021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Doamne ajuta, bine v-am gasit !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
sa1548
Veteran
Veteran
Mesaje: 276
Membru din: 13 Noi 2009, 21:42
Zile de abstinență: 01,04,2014

Doamne ajuta, bine v-am gasit !

Mesaj de sa1548 »

Salutare,

Ma numesc Alin si sunt sanse mari sa fiu alcoolic ... Momentan am renuntat la acool dupa o vizita la psiholog si la recomandarea acestuia ... la psihiatru. Nu am mai baut de 1 luna jumate nimic. Am inceput sa am probleme de sanatate ... anxietate puternica, insomnie, dureri in piept, voma, gaze, stare continua de rau ... nu putea scapa de asta decat cu 2 beri. Momentan iau tratament si ma simt mult mai bine. Ma mai apuca uneori stari de rau ... da' nu se ompara cu ceea ce-a fost inainte. Sper sa reusesc sa nu mai ajung la litrajele la care ajungeam.

Alin
Avatar utilizator
sorel
Veteran
Veteran
Mesaje: 1425
Membru din: 21 Iun 2013, 23:39
Zile de abstinență: 22,06,2013

Re: Doamne ajuta, bine v-am gasit !

Mesaj de sorel »

:zambet: Bine ai venit Alin alaturi de noi@Citeste si scrie pe acest forum si pastreaza ceea ce ai inceput si anume abstinenta de fiecare zi.Dumnezeu sa-ti ajute! :hug:
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Doamne ajuta, bine v-am gasit !

Mesaj de admin »

Bine ai venit Alin,
Felicitari pentru o luna si jumatate de abstinenta ! Ai nimerit unde trebuie. Aici este un grup de suport online si foarte activ. Tine aproape.
Cu respect
Admin
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Doamne ajuta, bine v-am gasit !

Mesaj de Ovidiu73 »

Salut Alin si bine ai venit pe forum!

Am corectat titlul topicului tau fiindca ai scris "Domane" in loc de "Doamne". Probabil ai tastat repede.
Mie "domane" mi-a sunat ca in italiana "domani" adica "maine".
Abia cuvantul asta "maine" , imi aduce aminte de anii din urma cand, ziua buna urma sa fie mereu, cea de maine. Niciodata azi, din pacate.
Te astept sa ne scrii si azi despre cum e abstinenta ta, care sunt provocarile inceputului tau de drum, despre cum treci peste tentatii, ispite sau ce or mai fi.
Tine aproape.
Succes in demersurile tale. Doamne ajuta!
sa1548
Veteran
Veteran
Mesaje: 276
Membru din: 13 Noi 2009, 21:42
Zile de abstinență: 01,04,2014

Re: Doamne ajuta, bine v-am gasit !

Mesaj de sa1548 »

Multumesc mult pentru mesajele de intampinare :-) Acum parca dupa atata timp nu mai mi-e asa greu ... problema intervine cand merg la o petrecere si vad pe toata lumea in jurul meu cu bere :-) De curand am fost la un botez unde s-a servit berea mea preferata inainte de-a ma lasa de baut si unde a fost plin de prieteni de pahar :-) Cel mai important este ca am reusit sa ma abtin. Am gustat putina sapmanie cand am inchinat cu parintii bebelusului ... si ATAT :-) In schimb le-am terminat apa minerala ... cred ca am baut vreo 4 l. :-)))

Apoi am fost la o zi de nastere ... unde am servit 2 beri fara alcool ... care mai mult m-au balonat :-)

Acum o sa urmeze o nunta la care voi participa dar parca simt ca nu o sa-mi mai fie asa de greu.

Sper ca drumul pe care l-am inceput sa devina din ce in ce mai usor.

P.S.: @Ovidiu73 multumesc pentru corectarea titlului.
sa1548
Veteran
Veteran
Mesaje: 276
Membru din: 13 Noi 2009, 21:42
Zile de abstinență: 01,04,2014

Re: Doamne ajuta, bine v-am gasit !

Mesaj de sa1548 »

Fiind prima mea incercare de abstinenta as vrea sa stiu din experienta voastra proprie ce credeti ca s-ar intampla daca la nu moment dat (dupa 6 luni de abstinenta de exemplu) as decide sa beau o bere? ... as putea sa ma limitez la o SINGURA bere???

Alin
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Doamne ajuta, bine v-am gasit !

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Alin si bine ai venit iti spun si eu .
Din cate am auzit pe cei cu abstinenta mai mare si din cate am incercat si eu in 20 de ani de alcoolism activ , eu ca si alcoolic nu mai pot bea niciodata ca un om normal . Dar ca sa nu fie atat de drastic , programul de 24 de ore ma ajuta sa trec si traiesc mai frumos , adica sa fiu atent doar astazi sa nu beau .
Era o comparatie , care se potriveste putin cu mahmureala noastra , cum nu mai poti face un castravete murat verde asa nici dintr-un alcoolic un bautor social ( cu limita ) .
O seara frumoasa si te astept zilnic aici . :zambet:
Colea , alcoolic
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Mia
Senior
Senior
Mesaje: 192
Membru din: 27 Apr 2014, 12:57
Zile de abstinență: 11,01,2015

Re: Doamne ajuta, bine v-am gasit !

Mesaj de Mia »

Alin, tu ai avut simptomele mele, starea de disconfort de a doua zi o am demult, am trait cu ea prea mult timp..vara trecuta din senin am facut, la birou fiind, un puternic atac de panica, cu palpitatii si senzatii de sufocare..dupa care nu am mai reusit sa-mi revin cu totul, desi m-am straduit din greu sa reduc consumul..eu nu ma pot opri la o bere si din ce povestesti imi pare ca nici tu nu poti asta. povestesti mai multe despre consumul tau? am inteles ca bei zilnic. de cand?

o seara buna, cu drag,

Mia
sa1548
Veteran
Veteran
Mesaje: 276
Membru din: 13 Noi 2009, 21:42
Zile de abstinență: 01,04,2014

Re: Doamne ajuta, bine v-am gasit !

Mesaj de sa1548 »

Draga Mia,

Eu am deja vreo 4 vizite la urgenta din cauza atacurilor de panica ... in special cu palpitatii si agitatie de-mi venea sa ma urc pe pereti. Atacurile de panica apareau d eregula ca urmare a consumului exagerat si indelungat (3-4 zile aproape continuu) dupa o nunta ... sau zi de nastere :-). Eu am reusit sa reduc consumul in ultimii 2 ani la 2-3 beri pe zi ... de la 5-6. De baut beau de ... nici nu-mi aduc aminte ... da' oricum ... de pe la varsta majoratului ... si acum am 36.

Mi-as dori sa pot sa beau doar o bere cand merg la u neveniment ... da' daca n-o sa fie posibil ... continuam cu apa minerala :-)

Cu drag,
Alin
Mia
Senior
Senior
Mesaje: 192
Membru din: 27 Apr 2014, 12:57
Zile de abstinență: 11,01,2015

Re: Doamne ajuta, bine v-am gasit !

Mesaj de Mia »

Neata Alin,

si la mine se acutizau dupa weekend, cand beam 3 zile legat de dimineata pana seara...hai ca semanam la stil :) dar nici in rest nu ma simteam foarte bine..si sincer m-am cam saturat de disconfortul zilnic :ranjet: chit ca inca am in sange pofta de o bere...ptiu drace..sa dispara din fata mea, ca tare rau imi mai face..

o zi frumoasa,

Mia
Scrie răspuns