de Mia »

asido, multumesc mult!!! desigur ca eu te cunosc demult :) ti-am citit pataniile, cap-coada..si cred ca e foarte tare ce ai realizat intorcandu-te de pe buza prapastiei... nu stiu ce a fost cu '73, stiu insa ca m-am nascut si crescut in Ardeal, intr-o familie unde se bea palinca la micul dejun, pentru pofta de mancare...deci am crescut vazand alcoolul ca pe ceva normal, care face parte din viata de zi cu zi..nu vreau sa dau vina pe ei, dar cu siguranta acest lucru nu m-a ajutat...sper doar sa nu fie prea tarziu si sa nu fi facut acelasi lucru cu fiica-mea, care e mare deja si chiar daca nu m-a vazut vreodata in vreo stare degradanta, m-a vazut in schimb facand ce au facut si ai mei cand eram eu mica..

multumesc de suport si sper sa-mi mai scrii!!!

noapte buna
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: stil de viata...

Mesaj de asido1973 »

Da stai linistita ca am sa-ti scriu . De mine nu scapi asa de usor :ras: In general oamenii sinceri si care au cerut ajutor aici pe forum am inercat sa fac tot ce a depins de mine. Pe unii i-am vizitat si i-am ajutat sa se intalneasca cu altii si multe altele . Nu ne mai laudam :ras: :ras: In zona Bucurestiului sa stii ca gasesti o gasca de fete frumoase. Unde mai pui ca si eu fac naveta des la Bucuresti , doar ca nu sunt chiar asa de frumos :ras:
Stii bine ca In Bucuresti ai multe posibilitati dar cele mai la indemana si bune sunt Aliat si AA. Ai de unde alege. Cand ai curaj poti sa-mi scrii si mie pe mail, mai jos ai adresa sau de cand ne citesti cred ca o stii pe de rost. Ai grija ca sa faci tot ceea ce iti place si sa te simti confortabil asta e cel mai important.
O seara buna!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Mia
Senior
Senior
Mesaje: 192
Membru din: 27 Apr 2014, 12:57
Zile de abstinență: 11,01,2015

Re: stil de viata...

Mesaj de Mia »

multumesc Asido, problema e ca nu mai stiu ce-mi place, trebuie sa vad cu ce umplu golul..va fi greu, dar sperante inca am :) incerc sa dorm acum, desi...stiu ca va fi greu.

dau raportul maine, adica azi!!

noapte senina tuturor si va multumesc mult de sprijin
Avatar utilizator
sorel
Veteran
Veteran
Mesaje: 1425
Membru din: 21 Iun 2013, 23:39
Zile de abstinență: 22,06,2013

Re: stil de viata...

Mesaj de sorel »

:zambet: Bine ai venit alaturi de noi Mia,pe drumul abstinentei!Ma bucur ca ti-ai deschis sufletul si ai incredere in noi.Cred ca vei reusi,daca stai cat mai mult sa citesti si sa scrii pe acest forum unde ai sa descoperi oameni minunati,care doresc acelasi lucru,abstinenta senina.Eu m-am agatat de acest forum,ca de un colac de salvare.Iti doresc sedere indelungata in casuta noastra si bineinteles abstinenta senina. :hug:
Mia
Senior
Senior
Mesaje: 192
Membru din: 27 Apr 2014, 12:57
Zile de abstinență: 11,01,2015

Re: stil de viata...

Mesaj de Mia »

Multumesc mult, sorel!!

am trecut cu bine de prima zi si noapte...sevrajul e inca pe aici, dar parca cu voi aproape a fost mai usor :)

revin
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: stil de viata...

Mesaj de asido1973 »

O zi buna sa ai si tine aproape de noi. Sa stii ca ai cu ce inlocui alcoolul. Acum 5 ani ma trezam dimineata alergam disperat la primul chiosc si luam 200 ml de stalinskaya pe care o beam pe nerasuflate. Peste inca o ora mai beam 200 si adormeam rupt pana pe 10,11. mergeam iar si iar mai consumam si tot asa pana seara. Nu mai stiam de mine si de nimic.
Astazi m-am trezit dimineata si la prima ora am luat o lingura de seminte de in macinata si cu apa. Peste jumate de ora am baut un ceai. Apoi impreuna cu sotia am luat micul dejun si am inceput munca. Acum stau si iti scriu apoi la ora 13 merg la Liceu sa fac practica. Dupa-amiaza iar la munca si seara acasa cu familia. In alte zile lerg si la facultate, seara la o plimbare pe faleza si tot asa...
Ies seara cu masina pe campurile de rapita acum , sunt galbene si frumoase si stau prin ele zeci de minute. Ma plimb cate o ora , doua pe faleza si parcuri.
iti doresc numai bine, sunt cateva exemple cu ce am pus in locul alcoolului. te imbratisez cu drag si succes! :hug:
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
cloughie79
Veteran
Veteran
Mesaje: 353
Membru din: 04 Feb 2014, 19:15
Zile de abstinență: 19,10,2013

Re: stil de viata...

Mesaj de cloughie79 »

Treptat, vei descoperi şi redescoperi din ce în ce mai multe activităţi cu care îţi vei umple golul lăsat de consumul alcoolului.
Iniţial, în ce mă priveşte, marea majoritate a timpului ”alocat” băuturii am dedicat-o intrării pe acest forum. Deşi eram conştient că înlocuiesc o dependenţă cu alta, nocivitatea şi efectele celor două nu suportă comparaţie, aşa că am făcut bucuros “schimbul”. În timp, am redus şi perioadele petrecute în faţa calculatorului şi am început să am tot mai multe preocupări “neutre” din punct de vedere al manifestării personalităţii mele adictive,, ca să zic aşa.
Ideea este ca, pe măsură ce înaintezi în abstinenţă, să încerci să revii uşor-uşor la o viaţa normală, scapând de efectele şi manifestările alcoolului cam cum a scăpat Dănilă Prepeleac în poveste de agoniseala lui, când s-a dus la târg să-şi vândă perechea de boi. Până atunci însă, pentru tine e ceva cale de parcurs, aşa că, în viitorul apropiat, cu ORICE ai umple acel gol este indiscutabil de preferat reîntoarcerii în mocirla, durerea şi deznădejdea pe care ţi le “oferă” acest drog nenorocit...

Îţi ţin pumnii şi îţi doresc un început de săptămână liniştit şi fără tentaţii bahice! :hug:
Viaţa nu are subtitrare, ori o înţelegi, ori nu... (Wolf Wildfire)
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: stil de viata...

Mesaj de Relus »

Buna draga mea,curajul tau deja este un pas spre realizarea visului-abstinenta.
Trebuie,deja este un cuvant care te ar putea deranja la un moment dat,este ca o impunere,si tu nu ai nevoie de "o conditie" tu cauta doar o motivatie.
Motivatia ,eu am gasit o pitita in scrisurile tale-nu mai vrei sa traiesti o viata mizera si: cel mai important
AI O MICA"PRINTESA" care nu merita sa "vada ce ai vazut tu in ardeal(tu ai facut referire la paharul de palinca) si nici nu se cade sa treaca prin chinurile prin care ai trecut tu.
Acum 13 ani(la varsta ta),si eu eram speriata de modul in care beam,si eu ma intrebam de ce nu ma mai pot opri din baut.
La tine administrarea antibioticului dura 5 zile.eu nu mai ajungeam sa le iau la 6 ore(asta in ultimii ani de baut compulsiv).
Citindu-ne.ti ai dat seama ca viata unora este "trasa la indigo",ai vazut ce ne a ajutat pe fiecare in parte,
Eu am incercat " n" metode pina am reusit sa intru pe acest
fagas(preoti,vrajitoare,terapie,medicamente,naturiste)iar in momentul in care am simtit ca pamintul ,chiar imi fuge de sub picioare l am iplorat,l am rugat pe DUMNEZEU SA MA AJUTE,si crede - ma am ajuns la forum si de aici ajutorul ,
Ti au scris toti,ai multe alternative-dorinta puternica de a renunta in fiecare zi la gandul de a bea,si apoi terapia de grup,forumul si grupul AA.
Faptul ca locuiesti in Buc,este un avantaj enorm,nu vei cheltui bani si vei primi mult ajutor,asa cum suntem aici o "mana de oameni" binevoitori tot asa vei gasi multi,multi mai multi la grupurile din Buc.
Nu vei reusi sa intelegi totul de la inceput,dar fiecare zi va fi o realizare.fiecare zi iti va darui iubirea,siguranta,increderea in tine.
Scrie răspuns