021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

stil de viata...

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ploicica
Veteran
Veteran
Mesaje: 1103
Membru din: 30 Mai 2013, 08:20

Re: stil de viata...

Mesaj de Ploicica »

Mia,

eu doar te imbratisez si iti doresc mult sa te faci bine!
daca citesti demult p-aciulea, stii foarte bine ca ai sustinerea tuturora sincera si dezinteresata; doar tu sa vrei ...
o zi minunata iti doresc!
Asemenea unui copil, uita imediat orice jignire! Nu o pastra niciodata in inima,pentru ca va aprinde ura!
Shivananda
Mia
Senior
Senior
Mesaje: 192
Membru din: 27 Apr 2014, 12:57
Zile de abstinență: 11,01,2015

Re: stil de viata...

Mesaj de Mia »

va multumesc mult ca mi-ati scris. inseamna intradevar mult!! sa va zic cat de greu imi e? :) doar stiti, dar acum am si eu cui sa ma plang :)) nelinistea asta continua si visele erotice cu o bere sau un pahar de vin?? stiu ca trebuie sa scap de damigeana de vin de pe balcon ramasa de la paste, dar mi-e mila sa o arunc...o sa o dau cat de repede!
ati patit si voi in abstinenta, ca privind la televizor filmele sau chiar reclamele, sa vedeti ca toata lumea bea?? parca toata lumea e cu un pahar de alcool in mana..
aseara m-am reapucat de citit, incercand sa scap de alta dependenta, jocurile pe calculator/tableta...stilul de viata, ala de care vorbeam in subiect..incet, incet

mai scrieti-mi, va rog, e bine sa va simt aproape.
multumesc
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: stil de viata...

Mesaj de Relus »

da draga mea,vise "erotice" cu sticla de bere si alte bauturi am avut si eu o perioada din abstinenta,dar nu am permis mult timp sa fiu bantuita de ele.
Ziua ,imi oboseam organismul(muncind) de picam "rupta",nu aveam voie sa visez ,sa lasgandul sa zboare la alcool.
Damigeana din casa,este o bomba,te poate pune la pamant oricand,cauta pe cineva la care sa duci aceasta bomba,fara sa o folosesti tu,nu se stie cand ti o fi de trebuinta.
Daca ne citesti atent vei vedea ca sunt teme in care dezbatem "aceste bune si rele obiceiuri".
Fiind adictivi ,intotdeauna cautam diferite metode de recompense sau metode de a ne crea o stare " de bine,asa ca inlocuieste bautul cu orice dar numai rau sa nu iti faca.
Cu timpul ,poate vei reusi sa te debarasezi de "naravurile proaste"
In primele luni de abstinenta ,am mancat tone de ciocolata si am baut mult,mult suc si apa,cu timpul mi am dat seama ca necesita diminunarea cantitativa si usor,usor dau din una in alta si tot caut placeri din orice.
Important este sa nu te lasi ademenita de pahar,o mica picatura de doboara,mergi paralel cu pofta si dorinta de a bea,si vei simti cat de minunat este in abstinenta.
Noapte buna.
Am sa fac rost de adresele de la grupurile AA din Buc si le voi posta.
Mia
Senior
Senior
Mesaje: 192
Membru din: 27 Apr 2014, 12:57
Zile de abstinență: 11,01,2015

Re: stil de viata...

Mesaj de Mia »

multumesc Relus!!
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: stil de viata...

Mesaj de asido1973 »

Hai sa-ti spun una de-a mea. Eram in perioada cand consumam muuult alcool , pana la inconstienta sau coma. Imi luam sticle acasa pe care le ascundeam peste tot, sub saltea, perna, dulapuri. Apoi cand ma apucam de baut eram lasat singur intr-o camera din casa si nimeni nu mai intra la mine. Imi aduc aminte ca seara eram atat de inconstient incat un singur lucru ma atentiona din cand in cand. Auzeam la tv : alcoolul dauneaza grav sanatatii... Ok abia atunci im aduceam aminte ca mai am ceva sticle ascunse prin casa .
In schimb in noaptea in care am hotarat ca nu mai beau abia am asteptat sa vina dimineata sa arunc tot ce inseamna alcool in casa mea. Stii ceva , si astazi cand merg spre 5 ani de abstinenta daca acum caut un strop de alcool nu stiu daca gasesc ceva prin casa. Nici macar spirt medicinal :ras: :ras: s-a terminat acum vreo 2 zile.
Alcool in casa nu mai tin de ani de zile. Daca este vreun eveniment luam exact cat consuma cei care vin apot totul este dat si nu mai pastram in casa.
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Mia
Senior
Senior
Mesaje: 192
Membru din: 27 Apr 2014, 12:57
Zile de abstinență: 11,01,2015

Re: stil de viata...

Mesaj de Mia »

adica sa scap repede de damigeana, nu??? stiu, stiu, stiu. mai devreme iesind pe balcon la o tigara (da o am si pe asta) mi s-au lipit ochii de ea, pur si simplu mi s-a oprit privirea pe ea cateva secunde...amuzant dar nu. nu beau, azi nu!

asido, multam, te mai astept!
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: stil de viata...

Mesaj de dani »

Nu Mia,nu toata lumea bea! Am avut ocazia sa stau in restaurante si studiam felul in care consuma lumea pe la mese.O bere,doua,trei si cam atat.Sau cateva cocteiluri sau shoturi.Se duc acolo sa socializeze,nu sa bea.Si ceea ce e esential majoritatea se opresc inainte de a se imbata.Pai,eu ce naibii sa fi facut cu un shot de 30 de ml?
Si pana la urma ai sa ramai uimita sa vezi cati nu beau alcool deloc,chiar daca nu sunt cu masina.
O seara minunata!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: stil de viata...

Mesaj de dani »

Era sa uit...FELICITARI PENTRU AZI-UL FARA ALCOOL!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Mia
Senior
Senior
Mesaje: 192
Membru din: 27 Apr 2014, 12:57
Zile de abstinență: 11,01,2015

Re: stil de viata...

Mesaj de Mia »

dani scrie:Nu Mia,nu toata lumea bea! Am avut ocazia sa stau in restaurante si studiam felul in care consuma lumea pe la mese.O bere,doua,trei si cam atat.Sau cateva cocteiluri sau shoturi.Se duc acolo sa socializeze,nu sa bea.Si ceea ce e esential majoritatea se opresc inainte de a se imbata.Pai,eu ce naibii sa fi facut cu un shot de 30 de ml?
Si pana la urma ai sa ramai uimita sa vezi cati nu beau alcool deloc,chiar daca nu sunt cu masina.
O seara minunata!
:) stiu ca nu toata lumea bea, vroiam sa zic, dar nu prea am talent la scris, ca inainte nu observam asa bautura la tv ca acum, o vad peste tot..

si multumesc pentru felicitari, e Z2' hahaha, mare realizare :zambetoi:

te mai astept :hug:
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: stil de viata...

Mesaj de dani »

La inceput o sa ai ceva probleme cu somnul,eventual ia ceva somnifer usor...si vitamine maine plus vreo ciocolata.
Referitor la Diazepamul cu care incercai sa poti sta in picioare...vezi ca si ala da dependenta.Nu sunt medic,chiar iti recomand sa consulti unul,dar concentreaza-te acum pe abstinenta la alcool,daca esti dependenta de pastile continua sa le iei.
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Scrie răspuns