021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Boala de adictie si conștientizarea de sine

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de styx »

La Mulți Ani Frumoși !
Un An Nou Fericit, Senin și Liniștit !
Îți multumesc pentru abstinența mea! ... mi-e poftă de un tort ardelenesc :wink:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de freedom »

styx scrie:La Mulți Ani Frumoși !
Multumesc frumos, draga Styx, pe mine chiar ma iubeste Dumnezeu. Asa simt.
Zilele astea ne-am vizitat cu familia si prietenii apropiati si fara a sta sa judec pe cine si de ce si cat bea, sau mananca, sau fumeaza, sau e prea preocupat de ce fac ceilalti, totusi am observat cu usurare cat sunt eu de "free", adica de eliberata din niste hamuri invizibile care m-au tinut foarte multi ani intr-un jug al lipsei iubirii care de fapt era peste tot in jurul meu, doar ca eu..."nu vedeam padurea de copaci" :lol:
styx scrie:Îți multumesc pentru abstinența mea!
Si eu iti multumesc deopotriva, atat pentru binele meu personal, cat si pentru faptul ca ramai un stalp al acestui forum, ceea ce e foarte bine pentru noi toti.
styx scrie:... mi-e poftă de un tort ardelenesc
"Tortul ardelenesc" al Craciunului l-am facut pe platou de lemn, cu de toate, care de care mai parfumate si mai "popricate". Atata era de fain, ca numa' nu guitza :ranjet:, respectiv behaia, ca am pus si branzeturi diverse :zambetoi: .

:hug: Free.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de styx »

Sărut mâna Free !
freedom scrie:Multumesc frumos, draga Styx, pe mine chiar ma iubeste Dumnezeu. Asa simt.
Eu cred că pe toti cei care am găsit calea binecuvantată a abstinentei ne are la Sufleteul Lui Divin!
Suntem precum fii risipitori care s-au întors la Tatăl ...si indiferent care este modul în care am devenit abstinenti în opinia mea fără El ( așa cum îl ințelege fiecare dintre noi) nu ne putem mentine mult timp, cel puțin așa cred eu vis a vis de persoana mea.
freedom scrie:Si eu iti multumesc deopotriva, atat pentru binele meu personal, cat si pentru faptul ca ramai un stalp al acestui forum, ceea ce e foarte bine pentru noi toti.
Multumesc de aprecieri,tu ști foarte binecă sunt si pe alte forumuri ca AA si Prietenii lui Bill, si pe forumul pentru toate adicțiile, însă aici am deschis ochii si îmi place mă simt ca acasă ( bineînțeles ca și acasă mai avem si mici discutii contradictorii, dar asta cred ca ne tine vigilenți :lol: )
freedom scrie:Tortul ardelenesc" al Craciunului l-am facut pe platou de lemn, cu de toate
Mmmmm, poate cu voia Lui să ajung si eu la tine la anul si poate mai dai măcar o prăjiturică ardelenească dacă nu un tort întreg ! :ras:
Îți doresc un An Nou cu împliniri zi de zi !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de freedom »

In anul care se pregateste sa vina, va doresc sa aveti parte de sanatate si seninatate, in pace si bucurie.
Va multumesc cu drag, pentru tot.
Freedom.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de freedom »

"Cămila în fiecare zi îngenuncheaza de două ori .
Ea ridică sarcina cu cea mai mare ușurință, parcurge ziua cu capul sus
si rămâne pentru intreaga zi complet "uscata"."

Dimineața, cămila îngenunchează, iar omul ii pune incarcatura in spinare.
Apoi, dupa ce parcurge ziua toata, cămila îngenunchează seara și omul o descarcă de povara.
Este la fel cu rugăciunea: dimineața ingenunchem, iar Dumnezeu ne dă doar sarcina pe care suntem capabili să o ducem în acea zi, iar seara ingenunchem din nou, pentru a fi eliberati de poverile noastre.

Cămila este unul dintre simbolurile AA.
Inspirat din viata cămilei, un slogan al AA este: "Fiecare zi la timpul ei".
(“One Day At a Time” )
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de styx »

La multi ani Senini si Fericiți ! Felicitări pentru cei 4 ani de abstinenta zi de zi !
Pentru ca asta am înțeles, dacă am înteles greșit oricum Felicitările sunt valabile pentru ca o zi de abstinenta e o zi de viata fericita ! Dar tu știi asta mult mai bine ca mine. Ma bucur ca te-am cunoscut si ca facem parte din aceeași comunitate. Esti un OM bun! Îți doresc să ai parte de ce simti tu ca ai nevoie in fiecare zi a Vieții tale!
Îți multumesc pentru abstinenta mea si te îmbrățișez cu drag !
Zile senine !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de Tudor. »

Felicitări pentru cei 4 ani de abstinenta Freedom!
Eu consider acest lucru o performanță foarte greu de realizat.
Personal aproape imposibil.
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de freedom »

Da, da, da, azi ma bucur de aniversare, multumesc lui Dumnezeu si ma plec in fata voastra :jos-palaria: si a tuturor celor care mi-au fost alaturi din 2006 incoace si mai ales din 2012 cand a inceput sa mi se defineasca mai clar drumul .
Am chef sa ma joc de-a petrecerea si sa sarbatoresc, de-aia topai si ma laud singura :ras: , asa ca am sa ma straduiesc sa ajung dupa-amiaza la grup, sa primesc pupaturi si imbratisari pline de drag si solidaritate de la prietenii cu care ba sap, ba zbor, ba facem plaja ca boierii :zambetoi: .

Dar dincolo de toate astea, ramane ziua de astazi.
Daca spun 4 ani, ma speriu. Daca inmultesc 4 cu 365 de zile, iar ma speriu. Daca ma uit la cei mai vechi ca mine...de unii chiar ma speriu :ras: ...
Asa ca raman la ale mele 24 de ore, la pasul 1 al neputintei si la pasul 3 al predarii, pe care eu il simt in fiecare zi cand spun o rugaciune mica dar consistenta, invatata de la o prietena din Al-anon.
Incepe asa: "Doamne si stapanul vietii mele...".
Apoi mai departe... tin-te inima, ca vine valul dinspre Tata inapoi ! :zambetoi:

Va-mbratzi cu drag ca in fiecare zi :hug: , indiferent daca scriu sau nu aici.
Frrrrrrrrrrrrriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii :zambetoi: :zambetoi: :zambetoi: :zambetoi: :zambetoi: :zambetoi:
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de dani »

La multi ani Free!
Am vrut sa scriu vreo doua vorbe din corazon da' mi se ard chiftelele pe aragaz..si cum stii tu ca esti mirobolanta si minunata nu-ti mai zic.
Una invatata de la tine in momentele cand ma futea prea tare grija pentru ceva:"Las' ca o fi cumva,ca sa nu fie nicicum inca n-o fost pana acuma"
Mnezo sa te imburde in rai,da' dupa ce o sa faci o suta de ani de abstinenta!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Alex-codep
Veteran
Veteran
Mesaje: 595
Membru din: 10 Noi 2014, 21:33

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de Alex-codep »

La multi ani, cu multa seninatate! :hug:

"Doamne, dă-mi seninătate... Să accept ceea ce nu pot schimba, Curaj să schimb ceea ce pot... Și înțelepciune să le deosebesc! Fie voia Ta și nu a mea!"


"Adictia reprezinta o obisnuinta devenita inconstienta."
Scrie răspuns