021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sunt o mama alcoolica?

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de HOPE »

emilia scrie:
HOPE scrie:Dar, maine e o noua zi si ai putea sa nu bei.Doar o Zi!
Pot face asta uneori sa nu beau o zi dar apoi spun-decat unul atat si urmeaza apoi alt unu.De ce spunem mereu incep de maine acel maine fiind mereu o zi de luni??Dar care luni din an sau luna nu se stie.[/quote

]
Pe vremea cand ma lasam de baut, intotdeauna o faceam de luni...apoi au trecut j'de" luni"pana am prins figura.
Dani are dreptate, va veni si pentru tine acea zi, va fi atat de curand cat iti dorest tu. Domnul sa-ti ajute! :hug:
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
emilia
Veteran
Veteran
Mesaje: 297
Membru din: 30 Iul 2014, 21:48
Zile de abstinență: 18,08,2014

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de emilia »

Of nici nu mai stiu sa scriu dupa cele intamplate.Oricum am avut nevoie de ceva timp sa ma opresc din plans.Am fost plecata cu treaba in oras in statia de autobuz un om cazut langa o banca.Unii spuneau lasa ca este beat.Dupa ceva timp apare un baiat destul de mare in jur de 30 ani se apropie de barbatul cazut incearca sa-l ridice.Avea lacrimi in ochi si spunea-hai tata ridicate de ce ai baut iar ma faci de ras?Of Doamne.A reusit sa-l ridice la pus in masina lui-a baiatului-si au plecat.Baiatul a fost sunat de un domn din statie fiind vecini.Acum spun eu of D-zeule atat de grea este boala asta?
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de Relus »

Foarte grea scumpă mea.Poate ceea ce ai văzut azi nu a fost deloc întâmplător.Dumnezeu a vrut sa ți arate durerea pe care o provocam celor dragi si mizeria devastatoare in care ajunge un bețivan.
Ne ai descoperit pe noi,ai citit câte ceva despre boala,despre recuperarea,de ce nu încerci cât mai repede sa mergi la. Aliat sau la AA,mai ales ca ai marele noroc ,ca in București ai multe Posibilitățile de a te recupera cât mai repede.Prietenii noștrii sunt pretutindeni dar in București sunt mulți si cu potențial mare de a te ajuta.
C u alcoolul nu te poți lupta,este mult mai puternic decât tine,încearcă sa ți propui ca începând de azi,acum sa nu te mai intalnesti cu el,se poate scumpă mea,ai doar bunavointa.
: :hug:
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de styx »

Salut emilia! Da boala grea al naibii. Eu am putine zile de abstinenta dar cu ajutorul bunilor mei prieteni din AA si al ALIAT reusesc sa nu beau azi. Nu zice nimeni ca e usor dar cu putina bunavointa si ajutorul celor care chiar cunosc si au trecut prin ceea ce treci tu, se poate...nu strica nici putina credinta . Iti doresc tot binele din lume si sa ai taria sa stai cu fruntea sus si zambitoare in fata copiilor tai!!! :hug:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de ilyuta »

Buna Emilia si scuze daca par 'cicalitor' dar vorbind cu tine, imi repet mie de unde am plecat si asa nu voi uita niciodata, ca nu mai vreau sa ma intorc acolo unde am fost. :plans:
Nu, nu, eu nu am cazut pe jos, nu am fost internat niciunde ,nu merg la grupuri de suport si singurii care ma ajuta sunteti VOI :cuminte: , ba mai mult, eram un exmplu de cum trebuie sa traiesti sanatos in societate, mincam foarte atent, faceam mult sport (si fac)dar din pacate, cind ramineam numai cu mine, incepea dezastrul. :plans: Niciodata nu intreceam masura in public, indiferent de eveniment.Nimeni nu a stiut despre boala mea, decit Dumnezeu si voi si iti arata o alta fata a acestei cumplite suferinte, cind pari ceva pe dinafara dar inauntrul tau este condamnat la o asemenea tragedie si esti si SINGUR. :plans: Este cumplit de greu si de trist si in afara ca poti pierde famile, bunuri,servici(nu a fost cazul meu), poti pierde mult mai mult si anume, SANATATEA ta. :plans:
Cu stima.
Ilie :jos-palaria:
1939984_719231171431516_1985578853897130803_n.png
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
emilia
Veteran
Veteran
Mesaje: 297
Membru din: 30 Iul 2014, 21:48
Zile de abstinență: 18,08,2014

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de emilia »

Si acum am in minte imaginea cu bietul baiat ce i-si lua tatal de pe jos-ieri.
NU am ajuns inca acolo dar orice este posibil.Am asociat mereu supararea cu un pahar de "ceva".
Relus scrie:Poate ceea ce ai văzut azi nu a fost deloc întâmplător.
Asta i-mi spun si eu si trebuie sa fie un motiv de a incepe sa am mai multa grija pe viitor.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de asido1973 »

:hug: :hug:
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna Emilia ,
Programul de 24 de ore ma ajuta mult , acela de a nu bea doar astazi , o zi pot si eu sa nu ma ating de azi . Nici nu ma gandesc la maine sau la ce-am facut ieri , doar azi nu beau orice s-ar intampla :
3.Planul de 24 de ore

Pe vremea când beam, aveam adesea momente atât de neplăcute, încât juram: „Nu mai beau cât trăiesc”. Ne luam angajamentede nebăut ori promiteam cuiva că nu ne mai atingem de „pileală” trei săptămâni sau trei luni. Şi desigur, am încercat să le lăsăm de băut pentru intervale mai lungi sau mai scurte.Eram absolut sinceri în timp ce făceam aceste declaraţii scrâşnind din dinţi. Voiam, din toată inima, să nu ne mai îmbătămniciodată. Eram hotărâţi. Juram că ne lăsăm de băut de tot, cu intenţia de a o face cu adevărat, începând cu o dată definită, în viitor.Şi totuşi, în ciuda intenţiilor noastre bune, rezultatele erau întotdeauna – inevitabil – acelaşi. Mai devreme sau mai târziu,amintirea jurămintelor şi a suferinţelor care ne-au forţat să le facem pălea. Beam din nou şi sfârşeam în mai mari necazuri. Astfel „numai beau cât trăiesc” nu durase prea mult.Unii dintre cei care făcuserăm asemenea jurăminte, nutream gândul secret că promisiunea de a nu mai bea privea doar „tăriile” şinu şi berea sau vinul. Astfel am aflat, dacă n-o ştiam deja, că berea şi vinul ne puteau îmbăta tot aşa de bine – doar că trebuia să bemcantităţi mai mari, ca să obţinem acelaşi efect pe care-l obţinuserăm din băuturile distilate. Iar îmbătarea cu vin sau cu bere era totatât de gravă, ca şi cea cu „tării”. Da, unii ne-am lăsat de tot de băut, exact până la data promisă; ne-am ţinut angajamentele. Apoi, puneam capăt „regimului de secetă” cu băutura şi, curând, sfârşeam iar în necazuri, cu o povară şi mai mare de vinovăţie şiremuşcări.Cu asemenea bătălii la activ, în AA încercăm să evităm expresii precum: „lăsat de băut” şi „făcut promisiuni”. Acestea nu facdecât să ne amintească de eşecurile trecute.Deşi ştim că alcoolismul este o stare permanentă, ireversibilă, experienţa ne învaţă să nu mai facem promisiuni de abstinenţă-petermen-lung. Găsim că este mult mai realist – şi mai de succes – să spunem: „Azi nu beau”.Chiar dacă ieri am băut, ne putem face planuri să nu bem azi. Poate că vom bea mâine (cine ştie dacă mâine vom mai fi în viaţă?), dar decidem să nu bem în cele 24 de ore prezente. Indiferent de tentaţii sau de provocări, suntem determinaţi să mergem până în pânzelealbe cu efortul de-a evita paharul,
azi
.Este de înţeles că prietenii şi familia sunt sătui până peste cap să ne audă spunând: „Zău că de data asta vorbesc serios”,numai ca apoi să ne vadă împleticindu-ne în drum spre casă. Deci, nu promitem nimănui, nici lor, nici altor membri AA, că nu vommai bea. Ne-o promitem doar nouă înşine. La urma urmelor, este vorba de
propria noastră
viaţă şi sănătate, care sunt în cumpănă. Noi înşine trebuie să facem paşii însănătoşirii, nu familia, nici prietenii.Dacă dorinţa de a bea este foarte puternică, mulţi dintre noi „tranşăm” cele 24 de ore în „felii” mai mici. Decidem să nu bem, să zicem, cel puţin o oră.
Putem
îndura disconfortul temporar al nebăutului timp de numai încă o oră; apoi, încă una şi aşa maideparte. Mulţi ne-am început recuperarea exact în acest fel. De fapt, fiecare caz de recuperare din alcoolism a început cu o oră deabstinenţă.O variantă a acestei metode este amânarea următorului pahar.(Ce părere aveţi? Tot mai sorbiţi din sifon? Aţi amânat paharul de alcool, de care vorbeam la începutul primului capitol? Dacă da, poate că acesta este începutul recuperării dumneavoastră.)Vom putea bea următorul pahar mai târziu, dar în clipa de faţă îl amânăm pentru o zi sau pentru un minut (să zicem, pânăterminăm de citit restul paginii).Planul de 24 de ore este flexibil. Îl putem începe iar şi iar, oricând, oriunde ne-am afla. Acasă, la serviciu, într-un bar sauîntr-un salon de spital, chiar atunci, la ora 16:00 sau la 3:00, putem decide să nu bem în următoarele cinci minute.Reînnoit continuu, acest plan nu mai are carenţele metodelor cu lăsatul de băut sau cu angajamentele. Perioadele de lăsat de băut şi cele de abstinenţă prin angajamente solemne – toate au ajuns la termenul stabilit, cum plănuiserăm, aşa că mereu ne-am simţitliberi să bem din nou. Dar
astăzi
este mereu prezent. Viaţa
este
zilnică;
astăzi
este tot ce avem; şi oricine poate trăi
o zi fără băutură.
Încercăm înainte de toate, să trăim în prezent, numai cu scopul de a ne menţine abstinenţi – şi metoda se dovedeşte a fi bună.Odată ce ideea a devenit parte din modul nostru de a gândi, descoperim că trăitul în segmente de 24 de ore este o cale eficientă şisatisfăcătoare pentru rezolvarea majorităţii problemelor noastre de orice natură.
4.Ţinând minte că alcoolismul este o boală incurabilă, progresivă, fatala
Sursa ,,Viata fara bautura "
http://www.scribd.com/fullscreen/84877026
"Azi , doar azi " :hug:
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de freedom »

emilia scrie:Si acum am in minte imaginea cu bietul baiat ce i-si lua tatal de pe jos-ieri.
Eu am vazut o scena intre o femeie si fiica ei de 12-13 ani si inca una cu o femeie foarte beata si mi-am dat seama ca nu vreau sa cunosc acele stari si atata timp cat inca mai am putere sa aleg, eu aleg sa cer ajutor, pentru ca fiica mea sa nu aiba nici in cel mai ascuns colt al memoriei vreo imagine cu mine lesinata, plangand jalnic sau razand isteric sau cu wc-ul in brate si plina de chestii nedigerate. Iertat fie-mi cinismul, dar astea sunt realitatile vietii unui dependent activ si din toate gustaram cu totii...
emilia scrie:NU am ajuns inca acolo dar orice este posibil.Am asociat mereu supararea cu un pahar de "ceva".
Cararea asta e foarte batatorita si eu care merg la grupuri de multi ani, cunosc foarte multi oameni care au ajuns sub cerul liber, dar sunt foarte putini cei care s-au nascut in familii extrem de sarace. Majoritatea celor care mor pe-o banca sau prin spitale, au avut candva un camin cald si o familie, insa necautand ajutor la timp, au ajuns in faza in care nu s-au mai putut opri. Dupa mine, ei sunt cazuri fericite totusi, fiindca au ajuns la ajutor intr-un program, spre deosebire de cei care au familii care-i ascund si nu-i lasa sub cerul liber, intretinandu-le astfel involuntar, dependenta si imbolnavind tot restul familiei, dar mai ales copiii.
Boala asta e extrem de grava si serioasa, iar eu o tratez ca atare, indiferent ce comentarii imi atrag.
Cu drag, Free :hug:
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Sunt o mama alcoolica?

Mesaj de HOPE »

Buna Emilia, o zi frumoasa si racoroasa! :hug:
Fa Rai din ce ai!
Scrie răspuns