021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

la un pas de sfarsit

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: la un pas de sfarsit

Mesaj de asido1973 »

Pai urca un pic sau coboara pe Dunare ca dai de mine :ras: :ras:

Spor la munca si la sapat via. Dar daca tot vrei sa fii bine de ce nu il chemi pe Burebista sa te ajute la vie :ras:

P.S. Stai cata ca m-am uitat un pic mai bine si apoi am vazut un tl asa ca am sa cobor eu la a doua statie :ras: :ras: , sau trec pe la smardan cu masina si ajung mai repede.
Tine aproape de noi si sa stii ca se poate. Nu stiu de cand urmaresti acest forum dar daca vrei sa faci ceva concret pe data de 20-22 Iunie avem intalnire la Sambata de sus. Acolo ne vom intalni persoane de pe acest forum care au reusit sau vor sa reuseasca . Asa ca esti invitatul nostru . Tine aproape de noi si de forum.
Daca vrei poti sa-mi scrii pe adresa de mail : [...]
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
catatl
Veteran
Veteran
Mesaje: 661
Membru din: 09 Iun 2014, 02:54
Zile de abstinență: 06'04,2015

Re: la un pas de sfarsit

Mesaj de catatl »

Nu pot ajunge la Sambata desi mi as dori enorm de mult.Am lucrat o vreme la Victoria si stiu zona bine de tot e superba.Au si un strand pe acolo,manastirea,herghelia,muntii.E fain.Distractie placuta.
catatl
Veteran
Veteran
Mesaje: 661
Membru din: 09 Iun 2014, 02:54
Zile de abstinență: 06'04,2015

Re: la un pas de sfarsit

Mesaj de catatl »

A mai trecut o zi.Scriu cu furie.Lucid.Am citit de mai multe ori azi postarile cuiva si m am gandit la cate au trebuit sa indure cei de langa mine de a lungul anilor.Mi am sunat fata si am rugato sa ma ierte.Cele citite acolo m au facut sa vreau sa rezist cat mai mult.E tot ce pot face acum pentru cei dragi
.Poate ranile se vor inchide.aTimpul le rezolva pe toate.
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: la un pas de sfarsit

Mesaj de admin »

Bine ai venit catatl,
Ai nimerit unde trebuie. Aici vei gasi multe povesti de viata care te vor motiva in obtinerea abstinentei.
Daca vrei sa iti schimb userul te rog sa imi spui.
De asemenea topicul tau il voi muta in sectiunea Prezentati-va unde vei gasi mai mult suport. Sectiunea Prezentati-va este accesibila doar utilizatorilor inregistrati pentru a asigura un plus de confidentialitate.
Cu respect,
Admin
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Avatar utilizator
sorel
Veteran
Veteran
Mesaje: 1425
Membru din: 21 Iun 2013, 23:39
Zile de abstinență: 22,06,2013

Re: la un pas de sfarsit

Mesaj de sorel »

Bine ai venit Catatl!Stiu cum este sa fie familia suparata.Anul trecut pe vremea asta eram suparat rau de tot.Sotia si fetele mele nu vorbeau cu mine.Le-am cerut iertare si am intrat in abstinenta, cu hotararea puternica de a indrepta lucrurile.Si astazi este bine,multumesc lui Dumnezeu si prietenilor de pe acest forum.Asa ca, tine aproape de noi si o sa fie bine.Curaj! :hug:
catatl
Veteran
Veteran
Mesaje: 661
Membru din: 09 Iun 2014, 02:54
Zile de abstinență: 06'04,2015

Re: la un pas de sfarsit

Mesaj de catatl »

Ai inteles gresit.Familia mea este alaturi de mine chiar si fosta desi recasatorita ma sprijina poate pt ca avem un copil impreuna sau resturi de sentimente nu stiu.Pe mine sunt suparat ca am pierdut mult timp si am ranit multa lume din cauza alcolului.Pe masura ce citesc povestile celorlalti,si crede ma ca incerc sa citesc cat mai multe,retraiesc propria poveste si doare.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: la un pas de sfarsit

Mesaj de dani »

No servus Cata si bine ai venit!Ca sa n-o dau pe dupa cires,vreau sa-ti spun ca orice recuperare incepe cu lectura acestei carti:
http://aamo.info/bb/aaromania/aabbromania.html#POVESTEA LUI BILL
Imagine
Din capitolul asta:
http://aamo.info/bb/aaromania/aabbromania.html#IN SFIRSIT, FAMILIA
ti-am pus doua ''cearceafuri''
Vor fi scurtaturi fascinante si ocolisuri pe care se vor rataci si pierde.

Presupunem ca noi iti atragem atentia asupra unor obstacole pe care familia le va intilni; presupunem ca noi sugeram cum obstacolele pot fi evitate uneori chiar schimbate in avantajul tau. Familia alcoolicului tinjeste dupa reintoarcerea fericirii si bunastarii materiale. Familia isi aminteste cind tatal era romantic, avea grija de toate si avea succes. Viata de azi este masurata impotriva acelor ani si cind da din nou de greu familia poate deveni nefericita iar.

Confidenta familiei in tata este foarte inalta. Bunele zile de odinioara se vor intoarce in curind. Uneori ei cer ca tatal sa aduca acele zile inapoi imediat. Ei cred ca Dumnezeu chiar le datoreaza aceasta recompensa de mult uitata. Dar capul familiei a petrecut multi ani la distrugerea fundatiei; romanta, prietenia, sanatatea sint acum ruinate sau ranite. Va lua timp sa cureti ruinile. Desi vechile cladiri vor fi inlocuite cu altele mai frumoase, vor lua multi ani ca sa fie terminate.

Tatal stie ca el este de vina; ii va lua poate multe sezoane de munca grea ca sa se restaureze financiar, dar aceasta nu trebuie sa i se reproseze. Poate ca el nu va mai avea bani multi niciodata. Dar o familie inteleapta il va admira pentru ceea ce incearca sa devina, nu pentru cit poate sa cistige.

Din cind in cind, familia va fi cuprinsa de amintiri din trecut, deoarece cariera betiei fiecarui alcoolic a fost marcata de escapade comice, umilitoare, rusinoase ori tragice.

Primul impuls va fi sa ascunzi aceste schelete intr-un cabinet intunecos si sa bati usile in cuie. Familia poate fi posedata de ideea ca viitoarea fericire se poate baza numai pe uitarea trecutului. Noi gindim ca acest fel de a vedea lucurile este egocentric si in conflict direct cu noul fel de a trai.
Alcoolicul poate avea dificultati in restabilirea relatiilor cu copiii sai. Mintile lor tinere au fost adinc impresionate cind il vedeau beat. Nu ar fi nici o surpriza ca ei sa-l urasca din toate inima pentru tot raul facut lor si mamei lor. Copiii sint uneori dominati de o duritate si un cinism patetic. Ei par ca nu vor sa ierte sau sa uite, chiar daca mama lor a acceptat de mult felul nou de viata si gindire al sotului.

Cu timpul copiii vor vedea si ei ca tatal a devenit un om nou si la timpul potrivit il vor lasa in felul lor sa inteleaga. Cind aceasta se va intimpla, copiii pot fi invitati sa participe la rugaciunea de dimineata, iar apoi la convorbirile zilnice purtate fara ranchiuna si partinire. Din acel moment, progresul va fi rapid. Rezultate minunate adesea urmeaza o astfel de reunire.

Fie ca familia alege sau nu calea spirituala, alcoolicul trebuie sa o aleaga daca vrea sa se insanatoseasca. Ceilalti trebuie sa fie convinsi fara indoiala de starea lui noua. Vazind si facind este unicul fel de a crede pentru cele mai multe familii ce au trait cu un betiv
Citeste aceasta carte...daca ai citit-o nu strica o a doua lectura si o a treia...

Vine Campionatul mondial...vom vorbi si de altele da' Abecedarul ii musai sa-l stie toti.
O zi mirifica!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
catatl
Veteran
Veteran
Mesaje: 661
Membru din: 09 Iun 2014, 02:54
Zile de abstinență: 06'04,2015

Re: la un pas de sfarsit

Mesaj de catatl »

Multam fain pt carte.Pentru mondial mi am umplut dulapu cu pachete de cafa,seminte si tutun.Plus sucuri.O sa mi creasca un arbpre de cafea pe cap.
sa1548
Veteran
Veteran
Mesaje: 276
Membru din: 13 Noi 2009, 21:42
Zile de abstinență: 01,04,2014

Re: la un pas de sfarsit

Mesaj de sa1548 »

:-))))) O sa fie bine Cata !
catatl
Veteran
Veteran
Mesaje: 661
Membru din: 09 Iun 2014, 02:54
Zile de abstinență: 06'04,2015

Re: la un pas de sfarsit

Mesaj de catatl »

Ultimul mondial l am vazut acolo unde se merge pentru revelion anul acesta,ma rog,in zona.Cred ca daca ma ajuta cel de sus o sa fie primul pe uscat.
Scrie răspuns