021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salutari!

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Salutari!

Mesaj de dani »

Sa traiti dom' jeneral!Uite o tema de gandire pentru tine,pentru mine si pentru cine o mai vrea.Denis te bagi?
Sa presupunem ca o codependenta,dar codependenta adevarata,ajunge din ''greseala'' in casnicie cu un sot care nu-i alcoolic si nici n-are chef sa devina.Bea si el asa ca tot omul.Are puterea si rabdarea sa-l toace marunt,sa-l fiarba la foc mic pana acesta va bea? Pana va deveni alcoolic?Un ''toca toca'' zilnic in care ficiorul ori o ia pe dealuri ori se apuca de baut? Pana il va inbolnavi ca sa aiba ce trata?

Si alta:
De unde mama ma-sii o stiut asta la ce numar ma gandeam eu?
https://www.youtube.com/watch?v=h6rvhozGHOM
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Salutari!

Mesaj de styx »

Salutare Dani, Salutare tuturor!
Bace multumesc de vizita si pentru tema. Buna!
Am sa-ti răspund , chiar daca pare un banc, eu daca as fi in locul altuia as face cam asa:
- se întâlnesc doi prieteni - saluta mai x, mai da ce bine arați ce mai faci?
X- bine ce sa fac, m-am lăsat de fumat , de băut , am divorțat ...
- ok am înțeles ca te-ai lăsat de fumat si de băut dar de ce ai divorțat?
X- nu merita ea fericirea asta! :ras:
Acum la modul serios, am întâlnit femei care nici daca imi dădeau sa beau pentru eternitate si încă trei ani in plus nu as fi stat cu ele... Se poate întâmpla cu siguranta sa ajungi sa bei din cauza celuilalt, fără deosebire de sex( ca el din cauza ei , sau invers)
Apropo de subiect acum câteva zile postasem pe FEisbuc aceasta povestire...

ARUNCAREA RESPONSABILITATII PE ALTII

Cineva l-a întrebat pe Mulla Nasroddin: “De ce eşti atât de trist?”

Mulla a răspuns: “Soţia mea a insistat să nu mai joc cărţi şi alte jocuri de noroc, să nu mai fumez şi să nu mai beau. Am renunţat la toate aceste lucruri.”

Omul a spus: “Soţia ta trebuie să fie foarte fericită acum”.

Nasruddin: “Tocmai asta e problema. Acum nu mai are de ce să se plângă aşa că este foarte nefericită. Începe să vorbească, dar nu are de ce să se plângă. Acum nu mă mai poate face responsabil pe mine pentru nefericirea ei. Credeam că dacă o să renunţ la toate aceste lucruri o voi vedea mai fericită, dar a devenit mai nefericită ca oricând. ”

Dacă aţi continua să aruncaţi responsabilitatea asupra altora şi toţi ar face ceea ce le spuneţi să facă, mai devreme sau mai tarziu v-aţi sinucide. În cele din urmă, nu aţi mai avea asupra cui să aruncaţi vina.

Sursa: http://rast.descult.com
P. S. Rog doamnele sa ma scuze daca li s- a părut ca as fi misogin, ceea este scris mai sus se poate întâmpla si invers.
Abstinenta senina!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: Salutari!

Mesaj de denispericolpublic »

Dragă Dani, acum încep, dar o să mă termin peste două luni...de gândit.
Codependentul este setat pe ceva anume...el are în sistem implementat un soft foarte bine pus la punct...sistemul de coordonare și preluare a funcțiilor altor sisteme.
De aici încolo trebuie să încep să toc mărunt problema să vedem ce se poate întâmpla cu posibile sisteme umane ce interacționează.
Este o matrice greoaie Dani.
Sta sub semnul principiului incertitudinii, al lui Heisenberg, numit si „principiul nedeterminarii”.
Practic se poate întâmpla orice, chiar ceva cu probabilitate mica de realizare.

Eu i-as fi dat niște pastile pentru "tăcătură" ca să turuie mai puțin, mai rar și mai încet (asta în caz ca nu ne înțelegeam amiabil).
Dacă nici așa nu mergea, aș fi speriat-o ca vine lupu', i-as fi promis o plimbare la cascada Niagara...sau poate ca nu.
Poate ca m-aș fi enervat, aș fi luat o sticlă de vodcă și femeia ar fi amuțit doar la gândul ca aș fi avut de gând să beau. Dacă ar fi continuat, înseamnă ca dorința ei era chiar să mă aducă în situația de a bea-ceea ce înseamnă ca nu-i prea pasă de viața mea și de căsnicia noastră.
Sau poate ca gravă problemă psihică de care suferea, ar fi necesitat spitalizare și tratament pe viață.
Pentru unii, această dependență de control este legată psihologic de traume suferite în copilarie... în consecință este o boală. Pentru alții toată chestia asta îi face să se simtă bine și are legătură cu "circuitul plăcerii" o dereglare a circuitului de recompensă specifică adicțiilor.

Mă las batut...subiectul mă depășește cred...
Noapte bună Dani!
(Asta era...sunt prea obosit.)
[...]
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Salutari!

Mesaj de lupica »

:zambet: :zambet: :jos-palaria:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Salutari!

Mesaj de dani »

Buna seara camarade Styx!
Deci intrebarea de la Radio Erevan era:
Sa presupunem ca o codependenta,dar codependenta adevarata,ajunge din ''greseala'' in casnicie cu un sot care nu-i alcoolic si nici n-are chef sa devina.Bea si el asa ca tot omul.Are puterea si rabdarea sa-l toace marunt,sa-l fiarba la foc mic pana acesta va bea? Pana va deveni alcoolic?Un ''toca toca'' zilnic in care ficiorul ori o ia pe dealuri ori se apuca de baut? Pana il va inbolnavi ca sa aiba ce trata?
Cred ca intrebarea e putin fortata,adica alb(mimoza,neprihanitul sot care nu bea) si negru(sotia oropsitoare codependenta)...in viata sunt mai multe nuante de gri,''samante'' de codependenta sau alcoolism ce exista in fiecare si care hranite rodesc.Fiecare hraneste fara sa vrea boala celuilalt.

In situatia de alb-negru data conteaza cine are personalitatea mai puternica si daca celalalt se va plia dupa el.Daca ''cocosul'' in casa este femeia,atunci acel barbat va bea si in final dupa ani va deveni alcoolic.Daca in schimb el are o personalitate mai puternica va divorta destul de repede,daca nu reuseste sa atenueze caracterul codependent al sotiei.Zic si eu.

Peseu:Numai cine nu munceste nu greseste.
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Salutari!

Mesaj de styx »

Multumesc camarade !
Tre sa recunosc ca m-ai bagat un pic in ceata la inceput cu alb, negru,gri petrol, dar la sfarsit m-ai luminat, in mare sunt de acord cu ce ai spus... ramane subiect deschis !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Salutari!

Mesaj de lupica »

buna seara
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Salutari!

Mesaj de styx »

Bună ziulica vouă, trăitori ai Seninătății ! :jos-palaria:
Am citit ceva tulburator, care m-a cam pus pe gânduri, il postez si eu aici si poate ati vrea să spuneti si voi ce părere aveti ...
„ Inspirat de un fragment din cartea „Așa grăit-a Zarahustra”, de Friedrich Nietzsche, psihoterapeutul Irvin Yalom le propune pacienților săi un exercițiu pe care ți-l propunem și noi. Răspunde la următoarea întrebare: Ce ai simți dacă ai ști că viața ta se va repeta la infinit, exact așa cum e acum, dacă ai trăi la infinit fiecare durere, fiecare bucurie, fiecare suspin? Ai schimba ceva? Ai fi mulțumită de cum au decurs lucrurile până acum?” ---articolul aici:
http://www.unica.ro/articol/testul-lui- ... gn=FB-Post
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Salutari!

Mesaj de freedom »

styx scrie:Sarut mana ! ... eram intr-o faza mai mult trista, desi mi se intampla foarte rar, si postarea ta m-a determinat sa-ti scriu, si bine am facut :zambet: caci iata raspunsul tau a meritat. .
In program am invatat sa ma indragesc, sa-mi accept boala cu toate manifestarile ei si sa am grija de mine, ca si cum as fi propria mea asistenta medicala. Am spus asistenta medicala fiindca ea are rolul de a alina suferinta si de a ingriji pacientul tratat de medic. Asa ca da, am si un medic si inca pe cel mai bun :cuminte: si ii sunt foarte recunoscatoare pentru tratamentul zilnic pe care mi-l administreaza.
Asa ca eu cand sunt "in faze mai triste" si simt ca parca-parca imi cere corpul sa intind coarda la maxim, ca sa-i mai dau otrava aia a stresului si a tensiunii interioare. Si atunci stii ce fac? Las totul balta si nu fac nimic :ras: , ma duc in inima si cer pace. Ai putea sa zici ca in unele momente asa ceva nu e posibil, dar este. Chiar este. Mie mi s-a intamplat sa mi se intinda toate elesticele marionetei care sunt, chiar la discutii importante unde inca mai am tendinte de inceput de atac de panica. Si ce? M-am scuzat ca sa merg 2 minute la toaleta si acele doua minute, ca atatea am avut, le-am folosit ca sa ma chiar retrag la baie, sa ma spal pe maini, sa respir adanc, sa spun ceva de suflet si sa rog "doctorul" sa-mi schimbe starea, ceea ce s-a si intamplat. Apoi m-am intors senina ca un mucenic, in groapa cu lei :lol: Evident ca m-au muscat leii :wink: , dar nu e totuna cand te musca de cur, sau cand te vampirizeaza la corazon :ranjet:
styx scrie:Si da, ai mare dreptate , mă simt linistit si mi-am regasit pacea sufletului, ma si mir cum ai putut sa simti asta desi nu ne-am mai conversat de la Cluj!!! .
Oi fi avand eu un bob de intuitie, dar totusi, ca sa nu crezi cumva ca sunt clarvazatoare, iti spun "pe romaneste" ca "te tradeaza" feisbucu' :ras: . Esti un om de treaba si eu cred ca meriti sa fii fericit.

Cu drag, Free :hug:
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Salutari!

Mesaj de lupica »

:zambet:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Încuiat