021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Recunostinta

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Recunostinta

Mesaj de styx »

Servus vrabiuto si multumesc de vizita in ,,colivia'' mea fara usi ! :zambet:
Sa ai o zi frumoasa si senina, ciripit de vrabiute in inimioara ta ! :hug:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
alexandra77
Veteran
Veteran
Mesaje: 304
Membru din: 16 Aug 2014, 20:36
Zile de abstinență: 30.09.2015
Ani de abstinență: 1 an

Re: Recunostinta

Mesaj de alexandra77 »

Servus Styx, seara frumoasa.
Avatar utilizator
alexandra77
Veteran
Veteran
Mesaje: 304
Membru din: 16 Aug 2014, 20:36
Zile de abstinență: 30.09.2015
Ani de abstinență: 1 an

Re: Recunostinta

Mesaj de alexandra77 »

Salutare dragilor,

iata ca am revenit cu picioarele pe pamant..fara aburii alcoolului.Dupa doua trei zile de cumpana, in care vederea mea redevenise tubulara si in care obsesia alcoolului revenise.Ce nu am facut bine, ce nu am gestionat....emotii, emotii.Daca ar putea cineva sa imi puna in brate acea piatra pe care tb sa o musti ca sa iti mentii abstinenta, ehee...Nu este foarte greu sa fii abstinent, ma gandesc, dar in momentul in care incepi sa te schimbi, sa nu iti mai recunosti viata, sa nu mai vezi cu aceeasi ochi oamenii din jurul tau sau chiar ..pe tine, aici m am panicat, cred.Ce viata am avut eu condusa de alcoolism, cum vedeam eu normalitatea ca anormalitate, desi...cea anormala sunt eu?
Da m am scuturat la propriu, am zis ok fata acum sau niciodata, sa vedem ce poti! L am rugat pe Doamne Doamne sa nu ma lase, i am plans lacrimile depunerii vietii mele in mainile sale....frumoasa eliberare!
Multumesc Styx pentru ca ai pus rugaciunile pasilor, caci la 3 aveam o teama ca nu am sa pot face asta...na, fuga , fuga.Datorita postarilor tale, am avut curaj sa trec peste rusine, peste teama de a fi blamata.
Multumesc mentorului meu si abia astept sa il imbratisez, caci acum realizez ce lupta, daca pot spune asa duce cu mintea mea bolnava, realizez ca pasii se fac ...si pentru aceste momente, ca sa poti sa o iei de la capat, cu increderea ca fiecare zi este o lectie.
O zi linistita si abstinenta va doresc.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Recunostinta

Mesaj de styx »

Buna Ziua draga Alexandra , ma bucur ca ti-am putut fi de folos prin ceea ce am postat, inteleg prin ce ai trecut, chiar foarte bine am fost si eu acolo odata si mi-a fost greu sa fac pasul asta asa cum am spus si la conferinta AA, doar trebuie sa-L lasi sa intre in viata ta.
Poate nu intamplator citeam acum din cugetarile lui Paisie Aghioritul si iata doua care cred ca ni se potrivesc :
,,Care lupta este mai mare, decat a aceluia ce voieste a se birui pe sine insusi? Si munca noastra ar trebui sa fie aceasta: a ne birui pe noi insine, a dobandi din zi in zi mai multa putere asupra-ne si in tot ceasul a face un pas inainte pe calea binelui."

,,Viata omului pe pamant este o vesnica lupta: contra diavolului, contra lumii si contra lui insusi. Cel ce nu ingrijeste de micile lucruri, va cadea incetul cu incetul."

sursa:“Urmarea Lui Hristos” , Editura Bunavestire, Bacau, 1996

O zi linistita sa ai draga Alexandra !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Recunostinta

Mesaj de dani »

Simteam ca ceva nu e in regula Alexandra,ca in ultimele zile vrabiutza n-a prea ciripit pe aici,de aceea te-am si sunat ieri...te imbratisez cu drag!
Imagine
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
alexandra77
Veteran
Veteran
Mesaje: 304
Membru din: 16 Aug 2014, 20:36
Zile de abstinență: 30.09.2015
Ani de abstinență: 1 an

Re: Recunostinta

Mesaj de alexandra77 »

Pupici.Eram unde ti am zis, dar puteam iesi ca sa pot vb cu tine.Scuze, nu m am simtit in stare sa spun.Astazi,viata mi a oferit o alta imagine asupra mea si..marturisirea era gata! Voi ciripi cat de des voi putea, insa vreau sa recapat zen_ul, acum! Energia sa vina la mini! Lucrul in echipa ajuta.Ma prinsese revolta aceea de ..inchide, deschide forumul...Doamne am mai vazut acest comportament.No, am de dat o coringenta! Pupici.Zi frumoasa.
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: Recunostinta

Mesaj de denispericolpublic »

Imi pare rau pentru ca inteleg ca suferi. N-am suportat niciodata suferinta nici a mea, nici a altora. Detest durerea, neimplinirile, chinurile, cosmarurile, vinovatia, neincrederea, teama, groaza, teroarea, depresia si toate uraciunile acestea.
Avem si noi pe aci o vrabiuta si nu vrem sa o pierdem. Nu stiu daca am trecut prin ceea ce treci tu acum, dar daca se va intampla, voi apela la ajutorul tau. Chiar imi pare rau mai ales ca ne-am si intalnit si mi s-a intiparit imaginea ta langa locul pe care inainte doar statea scris Alexandra. Ce as putea sa fac pentru tine? Daca m-as ruga unui Dumnezeu despre care cred eu ca te-ar putea ajuta ar fi bine?
Iti doresc fericire...multa multa pace. Isus spunea :"Va dau pacea Mea, va las pacea Mea, nu v-o dau cum o da lumea..."
[...]
Avatar utilizator
alexandra77
Veteran
Veteran
Mesaje: 304
Membru din: 16 Aug 2014, 20:36
Zile de abstinență: 30.09.2015
Ani de abstinență: 1 an

Re: Recunostinta

Mesaj de alexandra77 »

:hug: :hug: :hug: Multam dragilor.
Da Denis,ar fi de mare ajutor o rugaciune pentru noi toti :hug: .Asa cum scriam,greut momentul de a l intalni pe Dumnezeu in drumul recuperarii,altfel decat il intelegeai inainte.(in cazul meu)
Oricum,ma bucur de o echilibrare a situatiei,care nu a putut veni decat din tot ceea ce se intampla cu mine in viata,acum.Urmeaza sa vad si lucrurile mai exacte sau nu, de care am vrut sa fug.Mi s aproape convinsa ca de ceva am *luat o la sanatoasa*...desi,in cazul acesta i as zice -la nesanatoasa! :hug:
Seara linistita.
PS Dani ma bucur ca ne am auzit,esti foarte atent la alegerea cuvintelor si la indrumarea discutiei,ceea ce ma face sa zic :jos-palaria: :jos-palaria: .Puuup.
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: Recunostinta

Mesaj de denispericolpublic »

Si eu credeam ca sunt nebun pentru ca ma prindea mereu nevasta-mea ca vorbeam cu ficusii. Chiar si acum vorbesc singur...gandesc cu voce tare de fapt, iar fiul meu a preluat aceasta anomalie. Cred ca avem o rezistenta la stres mai mica si uneori cedam si ni se pare imposibila o scapare fara pierderi sau compromisuri. Eu cand simt ca nu mai pot, urlu ca vreau sa mor, dar de fapt in realitate iubesc fara limite viata...minunata si singura noastra viata. Nu ne-am nascut pentru ca am vrut noi. Am primit un dar pe care nu l-am cerut, dar care inseamna totul. Oricum toate trec. Nimic nu poate tine o vesnicie. O sa treci si o sa privesti ca la peisajul pe care il lasa in spate autocarul vietii tale. O sa te bucuri chiar si de lucrurile ce ti-au creat disconfort, pentru ca te-au ajutat sa te cunosti mai bine, sa fii mai aproape de cunoasterea sensului vietii tale. Eu acum vorbesc din postura omului care deocamdata nu are probleme, dar miine se poate ca sa fie invers si vrabiuta sa se roage pentru mine.
La conferinta mi-ai parut o fiinta destul de fericita, optimista, care zambea mai tot timpul. As vrea sa-mi pastrez imaginea asta luminoasa. Totusi era si o mica umbra de parca ai fi avut o durere fizica, un discomfort, o suferinta pe care incercai sa o ascunzi...sau poate ca era doar o parere ...
Sa ne scrii ... nu ne lasa intrebatori...
[...]
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Recunostinta

Mesaj de styx »

Buna dimineata Alex !
Dumnezeu ne duce cateodata prin ape tulburi nu ca sa ne inece ci ca sa ne purifice!
10d94c1681c9198789b7000b44ceddf7.jpg
Zi senina ! :hug:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Încuiat