021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sunt o mama alcoolica?

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
emilia
Veteran
Veteran
Mesaje: 297
Membru din: 30 Iul 2014, 21:48
Zile de abstinență: 18,08,2014

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de emilia »

Ce pot sa spun de ziua de azi?De suparare si spre rusinea mea si azi am baut nu a fost mult doar 2 pahare cu vin.Tu Hore suneai ca-se ingroasa randul alcoolicelor-eu cred ca am fost si vom fii intodeauna.Noi ca femei ne ascundem mult mai mult decat un barbat.In unele cazuri inca si la ora actuala exista acel slogan barbatul este barbat si este acceptat orice.Din cat am citit pana acum pe acest forum trebuie sa am rabdare si lucrurile se vor aranja intr-un final numai sa-mi doresc asta.M-a bucurat foarte mult felul cum vb intre voi cei mai vechi pe aici si este un lucru bun.Dati curaj si celor noi veniti sa recunoasca ca au o problema sa-i motivati sa renunte la alcool din experienta voastra.O seara buna va doresc si sper ca maine sa nu mai beau.
catatl
Veteran
Veteran
Mesaje: 661
Membru din: 09 Iun 2014, 02:54
Zile de abstinență: 06'04,2015

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de catatl »

Doamne ajuta!Daca vei intelege ca ai o problema vei cauta raspunsuri.O sa le gasesti citind postarile de pe forum. O seara buna.
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de ilyuta »

Bun venit , draga Emilia si intr-adevar, femeile se ascund mult mai bine decit barbatii, in ceea ce priveste bautul. :surprins: De unde stiu?Stiu pentru cam o gramada de prietene de pe forum, care mi-au marturisit asta plus ca o cunosc personal pe campioana bautului pe ascuns :lol: :ranjet: Nu-ti spun care este ca sa nu se jeneze. :jos-palaria:
Tine aproape si daca nu esti alcoolica, este bine ca realizezi ca ai o problema , ca sa nu devii si-ti doresc sa inveti din greselile noastre decit dintr-ale tale.
Cu stima,
ilie :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de Relus »

Doar oprind bautul iti vei gasi calea spre abstinenta,Azi-ul de acum incepe si pentru tine,te rog hai sa incercam 24 de ore sa nu ducem mana spre pahar.Deci incepem sa nu ne mai dorim sa bem.De maine vom imparti iarasi ziua in ore,minute si tot asa,vom incerca si vom reusi impreun -tu,eu.noi,vom fi puternici doar impreuna.
NOAPTE BUNA SCUMPA MEA SI STAI LANGA NOI.
Avatar utilizator
emilia
Veteran
Veteran
Mesaje: 297
Membru din: 30 Iul 2014, 21:48
Zile de abstinență: 18,08,2014

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de emilia »

Vreau sa cred ca nu sunt o alcoolica doar o pers ce are unele prob cu alcoolul.Cineva spunea aici pe forum-la cat am citit in ultimul timp aici nu mai retin numele doar continutul-ca si scrisul ajuta intr-un fel.Am vazut ca puneti acele statusuri unele sunt chiar "din viata reala".Ma bucur ca mi-am facut curaj.
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de ilyuta »

Pai vezi Emilia? :surprins: Se poate face curaj si fara alcool. :lol: Eu unul, daca as fi stiut ca pot fi la fel de vesel si ma simt atit de bine si fara, poate n-as mai fi baut atitia amar de ani. :lol: :jos-palaria:
Ridem mult noi pe aici deoarece risul face parte din terapia vindecarii. :jos-palaria:Si decit mahmur, beat, trist si bolnav, am ales sa fiu mai bine tinar la minte, abstinent, vesel si sanatos, lucruri pe care ti le doresc si tie. :cuminte: :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de freedom »

Mai in gluma, mai in serios, se spune ca nu exista notiunea de "un pic alcoolic", asa cum nu exista nici cea de "putin gravida". Sau esti, sau nu esti. O persoana sanatoasa traieste transaparent si cand bea, face asta pur si simplu, fara 100 de ganduri de genul : cat am voie, cum arat, ce mai beau acasa sau pe ascuns, cine ma vede etc. O persoana sanatoasa bea un pahar de vin fara sa aiba sentimente de vinovatie si alte de-astea. Pe site-ul Aliat gasesti teste de determinare a gradului de pericol in care te afli si sunt foarte obiective. Incearca sa fii onesta cu tine si vei sti exact unde te situezi. Daca esti sanatoasa, e ok, iar daca esti bolnava, sunt solutii.
Cu drag,
Free :hug:
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de asido1973 »

Clinica de tratament pentru adicţii ALIAT
Apreciată · 20 de ore · editat


Specialiştii clincii Aliat vă aşteaptă în fiecare marţi, începând cu ora 17, la grupul de suport pentru persoanele cu un consum problematic de alcool. Grupul are un regim deschis de lucru (însemnând că o persoană nouă poate intra în grup oricând) şi este moderat de doi psihologi, Carla Manole şi Calota Dan.
Costul unei intâlniri de două ore este de 45 ron.
Pentru mai multe informaţii, ne puteţi contacta la 021 334 84 06 sau 0727 880 447.
https://www.facebook.com/clinicaALIAT?fref=photo
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de HOPE »

emilia scrie:Vreau sa cred ca nu sunt o alcoolica doar o pers ce are unele prob cu alcoolul.Cineva spunea aici pe forum-la cat am citit in ultimul timp aici nu mai retin numele doar continutul-ca si scrisul ajuta intr-un fel.Am vazut ca puneti acele statusuri unele sunt chiar "din viata reala".Ma bucur ca mi-am facut curaj.
Numai tu poti spune despre tine ca esti alcoolica si nimeni altcineva!
Tu Hore suneai ca-se ingroasa randul alcoolicelor-eu cred ca am fost si vom fii intodeauna.Noi ca femei ne ascundem mult mai mult decat un barbat.In unele cazuri inca si la ora actuala exista acel slogan barbatul este barbat si este acceptat orice.Din cat am citit pana acum pe acest forum trebuie sa am rabdare si lucrurile se vor aranja intr-un final numai sa-mi doresc asta
Asa sa-ti ajute Dumnezeu! :hug:
Fa Rai din ce ai!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de colica zis alcoolica »

Bine ai venit Emilia printre noi ,
La mine a durat un an pana sa ma conving ca nu pot bea controlat si , desi am inteles ca sunt alcoolic din prima si de fapt stiam de cand eram tanar ca am probleme cu alcoolul , sa renunt nu prea imi doream si credeam ca o sa gasesc o solutie sa beau mai putin , fara sa ma mai imbat exagerat . Generatii intregi spun ca singura solutie in alcoolism este abstinenta si mult mai usor sa ma concentrez sa nu beau astazi . Un test pentru alcoolism :
http://www.aaforum.ro/showthread.php?tid=4

Bine ai venit iti spun inca o data si sper sa ne citim cat de des Emilia .
Cu mare dag si respect :jos-palaria: Colea alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Scrie răspuns