021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Boala de adictie si conștientizarea de sine

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de freedom »

Ca de obicei cand schimb cate un macaz, imi mai construiesc o camaruta in viitoarea mea “casa memoriala” de pe forumul Alcohelp… :ras:
Hi. Hi! Ce bine ma lafai si ma distrez in noua mea camaruta-topicuta virtuala ! :zambetoi:
Perioada din urma am folosit-o deplin pentru mine si marturisesc ca tare mi-a priit. Le multumesc celor dragi si frumosi, care mi-au scris sms-uri, feisbucheli si mailuri care au fost adevarate izvoare de frumusete sufleteasca si mi-au dat lacrimile sa vad cum cei mai seriosi si mai apreciati oameni de pe acest forum, isi fac timp sa-i dea din preaplinul inimii lor, furnicutei Freedom. Va multumesc :hug: .
Sa ma iertati ca mi-am luat vacanta si probabil ca si pe viitor voi avea o frecventa mai redusa, insa eu fac numai cum simt si asta inseamna ca daca-mi vine sa postez 20 de tampenii intr-o zi, apoi asta am sa fac, iar daca ma apuca iar “pensionatul”, fix spre aia ma indrept. Am ajuns intr-o faza in care simt ca nu mai trebuie sa invat pe nimeni nimic, ca nu mai am de ajutat pe nimeni cu nimic si ca tot ceea ce am de facut este sa-mi traiesc fiecare zi asa cum cu multa munca am invatat, iar cine vrea ceva de la mine: usa e deschisa, masa e intinsa, iar de servit il/o servesc cu mare drag :jos-palaria: . Doar ca eu n-am sa mai stau in poarta cu vesnica intrebare: “Ii e foame cuiva? Hai, ia de-aici!” 😉 .
Astazi mai am o mare bucurica, in sensul ca la ora 13 ne adunam la sediul Programului Sf. Dimitrie Basarabov, adica la deja celebra Casa Alba, cea cu poarta albastra, de pe Strada Neagra, unde se va citi acatistul Sf. Dimitrie Basarabov pe care il aniversam astazi, dupa care vom avea o mica agapa. Si tot in curand, vom avea prima intalnire a absolventilor Programului si abia astept sa-mi intalnesc vechii camarazi de dizolvat dureri si baiuri…
In rest, la mine toate-s line si senine si nu prea am multe de povestit. Poate doar despre un tur recent prin nordul Bucovinei, unde am petrecut zile cu efect tonic general.
In final, nu stiu cum sa va spun ca sa ma intelegeti si sa nu interpretati, asa ca va spun de-a dreptul ca-mi sunteti tare dragi si va doresc sa cunoasteti viul si iubirea din inima, sau asa cum spuneam in titlul topicului, “conștientizarea de sine”, tema la care lucrez si eu putin cate putin, zi dupa zi, cateodata mai natang si mai impiedicat, iar alta data mai cu aripi si entuziasm :zambetoi: .
Va imbratisez cu mare drag,
Free.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de styx »

Chiar daca noi doi nu ne-am prea ,,dialogat" (nefiind cazul, nu din alte motive) , de fiecare data cand postezi aici si pe forumul AA te citesc cu placere asa ca nu pot decat sa-ti spun: Bine ai revenit! :jos-palaria:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
catatl
Veteran
Veteran
Mesaje: 661
Membru din: 09 Iun 2014, 02:54
Zile de abstinență: 06'04,2015

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de catatl »

Profa bine ai revenit.M am linistit acum. :hug:
Avatar utilizator
sorel
Veteran
Veteran
Mesaje: 1425
Membru din: 21 Iun 2013, 23:39
Zile de abstinență: 22,06,2013

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de sorel »

Bine ai revenit Free si un calduros la multi ani tuturor ostenitorilor Programului Sf. Dimitrie Basarabov si abstinenta senina benificiarilor programului!O zi minunata! :hug:
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de ilyuta »

Hello, frumoasa si desteapta Free si eu abea acum realizai ca ai un nou topicel. :lol: :jos-palaria:
In orice caz, iti spun din nou Wellcome si imi place ce se serveste la tine, bufet suedez. :ras: :ras: Mda, super tare si o sa ma indestulez cu incredere.

O idee personala pe care am vrut sa o punctez la mine dar am uitat :lol: : eu vad abstinenta asta ca invatatul mersului.Intii ne ridicam sovailenici, apoi incet si cu poticneli inaintam putin cite putin si in timp ajungem sa mergem drept si eleganti. :jos-palaria:
Ti pup cu drag,
iliuta :hug:

learning to walk.jpg
Nume anterior: ilyuta
Gladiator73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1735
Membru din: 07 Noi 2011, 21:14

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de Gladiator73 »

Bine ai revenit pe forum si ,,La multi ani" pentru cei de la Sfantul Dimitrie,ca mult bine fac si pe multi ajuta sa intre in recuperare.Ma bucur ca ai dobandit libertatea de a face ceea ce simti,este urmare a unui proces de autocunoastere,care dureaza de cativa ani buni,ani in care ai lucrat cu sine in Program,cu duhovnicul tau,cu ceilalti alcoolici.Si roadele se vad cale de-o posta.
Te imbratisez!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de colica zis alcoolica »

Bine ai revenit Free iti spun si eu ,ti-am simtit lipsa .
O seara frumosa iti doresc si din partea mea La multi ani celor de la programul Sf. Dimitrie carora le multumesc pentru meditatii, pe care chiar le citesc zilnic pe e-mail.
Doamne ajuta !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de asido1973 »

Da! Nici nu mi-am dat seama ca nu ai scris pe forum o perioada , chiar a fost liniste si frumos :ras: :ras: :ras:
Sincer acum te simti bine? :ras: :ras:
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de dani »

Bine ai revenit Freedom!
Mmm,topic nou serios...tzol festiv,deci o sa incerc sa fiu serios:
Mi-am gasit tzitzo si nu imi mai ingheata curu! :ranjet:
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de freedom »

Va multumesc ca m-ati primit atat de cald dupa absenta mea de cateva zile :hug: , nu multe, asa cum a si remarcat Asido care nici n-a bagat de seama ca “nu e Freedom, io-te Freedom”…Si ca sa si raspund la intrebarea Asidocului daca sincer ma simt bine, pot sa spun ca da, ma simt la fel de bine ca de obicei, cu mici variatiuni pe aceeasi tema a vietii de zi cu zi.
Sa ma iertati ca va raspund la mine, dar ma grabesc un pic si postez fuguta-fuguta:
@Styx-ai dreptate, noi n-am “dialogat” mult, insa eu am invatat multe de la tine si sa stii ca ai o evolutie mai frumoasa si mai echilibrata decat am avut eu :ranjet: , ceea ce cred ca iti mentine bateriile incarcate si ochiul mereu vigilent.
@Ilie-cand am zis ca la mine usa e deschisa, masa e intinsa, n-am spus sa faci economie la factura de utilitati si sa te muti la mine cu totul, inchizandu-ti casuta-topicuta… Am zis doar ca ti-as da si tie un fursec si-un ceiuc la vreme de Siberia, daca-mi ceterzi precum cri-criu’ din fabula, dar asta nu inseamna ca te iau si-n patul meu, ca apoi suntem ca-n bancu’ cu swingu’ ... :ras:
@Dani-te spun la toata lumea ca mi-ai dat sms sa ma intrebi despre ce sfant e vorba, dar la intalnire n-ai binevoit sa vii, pe motiv ca iti cautai tzitzo-nadrag ca sa nu-ti inghete dosu’. Le mai zic si ca te-am trimis la magazinul Hong Kong si te-am intrebat cand ai imbatranit atat, incat ai trecut de la tzitzi la tzitzo? :rolleyes:
(precizare: “tzitzo-nadrag” sunt acele izmene tricotate, de tip “moartea pasiunii”, de la care i se poate apleca unei femei care-l dezbracineaza pe Danila. Nu-s ca AZP-urile din armata, ca-s mai finutze, dar tot un Halloween al erosului sunt si astea, un fel de centura de castitate fara lacat, ca fug fomeile de buna voie…). :haha:
@Cata-revenirea mea pe forum e doar o simpla prezenta periodica, in timp ce abstinenta ta si nivelul tau de seninatate e rezultatul modului in care-ti traiesti fiecare zi. Iti doresc numai bine si mult succes pe drumul zilei de astazi. 😉
@Colea, Gladi si Sorel :hug: -multumesc pentru urarile adresate la aniversarea Programului Sf. Dimitrie Basarabov si sa stiti ca intalnirea a fost foarte frumoasa. Eu am ajuns pe la jumatatea acatistului, asa ca am ramas mai la margine, insa la papica si prajiturele am fost intre primii. Glumesc, a fost super ! Ne-am intalnit o gramada de oameni, de pacienti si terapeuti, plus preotii din program si alti invitati si a fost o sarbatoare a sanatatii, a vietii, a echilibrului in recuperare. Vremea a fost frumoasa si sub razele caldute ale soarelui bland de toamna, ne-am adunat o sama de oameni ca sa ne bucuram de viul vietii. Spun “viul vietii” fiindca recent am participat la o discutie in care o tanara si entuziasta practicanta a ortodoxiei, intreba un preot ce inseamna sa traiesti fara sa fii viu, iar eu m-am aflat in treaba si i-am spus ca adica, sa fii ca majoritatea oamenilor de pe planeta. Dupa ochisori, ma indoiesc ca m-o priceput, dar am ras amandoua, chiar daca nu din acelasi motiv.
Tot la sarbatoarea de ieri am primit niste caietele minuscule cu citate motivante, iar unul dintre ele era pe cat de sinistru, pe atat de adevarat si zicea ca daca te trezesti dimineata nemultumit ca esti pe partea ailalta a patului, ar trebui sa constientizezi si sa fii fericit ca te-ai trezit pe partea buna a ierbii… Am ras cu bunul Maarius de ne-am inecat cu “gustarica”, la faza cu bucuria ca nu te gadila iarba cu radacina pe la nas si ca esti pe brusturi si nu cu ei crescuti pe chiept…
Ca o concluzie spun ca sunt foarte recunoscatoare “maternitatii” de la Sf Dimitrie, fiindca datorita acestui program, suntem un grup mare de oameni renascuti si care ne bucuram de viata zi dupa zi si recomand oricui cu drag sa parcurga programul de terapie.
Cu drag, free.

(Am citit la Turly asta: “incerc sa-mi gasesc alte lucruri care sa-mi ocupe timpul pe care il alocam alcolului.” Si m-am gandit ca atunci cand am viroza, iau medicamente si ma tratez in fel si chip, nu imi umplu timpul cu ceva ca sa uit de boala. Vorbesc de o simpla viroza, daramite in cazul dependentei care e un adevarat cancer al sufletului si mare generator de boli fizice. Insa, cum “nu e treaba magarului de unde beau oile apa”, tot asa nu-s eu in masura sa spun cuiva neintrebata, ce are de facut. Dar de remarcat, asta pot. Si mai pot sa invat ceva despre boala si despre mine. Multzu’.)
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Scrie răspuns