021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Doamne ajuta, bine v-am gasit !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Doamne ajuta, bine v-am gasit !

Mesaj de asido1973 »

Cel mai mare pericol mi se pare o sa fie in momentul cand termin tratamentul ... mi-e tare frica sa nu ma apuce din nou :-) ... dar sper sa fiu destul de cu capul pe umeri si sa nu cad inapoi in groapa asta :-)
Nu stiu ... momentan ma simt foarte bine :-) ... vreau sa cred ca o sa pot sa beau doar ocazional .... cum am spus ... o sa vedem ce-o fi :-) ... nu sunt foarte convins ca vreau :-) nu stiu nimic momentan ... tot ce stiu este ca inca 4 luni cel putin nu vreau sa BEAU !!!

Draga Alin. Tu spui ca ai ajuns intr-o groapa si ti-e frica sa nu te mai apuce din nou. Acum te simti bine si totusi vrei sa crezi ca o sa bei ocazional.
Bunica mea a avut un vis. Dupa ce a avut 5 copii a vrut sa moara fata mare :ras: :ras: :ras: Crezi ca a putut :ras: :ras: :ras:
Noi vechi si care am fost alcoolici ca si tine si ne-a fost frica sa mai trecem pe acolo , crede-ne ca am vrut sa bem ocaional. Si de fiecare data cand am baut ocazional a fost si mai rau.

Unui om care a baut controlat si mai poate bea nu ii este frica de ceea ce traieste si nu ii este frica sa treaca prin acel baut ocazional. Unui alcoolic ca tine si mine mereu ii va fi teama si frica de acest baut si teama este intemeiata pentru ca e convins ca nu mai poate bea, dar se amageste si el ca bunica :)
In unele postari spui ca iti pasa ce faci astazi. Atumci asa sa fie. Nu mai gandi la peste 4 luni si teama de atunci . Toti care si-au pus termen pe acest forum, au sfarsit-o groaznic. Nici macar unuia nu i-a mers. Cei care s-au gandit doar la ziua de azi le merge bine. Ovidiu dupa 6 ani, eu 5 , relus 3, freedom 2 , dani 2 ,gladiator 2, sorel 1 si tot asa lista poate continua...
Traieste ziua de azi si nu te mai gandi la nimic altceva. In ce priveste bautul controlat sau ocazional la mine a fost cea mai mare tampenie pe care am incercat-o. La fiecare ocazie ajungeam la psihiatrie sau in coma .
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
sa1548
Veteran
Veteran
Mesaje: 276
Membru din: 13 Noi 2009, 21:42
Zile de abstinență: 01,04,2014

Re: Doamne ajuta, bine v-am gasit !

Mesaj de sa1548 »

Asido,

Multumesc mult pentru raspuns ... uite deasta imi place mie pe forum aici ... ca-mi taiati aripile ... si ma canalizati catre altceva decat ce am io in minte in momentul asta :-)

Multumesc mult inca odata draga prietene,

Cu drag,
Alin
Avatar utilizator
almaM
Veteran
Veteran
Mesaje: 1349
Membru din: 28 Mai 2012, 10:49

Re: Doamne ajuta, bine v-am gasit !

Mesaj de almaM »

Mulțumesc pentru postare Alin!
Eu cred ca fiecare dintre noi, avem câte un pic din acele tipologii. Cel mai important și benefic, pentru noi, cât și pentru cei cu care interacționăm, este ca nici una dintre ele să nu fie dominantă.
Atâta vreme cât ne recunoaștem imperfecțiunile, continuăm să lucrăm cu noi . Cred că cea mai periculoasa stare, este aceea de, autosuficiența deoarece instalarea acesteia, constituie o barieră in calea dezvoltării personale care este de preferat, să fie continuă.
Nu știu daca ți-am spus bine ai venit?! Cred ca cel mai important este să îți spun ca am citit ce ai postat și că îmi place atitudinea ta.
Acum vezi tu ce vei face peste 4 luni, ideea este să fi atent la fiecare azi.
Un sfârșit de săptămâna plăcut îți doresc!
Nu-mi dați sfaturi, decât dacă le cer, în mod expres! Am capacitatea de a greșii și de a mă critica destul de sever și singură! Prefer să aleg în funcție, de ceea ce sunt și,nu de ceea ce par a fi! Mulțumesc!
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Doamne ajuta, bine v-am gasit !

Mesaj de freedom »

a.jpg
La tine putem face "Clubul razaciosilor anonimi, neafectati de cifra 13" :zambetoi: OK?
Mai trebuie doar sa lasi la admin o adresa, unde sa-ti putem trimite de Sanziene un motan negru...Prind eu unul klingonian in celebra Padure a Baciului de langa Cluj, unde isi abandoneaza extraterestrii pisicile maidaneze :ranjet:
(am spus klingonian, fiindca ala e negru...cei de pe Marte sunt verzi cu ochi pe coada :zambetoi: )

In alta ordine de idei, e foarte adevarat ceea ce ai scris la Asido. Si eu faceam calcule complicate, apropos de condus si de potrivirea tuturor detaliilor de asa maniera incat sa fac tot ce am de facut, dar sa ma pot si izola cu ale mele dureroase obiceiuri. Acum, de multe ori gandesc prin comparatie si ma intreb: cum ar fi fost daca aseara as fi baut? Nasol.
Si totusi, pe fondul unei atat de triste intrebari, eu simt bucurie si recunostinta pentru darul abstinentei linistite.
E dureros cand merg la al-anon si vad acolo tineri care spun ca n-au avut Craciun, ca n-au adus prieteni acasa, ca si-au tinut fratii mai mici ascunsi ca sa-i protejeze de istericalele propriilor parinti, ca isi urasc parintele nealcoolic fiindca i-a tinut sub control patologic si n-a avut putere sa divorteze si multe alte grozavii de acest fel. O prietena de-a mea a tremurat toata noaptea la propria ei nunta de teama ca tatal ei va bea si o va face de rusine. El n-a baut deloc, dar ea tot a tremurat, fiindca nu avea incredere ca un om care se rupea zilnic, ii va face ei un asemenea dar. El a incercat si a reusit de dragul ei si cu ajutorul nevestei, insa era tarziu si fata n-a mai avut capacitatea de a primi. O alta prietena a tremurat la fel, doar ca tatal ei a si baut. Nu pot sa descriu privirile discrete si dezaprobatoare ale familiei mirelui si nici furia, neputinta si umilinta din ochii frumoasei mirese.
No, ne place nu ne place, cam asta traiesc copiii cand parintii sunt in plina boala activa. E trist atat pentru copiii afectati, cat si pentru parintii bolnavi, dar cel mai trist e faptul ca netratata, boala merge mai departe pe generatii.

Te-mbratzi, Aline draga si sper ca nu te-a suparat postarea mea cam realista. Ea vine doar din faptul ca am inteles ca vreau altceva pentru mine si fiica mea, ceea ce le doresc tuturor copiilor de dependenti.
:hug: Free
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
sa1548
Veteran
Veteran
Mesaje: 276
Membru din: 13 Noi 2009, 21:42
Zile de abstinență: 01,04,2014

Re: Doamne ajuta, bine v-am gasit !

Mesaj de sa1548 »

Draga Alma, :hug:

Si eu multumesc pentru postarea asta ... ai intrutotul perfecta dreptate. Nu cred ca exista om care sa nu aiba oricare din tipologiile prezentate intr-o mai mica sau mai mare masura. Ca si in orice lucru trebuie sa existe un echilibru daca vrei sa-ti mearga bine. Asa e si cu alcoolul si cu mancarea si cu orice.

Un weekend placut iti doresc si eu ! Numai bine !!!

Cu drag,
Alin
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Doamne ajuta, bine v-am gasit !

Mesaj de asido1973 »

Ei Aline , acum ai sa intelegi tu de ce nu am mai incercat eu sa beau controlat! Sa vezi ce frumoasa este viata in abstinenta doar ca iti trebuie rabdare. Si cand ai sa vezi tu ca la orice ora poti fi cu masina la dispozitia printesei tale si a celor dragi sa-mi spui tu mie cutu daca iti mai trebuie ceva de baut. Dar trebuie sa avem rabdare si nu e usor, dar tot efortul merita.
Iti doresc un wekend minunat si te imbratisez cu mare drag. Sa stii ca noi astia alcoolicii dam niste imbratisari cu o caldura cum rar o intalnesc si aici nu glumesc. Acum 2 ani si ceva trecand prin Cluj am intalnit un alcoolic ca si mine pentru prima data in viata mea. Dar asa imbratisare mi-a dat si cu atata drag ca m-am chisat instantaneu pe mine :ras: :ras: :ras:

Astept cu mare drag revelionul de anul viitor si sa fii cu noi impreuna sau de ce nu poate in toamna la intalnirea de la Alba :)
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
sa1548
Veteran
Veteran
Mesaje: 276
Membru din: 13 Noi 2009, 21:42
Zile de abstinență: 01,04,2014

Re: Doamne ajuta, bine v-am gasit !

Mesaj de sa1548 »

Doamne fereste free,

De ce sa ma supar. Si ca sa-ti spun un secret sa stiii ca si socrul meu a avut probleme cu alcoolul si sotia mea la nunta a avut emotii. Dar pana nu patesti tu ... ignori treburile astea ... nu-ti vine sa crezi ca e adevarat. Parerea mea e ca toti oamenii au scapari si sar calul cateodata dar cel mai important este sa ne revenim la timp ... pana nu e prea tarziu. It idai seama ca si eu vreau altceva pentru fiica mea ... inca este micutza ... da' nu chiar asa micutza incat sa nu-si dea seama de ce e bine si ce e rau :-)

Te imbratisez si eu cu drag,
Alin
sa1548
Veteran
Veteran
Mesaje: 276
Membru din: 13 Noi 2009, 21:42
Zile de abstinență: 01,04,2014

Re: Doamne ajuta, bine v-am gasit !

Mesaj de sa1548 »

Sa stii ca asa e asido :-)

Iti dai seama ca si eu vreau sa fiu sanatos si sa nu mai am probleme ... dar cu abstinenta sunt la inceput si deasta intru pe forum sa cer pareri la cei care au trecut deja prin asta. Sper sa fiu tare si sa pot sa o duc pana la capat cu bine ...

Alba suna foarte bine ... ca e mai aproape de mine :-))) cine stie ... daca o sa stiu din timp si nu o sa am alte planuri poate ne vedem !! Mi-ar face placere !

Weekend placut,
Alin
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Doamne ajuta, bine v-am gasit !

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Alin ,
Am trecut sa te salut si sa iti spun ca imi place cat de mult si repede sari in ajutorul colegilor cu o vorba buna .
O rugaciune care mie imi place mult si cred ca nu trebuie sa fie cineva religios ca sa vada mesajul :
Rugăciunea Sfântului Francisc

Doamne, fă-ne uneltele păcii Tale,
unde este ură, învredniceşte-ne să semănăm iubire;
unde este nedreptate, iertare;
unde este discordie, unitate;
unde este neîncredere, credinţă;
unde este disperare, speranţă;
unde este întuneric, lumină;
unde este tristeţe, bucurie.
Încuviinţează să nu căutam prea mult,
nu să fim mângâiaţi, ci să mângâiem,
nu să fim înţeleşi, ci să înţelegem,
nu să fim iubitori, ci să iubim.
Pentru că atunci când dăm, primim;
atunci când iertăm, suntem iertaţi
şi atunci când murim, ne naştem pentru viaţa veşnică.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
sa1548
Veteran
Veteran
Mesaje: 276
Membru din: 13 Noi 2009, 21:42
Zile de abstinență: 01,04,2014

Re: Doamne ajuta, bine v-am gasit !

Mesaj de sa1548 »

Salutare Colica,

Foarte frumos ... multumesc mult !!! Macar cu o vorba buna sa ajutam ... daca cu altceva nu suntem in stare :-)

Alin
Scrie răspuns