021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Recunostinta

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
Avatar utilizator
alexandra77
Veteran
Veteran
Mesaje: 304
Membru din: 16 Aug 2014, 20:36
Zile de abstinență: 30.09.2015
Ani de abstinență: 1 an

Re: Recunostinta

Mesaj de alexandra77 »

:hug: :hug:
Avatar utilizator
alexandra77
Veteran
Veteran
Mesaje: 304
Membru din: 16 Aug 2014, 20:36
Zile de abstinență: 30.09.2015
Ani de abstinență: 1 an

Re: Recunostinta

Mesaj de alexandra77 »

Salutare,

stiu ca i noapte inca,dar anumite probleme personale ma fac sa nu dorm. :zambetoi:
@Ma bucur pentru Lupica ...a revenit in a scrie ceea ce multi nu scriu si anume *boala mintala*!
@In egala masura stiu ca este bine sa nu dai sfaturi,caci se intorc impotriva ta..
@Prietenii nostrii nu scriu(pe forum) metode medicale la care au recurs,ceea ce iar mi se pare ciudat. :rolleyes:
@Cineva intreaba cum e cu sevrajul acasa !Nu veniti cu sfaturi ,daca nu ..!Nu se moare asa de usor,la fel cum nu traiesti ..asa de usor,cu o astfel de boala!
Cu maaare drag si respect,dar cu mare griija pentru sfaturi! :jos-palaria:
catatl
Veteran
Veteran
Mesaje: 661
Membru din: 09 Iun 2014, 02:54
Zile de abstinență: 06'04,2015

Re: Recunostinta

Mesaj de catatl »

:hug:
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Recunostinta

Mesaj de asido1973 »

Draga mea alexandra pentru ca pe cat imi esti de draga pe atat de mult nu-mi place sa scoti cuvintele din context
" Este singurul sevraj din cauza caruia se poate muri."
.
Am spus foarte clar si anume ca din cauza sevrajului de alcool se poate muri nu conteaza unde si cum.
Nu dam sfaturi ci sunt exemple si eu unul am trait asemenea sevraje acasa.
Asa m-am lasat de alcool , in ultima zi de betie a fost o minune ca m-am mai trezit dimineata. Am spus , Doamne daca pana dimineata nu mor, eu de maine nu mai beau.
Stiu ce inseamna sevraj stiu ce inseamna sa vezi un om venit la spital in sevraj puternic si pentru ca a stat prea mult acasa a fost scos cu sicriul de acolo.
Sunt intamplari reale si asa este , alcoolsimul si sevrajul de la alcool sunt nimicitoare.
O zi buna sa ai si sa stii ca de obicei am mare grija la ceea ce spun.
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
alexandra77
Veteran
Veteran
Mesaje: 304
Membru din: 16 Aug 2014, 20:36
Zile de abstinență: 30.09.2015
Ani de abstinență: 1 an

Re: Recunostinta

Mesaj de alexandra77 »

:hug: Asa m-am lasat de alcool , in ultima zi de betie a fost o minune ca m-am mai trezit dimineata. Am spus , Doamne daca pana dimineata nu mor, eu de maine nu mai beau. :hug:

Ok,nu mai scriu caci am sa fiu interpretata.
:hug: Zi frumoasa.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Recunostinta

Mesaj de asido1973 »

Nu draga mea scrie pentru ca pentru asta este un forum sa se discute, nu trebuie sa ne pupam in fund si sa ne alintam toata ziua :ras: ca dupa aia lumea crede ca cine stie ce secat suntem :ras:
E bine sa ne spunem parerea . Dar nu trebuie sa uitam cat de nimiciotoare este aceasta boala si cate nenorociri lasa in urma. In perioada cat am fost in inchisoare am vazut asta. Crime, violuri,talharii,furturi,omoruri din culpa, accidente, toate la betie. Familii detramate, copii marcati pe viata de comportamentul parintilor alcoolici, oameni cu picioare amputate din cauza aloolului, epilepsii, delirium tremens, asta toate sunt consecinte ale alcoolului. In spitalele de psihiatrie din 10 internari 5 sau 6 sunt datorita alcoolului.
Iar intrebarea andreeei11 a fost clara:
As vrea sa intreb daca exista vreo metoda sa iesi din sevraj fara medicamente acasa?
, asa ca eu i-am raspuns pe masura, in nici un caz nu poti spune unui alcoolic sa stea linistit acasa sa-si duca sevrajul pentru ca nu stii cum se manifesta. Eu unul am vazut cazuri de m-am ingrozit cum alcoolici erau tinuti legati in pat timp de 3 zile si cu toate astea sareau in sus cu tot cu pat. Uhhhh, ce grav si ce ma rascoleste cand imi aduc amine de sevrajele mele.
Te imbratisez cu drag :hug: :hug:
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Recunostinta

Mesaj de Relus »

In boala asta a noastră ,este foarte bine sa ne menajam.
Vrabiuta,nu este bune sa fii radicala,cu acest "nu mai scriu",nu ți faci rău decât ți-e,in primul rând,dar si unora care chiar ne pasa de tine.
E u sunt convinsă ca nimeni nu ți interpretează scrierile,la începutul abstinentei mele si eu eram destul de neincrezatoare,aveam impresia fiecare cuvânt urat îmi era adresat mie,dar cu timpul te imunizezi si nu ți mai pasa,te vei iubi,te vei cunoaște si atunci vei înțelege ca nimeni nu are nimic cu nimeni si ca fiecare se Iubește doar pe el si ca i pasa de alții.
:hug: :hug:
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Recunostinta

Mesaj de dani »

Asa asa...nu te lasa Vrabiuto!Te imbratisez cu drag!
Imagine
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Recunostinta

Mesaj de ilyuta »

Buna vrabiuto si sa stii ca prietenii nostri au dreptate si eu credeam in trecut ca eu sunt cel vizat, cind de fapt , in realitate persoanele care scriia nu faceau referire la mine.De multe ori am plecat dar mi-am dat seama ca singurul caruia i se face rau sunt eu.
Tine aproape si fii cu noi aici deoarece fiecare iti doreste binele si cred ca simti asta.
Te pup,
iliuta :hug:
BlogBanner.jpg
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Recunostinta

Mesaj de styx »

Hello Alex! citeste te rog :
"Promite-ţi
Că vei fi atât de puternică încât nimic
să nu ajungă să-ţi perturbe starea ta de spirit.
Că vei vorbi despre sănătate, fericire, prosperitate fiecărei persoane pe care o vei cunoaşte.

Că vei face pe toţi prietenii tăi să simtă
că există ceva deosebit în interiorul lor
Că vei privi partea frumoasă a lucrurilor
Şi vei face ca visele tale să devină realitate.

Să gândeşti numai de bine, să lucrezi doar pentru cei mai buni,
şi să te aştepţi numai la cele mai bune rezultate.
Să te bucuri de succesul celorlalţi ca şi cum ar fi al tău.

Că vei uita greşelile trecutului
şi vor conta realizările măreţe din viitor
că vei afişa un chip vesel în orice moment al vieţii tale
şi vei oferi câte un zâmbet vesel tuturor fiinţelor vii pe care le întâlneşti.

Că vei acorda cea mai mare parte a timpului tău ţie
încât să nu ai timp să-i critici pe alţii.
Că vei fi foarte relaxat şi nu vei avea timp să-ţi faci griji, că vei fi suficient de nobil încât să nu te înfurii, suficient de puternic încât să nu-ţi fie frică,
suficient de fericit pentru a nu permite prezenţa problemelor.

Că îţi vei gândi ţie de bine şi că vei face cunoscut acest lucru întregii lumi,
nu prin laude de sine, ci prin fapte măreţe.
Că vei trăi cu credinţa că întreaga lume este de partea ta
atât timp cât vei crede în tot ceea ce este bun din tine"

Sursa : Christian D. Larson, Your Forces and How to Use Them
:hug:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Încuiat