021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Inceput sau nu

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Alex-codep
Veteran
Veteran
Mesaje: 595
Membru din: 10 Noi 2014, 21:33

Re: Inceput sau nu

Mesaj de Alex-codep »

dani scrie:Citez din BB:
Fiecare alcoolic atinge stadiul in care nici cel mai mare efort de vointa nu-l mai ajuta sa se lase de baut. In aproape toate cazurile, acest tragic moment apare mult mai repede decit poate banui cineva.

Ne vedem obligati sa recunoastem ca majoritatea dintre noi, alcoolicii, din motive necunoscute, ne-am peirdut libertatea de alegere in fata alcoolului; pretinsa noastra vointa nu mai exista, ca sa zicem asa. Uneori, sintem incapabili sa ne reamintim destul suferintele si umilirile indurate cu o luna sau chiar cu o saptamina in urma. Sintem fara aparare in fata primului pahar.
Sa dea Dumnezeu ca Berila sa poata reusi prin propria vointa...poate inca nu a ajuns sa fie afectat atat de grav de alcolism.Totusi cateodata vointa,care este aliatul impotriva consumului,poate. sa devina dusman si sa se comporte ca romanii la 23 August 1944..."sa intoarca armele " si sa se dea de partea dusmanului...mintea unui alcoolic e manipulatoare ,cand corpul cere alcool ea comanda intr-un fel sau altul...prima data prin stari de irascibilitate...cearta cu prieteni...cauta motive de a bea...iti spune:"hai,doar o bere,de data asta o sa poti sa te opresti"...pe cand,daca am credinta ca Dumnezeu ma va ajuta sa renunt la alcool El nu va trece niciodata de partea dusmanului.
O sa revin zilele urmatoare,nu cu argumente ca nu vreau sa conving pe nimeni de nimic,ci cu de ale mele...uite de ex. in adictia la pacanele nu a functionat programul cu "azi nu joc"...cu puterea superioara...intr-o noapte dupa ce am pierdut incasarile pe vreo doua zile am luat in brate cu disperare o cruce de lemn din fata bisericii de vreo trei m si m-am jurat ca anul asta nu mai joc...au trecut vreo sase luni de atunci...
Pa pa,ca tre sa dorm doua ore!
Ai dreptate, am zis ca a fost o neintelegere.E una din convingerile mele de viata cele mai mari, din ultimii ani: fara Dumnezeu, nimic nu reusim.Nu am zis ca doar cu vointa va rezolva totul, poate m-am exprimat gresit..Ceea ce am zis e ca are potential, ca va reusi..dar fara spiritualitate in viata noastra(ca sa ma exprim asa), reusitele sunt temporare.Cadem iar...

"Doamne, dă-mi seninătate... Să accept ceea ce nu pot schimba, Curaj să schimb ceea ce pot... Și înțelepciune să le deosebesc! Fie voia Ta și nu a mea!"


"Adictia reprezinta o obisnuinta devenita inconstienta."
berila
Boboc
Boboc
Mesaje: 34
Membru din: 02 Noi 2014, 10:49

Re: Inceput sau nu

Mesaj de berila »

@dani- ai dreptate , nu sunt intr-o stare foarte avansata , probabil din cauza asta sunt mai mult decat sigur ca voi reusi. daca in decembrie voi reusi sa depasesc ziua de 31 decembrie ( zi in care simt o dorinta de a bea cateva pahare ) anul trecut fiind foarte aproape de a reusi sa trec peste ziua asta fara sa consum cu execeptia unui singur pahar de samapanie , nu va exista nici o data pe calendar care sa ma mai faca sa consum alcol. Sunt sigur de asta pentru ca dupa cum a spus si alex eu mi am gasit punctul nevralgic care ma facea sa consum alcool si acum sunt pus pe el sa l combat .

nu vreau sa trec la lucruri spirituale - nu sunt nici ateu dar nici indoctrinat nu sunt. Am propriile mele convingeri.

Adevarul ca problema gamblingului este foarte nasoala si din fericire eu nu ma incadrez in adictia jocurilor de noroc. Stiu ce inseamna dar nu fac parte din ele.Sunt o persoana calculata in ceea ce priveste pierderile.
Alex-codep
Veteran
Veteran
Mesaje: 595
Membru din: 10 Noi 2014, 21:33

Re: Inceput sau nu

Mesaj de Alex-codep »

berila scrie: nu vreau sa trec la lucruri spirituale - nu sunt nici ateu dar nici indoctrinat nu sunt. Am propriile mele convingeri.
Asa am fost si eu cativa ani...Insa cel mai bine mi-a fost cand mi-am recunoscut neputinta(dupa ce am mers pana in panzele albe cu incapatanarea mea), a fost o usurare...Iar colegii de forum au dreptate, bazandu-te doar pe tine nu e suficient.Ai sa reusesti, asa cum spuneam, si chiar repede...dar ar putea fi doar o reusita temporara si dupa aia caderea sa fie si mai mare..Si ce spunea Dani e foarte real: o vointa puternica, de multe ori se poate intoarce impotriva noastra.Noi ne suntem cei mai mari dusmani.Oricum ei sunt cei mai in masura sa iti explice.Foloseste-te de avantajele pe care le ai, si foloseste sansa de a nu fi singur in problema asta...

"Doamne, dă-mi seninătate... Să accept ceea ce nu pot schimba, Curaj să schimb ceea ce pot... Și înțelepciune să le deosebesc! Fie voia Ta și nu a mea!"


"Adictia reprezinta o obisnuinta devenita inconstienta."
Alex-codep
Veteran
Veteran
Mesaje: 595
Membru din: 10 Noi 2014, 21:33

Re: Inceput sau nu

Mesaj de Alex-codep »

berila scrie: Adevarul ca problema gamblingului este foarte nasoala si din fericire eu nu ma incadrez in adictia jocurilor de noroc. Stiu ce inseamna dar nu fac parte din ele.Sunt o persoana calculata in ceea ce priveste pierderile.
Ca sa vezi cat de mare e dependenta sau detasarea fata de jocuri fa un experiment: stai departe de ele un timp si vezi ce simti...Ca sa rezolvi problema veniturilor ai putea gasi un job in afara casei..E doar o idee.Dar ca sa vezi ce inseamna un lucru pentru tine, stai o perioada fara el...

"Doamne, dă-mi seninătate... Să accept ceea ce nu pot schimba, Curaj să schimb ceea ce pot... Și înțelepciune să le deosebesc! Fie voia Ta și nu a mea!"


"Adictia reprezinta o obisnuinta devenita inconstienta."
berila
Boboc
Boboc
Mesaje: 34
Membru din: 02 Noi 2014, 10:49

Re: Inceput sau nu

Mesaj de berila »

"Ca sa vezi cat de mare e dependenta sau detasarea fata de jocuri fa un experiment: stai departe de ele un timp si vezi ce simti...Ca sa rezolvi problema veniturilor ai putea gasi un job in afara casei."

alex : eu il practic ca pe un job , este sursa mea de venit zilnica /saptamanala / lunara etc. nu sunt dependent pentru ca il practic ca pe un job.Programul pe care il aloc este cam acelasi al unui job normal de 8 ore 5 zile pe saptamana cu 2 libere.

Iti pun o intrebare foarte simpla : ce preferi mai mult : un job care sa fii angajat la un "n" patron care nu iti apreciaza munca si sa fii platit cu 10 mil sau sa depinzi numa de tine , iti faci programul cum vrei tu , ai liber cand vrei , nu te streseaza nimeni la cap ca de ce ai intarziat si sa castigi de la 1000 euro pe luna in sus?
Alex-codep
Veteran
Veteran
Mesaje: 595
Membru din: 10 Noi 2014, 21:33

Re: Inceput sau nu

Mesaj de Alex-codep »

berila scrie:"
Iti pun o intrebare foarte simpla : ce preferi mai mult : un job care sa fii angajat la un "n" patron care nu iti apreciaza munca si sa fii platit cu 10 mil sau sa depinzi numa de tine , iti faci programul cum vrei tu , ai liber cand vrei , nu te streseaza nimeni la cap ca de ce ai intarziat si sa castigi de la 1000 euro pe luna in sus?

Daca simt ca acel job imi pericliteaza intr-un fel sanatatea sau siguranta mea sau a familiei mele, categoric as alege jobul de 10 milioane sau m-as duce si la sapa daca ar fi nevoie, macar temporar, pana as gasi altceva mai bine platit.Stiu ca ai sa zici ca nu iti face rau jocul de poker.Iti spun doar parerea mea, atat: eu il consider foarte adictiv si foarte periculos, pentru sanatate.Repet, nu te ambala,nu te supara, e doar parerea mea...

"Doamne, dă-mi seninătate... Să accept ceea ce nu pot schimba, Curaj să schimb ceea ce pot... Și înțelepciune să le deosebesc! Fie voia Ta și nu a mea!"


"Adictia reprezinta o obisnuinta devenita inconstienta."
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Inceput sau nu

Mesaj de freedom »

berila scrie:"eu il practic ca pe un job , este sursa mea de venit zilnica /saptamanala / lunara etc. nu sunt dependent pentru ca il practic ca pe un job.Programul pe care il aloc este cam acelasi al unui job normal de 8 ore 5 zile pe saptamana cu 2 libere.
Salut Berila ! Eu nu ma stiu cu jocurile si de-aia te-as intreba ceva, dar desigur ca nu e obligatoriu sa raspunzi, doar daca poti si vrei. Inteleg ca faci bani din poker online, dar asta presupune banuiesc, sa joci cu cineva, adica la celalalt capat al "onlineului" sa fie un alt jucator sau mai multi. Sau poate esti un fel de crupier, scuze daca spun prostii, dar realmente nu-s in tema cu astea. Intrebarea mea este daca ii simti pe cei care joaca cu tine si sunt dependenti de jocuri, asa incat nu se opresc chiar daca pierd sume mari. Cum procedezi cu asemenea parteneri de joc? Repet, daca intreb prostii, te rog scuza-mi inocenta :ranjet: .
Cu drag,
Free :hug:
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Inceput sau nu

Mesaj de Relus »

Citește ,te rog topicul lui. Lupica si încearca sa "simti" trăirile lui,înverșunarea cu care scria la început si evoluția actuala,a acceptat înfrângerea,a capitulat si a reușit sa găsească Luminița de la capătul tunelului.
Dacă deja iti pui problema zilei de maine(ce vei face pe 31 Decembrie),se simte un pericol,încearca ce am facut si noi,citește,scrie,accepta sau nu unele sugestii si consolidează ti cumva acea dorinta de intrare si menținere a abstinentei,
berila
Boboc
Boboc
Mesaje: 34
Membru din: 02 Noi 2014, 10:49

Re: Inceput sau nu

Mesaj de berila »

@ free . e mult mai complex si mi-ar lua mult timp sa explic practic in detaliu cam ce inseamna si ce fac eu . pt mine este o munca de salahor sa zicem asa pentru ca volum de jocuri sa zicem influenteaza veniturile mele. e matematica . ca si in afaceri cum e si in poker vorbim de ROI ( return of investment) . cu cat bagi mai mult volum afli potentialul tau de ROI ( sa zicem ca eu il am undeva la 10% ). in fine - ceea ce fac eu tine de logica si matematica si nu are nici o treaba cu gamblingul pe care voi il stiti.

in fine : sa fac un scurt rezumat . azi probabil maine se fac 2 saptamani fara sa fi intrat in carciuma ori sa si fumez. din pacate momentan simt cum nicotina iese din mine si ma enerveaza enorm de mult chestia asta. am inceput sa fac efort si mai mult sa iasa mai repede . Chestia nasoala ca nicotina in combinatie cu saliva ii da o chestie acidulata .Tare nasoala e nicotina .In ceea ce priveste alcolul , nu ma tenteaza absolut deloc . A venit fratemiu pe la mine cu o sticla de vin din noua recolta si nici nu am vrut sa aud. Cica imi ia exemplu si se lasa si el.

Cam asta e pe scurt ce s a intamplat in ultima perioada.

bafta
Alex-codep
Veteran
Veteran
Mesaje: 595
Membru din: 10 Noi 2014, 21:33

Re: Inceput sau nu

Mesaj de Alex-codep »

Bravo!Tine-o tot asa!Si pentru gustul rau mananca fructe sau bea apa cu lamaie. :wink:

"Doamne, dă-mi seninătate... Să accept ceea ce nu pot schimba, Curaj să schimb ceea ce pot... Și înțelepciune să le deosebesc! Fie voia Ta și nu a mea!"


"Adictia reprezinta o obisnuinta devenita inconstienta."
Scrie răspuns