021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna

Aici puteti povesti experientele personale.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna

Mesaj de Relus »

La inceputul abstinentei noastre,indiferent de starea in care suntem,este necesar sa stam aproape "unii cu altii",sper si imi doresc sa apari cat mai repede si sa ne scrii ca esti bine.
Din nou si din nou, vad ca cei care fac cel mai mare si mai constant progres in Program sunt aceia care accepta cu usurința ajutorul Puterii Superioare. Odata ce pot face asta, este mult mai usor pentru ei sa nu-si mai stea in cale. Problemele par sa se rezolve in moduri care depasesc intelegerea umana. Imi dau eu seama ca eficienta cu care folosesc contactul constient cu Dumnezeu in viata mea de zi cu z, depinde nu de Dumnezeu, ci de mine?

Rugaciunea de azi

Fie ca eu sa stiu ca recuperarea si progresul meu depind de contactul meu constient cu o Putere Superioara, si nu doar din cand in cand, ci permanent. Inseamna sa ne gandim de cateva ori pe zi la aceasta Putere si sa cerem putere si cunoasterea voii Lui. Atunci cand inteleg ca propria mea viata este o parte a unui Plan Divin, nu ma voi mai impiedica si cadea atat de usor, cu capul inainte in direcția gresita, si nici nu voi sta doar locului, lasand viata sa treaca pe langa mine.

Ce sa-mi amintesc azi

Sa fiu constient de prezenta lui Dumnezeu.
Erika
Boboc
Boboc
Mesaje: 4
Membru din: 26 Iul 2014, 08:59

Re: Buna

Mesaj de Erika »

Buna!

Multumesc pt ultimele mesaje si intrebari. Da, sunt bine. Stiu ca ar trebui sa fie vorba doar de ziua de azi, dar mie nu de azi sau de ieri mi-a fost frica, ci de ziua de maine si saptamana urmatoare. Asa, tineti-mi pumnii maine, sa am maine in gand cele 24 de ore!

Va doresc o duminica frumoasa (ce mai e din ea) si o saptamana reusita din toate punctele de vedere!

Cu drag,
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Buna

Mesaj de ilyuta »

Draga Erika, lasa-ma sa te contrazic un pic si daca ZIUa DE AZI a fost ok, asta este tot ceea ce conteaza in abstinenta. :zambetoi: Nimeni nu stie ce va fi miine si totdeauna trebuie sa te gindesti numai la ZIUa DE AZI, in fiecare dimineata fiind AZI si ziua de AZI este ziua de ieri de care iti era frica.Daca iti vei propune sa nu bei numai in ziua de AZI in fiecare dimineata si te vei tine de promisiune totul va fi PERFECT. :cuminte: Zic si eu ceea ce a lucrat pentru mine. :cuminte:
Cu stima,
ilie :jos-palaria:
C124.jpg
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
Cyrano
Boboc
Boboc
Mesaje: 67
Membru din: 11 Sep 2013, 08:57
Zile de abstinență: 09,09,2013
Localitate: Cluj

Re: Buna

Mesaj de Cyrano »

Bravo Erika, ma bucur pentru ziua ta de azi. Si pentru cea de ieri dar hai sa ne raportam la cea de azi. Pare obsedant ca noi alcoolici astia de pe acest forum tot repetam "azi", "24 de ore" dar in asta consta esenta abstinentei. Chiar si cei cu zeci de ani de abstinenta fac zilnic acest ritual " Azi nu beau!". Putem spune ca orice perioada de abstinenta, oricat de lunga e ea, e formata dintr-o multiplicare de "azi". Te felicit pentru cel mai important pas pe care l-ai facut. Ai fost abstinenta pentru primele 24 de ore. Sa te ajute Dumnezeu sa nu mai repeti niciodata aceste prime 24 de ore. Sa ramana acele 24 de ore unice, un punct de referinta la care sa te poti intoarce in timp oricat de multe zile de abstinenta ai avea si sa spui " aceea e prima zi". Iti multumesc pentru abstinenta mea.
Cine se aseamana se aduna.
Gladiator73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1735
Membru din: 07 Noi 2011, 21:14

Re: Buna

Mesaj de Gladiator73 »

Bine ai venit printre noi Erika!Este minunat faptul ca ,,te-ai prins" ca esti alcoolica la o varsta atat de frageda.Povestea ta seamana atat de bine cu a mea incat nu am putut sa nu iau pana si sa nu-ti scriu.Ca tine,si eu beam singur,in garsoniera mea,si tot bere...multe multe beri,uneori numarul lor depasea cifra de 10-12 beri.Am incercat de multe ori sa ma las pentru ceilalti(mama,tata,sora mea,nepoata-mea sau prietena cu care eram in acel moment),dar am realizat ca de fapt eu nu ma iubeam pe mine insumi si ca golul..era acolo.Si aveam desigur grija sa-l umplu...cu bere.Ceea ce imi doresc sa fac pentru mine iti transmit si eu tie.Anume voi cauta sa gasesc metode sa ma iubesc mai mult,sa ma deschid mai mult catre ceilalti,sa fiu onest cu mine si cu ceilalti si sa aplic programul de 24 de ore.
Pe mine ma ajuta mult si un grup online de pe un alt forum,pentru ca invat multe de la oameni cu experienta in abstinenta.Daca vrei detalii despre acest grup,ia numarul meu de la admin.In rest ce sa-ti mai spun..incearca sa traiesti in prezent,ia totul asa cum vine ,nu lua nimic la modul personal,nu face presupuneri inutile si totul va fi bine.Daca ziua de 24 e mare si pofta de baut iti vine,imparte ziua pe ore in care-ti propui sa nu bei.Te imbratisez si sunt alaturi de tine!
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Buna

Mesaj de freedom »

Erika scrie:Stiu ca ar trebui sa fie vorba doar de ziua de azi, dar mie nu de azi sau de ieri mi-a fost frica, ci de ziua de maine si saptamana urmatoare. Asa, tineti-mi pumnii maine, sa am maine in gand cele 24 de ore!
Draga Erika,
Asta nu-i concurs gen: "Cate zile pot sa nu beau."
Asta e boala, e incurabila si se amelioreaza cu terapie de mai multe feluri, iar in unele cazuri este necesar tratamentul medicamentos.
Boala de adictie este cat se poate de serioasa si face multe victime , atat in randul dependentilor, cat si al apartinatorilor acestora.
Eu n-am idee daca ai aceasta boala, dar daca o ai, poate vrei s-o apuci de un capat si sa o tratezi. In acest sens, poti primi ajutor concret de la multi de aici, care au contacte in tara.

Cu drag,
Free
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
sa1548
Veteran
Veteran
Mesaje: 276
Membru din: 13 Noi 2009, 21:42
Zile de abstinență: 01,04,2014

Re: Buna

Mesaj de sa1548 »

Bine ai venit draga Erika !

Bafta maxima !

Alin
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna

Mesaj de Relus »

Se spune ca ființa umană învață cel mai bine atunci cand vede,atinge si aude cele invatate,iar lectura aprofundeaza si mai mult învățătura.Scumpa mea,exista aici pe forum ,biblioteca unde poți găsi multe lucrări de calitate cu privire la alcoolism si metodele de recuperare,pe lângă cele medicale ,exista si o metoda a celor din grupul de suport AA,încearcă toate variantele posibile si vezi ce ți se potriveste,ce te poate ajuta. Noi suntem aici pentru noi dar si pentru cei ca tine,la început de drum.Eu am încercat mult timp sa mi doresc abstinenta,si mi am dat seama ca vointa singura nu este de ajuns. Cand mi am dat seama ca am nevoie de ajutor am căutat o sursa superioară de energie,din care sa m-a alimenteze. Cred ca nu este prea Înțeleptul sa încercam sa vedem in bezna,atunci cand putem aprinde o lampa si folosi lumina ei.Oricand îți vei dori,cere nr meu de telefon de la admin si putem vorbi,de fapt poți alege pe oricine ți se potriveste ,poate o discuție in privat îți va face bine.
Scrie răspuns