021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Boala de adictie si conștientizarea de sine

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de Relus »

La multi ani scumpa mea.
Of,of,daca ar fi multa lume ca tine,sigur s ar schimba multe in țărișoară asta,dar egoismul,nepăsarea ne caracterizează .
Din păcate,tot ceea ce ai scris este adevarul dureros care il trăiesc unii dintre noi.
Speranța,încrederea sunt necesare,va veni o zi in care va fi bine.
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de denispericolpublic »

La mulți ani freedom! Să fie și mulți și frumoși.
Mărturisesc ca și eu am fost un consumator de "distracții până la epuizare"... bei în timp ce țopăi, aproape dormi în timp ce bei, bei în somn, apoi este nevoie de excitante mai puternice... alte senzații, alte deliruri ... fără diferența între vis și realitate... acestea m-au " ajutat" să ajung mai repede alcoolic, iar pe alții sa-si ia adio de la viață încă de cu primăvară.
Tendința societății nu este spre bine... nici chiar la casele mai mari (și ei au bubele lor).
Eu nu mai cred în schimbarea în bine a societății. Mă bucur dacă reușesc să fac ceva cu mine si pentru încă vre-o câteva persoane în puținul timp ramas.
Și eu sunt vinovat pentru cursul acestei societăți.. și eu am pus umărul la configurarea dezastrului ei


Încă o dată "La mulți ani!", și sper să-ți găsești și să-ți trăiești sensul vieții tale.
[...]
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de dani »

La multi ani!Imagine Ardeleneste.Pfai ce fain ii,sa-ti ureze lumea si la vreo doo luni de cand ti-o fo' ziua.
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de dani »

Mai zi si tu ceva!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de freedom »

dani scrie:Mai zi si tu ceva!
1.jpg
Apoi, no ! Stau si io precum baciu-b bota si ma tot uit cum se cauta metode alternative la iesirea din dependente, ca aia cunoscuta si batatorita parca nu e destul de buna.
Dar e foarte adevarat ca am cunoscut si etapa asta, a fugii de boala, asa numita etapa "a lasatului".
Acum cred ca lasatul pur si simplu prin abtinere e o negare mai parsiva decat consumul in sine, iar solutia e recuperarea permanenta fata in fata si "luatul in serios".
Asa ca..."Doamne da-ne toate declick-urile necesare pentru a fi fericiti !"

Cu drag,
Free.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Avatar utilizator
george_41
Senior
Senior
Mesaje: 105
Membru din: 06 Mai 2015, 21:07
Zile de abstinență: 04,05,2015
Ani de abstinență: 2 ani

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de george_41 »

Salutare Freedom,

eu sunt mai nou pe aici pe forum si nu am avut pana acum "tupeul" sa-ti scriu.Am tot citit ce ai scris prin topicurile celor dragi tie si tare mult mi-a folosit.
Am citit , cred , de vreo 6 ori mesajul tau de mai sus si din doua una: ori n-am inteles nimic, ori nu vreau sa inteleg ce cred eu ca am inteles.
Oricum ar fi, vreau sa-ti transmit ganduri de bine.Eu nu pun melodii , dar pentru aducere aminte dau copy paste la "intamplare":
freedom scrie:
Ploicica scrie: Free,
Iti urez sa ai parte de un An Nou asa cum ti-l doresti. Cum am mai spus si celorlalti : SANATATE ca e mai buna ca toate. Apoi, iubire si sa te inconjori de oameni care tin cu adevrat la tine asa cum esti tu! Cu bune, cu mai putin bune! Prieteni adevarati! Care sa te sustina atunci cand ti-e greu si sa cante cu tine atunci cand ti-e bine! Sa se bucure de bucuria si fericirea ta, sincer ! Mi-ai scris o data ceva si citind mie mi s-a facut pielea de gasca. Esti meseriasa in ale condeiului, desteapta of cors si copilaroasa . Tu esti o combinatie f interesanta: femeia- copil. Te’mbrati cu drag si uite si o tucaiala ca acolo la ardeal
Te tzuc si te-mbratzi de-ti trosnesc toate aversele, Ploicico.
Multumesc pentru sustinerea detasata si megafain de neutra dintr-o perioada pe vreau sa o las ingropata in 2013, cu toata lumina si bezna ei.
Prieteni cum sunt cei descrisi de tine nu am multi, fiindca nu-s multi asemenea oameni in specie sau pe planeta, insa sunt fericita ca am cativa si nu-i dau pe tot aurul din lume. :oameni:
Nu stiu cu ce scriere ti-am buburuzat pielea, dar daca ti-a raspuns la vreo intrebare sau ti-a fost de vreun folos, eu ma bucur ca a venit de la mine. :ochelari:
In concluzie, sa ai un an 2014 plin cu di tati si sa le duci senina cu drag si cu umor cum ti-e felul, fiindca in viata asta " de esti bogat sau falit, fara iubire esti halit", cum zice o foarte inspirata amica de-a mea :cuminte: .
Bahtalo Ploicico :jos-palaria: si-o-mbratzi cu stransura ! :hug:



P.S. Unde ati disparut fetelor?
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de freedom »

george_41 scrie:Salutare Freedom,
Am citit , cred , de vreo 6 ori mesajul tau de mai sus si din doua una: ori n-am inteles nimic, ori nu vreau sa inteleg ce cred eu ca am inteles.
Draga George_41,
Eu pot sa stiu ce-ai inteles, doar daca detaliezi. Altfel, as face speculatii si probabil as da cu copita-n vitrina si as zice cine stie ce paralelisme cu ceea ce ai gandit tu.
Norocul meu este ca stiu ce-am vrut sa spun, asa ca treaba e ca si rezolvata :zambetoi: .
Am vrut sa spun ca am tot citit topicurile noilor inscrisi aici din ultimele luni si dupa parerea mea, le-ar fi de folos o abordare a dependentei ca boala de adictie in intregul ei tenebros,si nu ca obicei daunator la care se poate renunta cu simpla vointa.
Iar abordarea ca boala inseamna asumare, ajutor specializat si terapie. (mi-a trebuit ceva timp sa inteleg ... :ranjet: )
Dar desigur ca asta este doar parerea mea, influentata de mica mea experienta personala si de a celor cunoscuti mie, de programele de succes dezvoltate in AA, Sf. Dimitrie si Aliat si nu in ultimul rand de...statisticile pozitive in materie de recuperare asistata si de cele negative pe tema recidivei in recuperarea pe cont propriu.
Un slogan budhist spune asa:
"Cum poti sa ajuti o picatura de apa sa nu se evapore?
Raspuns: Arunc-o in ocean."

:hug: Free
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Avatar utilizator
george_41
Senior
Senior
Mesaje: 105
Membru din: 06 Mai 2015, 21:07
Zile de abstinență: 04,05,2015
Ani de abstinență: 2 ani

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de george_41 »

Bine ca ne-am inteles.De fapt, mi-ai dovedit ca nu intelesesem nimic din ceea ce scrisesesi.

Sunt constient ca ai dreptate in legatura cu tratarea bolii de adictie.Dar, poate fi greu ca cineva sa recunoasca macar ca ar avea o problema, daramite sa mai admita si faza cu "tenebros" si "ajutor specializat".
Din acest motiv te indemn, fara suparare, sa mai scrii pe aici .Repet, eu am tot citit din scrierile tale, dar cred ca mereu mai e cate ceva de adaugat.

Eu nu am la mine in oras nici AA, nici Aliat, nici Sf.Dimitrie. Iar eu, acum, nici bani de investit in calatorii regulate catre orase dotate cu asa ceva nu am. Asa ca ma "multumesc" (MULTUMESC, MULTUMESC, MULTUMESC!) cu tot ceea ce pot primi de pe acest forum.

Apropos de picatura, sa stii ca depinde si de distanta dintre ea si ocean, de conditiie meteo de pe drum, iar uneori , daca intrebi persoana nepotrivita poti ajunge la concluzia ca nici nu exista vreun ocean.


Concluzie: Ma bucur sa te citesc si sa pot sa-ti scriu "in direct".Mai vreau.
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de lupica »

:jos-palaria: :jos-palaria:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Boala de adictie si conștientizarea de sine

Mesaj de dani »

Multumesc Free!Numa un pic sa traduc din ardeleneasca si sa-i zic lu' Darie ca ala nu uita:
le-ar fi de folos o abordare a dependentei ca boala de adictie in intregul ei tenebros,si nu ca obicei daunator la care se poate renunta cu simpla vointa.
Tra' sa cujetem la asta.Boala de adictie,auzi Gradiii!...baga la cap,deci alcool,tutun,pacanele,curvasarai,cafea,mancare nesanatoasa,internet...No bine ma Free,da' nu mai lasam chiar nimic nimic?
Daca ai vreun link mai suparat cu boala de adictie baga mare ca deja m-am pus in banca!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Scrie răspuns