021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Recunostinta

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Recunostinta

Mesaj de freedom »

Vrabiuto, ma gandesc mult si des la tine si stiu ca poti sa treci prin toatea astea si sa ramai la linia de plutire. Ai demonstrat-o vreme de peste 6 luni si e clar ca mai ai resurse. Hai sa-ti zic o poveste de-a mea si fac asta fiindca atunci cand ne-am intalnit la Aliat, veselia noastra te-a speriat si te-a facut sa te simti micuta si fragila, lucru pentru care imi cer scuze si acum. Ceea ce vreau sa-ti povestesc este faptul ca in 2006 cand am facut cunostinta cu AA-ul, m-a preluat un consilier care avea vreo 4-5 ani de abstinenta in program si care mi-a acordat foarte mult timp pentru a-mi explica mecanismul bolii. Un om minunat si foarte dedicat, iar eu eram fascinata de faptul ca pentru prima data puteam sa vorbesc deschis despre cele mai ascunse comportamente. M-am simtit foarte ocrotita si l-am rugat sa-mi fe nas, iar el a acceptat. Dupa un an si cateva luni eu am parasit grupul AA din motive de boala si de ego, iar el ca un nas foarte bun, m-a lasat sa plec si m-a asteptat ca tatal pe fiul risipitor. Doar ca eu nu m-am mai intors vreme de 5 ani si in acest interval de timp, am aflat intamplator ca recazuse si era internat intr-un sanatoriu langa Cluj. L-am vizitat acolo, din recunostinta si nu i-a venit sa creada ca sunt eu, apoi l-am mai vizitat odata la externare ca sa-l aduc in oras cu masina. O vreme n-am mai auzit de el, dupa care prin 2012 a venit la Sf Dimitrie la program, pentru revenirea din recadere. Mi-a spus smerit cum era cand imi era nas, iar eu i-am spus ca imi va fi nas intotdeauna. Acum e plecat din tara si mai scrie pe Facebook, e bine.
Am scris asta ca sa stii ca abstinenta mea e ca a ta si ca a oricui altcuiva. Noi traim in astazi si asa cum eu eram praf si nasul meu era senin, dupa un timp el era praf si eu eram senina. Nimic nu insemna mai mult decat ziua de astazi si doza zilnica de iubire vindecatoare.
Te imbratisez cu drag si iti stau la dispozitie oricand.
Free :hug:
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Avatar utilizator
sorel
Veteran
Veteran
Mesaje: 1425
Membru din: 21 Iun 2013, 23:39
Zile de abstinență: 22,06,2013

Re: Recunostinta

Mesaj de sorel »

Curaj vrabiuto!Aripile tale te pot inalta deasupra tuturor.Indrazneste sa zbori! :hug:
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Recunostinta

Mesaj de HOPE »

Alexuto, eu ziceam de virtuala, dar nu na supar daca vrei sa ne revedem. Cu drag, intotdeauna! :hug:
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
alexandra77
Veteran
Veteran
Mesaje: 304
Membru din: 16 Aug 2014, 20:36
Zile de abstinență: 30.09.2015
Ani de abstinență: 1 an

Re: Recunostinta

Mesaj de alexandra77 »

:hug: Frumos,frumos,frumos este tot ceea ce faceti voi si tot ceea ce se intampla cu mine..Nu stiu de ce si de unde si cum,dar vad altceva in viata mea.Vad o femeie care se redescopera ,o femeie care a vrut asa de mult saa reuseasca incat si a calcat toate principiile in picioare (bune sau mai putin bune),o femeie care isi doreste ca statutul de mama sa isi regaseasca locusorul in inima odorului ,o femeie care a luptat pentru ceea ce este astazi.Ar fi multe de spus,dar am sa incerc sa deschid cutiuta cu ganduri intr un ritm mai lent.
Schimbarile pe care simt nevoia sa le fac la mine,reprezinta o noua etapa in viata mea,caci aveam pretentia evidenta ca ceilalti sa se schimbe, numai ei!Ceea ce cred ca m a adus oarecum mai aproape de adevarul situatiei mele,a fost faptul ca am vazut cum ata se duce,se duce si capatul este f aproape.
Nu i usor sa te declari invins,dar acest flagel numit alcool..pe mine m a distrus.Ca am avut marele noroc de a ma putea ridica,iar si iar si iar...a fost un semn de sus,cred!Mi a fost scris sa trec prin toate,cred ca sa devin mai puternica,mai matura...etc.
Am batut campii,ca de obicei,dar pentru ca ale voastre cuvinte ,indemnuri,incurajari m au determinat sa fiu mai deschisa,mai receptiva la mesaje.Intotdeauna am facut numai ceea ce am crezut eu ca trebuie,fara sa ascult prea mult sfaturile,etc.
Schimbarea a adus cu sine multe avantaje si sunt convinsa ca eu pot sa imi fac viata mai frumoasa.
Mi am propus sa nu mai trancan...o sa fac,o sa dreg...nu!Fac sau nu fac.Este foarte simplu,desi pare asa de greu.
Azi am inceput o alta carte...am reluat cititul intensiv...na -Ghidul de supravietuire al unei foste sotii-carte lejera,iar priumul capitol este...Alcoolul nu incurajeaza gandirea limpede-Serios!!??? :ranjet:
Important este ca astazi sunt bine. :hug: :hug:
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Recunostinta

Mesaj de Relus »

Important este ca azi sa fi bine.
Azi-ul de mâine sa fie la fel scumpa mea :cool:
:hug: :hug:
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Recunostinta

Mesaj de HOPE »

Pentru mine incurajarile celorlalti la inceputul au fost nepretuite, asadar voi fi alaturi de tine si ori de cate ori vei simti nevoia voi fi alaturi de tine. Ma bucur ca esti atat de increzatoare, deschisa si pozitiva ! Sa nu lasi nimic si pe nimeni sa-ti slabeasca echilibrul. Cu bunavointa, rabdare si incredere ai sa-ti gasesti drumul in abstinenta.
Ma bucur ca ne-am revazut, vorbit si ascultat una pe cealalta. Si ma bucur ca am regasit o alta alexandra, mai increzatoare si hotarata! :hug:
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
alexandra77
Veteran
Veteran
Mesaje: 304
Membru din: 16 Aug 2014, 20:36
Zile de abstinență: 30.09.2015
Ani de abstinență: 1 an

Re: Recunostinta

Mesaj de alexandra77 »

:hug: :hug:

Ms Hope,Relus..va pup.
Am avut doua zile linistite,in care m am simtit bine,echilibrata si cu dorinta maxima de a zambi. :zambetoi: Este placut sa stii ca astazi ai sansa de a trai liber(fara obsesia alcoolului)!
Saptamana usoara! :hug:
catatl
Veteran
Veteran
Mesaje: 661
Membru din: 09 Iun 2014, 02:54
Zile de abstinență: 06'04,2015

Re: Recunostinta

Mesaj de catatl »

Ma bucur pt tine.. :hug:
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Recunostinta

Mesaj de Relus »

Schimbare de atitudine,bravo Alexandra,vei vedea ce frumos si demn poti trai,totul depinde de tine.
Faptul ca te ai întâlnit cu Hope este extraordinar,vei simți din plin ceea ce transmite cel ce are abstinenta si vrea sa ti transmită acest dar.
Stai cat mai aproape de noi,nu ezita sa ma cauti ori de cate ori simti ca ceva nu este in regula.
Nu uita cat imi esti de Draga.
Avatar utilizator
alexandra77
Veteran
Veteran
Mesaje: 304
Membru din: 16 Aug 2014, 20:36
Zile de abstinență: 30.09.2015
Ani de abstinență: 1 an

Re: Recunostinta

Mesaj de alexandra77 »

:hug:
Încuiat