021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sunt o mama alcoolica?

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
emilia
Veteran
Veteran
Mesaje: 297
Membru din: 30 Iul 2014, 21:48
Zile de abstinență: 18,08,2014

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de emilia »

alex190 scrie:sa il fi jignit,
... cand-atunci cand spunea "ajuta-ma" si eu il ajutam ?????
alex190 scrie:inseamna ca nu te merita si ca ti-a facut un bine cu absenta lui
Aici ai perfecta dreptate.
Avatar utilizator
almaM
Veteran
Veteran
Mesaje: 1349
Membru din: 28 Mai 2012, 10:49

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de almaM »

Emilia eu nu am înțeles ce s-a postat anterior. Dar dacă tu înțelegi, ia ce ți se potrivește !
Cu drag :joaca:
Nu-mi dați sfaturi, decât dacă le cer, în mod expres! Am capacitatea de a greșii și de a mă critica destul de sever și singură! Prefer să aleg în funcție, de ceea ce sunt și,nu de ceea ce par a fi! Mulțumesc!
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de ilyuta »

Emilica, mi-a placut foarte mult ceea ce a spus Alexutza despre copii! :zambetoi: Uite, eu n-as fi scris asta pe forum acum dar pentru ca mi-a ridicat mingea la fileu, o fac:astazi am primit cel mai frumos compliment si dovada de iubire de la fiul meu! :cuminte: :zambetoi: Pentru ca eu dupa ce am divortat, cu multi ani in urma, tot ce am facut , tot timpul l-am avut in centrul universului meu pe fiul nostru si copiulul a remarcat asta iar acum, matur fiind nu numai ca-mi spune mie dar o intelege si pe mama lui de ce este asa de acra si raspunsul lui a fost ca "este normal sa fie asa, deoarece a fost imposibil sa mai gaseasca un asa sot valoros si plini de calitati, ca mine". :surprins: Totodata, mi-a spus ca este mindru ca seamana cu mine. :zambetoi: Nu zic eu, zice copilul nostru. :ras: :zambetoi:
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
emilia
Veteran
Veteran
Mesaje: 297
Membru din: 30 Iul 2014, 21:48
Zile de abstinență: 18,08,2014

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de emilia »

Asa sunt copii spun ce gandesc si chiar daca uneori cand vor mai creste si vor mai gresi sunt tot copii nostri .
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de Relus »

La multi ani,un nou an liniștit Emilia.
Toți suntem si am fost încercați in viata,nu putem decât sa acceptam si sa speram la ceva mai bun.
Așa cum iti scriu toți,așa iti spun si eu,dacă vei încerca sa ti descarci suflețelul,iti vei ușura povara din el,nu avem cum sa schimbam stilul de gândire a celor din jurul nostru,doar exemplul personal poate influența de multe ori.
Incearca sa oferi ceea ce vrei sa Primești si dacă vei vedea ca la bine Primești rau,debaraseaza te de acei oameni,nu te merita.
Ceea ce este important in viata ta,este pastrarea abstinentei si crearea unei stări de acceptare a tot ceea ce se întâmpla in viata ta,sunt lecții de viata.
Alex-codep
Veteran
Veteran
Mesaje: 595
Membru din: 10 Noi 2014, 21:33

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de Alex-codep »

ilyuta scrie:Emilica, mi-a placut foarte mult ceea ce a spus Alexutza despre copii! :zambetoi: Uite, eu n-as fi scris asta pe forum acum dar pentru ca mi-a ridicat mingea la fileu, o fac:astazi am primit cel mai frumos compliment si dovada de iubire de la fiul meu! :cuminte: :zambetoi: Pentru ca eu dupa ce am divortat, cu multi ani in urma, tot ce am facut , tot timpul l-am avut in centrul universului meu pe fiul nostru si copiulul a remarcat asta iar acum, matur fiind nu numai ca-mi spune mie dar o intelege si pe mama lui de ce este asa de acra si raspunsul lui a fost ca "este normal sa fie asa, deoarece a fost imposibil sa mai gaseasca un asa sot valoros si plini de calitati, ca mine". :surprins: Totodata, mi-a spus ca este mindru ca seamana cu mine. :zambetoi: Nu zic eu, zice copilul nostru. :ras: :zambetoi:
Cu asa declaratie de dragoste, ce iti mai poti dori?Asta e meritul tau, pentru ca in ciuda greutatilor nu ai uitat prioritatile in viata.

"Doamne, dă-mi seninătate... Să accept ceea ce nu pot schimba, Curaj să schimb ceea ce pot... Și înțelepciune să le deosebesc! Fie voia Ta și nu a mea!"


"Adictia reprezinta o obisnuinta devenita inconstienta."
Alex-codep
Veteran
Veteran
Mesaje: 595
Membru din: 10 Noi 2014, 21:33

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de Alex-codep »

Uite: se intampla uneori, fara voia noastra, sa fim perceputi gresit de catre ceilalti.Si asta nu din vins noastra, ci e suficient ca un cuvant sau un gest gresit interpretat de catreinterlocutor, sa ii redeschida acestuia rani mai vechi, bineinteles, pentru care nu suntem noi vinovati.Asta nu scuza comportamentul nimanui, doar il explica.Oricum daca se autodeclara prietenul tau, fara sa il inyrreseze sentimentele tale ranite, cu siguranta nu te-a considerat asa niciodata.Asta am vrut sa spun.

"Doamne, dă-mi seninătate... Să accept ceea ce nu pot schimba, Curaj să schimb ceea ce pot... Și înțelepciune să le deosebesc! Fie voia Ta și nu a mea!"


"Adictia reprezinta o obisnuinta devenita inconstienta."
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de dani »

Oricum mult nu mai am pana voi pupa un bebe....cam un an :ras:
Efbiaiu are niscava nelamuriri cu asta...nu ma poti lumina ? Deci ar fi vreo trei luni de munca intensiva cu caprioru din dotare :ranjet: si noua luni...is in ceata.
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de ilyuta »

Da Alexutza, multumesc si stii care a fost cea mai mare greutate a mea in viata? :surprins: Sa fiu alcoolic consumator, asta a fost cea mai mare greutate si daca celelalte probleme se pot rezolva, accepta si merge mai departe cu viata ta, asta cu alcoolismul este extrem de grava si netratindu-ma cu abstinenta ar fi fost foarte trist... :plans:
Si ca o concluzie pentru altii, nu pentru tine deoarece tu esti de partea celalta a barierei, sa stii ca indiferent cit ne-am iubi pcopiii, partenerul de viata, viata in general, NIMIC nu lucreaza pina nu intelegem ca prima persoana pe care trebuie sa o iubesti si sa incetezi a o distruge cu buna stiinta, trebuie sa fii TU si fiindu-ti tie bine le va fi bine si celor dragi din jurul tau. :cuminte: Uit-asa, am inteles eu chestiilea astea de aici de pe forum si am incetat sa-mi mai fac rau , stiind spre ce ma indreptam. :zambetoi:
Doamne ajuta tuturor! :hug: :impreuna: :lumanari: :ingeras:

Ps Emilica te salut cu drag si dupa cum vezi, am venit neinvitat in vizita! :lol: O seara frumoasa si linistita sa ai! :hug:
Nume anterior: ilyuta
Alex-codep
Veteran
Veteran
Mesaje: 595
Membru din: 10 Noi 2014, 21:33

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de Alex-codep »

ilyuta scrie:
Si ca o concluzie pentru altii, nu pentru tine deoarece tu esti de partea celalta a barierei
Nu sunt de cealalta parte a barierei.Si mie alcoolul mi-a controlat si poate inca imi mai controleaza viata, doar ca in alt fel.Sunt coalcoolica.Sa stii ca de aici pana la alcolism sau alta dependenta e doar o jumatate de pas.Poate si pe mine ma salveaza absintenta.Faptul ca nu am timp de nimic sa stii ca e un lucru bun.Pentru cei ca noi e un lucru bun, pentru ca altfel am cadea in fel de fel de adictii .Cunosc alcoolul la fel ca voi, a condus viata familiei mele de cand ma stiu.

"Doamne, dă-mi seninătate... Să accept ceea ce nu pot schimba, Curaj să schimb ceea ce pot... Și înțelepciune să le deosebesc! Fie voia Ta și nu a mea!"


"Adictia reprezinta o obisnuinta devenita inconstienta."
Scrie răspuns