021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sunt o mama alcoolica?

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de Relus »

Ma bucur sincer pentru aceasta perioada de abstinenta,încet,încet vei simți altfel viata ,la început este destul de greu,îți doresti mai mult,ai Așteptări mari,dar în timp totul ți se va părea mult mai ușor.
Din puținul tau timp,acorda ți o pauza in care sa citești pe forum,sa scrii,pentru a nu uita de boala.
Poti face mult mai mult decât unii dintre noi,poti apela in orașul tau si la un grup de suport AA,pentru ca slava domnului este orașul cu cele mai multe grupuri(din păcate eu nu am reușit sa fac un grup încă).
Am multi prieteni cu care vorbesc,citesc mult,scriu pe acest forum.
Sunt atâtea Oportunități pentru a ne găsi seninatatea in abstinenta si este păcat sa ne chinuim sa căutam noi altele.
La cât mai multe luni,ani de abstinenta Draga mea.
Avatar utilizator
emilia
Veteran
Veteran
Mesaje: 297
Membru din: 30 Iul 2014, 21:48
Zile de abstinență: 18,08,2014

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de emilia »

VA MULTUMESC SI VA SPUN LA TOTI :




ceai.jpg
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de colica zis alcoolica »

La multi ani Emilia pentru luna de abstinenta ! :jos-palaria:
................
Viata va capata noi sensuri. Sa vezi cum isi revin oamenii, sa-i vezi cum se ajuta unii pe altii, sa vezi cum dispare insingurarea, sa vezi cum cresc prietenii in jurul tau, sa ai o multime de prieteni – iata o experienta care nu trebuie pierduta sub nici o motiv. Stim ca nu doriti sa pierdeti o astfel de experienta. Permanentul contact cu cei care abia incep terapia precum si cu ceilalti este partea cea mai luminoasa a vietii noastre.

O seara frumoasa Emilia si bune 24 de ore !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de Relus »

Îți doresc mult bine.
Sper ca esti bine!? :hug:
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de dani »

Emilie! Emiliiiiie! Do you hear me! Ce mai faci ?
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
emilia
Veteran
Veteran
Mesaje: 297
Membru din: 30 Iul 2014, 21:48
Zile de abstinență: 18,08,2014

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de emilia »

Cu ce sa incep?Azi am iesit din spital o sapt am stat.Am mainile facute varza de la atatea ace si perfuzii.Am avut un puseu de tensiune si nu scadea deloc sub 18.Dupa atatea zile de stat azi cand am iesit pe poarta spitalului primul lucru ce l-am facut a fost acela de a sta pur si simplu pe o banca din apropiere.Acum dupa atatea zile de stat pe pat de spital si vazut atat de multe spun -ce este viata noastra?!?Ne-am inrait atat de mult intre noi-oamenii-incat daca ne este noua ca pers bine ce mai conteaza restul?Acum sunt bine dar trebuie sa evit pe cat posibil situatiile conflictuale.Trebuie sa fiu calma :ras: eu si calmul.Nu stiu ce au bagat astia in mine dat nu ma recunosc de ce linistita sunt-cum spune dani acum sunt toata zen.O seara buna va doresc MULTA sanatate si ms ca nu am fost uitata.
Gladiator73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1735
Membru din: 07 Noi 2011, 21:14

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de Gladiator73 »

Ma bucur ca ai iesit din spital si iti doresc ca starea zen sa nu te paraseasca,macar 30 de ani de acum inainte :lol:
sa1548
Veteran
Veteran
Mesaje: 276
Membru din: 13 Noi 2009, 21:42
Zile de abstinență: 01,04,2014

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de sa1548 »

Draga Emilia,

Ma bucur ca ai iesit din spital si ca esti bine. A fost sevraj ... sau alta cauza?

Alin
Avatar utilizator
almaM
Veteran
Veteran
Mesaje: 1349
Membru din: 28 Mai 2012, 10:49

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de almaM »

Emilia bine ai revenit!
Îți doresc multă sănătate și liniște în suflet!
Știi indiferent de ce simțim noi, viața merge înainte, așa că este de preferat să ignorăm ceea ce se
întâmplă în jurul nostru și să ne concentrăm mai mult asupra noastră.
Îmi dau seama că ceea ce am scris sună ca un slogan, dar pus în practică este foarte benefic.
De o vreme, sau după multă vreme, am reușit să pun asta în simt așa și îmi este foarte bine.(bat în lemn)
Cred că datorez mulțumiri celor care m-au ajutat, însă nu-mi dau seama dacă e vorba de o anume persoană, sau de mai multe. Nu știu ce anume a declanșat declicul?
Corect ar fi să adresez mulțumiri tuturor celor de aici, pentru contribuția fiecăruia! :hug:
Te pup și te îmbrățișez cu drag,
Alma!
Nu-mi dați sfaturi, decât dacă le cer, în mod expres! Am capacitatea de a greșii și de a mă critica destul de sever și singură! Prefer să aleg în funcție, de ceea ce sunt și,nu de ceea ce par a fi! Mulțumesc!
Avatar utilizator
emilia
Veteran
Veteran
Mesaje: 297
Membru din: 30 Iul 2014, 21:48
Zile de abstinență: 18,08,2014

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de emilia »

Va multumesc pentru vorbele frumoase si NU nu a fost sevraj -Alin-sunt rezultatul ultimilor 2 luni de mare agitatie din viata mea.Au fost lucruri cu adevarat frumoase- am facut fata cu brio chiar daca acum cand organizmul meu s-a relaxat a luat-o un pic cam razna.
Scrie răspuns