021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Boala de adictie si conștientizarea de sine

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de ilyuta »

:ras: :ras: :ras: :ras: :ras: Esti grozav mai Danisor! :ras: :ras:
Te pup frumoasa si desteapta Free! :hug: :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de freedom »

Prin zona anului 2006 am cunoscut o femeie cam de varsta mea si care avea vizibile probleme de dependenta cu consum ascuns cu mare grija. Speriata de infernul meu peresonal din vremea respectiva si lipsita fiind de experienta, n-am stiut sa fac pasul 12 cu ea si n-am indraznit s-o indrum, desi suferinta ei era evidenta. I-am spus doar ca mi-ar face placere sa mai stam de vorba. Maine o inmormanteaza, dupa ani lungi si grei la finalul carora a ales sa-si ia viata. Eu n-am mai intalnit-o in toti acesti ani, dar m-a rascolit plecarea ei prematura si tot ce pot sa mai fac este sa indemn dependentii (activi sau abstinenti deopotriva), sa intre in programe de recuperare.
Dedic cateva randuri acelei femei, in semn de omagiu. Dumnezeu sa-i odihneasca sufletul ravasit.
"Usile si ferestrele din coridorul vietii noastre
Parintele Hrisostom Filipescu
Putine cuvinte, multa iubire

De când ne naştem, plecăm în căutarea Iubirii. Uneori o gustăm bine, alteori ne fac alţii pofta de ea. Inţelepţi sau nu încă, dorim prin tot ce ne stă în putinţă să nu mai provocăm durere. Multe din mâhnirile noastre esenţiale vin din imposibilitatea sau neştiinţa de a închide uşi; uşi ale trecutului. Inăuntrul nostru e mereu curent. Ba uşa, ba geamul au rămas deschise. Zeci de uşi, sute de geamuri, în funcţie de cât a visat, sperat, dorit sau construit fiecare. Uşile marilor noastre iubiri, uşile marilor dezamăgiri, uşile rănilor, uşile răutăţilor, uşile mândriei, uşile...uşile... Ferestrele curiozităţii, ferestrele pasiunilor trecătoare, ferestrele profesionale, ferestrele credinţei, ferestrele... Nu închidem uşile, nu închidem ferestrele, decât din când în când, brusc sau duios, câte una, vlăguiţi sau cu lecţia de viaţă învăţată. Uneori cu gust amar, alteori cu poze de dezamăgiri sau cu false trăiri. Adeseori ne domină ceea ce simţim, nu ceea ce gândim. Ne întoarcem în trecut pentru a-l înţelege, pentru a-l bandaja cu iertare, binecuvântare şi iubire şi pentru a-l tămădui cu Hristos Euharistie. Dacă nu învăţăm să închidem uşile trecutului, nu vom vedea cealaltă uşă ce ni se deschide îmbietor în faţă şi ne tot uităm în urmă la cea deschisă cu speranţa că poate, poate cineva sau ceva intră pe ea...
Dacă n-aş fi fost acolo, dacă n-aş fi spus asta, dacă n-aş fi dorit, dacă n-aş fi fost orbit, dacă aş fi înţeles de ce, dacă aş fi avut răbdare, dacă... şi tot aşa. Gândurile, vorbele, atitudinile, dacă nu le ordonăm, nu le spălăm, ne vor acri, oţeti, ofili. Ţinem uşile şi ferestrele deschise din orgoliu, din nevoia bolnavă de a ne victimiza sau de a da vina pe ceva sau cineva pentru că lucrurile s-au întâmplat altfel decât ne propusesem noi să se întâmple şi ne vine greu să credem că timpul nu se opreşte în loc. Evoluăm. Creştem. învăţăm din greşeli. Chiar dacă au fost momente în care am cugetat, fără a acţiona evident, nădejdea şi rugăciunea sunt telefonul cu care îl ţinem pe Doamne atent. Ieri eram inteligent aşa că am vrut să schimb lumea. Astăzi sunt înţelept aşa că mă schimb pe mine !
In viaţă, dacă îţi arăţi durerile, poţi fi considerat slab. Dacă le ascunzi, poţi fi considerat insensibil... Aşa că cel mai bine este să trăieşti suferinţele cu şi în Hristos, iubind pe ceilalţi mai mult decât te iubeşti pe tine. Iubirea este cheia cu care întoarcem ceasornicul vieţii. Orice nu este iubire este putere a întunericului. Suntem pe pământ ca să învăţăm să iubim. Odată ce învăţăm să iubim, murim. Dumnezeu ne ia la El ca să-L iubim de Dânsul în chip desăvârşit. Dumirit sau nu, sufletul va face lumină în minte mai devreme sau mai târziu. Altruismul, aerul fiinţei ontologice ne subliniază în cursul de la şcoala vieţii că esenţa rămâne aceeaşi; dragostea care niciodată nu cade !
Important nu este ce ai făcut, simţit sau gândit în viaţă, ci ceea ce vrei să faci de acum înainte, după ce ai învăţat să fii mai bun, mai plin, mai duios, mai delicat, mai luminos, mai împăcat, mai mulţumit de tine şi de cei din jur. Nu ziua de ieri ne face să fim cine suntem, deşi ar părea, ci în pofida tuturor evidenţelor, ce ne defineşte este astăzi şi mâine, starea de prezenţă continuă.
Suflet drag care citeşti aceste rânduri, oricare ai fi şi de oriunde ai fi, nu ştiu uşile sau ferestrele tale ce cântec cântă. Cunosc doar cântecul fmnzelor aşezate în simfonie pe pământ după ce le-am sărutat cu chitara obrajilor mei... Să nu-ţi pese niciodată de ce cred alţii ! Gura lumii o închide doar buza mormântului. Viaţa este ca o carte închisă din care ei văd doar titlul... Adevărul îl cunoşti doar tu. Impacă-te cu Dumnezeu, cu tine însuţi şi cu cei din jur ! Fă-ţi timp să te rogi, să iubeşti, să râzi, să crezi, să vezi lumina din viaţa oamenilor ! Adevărata fericire nu costă nimic; când costă ceva nu e adevărată ! Astăzi zâmbetul este fericirea care se află chiar sub nasul tău.
Bucura-te de minunea de a fi şi caută Bucuria în Potir !"

Cu drag,
Free.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de styx »

Buna Free ! Imi pare rău de doamna aceea, odihneasca-se in pace căci cred ca asta si-a dorit, odihna ...
Însă asa cum știi simti prea bine, nu poți sa-i salvezi , poți doar sa-i iubești .
Cred ca numele topicului tau spune tot in câteva cuvinte,, Boala de adicție si constientizarea de sine", din păcate conștientizam,eu am conștientizat greu sau am refuzat o mare perioada de timp, sa conștientizez de fapt. Totuși chiar si asa, sunt recunoscător Cerului ca m-am trezit!
Da Dumnezeu ne știe exact asa cum suntem si ne ajuta daca ne dorim si avem bunăvoința .
Multumesc pentru postarea ta si pentru cuvintele acestui minunat OM, Hrisostom Filipescu.
Si imi cer iertare, poate nu ar fi trebuit sa tulbur pacea topicului tau cu postarea mea.
Abstinenta senina sa avem ! :jos-palaria:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de freedom »

Imi dai voie sa te pun la microscop, draga Styx ?
styx scrie:Si imi cer iertare,
E faina smerenia, dar sa nu cazi in extrema stimei de sine nesanatos de scazute.
Aici e forum, agora, moara de povesti, tocatoare de idei, laborator de recuperare din adictii,
asa ca scrie linistit, ca eu ma bucur. :hug:
styx scrie: poate nu ar fi trebuit sa tulbur pacea topicului tau cu postarea mea.
Cum stai cu increderea in tine? Ego-ul inflamat e daunator in recuperarea din adictii, dar verticalitatea in opinii e chiar o parte din terapie. Asadar, ar fi trebuit sa scrii daca asa ai simtit, iar din punctul meu de vedere, bine ai si facut. :hug:
styx scrie:pacea topicului tau
Daca tu simti pace in topicul meu, atunci e superb nivelul tau, fiindca tu poti proiecta doar ceea ce ai in tine in acest moment, adica pace. Ceea ce inseamna ca Dumnezeu, abstinenta, grupul, sotia si tot ceea ce mai contribuie la recupererea ta, au gasit teren fertil si iata ca infloresti frumos. :jos-palaria: :hug: :hug: :hug:

Styx draga, nu te supara ca te-am pus in insectar la analiza, dar mi-esti un prieten drag si cu apropiatii imi permit sa palavragesc vrute si nevrute si ma bucur cand si ei ma pun sub lupa, chiar daca uneori ego-ul meu se creponeaza :ranjet: , dar ulterior mintea lasa inima sa simta si sa accepte si revin in matca linistii :zambetoi:

Cu drag, :hug:
Free
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de styx »

Sarut mana ! Pot sa imprumut si eu microscopu' ? ( pentru mine, din când în când)
Bun microscop, Free :hug: multumesc de raspuns, eram intr-o faza mai mult trista, desi mi se intampla foarte rar, si postarea ta m-a determinat sa-ti scriu, si bine am facut :zambet: caci iata raspunsul tau a meritat. E ok nu am de ce sa ma supar, mai ales ca asa cum ai spus de la prieteni dragi parca suna altfel si accepti cu seninatate spusele lor, stiind ca vin din acea prietenie neinteresată si sinceră. Si da, ai mare dreptate , mă simt linistit si mi-am regasit pacea sufletului, ma si mir cum ai putut sa simti asta desi nu ne-am mai conversat de la Cluj!!! . Da uite ca mai am si eu bâzdâci câteodată desi se astâmpără mintenaș :ranjet: . Deci draga Free, Multumesc mult ! :hug: :jos-palaria:
Acum eu nu te pun sub lupa :lol: da tot îțî zic ceva: Mai des nu înseamnă mai rar :wink: , asta referitor la postarile tale, ai vazut ca e nevoie de tine aici, si face bine la moral sa auzi si variantele
,, nemachiate ” ale prietenilor.
Cu drag, Styx ! :hug:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de freedom »

Draga Styx, ti-am raspuns la tine-acas'. Sa fii sanatos !

Dar daca tot mi-am exersat talentele pe Styx si pe altii/altele in privat,
poate mai vrea careva sa intre in tocatoare :zambetoi:
Facem un topic specializat in microscopie si priviri in astral si ne terapizam
de numa' fum iese din laptop-uri :lol:

Dar ca sa se stie din start si sa nu producem confuzii, avertizez doritorii ca eu "fac" de adictii,
dar nu ma bag in iepilepsie, hipotenta si nu scot arjintu' viu. Nu ma bag nici la sporit biznisuri
si nici la insurat sau dezsurat, nu iau laptele de la vaca si nici laptii la crap, nu paparudez ca sa vina ploaia si nici nu tai gaini rosii la midnight pe malul Somesului.

Dar, daca va intereseaza ce stiu eu in materie de adictii, acolo zic tot ce-am invatat, si chiar si 2-3 pareri personale, ca sa se hraneasca si ego-ul meu cel blegovici... :ranjet:
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de lupica »

:zambet: :jos-palaria:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de denispericolpublic »

Buna ziulica Free - "Oracolul din Delhi". Văd ca ești în zona viziunilor și previziunilor, a diagnosticelor sufletești.


Am și eu o problemă doctore:
Mă simt de parcă nu aș avea nici una.
Dacă acum când mă simt cel mai bine din toate perioadele vieții mele încă am o hibă, atunci îmi place problema mea. Prefer să mă simt bine - bolnav fiind - decât să fiu sănătos pe patul de moarte.
Pe curând!

Ne vedem la Brașov sper!
[...]
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de freedom »

2016.jpg
Sa va dea Dumnezeu o evolutie frumoasa, iubire si seninatate in suflete, bune 24 de ore zi dupa zi si multa pace si bucurie.
Va imbratisez cu drag si va multumesc pentru ceea ce ati facut pentru mine in toti acesti ani de cand am intrat in familia Aliat.
Cu drag,
Freedom. :hug: :jos-palaria:
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de HOPE »

La multi ani, draga freedom!Un An Nou cu multe impliniri si abstinenta continua! :hug:
Fa Rai din ce ai!
Scrie răspuns