021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sunt o mama alcoolica?

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de dani »

No,deci rotunjim si incepem?
-Emilia te lepezi de alcool? :ranjet:
-Da,Danisoru' ma lepad de alcool .Azi nu beau!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
emilia
Veteran
Veteran
Mesaje: 297
Membru din: 30 Iul 2014, 21:48
Zile de abstinență: 18,08,2014

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de emilia »

[quote="dani"]No,deci rotunjim si incepem?
Danisorule draga oricat de mult am vrut sa rotunjesc si cate calcule am facut ca la asta i-mi este si serviciul si azi tot in colturi mi-a iesit.Dar nu ma fac eu mare si invat sa calculez mai bine.
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de ilyuta »

Draga Emilia, buna si sa stii ca eu am concluzionat ca pentru cei care gindesc prea mult, este putin mai greu. :lol: Nu mai calcula atit si invata simplu si daca tu (nu mai tu) consideri ca ai o problema cu alcoolul, propune-ti sa nu mai bei doar AZI.Si tot asa in fiecare zi. :cuminte:
Vreau sa-ti spun ca eu care chiar am avut o problema foarte grava in trecut, atunci cind mi-am facut testul acela pe Alcohelp ,eram abstinent de-o luna si am completat sedintele ca si cum asta faceam de toata viata mea, adica eram abstinent, drept pentru care raspunsul a fost, sa stau linistit deoarece n-am probleme cu alcoolul. :lol: :lol:
In fine, eu am concluzionat pentru mine, ca este cu atit mai simplu cu cit o iei mai usor si nu despici firul in 8, 12 si 24, apropos de calcule :lol: Calca si tu in urmele celor care au reusit, apropos de pozisoara superba pusa la admin, lucru pe care l-am facut si-l fac si eu zilnic. :cuminte:
O Duminina minunata !
Cu stima,
ilie

Uite si o pozisoara pentru mine. :zambetoi:
10271520_471910592912407_1957236886737834897_n.jpg
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
emilia
Veteran
Veteran
Mesaje: 297
Membru din: 30 Iul 2014, 21:48
Zile de abstinență: 18,08,2014

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de emilia »

Azi am gresit iar si sentimentul de vina exista.Asa trebuie sa fie?
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de ilyuta »

Draga Emilia, buna si nu numai ca sentimentul de vina exista dar NICIODATA, bautul tau nu va mai fi la fel cum a fost la inceput.Atita timp cit consideri ca ai o problema cu alcoolul, placerea ta nu va mai fi la fel, tu biind in dorinta de a atinge acea stare de "bine".
Eu am ajuns la concluzia, ca pentru 10 minute cit dureaza bucuria mea si ma face sa ma simt bine, nu se merita "iadul" care urmeaza, starile de remuscare acuta, de rau de dupa si tot ce decurge de aici plus ca incet si sigur, imi distrugeam sanatatea(fizica si mentala)
Sunt doar citeva cugetari proprii dar care isi au esenta din ceea ce am invatat pe forum, de la prietenii nostri. :cuminte: :jos-palaria:
De baza a fost pentru mine, "un pahar este prea mult si o suta prea putine". :ranjet:
cu drag si stima,
ilie :jos-palaria:
Ultima oară modificat 10 Aug 2014, 22:41 de către ilyuta, modificat de 2 ori în total.
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de HOPE »

emilia scrie:Azi am gresit iar si sentimentul de vina exista.Asa trebuie sa fie?
Oho, ho,ho!!! Si inca cum, stai sa vezi maine!!

Dar, maine e o noua zi si ai putea sa nu bei.Doar o Zi!
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
emilia
Veteran
Veteran
Mesaje: 297
Membru din: 30 Iul 2014, 21:48
Zile de abstinență: 18,08,2014

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de emilia »

HOPE scrie:Dar, maine e o noua zi si ai putea sa nu bei.Doar o Zi!
Pot face asta uneori sa nu beau o zi dar apoi spun-decat unul atat si urmeaza apoi alt unu.De ce spunem mereu incep de maine acel maine fiind mereu o zi de luni??Dar care luni din an sau luna nu se stie.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de dani »

Vine si vremea ta,Emilia!Depinde cat esti dispusa sa pierzi pana te lasi de baut...
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de ilyuta »

Draga Emilia, eu sunt cam cel mai matur si din pacate cu experienta respectiva. :ranjet: Le-am incercat pe toate, absolut toate metodele de a bea controlat, cu bautul unui singur pahar, la sfirsit de saptamina, la citeva zile, de luni, de o sarbatoare, sau de dragul copilului, numai bere,numai vin, amestecate, pauza o zi, o luna, trei luni, scris in calendar, insemnari pe poze, etc si NIMIc NU A LUCRAT, pina nu am inteles ca trebuie sa ma las de baut NUMAI PENTRU MINE si nu de miine deoarece atunci cind te rezesti va fi toti azi, ci din acest moment, DE ACUM. :jos-palaria: Zic si eu din ceea ce lucreaza pentru mine.Pentru tine, tu alegi si doresc sa alegi bine.
Cu stima,
ilie :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
emilia
Veteran
Veteran
Mesaje: 297
Membru din: 30 Iul 2014, 21:48
Zile de abstinență: 18,08,2014

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de emilia »

ACUM nu vreau sa pierd nimic.Deocamdata stau cu voi pe aici si invat din scrierile voastre.Atunci cand nu voi mai putea sa rezist voi cere ajutor.
Scrie răspuns