021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Recunostinta

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Recunostinta

Mesaj de ilyuta »

Draga Alexandra, te salut cu drag pe tine si pe puiul tau. :hug:
Vreau sa-ti spun din multele si tristele mele expriente din trecut, cit de distructiv a fost "egoismul" meu, in sensul ca imi spuneam si credeam ca voi ptea rezolva problema mea cu alcoolul de unul singur. :plans: GRESIT!TOTAL GRESIT si acum, slava Domnului ca am scapat de orgolii si ma uit si absorb din jurul meu ca o camila in desert, TOT ceea ce au facut cei care au reusit sa devina abstinenti, de teama sa nu mai fiu unde am fost.Sunt binecuvintat sa am norocul sa calc in urmele lor. :cuminte:
Nu mi-a reusine de nimic, nu mi-e rusine de trecutul meu si singurul sentiment pe care l-as putea avea ar fi cel de parerede rau ca nu m-am trezit mai devreme. :plans:
Asadar, draga Alex, fa si tu ceva ce n-ai mai facut pina acum, incerca ceva NOU, ca sa nu ai acelasi rezultat, dupa cum am constat tot pe pielea mea in trecut. :plans:
Iti doresc mult succes in tot ceea ce vei alege sa faci si nu uita ca noi suntem aici si pentru tine. :cuminte:
iliuta :hug:
10361391_642922869116061_1919040293598674573_n.jpg
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
alexandra77
Veteran
Veteran
Mesaje: 304
Membru din: 16 Aug 2014, 20:36
Zile de abstinență: 30.09.2015
Ani de abstinență: 1 an

Re: Recunostinta

Mesaj de alexandra77 »

Salutare dragilor,

iertati absenta mea,neabstinenta.Din pacate,ratacirile acestea ale mele..destul de dese,m au marcat profund!Acum mi am zis ca mai bine scap..decat sa am o asa viata,deoarece eu nu mai am alta scapare.Scapare din ce?Din propria mi minte,cred!
Nu am vrut sa mai incerc recuperarea,dar ..iata ca familia a mai suportat un tir de stari de rau si alte celea,iar eu o stare de degradare pe care speri sa nu o traiesti niciodata.
Ce am facut?Am l am luat pe Dumnezeu in brate,ca sa zic asa,m am spovedit si am cerut ajutorul,acolo sus.Nu imi pare real ce fac,caci eu nu am fost asa,dar alta cale nu o mai vad!Preotul ma cunoaste de 11 ani si mi a zis ,de ce nu m am dus mai devreme?!De ce?
Sfaturi,nu mai pot cere,dar va multumesc ca v ati gandit la mine! :hug:
:rosu:
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Recunostinta

Mesaj de Relus »

Sper si doresc sa fie de bun augur,totul depinde de tine scumpa mea.
Aceasta apropiere de Dumnezeu ți a lipsit de la bun început.
N u uita ca te iubesc sincer.
catatl
Veteran
Veteran
Mesaje: 661
Membru din: 09 Iun 2014, 02:54
Zile de abstinență: 06'04,2015

Re: Recunostinta

Mesaj de catatl »

Eu sunt alaturi de tine cum ma duce mintea! :hug:
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Recunostinta

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna Alexandra ,
M-a atins ceea ce ai scris si mi-am adus aminte de rugaciunile mele cand nu prea mai credeam in nici un Dumnezeu , desi in sinea mea credeam ca exista ,dar ajunsesem pe marginea prapastiei , pe muchie de cutit .Cred ca foarte repede m-am ridicat si m-am dus direct ca instinctiv si am cautat ajutor pe internet si asa am gasit forumul si totusi am mai baut un an .
3. Am hotarat sa ne lasam vointa si viata in grija unui Dumnezeu asa cum si-L inchipuia fiecare dintre noi.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Recunostinta

Mesaj de ilyuta »

Draga Alexandra, exact asa a inceput si abstinenta mea si atunci cind m-am intors cu fata catre Dumnezeu, am putut vedea iubire Lui nemarginita si faptul ca ma vrea viu si abstinent. :cuminte:
In trecut am tot stat cu spatele la El. :plans: Plus ca am inteles ca trebuie sa-l ajut si eu ca sa ma poata ajuta. :cuminte:
Sa fie intr-un ceas bun schimbarea si Doamne ajuta!
iliuta :hug:
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
alexandra77
Veteran
Veteran
Mesaje: 304
Membru din: 16 Aug 2014, 20:36
Zile de abstinență: 30.09.2015
Ani de abstinență: 1 an

Re: Recunostinta

Mesaj de alexandra77 »

Multumesc Ilyuta,te pup.

Daa,astazi m am simtit foarte moale,fara vlaga,fiind si :zambetoi: nedormita.Recunosc simptomele,etc.
Am facut o pauza de la treburi,caci m au cam coplesit si m am gandit ca in ultimul timp /an eu am uitat sa:

ma bucur de viata,sa zambesc,sa imi manifest iubirea,sa fac lucruri frumoase,sa aduc armonie in jurul meu,sa pretuiesc ce am...groaznica constatare sau trezire la viata si imi dau seama cu stupoare ca am pierdut...timp!Poate ca acum este timpul sa traiesc! :hug:
Zi frumoasa.Eu recuperez cu ce s a mai intamplat aici!
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Recunostinta

Mesaj de freedom »

alexandra77 scrie: Daa,astazi m am simtit foarte moale,fara vlaga,fiind si nedormita.
Am facut o pauza de la treburi.
Draga Alexandra,
In sfarsit s-a prins si ardeleanul cine esti, vrabiuto :zambetoi: !

In perioada mea grea si foarte grea, eu am stat un an si trei luni in terapie de doua ori pe saptamana si in rest am functionat la limita minimei rezistente pe parte de cariera, iar in familie un pic mai mult, fiindca era necesar. Am inteles ca trebuie sa-mi salvez pielea, iar terapia imi dadea o sansa, fara nicio garantie insa. Am luat modelul bolnavilor de cancer, recunoscuti ca gravitate in sistemul sanitar romanesc si am pus pe primul loc recuperarea mea, in sensul de munca cu mine, pe mine si pentru mine, cu rezultate pentru mine si ai mei.
Asta am invatat de la cei care vin de ani multi la grupuri si care au expresia seninatatii pe chip.
Totusi, ceea ce vad in Cluj este un spital de oncologie plin cu oameni care-si doresc viata si isi ingrijesc pana si ultimul firicel firav, iar pe strada vad dependenti care se sinucid incercand sa duca boala pe picioare, muncind si topindu-se in responsabilitati coplesitoare si in negare.
Am invatat ca in boala asta, parca mai mult decat in orice alta situatie de viata, liberul arbitru face legea.

Sper ca azi esti bine si ca vei fi si mai bine.
Cu drag,
Free.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Avatar utilizator
alexandra77
Veteran
Veteran
Mesaje: 304
Membru din: 16 Aug 2014, 20:36
Zile de abstinență: 30.09.2015
Ani de abstinență: 1 an

Re: Recunostinta

Mesaj de alexandra77 »

:hug: Te salut Free,

sunt bine si parca mi s au luminat cararile..azi am tras de mine atat cat sa va scriu,apoi m am scuturat si mi am dat seama ca i doar creierasul.Evoluez,sper.Iata ca am gasit si o cale de rezolvare a problemelor mele de la serv,cale pe care puteam s o gasesc mai demult daca nu rataceam,am zarit o luminita si la capatul sanatatii mele...Doamne,daca ascultam ... :hug:
Acum fac si tac,pentru ca mi e teama de si mai rau.Eu,referitor la cancer ce sa ti zic,am langa mine pe cineva care are asa ceva de 8 ani si imi zice ...luptati si pretuiti ce aveti!! :zambetoi:
Caposenia mea a fost maaare.
Va pup cu drag. :wink:

Le pup pe Relus si Georgelus cu drag :wink: ,caci lor le am dat sms de deznadejde.Nu va pot suna,dar va pup aici. :hug:
Avatar utilizator
alexandra77
Veteran
Veteran
Mesaje: 304
Membru din: 16 Aug 2014, 20:36
Zile de abstinență: 30.09.2015
Ani de abstinență: 1 an

Re: Recunostinta

Mesaj de alexandra77 »

:hug: Neata,
o zi frumoasa si voioasa!Pup.
Încuiat