021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Inceput sau nu

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Alex-codep
Veteran
Veteran
Mesaje: 595
Membru din: 10 Noi 2014, 21:33

Re: Inceput sau nu

Mesaj de Alex-codep »

berila scrie:neata ,

Am inceput sa imi dublez volumul de joc fata de perioada cand frecventam crasmele si calitativ e de 1000 de ori mai bine .Mi-a crescut increderea si vointa insa la capitolul social din cauza a ceea ce fac lipseste cu desavarsire viata sociala.Nu ma gandesc ca la o chestie negativa pentru ca am destui amici care consuma si fumeaza iar eu fiind in perioada de "recuperare" nu am nevoie de ei momentan.



Cu totii avem nevoie de apartenenta la un grup, la familie etc.Schimbarea anturajului si un pic de viata sociala, in mod regulat, dar nu unde exista tentatia bautului si nici cu persoane de genul asta, cred ca ajuta in recuperare.Un serviciu, unde se lucreaza cu oamenii, pe langa faptul ca asigura stabilitate, ajuta la legarea de noi cunostinte etc...

"Doamne, dă-mi seninătate... Să accept ceea ce nu pot schimba, Curaj să schimb ceea ce pot... Și înțelepciune să le deosebesc! Fie voia Ta și nu a mea!"


"Adictia reprezinta o obisnuinta devenita inconstienta."
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Inceput sau nu

Mesaj de dani »

Alex spune:
Cred ca depinde de vointa...

Imi cer scuze Alex ca nu am reusit sa ma fac inteles...mai incerc o data:
Deci,alcolismul este boala...diabetul este o boala...imi trebuie vointa sa ma tratez de diabet? Nu zic ca nu trebuie ca sa fac tratamentul,dar nu aici e cheia ...cheia e tocmai din abandonarea luptei...din recunoasterea infrangerii...abia atunci incep sa castig...cand apelez la o forta superioara ca eu cu vointa mea cu tot nu pot!
Si atunci ma uit la altii care au reusit(unii dintre ei in situatii mult mai grave) si vad ce au facut ei...s-au predat...vointa nu i-a ajutat ...i-a ajutat increderea intr-o Putere Superioara...Dumnezeu sau orice altceva.
Alex,esti o femeie desteapta,dar nu esti alcoolica(doar un alcoolic poate intelege un alt alcoolic) si poti gresi in transmiterea mesajului...mesajul asta cu "n-ai vointa sa renunti la alcool" l-am auzit de multe ori de-a lungul consumului meu compulsiv si nu m-a ajutat.
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Inceput sau nu

Mesaj de dani »

Alex spune:
Cred ca depinde de vointa...

Imi cer scuze Alex ca nu am reusit sa ma fac inteles...mai incerc o data:
Deci,alcolismul este boala...diabetul este o boala...imi trebuie vointa sa ma tratez de diabet? Nu zic ca nu trebuie ca sa fac tratamentul,dar nu aici e cheia ...cheia e tocmai din abandonarea luptei...din recunoasterea infrangerii...abia atunci incep sa castig...cand apelez la o forta superioara ca eu cu vointa mea cu tot nu pot!
Si atunci ma uit la altii care au reusit(unii dintre ei in situatii mult mai grave) si vad ce au facut ei...s-au predat...vointa nu i-a ajutat ...i-a ajutat increderea intr-o Putere Superioara...Dumnezeu sau orice altceva.
Alex,esti o femeie desteapta,dar nu esti alcoolica(doar un alcoolic poate intelege un alt alcoolic) si poti gresi in transmiterea mesajului...mesajul asta cu "n-ai vointa sa renunti la alcool" l-am auzit de multe ori de-a lungul consumului meu compulsiv si nu m-a ajutat.
Nu sunt eu detinatorul adevarului absolut...e parerea mea si chiar astept si alte pareri.
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
berila
Boboc
Boboc
Mesaje: 34
Membru din: 02 Noi 2014, 10:49

Re: Inceput sau nu

Mesaj de berila »

dani scrie:Alex spune:
Cred ca depinde de vointa...

Imi cer scuze Alex ca nu am reusit sa ma fac inteles...mai incerc o data:
Deci,alcolismul este boala...diabetul este o boala...imi trebuie vointa sa ma tratez de diabet? Nu zic ca nu trebuie ca sa fac tratamentul,dar nu aici e cheia ...cheia e tocmai din abandonarea luptei...din recunoasterea infrangerii...abia atunci incep sa castig...cand apelez la o forta superioara ca eu cu vointa mea cu tot nu pot!
Si atunci ma uit la altii care au reusit(unii dintre ei in situatii mult mai grave) si vad ce au facut ei...s-au predat...vointa nu i-a ajutat ...i-a ajutat increderea intr-o Putere Superioara...Dumnezeu sau orice altceva.
Alex,esti o femeie desteapta,dar nu esti alcoolica(doar un alcoolic poate intelege un alt alcoolic) si poti gresi in transmiterea mesajului...mesajul asta cu "n-ai vointa sa renunti la alcool" l-am auzit de multe ori de-a lungul consumului meu compulsiv si nu m-a ajutat.
Nu sunt eu detinatorul adevarului absolut...e parerea mea si chiar astept si alte pareri.


dupa cum am spus sunt idei pe care voi le aveti , preluate sau nu de la altcineva care cu siguranta nu vreau si nici nu imi doresc sa i le schimb cuiva. tocmai din cauza asta imi formez parerile singur.

tu spui ca e o boala si mai dai cateva exemple . pai nu poti compara o boala psihica cum e alcolismul cu o boala fizica cum sunt restul enumerate de tine. la asa zise boli psihice aici intra alcoolismul , este nevoie de vointa. ok am inteles, o sa imi enumeri alte chestii preluate de prin alte parti , dar vreau sa o gandesti in sesunul propriuzis. sa iti pui tu personal semnatura fara sa iei de prin alte parti asa zise invataminte.

in fine , dupa cum am spus si ma repet , este strict parerea mea formata de mine insumi .daca pui logica inainte de toate o sa iti reiese ca pentru lucruri sufletesti ai nevoie de vointa pentru cele trupesti de medicamente
Alex-codep
Veteran
Veteran
Mesaje: 595
Membru din: 10 Noi 2014, 21:33

Re: Inceput sau nu

Mesaj de Alex-codep »

dani scrie:Alex spune:
Cred ca depinde de vointa...

Imi cer scuze Alex ca nu am reusit sa ma fac inteles...mai incerc o data:
Deci,alcolismul este boala...diabetul este o boala...imi trebuie vointa sa ma tratez de diabet? Nu zic ca nu trebuie ca sa fac tratamentul,dar nu aici e cheia ...cheia e tocmai din abandonarea luptei...din recunoasterea infrangerii...abia atunci incep sa castig...cand apelez la o forta superioara ca eu cu vointa mea cu tot nu pot!
Si atunci ma uit la altii care au reusit(unii dintre ei in situatii mult mai grave) si vad ce au facut ei...s-au predat...vointa nu i-a ajutat ...i-a ajutat increderea intr-o Putere Superioara...Dumnezeu sau orice altceva.
Alex,esti o femeie desteapta,dar nu esti alcoolica(doar un alcoolic poate intelege un alt alcoolic) si poti gresi in transmiterea mesajului...mesajul asta cu "n-ai vointa sa renunti la alcool" l-am auzit de multe ori de-a lungul consumului meu compulsiv si nu m-a ajutat.
Nu sunt eu detinatorul adevarului absolut...e parerea mea si chiar astept si alte pareri.


Dani, eu nu m-am facut inteleasa!Ai dreptate, alcoolismul e o boala, categoric, nici nu indraznesc sa contrazic asa ceva!

Dar...vorbesc din propria mea experienta, din ceea ce am vazut la cei dragi mie,chiar si din ceea ce am citit(dar doar ceea ce am inteles si am recunoscut in vietile noastre) etc.Chiar si bolile...nu se manifesta la fel la toata lumea.Nici macar un diabet, boli cardiace sau chiar cancere.Sunt oameni care in momentul in care isi constientizeaza boala, cand se vad pe marginea gropii, cand realizeaza cat de muritori si de vulnerabili suntem, iubesc viata(cu tot ce inseamna ea) mai presus de orice, se documenteaza din punct de vedere medical, isi fac un plan de lupta, si joaca totul pana la ultima carte pentru viata lor.Conteaza foarte mult motivatia, resursele noastre interioare(mai ales dragostea primita in copilarie de la familie si in special de la mama) si multe alte variabile...Probabil sunt persoane la care alcoolismul ramane latent toata viata in ciuda greutatilor intalnite(nu stiu zic si eu,poate nu e asa) si persoane care mor in sant, in ciuda nenumaratelor sanse care li se ofera...

Sunt cardiaci care mor la 30 de ani ca nu vor sa respecte regimul de viata, diabetici la fel..si am vazut altii care au prins 70-80 de ani de viata, pentru ca au vrut sa traiasca.
Inteleg ce zice Paul, ii inteleg felul de a fi, pentru ca ma recunosc pe mine in el.Sunt fosta fumatoare.Era o vreme in care fumam cate un pachet de tigari pe zi.Primul lucru dimineata, inaintte sa mananc, era tigara.Eram in spital cu infectie in gat, mai aveam un pic si muream, dar nu lasam tigara sub nici o forma.Am avut tentative sa ma las de fumat, esuate, de multe ori.Pana la un moment dat...nu stiu acum sa mai explic ce itinerar interior am urmat, stiu doar ca mi-am rezolvat acea dependenta psihica de tigari.Din acel moment nu am am pus mana pe o tigara si nu o voi mai face niciodata.Pentru simplu fapt ca nu mai imi trebuie.Imi par atat de inutile...E ceea ce spuneam: am agsit alte adictii, mai sanatoase, de pe urma carora sa am de castigat.Si cu bautul: codependenta e o faza incipienta a alcoolismului.Am inceput sa simt asta, de cand am venit aici pe forum.Cred ca daca nu eram codependenta eram alcoolica...sau poate ma drogam, Doamne fereste...E o lipsa a noastra in primul rand interioara, o lipsa de dragoste din copilarie, pe care, incepand din adolescenta o suplinim si noi cum putem...Unii cu tigari, altii cu bautura, altii cu droguri, altii cu relatii toxice in care retraiesc traumele copilariei, iar si iar...

Dar daca omul isi constientizeaza aceste lipsuri, daca este ajutat, daca vrea(in primul rand) etc isi poate umple "rezervoarele" de iubire cu altceva, nu cu lucruri distructive.Si poate reusesc sa aiba de daruit celorlalti mult mai mult ajutor si intelegere, decat cei care vin din familii echilibrate...O sa fac un mic ocol- de ce oare unii din cei mai mari sfinti, din istoria crestinismului au fost mai intai niste oameni adictivi, pacatosi?Ei au gasit calea spre vindecare si s-au ridicat deasupra tuturor , in ciuda acestor boli...Deci se poate!Depinde de multe variabile, dar Paul imi face impresia ca va reusi, si va reusi repede.Depinde doar de el daca , dupa reusita va stii si-o pastreze..Adica , ar putea,daca isi va dori asta, daca va avea motivatia, ca forta are...E doar parerea mea, si eu m-am inselat de multe ori...Sper ca Paul sa ne tina la curent si sa ne confirme sau sa ne infirme toate aceste lucurui... 😉

Cateva cuvinte pentru Paul

Celalti de pe forum sunt mult mai in masura sa te sfatuiasca in problema ta, e foarte adevarat.Eu sunt codependenta, iar un codependent are senzatie ca le stie pe toate, deci e foarte posibil sa ma insel, sub nici o forma nu ii contrazic pe ceilalti.E doar formea mea de a vedea lucrurile.Oricum, din tot ce am spus, sper sa ramai doar cu mesajul pozitiv pe care am vrut sa il transmit: esti o persoana care poate, daca vrea, si care e valabil pentru noi toti de aici.Pentru restul, vorbeste cu ceilalti,ca sunt trecuti deja prin asa ceva si intr-adevar stiu mai bine... 😉
Ultima oară modificat 23 Noi 2014, 17:58 de către Alex-codep, modificat 1 dată în total.

"Doamne, dă-mi seninătate... Să accept ceea ce nu pot schimba, Curaj să schimb ceea ce pot... Și înțelepciune să le deosebesc! Fie voia Ta și nu a mea!"


"Adictia reprezinta o obisnuinta devenita inconstienta."
berila
Boboc
Boboc
Mesaje: 34
Membru din: 02 Noi 2014, 10:49

Re: Inceput sau nu

Mesaj de berila »

exact alex. mc mult . chiar daca nu am sa fac update zilnic , un update sa pun pe hartie tot o sa-l fac cu bune cu rele , indiferent . tocmai din cauza asta am si deschis acest topic sa fie un fel de jurnal propriu in combaterea acestei boli.

si ca toate sa fie spuse am sa pun definitia exacta a "vointei" pentru a clarifica ce inseamna de fapt

VOÍNȚĂ, voințe, s. f. 1. Funcție psihică caracterizată prin orientarea conștientă a omului spre realizarea unor scopuri și prin efortul depus pentru atingerea lor. ♦ Trăsătură de caracter definită prin decizie fermă și perseverență în învingerea obstacolelor
Alex-codep
Veteran
Veteran
Mesaje: 595
Membru din: 10 Noi 2014, 21:33

Re: Inceput sau nu

Mesaj de Alex-codep »

dani scrie:Alex spune:
Deci,alcolismul este boala...diabetul este o boala...imi trebuie vointa sa ma tratez de diabet?


Apropo de diabet..Cand eram insarcinata, am fost suspecta de diabet gestational.Panica si groaza, iti dai seama!Diabetul e o boala cumplita!Cel gestational, dupa nastere dispare, dar la cel mult 5 ani reapare in toata regula, ca diabet de tip 1, acela care nu e dependent de insulina.M-am documentat, medici , net etc..Diabetul gestational e de fapt un prediabet.Dar cel mai important lucru e ca am invatat sa imi ascult corpul.Imi controlez alimentatia etc.Si ma simt foarte bine!Nu am probleme cu diabetul ,cel putin deocamdata, Doamne ajuta!Si ca sa citesc ca de fapt diabetul zaharat e o boala care se corecteaza prin alimentatie, ca se poate inclusiv vindeca, cu un regim de viata corect.La fel si multe alte boli, care cu un regim de viata adecvat, se pot ameliora sau inclusiv vindeca...Deci revin la ce zic de cand am venit aici: conteaza enorm regimul de viata, orele de odihna, sportul etcAsa ca si vointa noastra conteaza enorm pentru vindecare...Dar e doar parerea mea, atat.

"Doamne, dă-mi seninătate... Să accept ceea ce nu pot schimba, Curaj să schimb ceea ce pot... Și înțelepciune să le deosebesc! Fie voia Ta și nu a mea!"


"Adictia reprezinta o obisnuinta devenita inconstienta."
Alex-codep
Veteran
Veteran
Mesaje: 595
Membru din: 10 Noi 2014, 21:33

Re: Inceput sau nu

Mesaj de Alex-codep »

dani scrie:Alex spune:
Cred ca depinde de vointa...

cheia e tocmai din abandonarea luptei...din recunoasterea infrangerii...abia atunci incep sa castig...cand apelez la o forta superioara ca eu cu vointa mea cu tot nu pot!
Si atunci ma uit la altii care au reusit(unii dintre ei in situatii mult mai grave) si vad ce au facut ei...s-au predat...vointa nu i-a ajutat ...i-a ajutat increderea intr-o Putere Superioara...Dumnezeu sau orice altceva.


Ai dreptate, e o neintelegere.Nici un regim sau vointa umana , nu reuseste pe deplin fara recunoastrea infrangerii.Asta e smerenia, cred.Eu ma raportez, sau incerc sa o fac, la modelul crestin.Intr-adevar, fara acceptarea unei forte superioare noua, orice reusita e doar temporara.E ceea ce mi s-a demonstrat in ultimii ani, ceea ce am vazut cu ochii mei.Cand ma refeream la Paul, la asta ma gandeam.Nu stiu ce aspiratii spirituale are, acestea sunt cele mai puternice motivatii din lumea in care traim...La el asta ar fi singurul impediment, in rest cred ca are toate ingredientele necesare...Parerea mea...

"Doamne, dă-mi seninătate... Să accept ceea ce nu pot schimba, Curaj să schimb ceea ce pot... Și înțelepciune să le deosebesc! Fie voia Ta și nu a mea!"


"Adictia reprezinta o obisnuinta devenita inconstienta."
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Inceput sau nu

Mesaj de Relus »

Si eu încerc ca fiu de acord ca atunci cand avem vointa, apare si aceea Atitudine binevoitoare(adică bunavointa) de a persevera in a face ceva pentru mine/tine.
Este minunat,este foarte bine dacă într-adevăr iti doresti sa renunți la aceste"Vicii" cum le numești tu-Țigara si alcoolul.
.Eu am renunțat pe rând,imi plăcea foarte mult sa fumez si acum 10ani,am renunțat cu greu,dupa multe încercări.Pur si simplu ,nu as putea spune ,ce a declanșat acest declic care m a determinat sa arunc Țigara si sa spun gata.
In comparație cu alții,nu as putea spune ca nu voi mai fuma niciodată,pentru ca sunt capcane la tot pasul.
Cu alcoolul a fost mult mai greu,mi au trebuit încă 10 ani ,am luptat si PINA nu am capitulat,PINA nu m am declarat învinsa nu m am putut opri.Curios in toți acești ani,alcoolul nu ma mai atrage,dar de cate ori sunt in preajma celor care fumează simt ca sunt tentată sa mai "gust"iar.
Exact ca la alcool stiu ca dacă as întinde mana spre pachet ,ar începe iar dezastrul.
Esti tânăr,sunt tentații mari,nu poti trai izolat,așa ca încearca încet sa ti cauti motivația pentru ați întări acea convingere ca se merita sa ti alegi calea cea buna.
Se poate trai si fara alcool,sunt atâtea momente in care de fericire,de mulțumire ,ne putem simti in acea stare de bine pe care de multe ori o căutam in alcool.
Dacă ne vei citi,sunt scrise atâtea împărtășirii si păreri,vei afla cu siguranța ceva ce se va potrivi si ți-e.
Nu renunța la acest forum,încearca tot ce ti se sugerează si rămâi la ce ti se potriveste.
Eu,si ca mine multi alții iti spunem doar ce am face noi,tu nu te supăra si nici nu te înverșunați pe cei ce nu gândesc ca tine,fiecare vrem doar sa ajutam.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Inceput sau nu

Mesaj de dani »

Citez din BB:
Fiecare alcoolic atinge stadiul in care nici cel mai mare efort de vointa nu-l mai ajuta sa se lase de baut. In aproape toate cazurile, acest tragic moment apare mult mai repede decit poate banui cineva.

Ne vedem obligati sa recunoastem ca majoritatea dintre noi, alcoolicii, din motive necunoscute, ne-am peirdut libertatea de alegere in fata alcoolului; pretinsa noastra vointa nu mai exista, ca sa zicem asa. Uneori, sintem incapabili sa ne reamintim destul suferintele si umilirile indurate cu o luna sau chiar cu o saptamina in urma. Sintem fara aparare in fata primului pahar.

Sa dea Dumnezeu ca Berila sa poata reusi prin propria vointa...poate inca nu a ajuns sa fie afectat atat de grav de alcolism.Totusi cateodata vointa,care este aliatul impotriva consumului,poate. sa devina dusman si sa se comporte ca romanii la 23 August 1944..."sa intoarca armele " si sa se dea de partea dusmanului...mintea unui alcoolic e manipulatoare ,cand corpul cere alcool ea comanda intr-un fel sau altul...prima data prin stari de irascibilitate...cearta cu prieteni...cauta motive de a bea...iti spune:"hai,doar o bere,de data asta o sa poti sa te opresti"...pe cand,daca am credinta ca Dumnezeu ma va ajuta sa renunt la alcool El nu va trece niciodata de partea dusmanului.
O sa revin zilele urmatoare,nu cu argumente ca nu vreau sa conving pe nimeni de nimic,ci cu de ale mele...uite de ex. in adictia la pacanele nu a functionat programul cu "azi nu joc"...cu puterea superioara...intr-o noapte dupa ce am pierdut incasarile pe vreo doua zile am luat in brate cu disperare o cruce de lemn din fata bisericii de vreo trei m si m-am jurat ca anul asta nu mai joc...au trecut vreo sase luni de atunci...
Pa pa,ca tre sa dorm doua ore!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Scrie răspuns